ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 серпня 2022 року
м. Київ
справа № 160/8370/18
касаційне провадження № К/9901/14873/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гончарової І.А.,
суддів - Олендера І.Я., Ханової Р.Ф.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрєврокровля»
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.02.2019 (головуючий суддя - Кучма К.С.)
та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 17.04.2019 (головуючий - суддя Мельник В.В. (доповідач), судді: Чепурнов Д.В., Сафронова С.В.)
у справі №160/8370/18
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрєврокровля»
до Дніпропетровської митниці ДФС
про визнання протиправними та скасування рішень про коригування митної вартості товарів,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрєврокровля» звернулось до суду із позовом до Дніпропетровської митниці ДФС, в якому просило визнати протиправними та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів №UА110010/2018/600027/1, №UА110010/2018/600028/1, №UА110010/2018/600029/1 та №UА110010/2018/600030/1 від 12.10.2018.
В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначив про те, що в першій частині оскаржуваних рішень, в яких йде мова про документи, надані початково разом із митними деклараціями, відсутні обґрунтування того, що виявлена хоча б одна з 5 обставин, за яких посадова особа митниці мала право вимагати подання додаткових документів із застосуванням частин третьої та четвертої статті 53 Митного кодексу України. Крім того, частина з безпідставно витребуваних посадовими особами відповідача документів і так була надана декларантом в комплекті документів під час подання митних декларацій, через що вимога про повторне надання тих самих документів суперечить вимогам законодавства.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.02.2019, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 17.04.2019, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що з урахуванням позиції декларанта щодо відмови у наданні додаткових документів посадовою особою митниці правомірно здійснено процедуру обрання методу визначення митної вартості товару, проведено контроль співставлення, що знайшло своє відображення у графі 33 оскаржуваних рішень про коригування митної вартості від 12.10.2018. Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, довів правомірність своїх дій. Натомість, позивачем не доведено та не підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Не погодившись із зазначеними рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, позивач подав до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив їх скасувати та ухвалити нове рішення у справі про задоволення позовних вимог у повному обсязі, стягнення з відповідача судових витрат на користь позивача.
Касаційна скарга мотивована тим, що позивачем подано всі необхідні документи для підтвердження заявленої митної вартості імпортованих товарів. Судами попередніх інстанцій не надано належної оцінки доводам Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрєврокровля» щодо врахування умов поставки FCA Strzelce Opolskie в цінах товарів, що декларувалися. Позивач стверджує, що посилання відповідача щодо недотримання строків оплати товару за контрактом та орфографічні помилки у змісті контракту жодним чином не впливають на числові значення складових митної вартості, не породжують розбіжностей між контрактом та інвойсами. Митним органом не доведено наявності обґрунтованих обставин щодо застосування методу визначення митної вартості за ціною договору щодо ідентичних товарів. Крім того, жоден з товарів, який декларувався позивачем, не є ідентичним з товарами, що визначені відповідачем в якості ідентичних.
Ухвалою Верховного Суду від 09.09.2019 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою позивача.
Відзиву на касаційну скаргу від відповідача не надійшло, що в силу частини четвертої статті 338 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає перегляду рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, 09.10.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрєврокровля» звернулось до Дніпропетровської митниці ДФС з метою здійснення митного оформлення товару: «Металоконструкції з чорних металів, виготовлені з листового матеріалу: сендвіч панелі теплоізольовані, що складаються з трьох шарів», що надійшов на митну територію України відповідно до контракту від 24.08.2018 №24/08/18-3/2018, укладеного позивачем з компанією ООО «АDАМІЕТZ» Польща, яка є виробником товару, торгівельна марка «АRPANEL». До митниці подано електронні митні декларації (далі - МД) №UА110010/2018/006494, №UА110010/2018/006496, №UА110010/2018/006497 та №UА110010/2018/006498.
Позивачем до митного оформлення за кожною декларацією надано наступні документи: зовнішньоекономічний контракт від 24.08.2018 №24/08/18-3/2018; специфікація до зовнішньоекономічного контракту; рахунок-фактура про надання транспортно-експедиційних послуг; банківський платіжний документ; міжнародна автомобільна накладна (СМК); документ, що підтверджує вартість перевезення (довідка).
