1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2022 року

м. Київ

справа № 640/14930/20

адміністративне провадження № К/9901/40624/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Хохуляка В.В., суддів: Бившевої Л.І., Ханової Р.Ф.,

розглянув у порядку письмового провадження як суд касаційної інстанції справу №640/14930/20 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нью Ворлд Грейн Юкрейн" до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, касаційне провадження у якій відкрито за касаційною скаргою Головного управління Державної податкової служби у місті Києві на Головного управління Державної податкової служби у місті Києві на додаткову постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.09.2021 (головуючий суддя Файдюк В.В., судді: Мєзєнцев Є.І., Собків Я.М.),

ВСТАНОВИВ:

Додатковою постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.09.2021 задоволено заяву позивача про стягнення витрат на правничу допомогу.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, Головне управління Державної податкової служби у місті Києві звернулось з касаційною скаргою до Верховного Суду.

Ухвалою Верховного Суду від 20.12.2021 відкрито касаційне провадження у справі №640/14930/20 за касаційною скаргою податкового органу на додаткове рішення суду апеляційної інстанції.

Ухвалою суду від 01.08.2022 касаційний розгляд справи призначено у порядку письмового провадження на 02.08.2022.

Враховуючи положення статті 345 КАС України, касаційний суд розглядає справу у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Як становлено судами попередніх інстанцій, Товариство з обмеженою відповідальністю "Нью Ворлд Грейн Юкрейн" звернулось до адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 16.04.2020:

№0063850504, яким встановлено суму завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на суму 935131,00грн.;

№0063790504, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2019 року у розмірі 2' 080' 344,00грн., та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1'040172,00грн.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.09.2021 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.05.2021, яким адміністративний позов задоволено.

Представник позивача звернувся до апеляційного суду з заявою про ухвалення додаткового рішення у справі в частині вирішення питання про відшкодування витрат на правову допомогу, надану під час розгляду справи у суді апеляційної інстанції. Заявник вказав, що позивачем було понесено судові витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 126540 грн., однак, судом не вирішено питання про їх розподіл.

Додатковою постановою суду апеляційної інстанції задоволено заяву позивача про стягнення витрат на правничу допомогу. Ухвалено стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Нью Ворлд Грейн Юкрейн» понесені витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 126540,73грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м.Києві.

Суд вказав, що врахував ціну позову у справі, наявність судових засідань, у яких брав участь адвокат, затрачений час в ході розгляду справи на підготовку документів та судові засідання, а також інший витрачений адвокатом час під час надання позивачу правничої допомоги і дійшов висновку, що вказана сума витрат є співмірною з наданою по справі правничою допомогою. Витрати позивача у відповідності до наданих доказів та матеріалів справи є підтвердженими та підлягають стягненню у відповідності до статті 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у даній справі.

Вважаючи рішення суду такими, що прийняте за наслідками неправильного застосування норм матеріального права та порушення процесуального права, податковий орган звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою. Підставою касаційного оскарження відповідач визначає пункт 1 частини четвертої статті 328 КАС України, посилаючись на правові висновки Верховного Суду. В обґрунтування доводів касаційної скарги податковий орган вказує, що витрати на професійну правничу допомогу в розмірі, заявленому до відшкодування, є недоведеними, оскільки їх основою виступають власні розрахунки самого позивача. Податковий орган заперечує проти стягнення за його рахунок витрат позивача на правову допомогу, вважає, що визначений позивачем розмір правничої допомоги є безпідставним, тому не підлягає задоволенню. Відповідач просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції, прийняти нове рішення, яким у задоволенні заяви про відшкодування витрат відмовити.

Позивач скористався правом заперечити проти доводів касаційної скарги. У відзиві представник позивача вказує, що касаційна скарга подана відповідачем безпідставно, постанови Верховного Суду, на які посилається відповідач, не спростовують позицію позивача. З урахуванням викладеного, позивач просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів попередніх інстанції - без змін.

Верховний Суд, переглянувши оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, вбачає підстави для задоволення касаційної скарги частково, з огляду на наступне.

Відповідно до положень статті 134 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним з: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Аналіз наведених положень процесуального закону дає підстави для висновку про те, що документально підтверджені судові витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають компенсації стороні, яка не є суб`єктом владних повноважень та на користь якої ухвалене рішення, за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.

Частинами першою, сьомою, дев`ятою статті 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує:

1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи;

2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес;

3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо;

4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов`язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

У цій справі на підставі матеріалів справи, судами встановлено, що між Адвокатським об`єднанням "Арцінгер" та ТОВ «Нью Ворлд Грейн Юкрейн» 01 липня 2020 року було укладено Договір про надання правової допомоги б/н.

Відповідно до умов Додатку № 1 до Договору, Замовник (позивач) доручає, а Виконавець (АО "Арцінгер") бере на себе обов`язок надати правову допомогу в адміністративній справі за позовом Замовника до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 16 квітня 2020 року № 0063850504, № 0063790504.

Представництво Замовника в апеляційному суді (Шостий апеляційний адміністративний суд) включає, зокрема, але не виключно, наступні послуги: підготовка апеляційної скарги чи відзиву на апеляційну скаргу, його (її) подання до суду; підготовка та подача доказів; участь у судових засіданнях у справі; підготовка та подача необхідних процесуальних документів; інші супутні юридичні послуги, пов`язані із наданням Послуг.


................
Перейти до повного тексту