ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 серпня 2022 року
м. Київ
справа № 0240/3756/18-а
касаційне провадження № К/9901/8438/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гончарової І.А.,
суддів - Олендера І.Я., Ханової Р.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління ДФС у Вінницькій області
на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 19.12.2018 (головуючий суддя Чернюк А.Ю.)
та постанову Сьомого апеляційного адміністративного від 19.02.2019 (головуючий суддя: Боровицький О. А., судді: Совгира Д. І., Курко О. П.)
у справі №0240/3756/18-а
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Аграріан Трейд»
до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Вінницькій області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Аграріан Трейд» (далі - ТОВ «Аграріан Трейд») звернулось в суд з позовом до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що позивач 13.11.2017 отримав квитанцію, згідно з якою податкову накладну ТОВ «Аграріан Трейд» від 25.10.2017 №15 на центральному рівні ДФС України прийнято, але реєстрацію зупинено як таку, що відповідає вимогам пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків платника податку. 20.04.2018 позивач направив на адресу відповідача повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операції по ПН/РК. Проте, позивач отримав Рішення про реєстрацію або відмову реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 23.04.2018 №660240/41277555 про відмову в реєстрації податкової накладної від 25.10.2017 №15 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою відмови визначено ненадання позивачем копій документів; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/ійвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Не погоджуючись з таким рішенням Головного управління ДФС у Вінницькій області, позивач звернувся до суду.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 19.12.2018, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного від 19.02.2019, позов задоволено.
Задовольняючи позовні вимоги, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної є незаконним, оскільки наявними у матеріалах справи письмовими доказами підтверджено реальність господарської операції за договором поставки та її належне оформлення первинними документами. Оскаржене рішення фіскального органу не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості та породжує його неоднозначне трактування, а комісією Головного управління ДФС у Вінницькій області не було надано належної оцінки документам і письмовим поясненням позивача щодо господарської операції та виписаної ним податкової накладної від 25.10.2017 №15.
Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, Головне управління ДФС у Вінницькій області звернулось з касаційною скаргою, у якій просить скасувати судові рішення попередніх інстанцій і ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
В обґрунтування вимог касаційної скарги Головне управління ДФС у Вінницькій області посилається на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що позивачем не надано первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів тощо, у зв`язку з чим позивачу правомірно відмовлено в реєстрації податкової накладної від 25.10.2017 №15.
Ухвалою Верховного Суду від 13.05.2019 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Головного управління ДФС у Вінницькій області на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 19.12.2018 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного від 19.02.2019 у справі № 0240/3756/18.
Відзиву на касаційну скаргу від позивача не надійшло, що в силу частини четвертої статті 338 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає перегляду рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Верховний Суд, переглянувши рішення попередніх інстанцій в межах доводів та вимог касаційної скарги, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги з таких мотивів.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 13.05.2017 між ТОВ «Аграріан Трейд» (як постачальником) та Товариством з обмеженою відповідальністю - підприємством «АВІС» (далі - ТОВ - підприємство «АВІС») (як покупцем) було укладено договір поставки №2. За умовами цього договору постачальник зобов`язується поставити та передати у власність, а покупець - прийняти і оплатити сільськогосподарську продукцію українського виробництва «Соняшник високоолеїновий», врожаю 2016 року та/або насіння соняшника, соняшник NOP (товар).
У пункті 5.1 договору зазначено, що постачальник здійснює поставку товару на умовах FCA (завантажено у транспортний засіб покупця) за місцезнаходженням складу постачальника, а саме: Вінницька область, Вінницький район, с. Пултівці, вул. Леніна, буд. 10, що є місцем поставки товару. Товар поставляється партіями. Партією вважається кількість товару незалежно від його найменування, що поставляється за однією видатковою накладною.
Пунктом 4.2 договору передбачено, що оплата за товар може бути здійснена як на умовах відстрочки платежу, так і на умовах попередньої оплати, що узгоджується сторонами щодо кожної окремої партії товару в усній формі.
25.10.2017 позивач поставив покупцю насіння соняшника у кількості 101,84 тон на загальну суму 1156698,72 грн, у тому числі 192783,12 грн ПДВ, згідно з видатковою накладною № 15 від 25.10.2017.
Згідно з товарно-транспортними накладними від 27.10.2017 №44457, від 27.10.2017 №44458, від 27.10.2017 №44459, від 27.10.2017 №44460 товар поставлявся транспортними засобами перевізника ТОВ «ВІТ-ВО Логістик».
10.11.2017 покупцем перераховано на поточний рахунок позивача кошти у сумі 1640000,00 грн, з яких 1156698,72 грн за товар, отриманий за видатковою накладною від 25.10.2017 №15.
В результаті здійснення вказаної господарської операції позивачем сформовано та направлено на реєстрацію податкову накладну від 27.10.2017 №15 на суму 1156698,72 грн та у відповідь отримано електронну квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Як видно з тексту наявної у матеріалах справи роздруківки електронної квитанції від 13.11.2017, що надійшла ТОВ «Аграріан Трейд», податкову накладну від 25.10.2017 №15 Державною фіскальною службою України прийнято, але реєстрацію було зупинено. Підставою для зупинення реєстрації зазначено: "Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄДРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:1206. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів.
ТОВ «Аграріан Трейд» 20.04.2018 надіслано контролюючому органу електронне повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операції по ПН/РК, реєстрація якої була зупинена, із пакетом документів.
20.04.2018 за допомогою програми електронного документообігу позивачем отримано від відповідача квитанцію № 1 від 20.04.2018, в якій вказано, що документ доставлено до ДФС України; документ збережено на центральному рівні; документ буде оброблено у складі пакету пов`язаних документів; через певний час подбайте про прийом квитанції № 2 щодо результатів перевірки та прийняття/неприйняття електронного документу.
Незважаючи на те, що Державною фіскальною службою України на повідомленні проставлено відмітку «Документ не прийнято», позивач отримав Квитанцію від 07.05.2018 № 2, в якій зазначається: документ доставлено до районного рівня 228 Вінницька об`єднана ДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області 05.05.2018; документ не прийнято; виявлені помилки: Документ не прийнято. В ЄРПН відсутній факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування від 25.10.2017 № 15, зазначений у повідомленні. Пояснення та/або копії документів подаються у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Рішенням про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 23.04.2018 № 660240/41277555 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 25.10.2017 №15. Підставою відмови визначено ненадання позивачем копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/ійвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
Не погоджуючись з таким рішенням комісії Головного управління ДФС у Вінницькій області від 23.04.2018 № 660240/41277555, ТОВ «Аграріан Трейд» звернулося до суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Положеннями пункту 74.2 статті 74 ПК України встановлено, що в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до пункту 74.3 статті 74 ПК України зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
Згідно з пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, (надалі - Порядок №1246) податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Відповідно до пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16. статті 201 ПК України; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.