Повний перелік документів, наданих до митного оформлення, зазначений у графі 44 електронної митної декларації (далі - ЕМД) та відповідно у Картці відмови.
За контрактом та специфікацією товар поставляється на умовах поставки FСА Strzelce Opolskie згідно з ІНКОТЕРМС. Зазначений термін «франко-перевізник» означає, що продавець доставить товар, який пройшов митне очищення, зазначеному покупцем перевізнику до названого місця.
Митна вартість товару заявлена позивачем шляхом подання декларації митної вартості форми ДМВ-1 за ціною договору (основний метод) відповідно до статті 58 Митного кодексу України.
Зокрема, у декларації митної вартості до митної декларації від 09.12.2018 №UA110010/2018/006497 зазначено наступне: Розділ А основа для розрахунку зазначено вартість товару в іноземній валюті: 6170,19 євро (198922,6990 грн); Розділ Б складові митної вартості (грн) графа 20 витрати на транспортування до України м/п «Краковець» 16000,00 грн. Таким чином заявлена митна вартість - 6666,48 евро (214922,70 грн) або в перерахунку на одиницю виміру 1,15 євро/кг (1,358646 дол. США/кг).
За результатами перевірки документів та відомостей, доданих до митної декларації, з урахуванням положень статті 337 Митного кодексу України, відповідачем встановлено, що документи, які підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості, містять розбіжності та не містять всіх даних відповідно до обраного декларантом методу визначення митної вартості.
Так, відповідачем зазначено:
1) Відповідно до пунктів 2.2, 2.3 Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №631, для виконання відповідних митних формальностей, з урахуванням положень статті 254 Митного кодексу України, необхідно забезпечення декларантом перекладу документів українською мовою для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України при здійсненні зовнішньоекономічних операцій. Відповідно до вимог пункту 2.5 наказу Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №631 правильність перекладу документів, що надаються декларантом відповідно до статті 254 Митного кодексу України, засвідчується шляхом вчинення напису «Перекладено вірно», проставленням особистого підпису особи, яка здійснила переклад, та печатки підприємства, співробітник якого зробив переклад. Прошу надати переклади документів, що надані до митного оформлення згідно з графою 44.
2) Контракт від 24.08.2018 №24/08/18-3/2018 (далі - Контракт) містить певні недоліки стосовно його оформлення, а саме пункти Контракту 6.6, 10.2 та 10.3 повторюються на різних сторінках та знаходяться у різних частинах сторінки. Зазначене може свідчити про недостовірність наданого до митного контролю зовнішньоекономічного Контракту.
3) Відповідно до пункту 2.2 Контракту ціна Контракту включає експортну упаковку та маркування, згідно з пунктом 3.1 умови поставки Контракту FCA Strzelce Opolskie.
Відповідно до міжнародних правил Іncoterms-2000 продавець має обов`язок по завантаженню товару на транспортний засіб покупця. Пункт 2.2 не містить інформації щодо включення до ціни оцінюваного товару витрат по навантаженню.
4) Відповідно до пункту 4.1 Контракту покупець здійснює передплату в розмірі 50% ціни товару протягом 15 календарних днів з моменту підписання специфікації і Контракту, якщо інше не передбачене в додатках. Оплата залишкових 50% оплати здійснюється перед завантаженням товару.
Специфікація від 24.08.2018 №1 не містить інформації щодо інших умов та строків оплати. Відповідно до наданих платіжних доручень від 10.09.2018 №1 та від 12.09.2018 №2 встановлено, що оплата на суму 48163,38 євро здійснена з порушенням термінів, передбачених пунктом 4.1 Контракту. Оплата здійснена не в повному обсязі, що суперечить пункту 4.1 Контракту.
Крім того, загальна сума Специфікації 96328,74 євро. За платіжними дорученнями, наданими до митного оформлення, сплачено 48163,38 євро. За умовами контракту сума товару за Специфікацією повинна бути сплачена до відвантаження товару, однак, документів на підтвердження оплати Позивачем не надано.
5) Відповідно до пункту 7.3 Контракту передбачено надання документів згідно з переліком, копія декларації країни експорту до митного контролю не надана.
