1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Перейти до правової позиції

Постанова

Іменем України

04 серпня 2022 року

м. Київ

справа № 688/819/19

провадження № 51-3257 км 21

Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого Білик Н.В.,

суддів Кравченка С.І., Ємця О.П.,

за участю:

секретаря судового засідання Антонюка Н.В.,

прокурора Сеник В.Г.,

засудженого ОСОБА_1 ( в режимі відеоконференції),

захисників Андрієвського О.А., Квак В.М. ( в режимі

відеоконференції),

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу засудженого ОСОБА_1 на вирок Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 06 березня 2020 року та ухвалу Полтавського апеляційного суду від 11 травня 2021 року у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018240270001256, за обвинуваченням

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця та жителя АДРЕСА_1, раніше судимого вироком Личаківського районного суду м. Львова від 01 грудня 2014 року за ч.2 ст.187, ч.3 ст.187, ч.4 ст.187, ст.70 КК України до 11 років позбавлення волі з конфіскацією майна,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.391 КК України.

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Вироком Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 06 березня 2020 року ОСОБА_1 засуджено за ст. 391 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки.

На підставі ст.71 КК України до покарання, призначеного за даним вироком, частково приєднано не відбуте покарання за вироком Личаківського районного суду м. Львова від 01 грудня 2014 року і за сукупністю вироків ОСОБА_1 визначено остаточне покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки 6 місяців.

Початок строку відбування покарання постановлено рахувати з 06 березня 2020 року, зараховано в строк відбування покарання період попереднього ув`язнення з 21 травня 2019 року по 05 березня 2020 року включно.

ОСОБА_1 за ст.391 КК України, за епізодом від 17 січня 2019 року виправдано у зв`язку із відсутністю в його діях складу злочину.

Вирішено питання щодо речових доказів у провадженні.

Ухвалою Хмельницького апеляційного суду від 11 травня 2021 року вирок місцевого суду залишено без зміни.

За вироком суду ОСОБА_1 визнаний винуватим у тому, що він, відбуваючи покарання в Шепетівській виправній колонії №98 УДДУПВП у Хмельницькій області, на шлях виправлення не став та допустив 55 порушень режиму відбування покарання, за які притягувався до дисциплінарної відповідальності, в тому числі 9 разів поміщався до дисциплінарного ізолятору (ДІЗО), та три рази до приміщення камерного типу (ПКТ) за наступних обставин.

14 серпня 2018 року, близько 14 год. 00 хв., в порушення вимог ч.3 ст.107 КВК України, засуджений ОСОБА_1 відмовився прибути на засідання дисциплінарної комісії Державної установи "Шепетівська виправна колонія (№98)" та недотримався правомірних взаємовідносин з персоналом колонії. На зроблені зауваження начальника відділення соціально-психологічної служби №8 Державної установи "Шепетівська виправна колонія (№98)" лейтенанта внутрішньої служби ОСОБА_2 не відреагував чим допустив порушення вимог абзаців 1,3 ч.3 ст.107 КВК України, абз.1,4 п.2 розділу III Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, затверджених 29 грудня 2014 року наказом Міністерства юстиції України №2186/5.

За вчинене ухвалою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 23 серпня 2018 року до ОСОБА_1 застосовано захід стягнення у виді переведення до приміщення камерного типу (одиночної камери) строком на 20 днів.

Незважаючи на застосоване стягнення, ОСОБА_1 належних висновків не зробив та, не бажаючи ставати на шлях виправлення, продовжив чинити злісну непокору законним вимогам адміністрації колонії та порушувати вимоги режиму утримання.

17 вересня 2018 року о 06год. 35хв., засуджений ОСОБА_1, під час проведення ранкової поіменної перевірки засуджених, був відсутній в строю відділення соціально-психологічної служби №8, після чого був виявлений на своєму спальному місці, де спав. На зроблені зауваження молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки Державної установи "Шепетівська виправна колонія (№98)" старшого сержанта внутрішньої служби ОСОБА_3 не відреагував, чим порушив вимоги абз.1 ч.3 ст.107 КВК України, абз.1 п.2 розділу II Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, за що 20 вересня 2018 року підданий дисциплінарному стягненню у виді оголошення "Догани", правами начальника колонії.

