ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 серпня 2022 року
м. Київ
справа № 823/192/17
адміністративне провадження № К/9901/35475/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Шарапи В.М.,
суддів: Чиркіна С.М., Стародуба О.П.,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Первомайський кар`єр "Граніт" на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.08.2021 у справі №823/192/17 за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області до Відкритого акціонерного товариства "Первомайський кар`єр "Граніт" про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви про зменшення суми позову від 06.03.2017, просило стягнути з відкритого акціонерного товариства "Первомайський кар`єр "Граніт" заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій на загальну суму 447 359 грн 72 копійок.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 06.03.2017 позов задоволено повністю: стягнуто з Відкритого акціонерного товариства "Первомайський кар`єр "Граніт" на користь управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за період з вересня 2015 року по січень 2017 року на загальну суму 447 359 (чотириста сорок сім тисяч триста п`ятдесят дев`ять) грн. 72 коп.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 14.07.2021 задоволено клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про поновлення строку пред`явлення виконавчого листа до виконання.
Не погодившись із зазначеною ухвалою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив її скасувати в частині поновлення строку пред`явлення виконавчого листа у справі № 823/192/17 до виконання
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.08.2021 у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Приватного акціонерного товариства "Первомайський кар`єр "Граніт" на ухвалу Черкаського окружного адміністративного суду від 14.07.2021 у справі за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області до Відкритого акціонерного товариства "Первомайський кар`єр "Граніт" про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій відмовлено.
Відмовляючи у відкритті апеляційного провадження на підставі пункту 1 частини першої статті 299 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України), суд апеляційної інстанції виходив з того, що апеляційну скаргу подано на ухвалу суду першої інстанції про поновлення строку пред`явлення виконавчого листа до виконання, яка не підлягає апеляційному оскарженню.
Не погодившись з такою ухвалою суду апеляційної інстанції, відповідач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.08.2021 та передати справу для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
Аргументи скаржника на обґрунтування доводів касаційної скарги зводяться до допущення судом апеляційної інстанції порушень норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права. Зокрема, скаржник вважає, що висновок апеляційного суду про неможливість оскарження ухвали про поновлення строку на пред`явлення виконавчого документа на виконання, фактично позбавляє особу доступу до правосуддя. Зазначає, що відсутність можливості апеляційного оскарження ухвали про поновлення строку на пред`явлення виконавчого документа на виконання призводить до порушення конституційної засади судочинства - рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом, закріпленої в пункті 1 частини 2 статті 129 Конституції України.
У відзиві на касаційну скаргу позивач просить залишити касаційну скаргу відповідача без задоволення, а оскаржуване рішення суду апеляційної інстанції без змін.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:
Приписами частин першої та другої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи із меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, Суд виходить із такого.
Забезпечення права на апеляційний перегляд справи є однією з основних засад судочинства та гарантується приписами пункту 8 частини 3 статті 129 Конституції України.
Право на доступ до суду реалізується на підставах і в порядку, встановлених законом. Кожний із процесуальних кодексів встановлює обмеження щодо кола питань, які можна вирішувати у межах відповідних судових процедур. Зазначені обмеження спрямовані на дотримання оптимального балансу між правом людини на судовий захист і принципами юридичної визначеності, ефективності й оперативності судового процесу.
Згідно з частиною 2 статті 293 КАС України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції окремо від рішення суду лише у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвал суду, які не передбачені статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.
Пункт 18 частини 1 статті 294 КАС України передбачає можливість оскарження в апеляційному порядку тільки ухвали щодо відмови у поновленні пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання.
При цьому у переліку, наведеному у статті 294 КАС України ухвали про поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання немає.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 299 КАС України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо апеляційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає апеляційному оскарженню.