Згідно з графою 44 МД відомості про документ під кодом 4301 (Договір (контракт) про перевезення) від 28.09.2018 № 28/09/01, який до митного контролю також не надано.
З урахуванням викладеного, з метою здійснення контролю за правильністю та повнотою визначення декларантом митної вартості товару, відповідно до частини п`ятої статті 54 Митного кодексу України, в рамках проведення консультацій, декларанта зобов`язано протягом 10 календарних днів надати (за наявності) додаткові документи. Декларанта також повідомлено про можливість надання за власним бажанням додаткових документів згідно з частиною шостою статті 53 Митного кодексу України.
Позивачем листом від 11.10.2018 Вих. №434 направлено до митниці пояснення та наступні документи: прайс-лист від виробника б/н від 01.08.2018; висновок Дніпропетровської Торгово-промислової палати ГО-2242 від 11.10.2018; копію митної декларації країни відправлення від 03.10.2018 №РL381010Т0141026; переклади документів; договір про перевезення від 28.09.2018 № 28/09/01; лист-пояснення.
За результатами розгляду цих документів посадовою особою митниці в електронному повідомленні зазначено наступне.
1) У наданому висновку Дніпропетровської Торгово-промислової палати (далі - ТПП ) ГО-2242 від 11.10.2018 у наведеному діапазоні цін на подібну продукцію відсутні посилання на країну походження товарів, сировину, з якої вироблені аналогічні товари, а також період. Жодних розрахунків або детального аналізу формування ціни експерт не навів, але при цьому у зазначеному висновку відсутні відомості щодо комерційних умов поставки подібних товарів, зазначених експертом. Висновок експерта ТПП базувався на відповіді виробника щодо вартості товару, але у наданому документі вартість товару зазначена на рівні 24,76 євро/кв.м., без урахування умов поставки товару FСА Strzelce Opolskie (РL).
У висновку експерта вартість товару визначена на рівні 24,76 євро/кв.м., з урахуванням умов поставки FСА Strzelce Opolskie (РL). Зазначене може свідчити про невключення складових митної вартості, передбачених частиною десятою статті 58 Митного кодексу України, до вартості товарів, наведених на сторінці 3 висновку ТПП, та при їх включенні не відповідатиме рівню заявлених цін.
2) Відповідно до Офіційних правил тлумачення торговельних термінів Міжнародної торгової палати (Інкотермс), на комерційних умовах поставки FСА Strzelce Opolskie (РL), покупець (ТОВ «Укрєврокровля») зобов`язаний за свій рахунок укласти договір перевезення товару.
З урахуванням положень статті 58 Митного кодексу України та умов поставки (FСА), проведено перевірку розрахунку, здійсненого декларантом, та перевірку повноти включення транспортної складової до заявленої декларантом митної вартості товару. У підтвердження транспортних витрат декларантом надано до митного оформлення: договір від 28.09.2018 № 28/09/01, рахунок №11, виданий ТОВ «АЛІВ БУД», довідку транспортних витрат ТОВ «АЛІВ БУД».
До ціни товару не включена обов`язкова складова митної вартості відповідно до вимог статті 58 Митного кодексу України - експедиторські витрати.
3) Відповідно до пункту 4.1 Контракту покупець здійснює передплату в розмірі 50% ціни товару протягом 15 календарних днів з моменту підписання специфікації і Контракту, якщо інше не передбачене в додатках. Оплата залишкових 50% оплати здійснюється перед завантаженням товару. Специфікація від 24.08.2018 №1 не містить інформації щодо інших умов та строків оплати.
Відповідно до наданих платіжних доручень від 10.09.2018 №1 та від 12.09.2018 №2 встановлено, що оплата на суму 48163,38 євро здійснена з порушенням термінів передбачених пунктом 4.1 Контракту. Оплата здійснена не в повному обсязі, що суперечить пункту 4.1 Контракту.
У наданих додаткових документах відсутні документальне підтвердження щодо здійснення оплати в повному обсязі або що продавець не вважає це порушенням Контракту.
4) Для підтвердження країни походження товару декларантом надано сертифікат з перевезення (походження) товару за формою «EUR.1» № 0018812 від 03.10.2018, в якому у графі 4 зазначена країна походження Польща, але у декларації декларантом країною походження зазначено «EU».