26 вересня 2018 року о 14год. 50хв., під час слідування засуджених відділення соціально-психологічної служби №8 з їдальні до відділення соціально-психологічної служби №8, засуджений ОСОБА_1 відхилився від маршруту та почав спілкуватись із засудженими відділення соціально-психологічної служби №4 та №5. На зроблене зауваження молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки Державної установи "Шепетівська виправна колонія (№98)" прапорщика внутрішньої служби ОСОБА_4 не відреагував, чим порушив вимоги абз.2 ч.4, абз.3 ч.3 ст.107 КВК України, абз.2 п.3 розділу II Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, за що 02 жовтня 2018 року підданий дисциплінарному стягненню у виді оголошення "Суворої догани", правами начальника колонії.

23 жовтня 2018 року о 09 год. 30 хв., засуджений ОСОБА_1, під час проведення поіменної перевірки засуджених, був відсутній в строю відділення соціально-психологічної служби №8, а знаходився в спальному приміщенні відділення соціально-психологічної служби №8, де займався особистими справами. На зроблені зауваження начальника відділення соціально-психологічної служби Державної установи "Шепетівська виправна колонія (№98)" капітана внутрішньої служби ОСОБА_5 не відреагував, чим порушив вимоги абз.1 ч.3 ст.107 КВК України, абз.1 п.2 розділу II Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, за що 25 жовтня 2018 року підданий дисциплінарному стягненню у виді поміщення в ДІЗО терміном на 14 діб, правами начальника колонії.

25 жовтня 2018 року о 12год. 30хв., під час засідання дисциплінарної комісії Державної установи "Шепетівська виправна колонія (№98)" за участі голови спостережної комісії при Шепетівській райдержадміністрації та представника релігійної організації АХЦР, засуджений ОСОБА_1 на законну вимогу представників комісії не представився, на запитання членів комісії та присутніх відповідав зухвало із вживанням жаргонних виразів. На законні вимоги членів комісії про припинення протиправної поведінки та продовження спілкування згідно вимог чинного законодавства не реагував, чим порушив вимоги абз. 10 ч.4, абз.3 ч.3 ст.107 КВК України, абз. 10 п.3 абз.4 п.2 розділу II Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, за що 01 листопада 2018 року підданий дисциплінарному стягненню у виді оголошення "Догани", правами начальника колонії.

25 жовтня 2018 року о 16год. 00хв., під час поміщення в дисциплінарний ізолятор установи, засуджений ОСОБА_1 злісно не виконав вимоги представників адміністрації Державної установи "Шепетівська виправна колонія (№98)", а саме чергового помічника начальника установи ОСОБА_6, начальника відділення соціально - психологічної служби ОСОБА_7, начальника відділення соціально-психологічної служби №8 ОСОБА_2, молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки ОСОБА_8 та в порушення абз.3 ч.3 ст.107 КВК України, абз.4 п.2 розділу II Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, в категоричній формі відмовився від проведення повного особистого обшуку з роздяганням, проведення якого передбачено ч.5 ст.102 КВК України, абз.11 п.6 розділом XXI, абз.1 п.2 розділом XXIV Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань.

Вимоги касаційної скарги та доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі засуджений ОСОБА_1 просить скасувати судові рішення.

Вважає, що в його діях відсутній склад інкримінованого злочину, оскільки:

- у вироку не встановлено, що він протягом року піддавався стягненню у виді переведення до приміщення камерного типу (одиночну камеру) або на більш суворий режим відбування покарання, а потім знову вчинив злісну непокору законним вимогам адміністрації установи виконання покарань;

- судом не перевірено чи мали службові особи, які висували вимоги, діяти від імені адміністрації установи виконання покарань.

Вважає справу сфабрикованою на досудовому слідстві через неприязні відносини з працівниками установи виконання покарання, обвинувачення ґрунтується на припущеннях.

Суд не мотивував чому взяв до уваги показання одних свідків і відхилив інших.

Безпідставно відмовив у клопотанні сторони захисту про виклик свідків, а також не дослідив відеозапис з камер спостереження, оскільки диск був пошкоджений.

Висновки суду не відповідають фактичним обставинам встановленим в судовому засіданні.

Суд апеляційної інстанції поверхнево розглянув доводи скарг сторони захисту та проігнорував допущені порушення.

Позиції інших учасників судового провадження

Засуджений ОСОБА_1 та його захисники - Андрієвський О.А. і Квак В.М. касаційну скаргу підтримали в повному обсязі та просили задовольнити.

Прокурор Сеник В.Г. вважала, що підстав для задоволення касаційної скарги немає, просила залишити оскаржувані судові рішення без зміни.

Межі розгляду матеріалів кримінального провадження у касаційному суді

Відповідно до вимог ст. 438 КПК України підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення й особі засудженого.

За змістом ст. 433 цього Кодексу Суд перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати й визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.


................
Перейти до повного тексту