На вимогу митного органу позивачем надіслано прайс-лист б/н від 01.08.2018. Даний документ містить лише відомості щодо вартості одного типу продукції, що не дає можливості порівняти з вартістю інших подібних товарів, виробництва «ADAMIETZ SP. Z.O.O.».
Як зазначено відповідачем, вказані в повідомленнях митниці результати перевірки документів, наданих до митного оформлення оцінюваної партії товару, відсутність документального підтвердження повноти включення витрат відповідно до положень частини десятої статті 58 Митного кодексу України, унеможливили застосування методу визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються.
З урахуванням зазначеного, митну вартість товарів, що імпортуються, скориговано із застосуванням другорядного методу визначення митної вартості, за методом 2а) вартість операції з ідентичними товарами (стаття 59 Митного кодексу України).
Так, рівень заявленої декларантом митної вартості товару - 1,358646 дол. США/кг. В органу ДФС наявна інформація щодо митного оформлення ввезеного подібного товару із застосуванням методу визначення митної вартості за ціною договору (контракту) товару № 1 «Сендвіч панелі АRPANEL» визнано на рівні 1,98 дол. США/кг (1,71 євро/кг) за МД від 23.08.2018 №UA209160/2018/6374, від 26.08.2018 № UA209200/2018/13947.
З огляду на викладене, митна вартість визначена митницею згідно з положеннями статті 59 Митного кодексу України та ґрунтується на раніше визнаних (визначених) органом доходів і зборів митних вартостях, за якими ввезений аналогічний товар (враховуючи фізичні характеристики, якість та репутацію на ринку, країну виробництва, виробника) товар № 1 «Сендвіч панелі АRPANEL» визначено на рівні 1,98 дол. США/кг (1,71 євро/кг) за МД від 23.08.2018 №UA209160/2018/6374, від 26.08.2018 №UА209200/2018/13947.
Таким чином, відповідачем прийнято рішення про коригування митної вартості товарів від 12.10.2018 №UA110010/2018/600027/1.
У зв`язку з прийняттям митницею рішення про коригування митної вартості товару, позивачу було відмовлено в митному оформленні та видано Картку відмови №UA110010/2018/00057.
Декларант позивача скористався наданим правом, передбаченим частиною сьомою статті 55 Митного кодексу України, і спірний товар був випущений у вільний обіг за МД від 17.10.2018 №UA110010/2018/006681.
Судами встановлено, що обставини здійснення контролю правильності визначення митної вартості товару за ЕМД №UA110010/2018/006496 є ідентичними з описаними вище.
Митна вартість товару заявлена декларантом шляхом подання декларації митної вартості форми ДМВ-1 за ціною договору (основний метод) відповідно до статті 58 Митного кодексу України.
Зокрема, у декларації митної вартості зазначено наступне: Розділ А основа для розрахунку зазначено вартість товару в іноземній валюті 6367,3900 євро (205280,2919 грн); Розділ Б складові митної вартості (грн) графа 20 витрати на транспортування до України м/п «Краковець» 16000,00 грн.
Таким чином заявлена митна вартість - 6863,68 євро (221280,29 грн) або в перерахунку на одиницю виміру 1,15 євро/кг (1,358646 дол. США/кг). За результатами заходів контролю посадовою особою митниці прийнято рішення про коригування митної вартості від 12.10.2018 №UA110010/2018/600030/1, яким рівень митної вартості скориговано із застосуванням методу 2 а) до рівня 1,71 євро/кг.
У зв`язку з прийняттям митницею рішення про коригування митної вартості товару, позивачу було відмовлено в митному оформленні та видано Картку відмови №UA110010/2018/00060.
Декларант Позивача скористався наданим правом і спірний товар був випущений у вільний обіг за МД від 17.10.2018 №UA110010/2018/006680.
Термін дії гарантійних зобов`язань спливав у січні 2019 року. Станом на 19.12.2018 позивач не звертався до митниці та не надавав документи для вирішення питання чинності рішення про коригування митної вартості.
Судами також встановлено, що обставини здійснення контролю митної вартості товару за поданою декларантом ЕМД № UA110010/2018/006498 є ідентичними з описаними вище.