1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2022 року

м. Київ

cправа № 922/2860/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Кролевець О. А. - головуючий, Бакуліна С. В., Стратієнко Л. В.,

за участю секретаря судового засідання - Шпорта О. В.,

та представників:

позивача - Жегулін Ю. М., Мостепанюк В. І.,

відповідачів 1-8 - не з`явились,

третьої особи 1 - не з`явився,

третьої особи 2 - Донченко О. Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

на постанову Східного апеляційного господарського суду від 29.11.2021 (головуючий суддя - Тихий П. В., судді - Терещенко О. І., Шутенко І. А.)

та рішення Господарського суду Харківської області від 24.10.2019 (головуючий суддя - Шатерніков М. І., судді - Ольшанченко В. І., Присяжнюк О. О.)

у справі № 922/2860/18

за позовом Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

до 1) Фізичної особи ОСОБА_1 , 2) Фізичної особи ОСОБА_2 , 3) Фізичної особи ОСОБА_3 , 4) Фізичної особи ОСОБА_4 , 5) Фізичної особи ОСОБА_5 , 6) Фізичної особи ОСОБА_6 , 7) Фізичної особи ОСОБА_7 , 8) Фізичної особи ОСОБА_8

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: 1) Публічне акціонерне товариство "Банк Золоті Ворота", 2) Національний банк України

про стягнення коштів в розмірі 563 237 952,96 грн

ВСТАНОВИВ:

Історія справи

1. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (позивач), звернувся до Господарського суду Харківської області з позовом до Фізичної особи ОСОБА_1 (відповідач 1), Фізичної особи ОСОБА_2 (відповідач 2), Фізичної особи ОСОБА_3 (відповідач 3), Фізичної особи ОСОБА_4 (відповідач 4), Фізичної особи ОСОБА_5 (відповідач 5), Фізичної особи ОСОБА_6 (відповідач 6), Фізичної особи ОСОБА_7 (відповідач 7), Фізичної особи ОСОБА_8 (відповідач 8), про стягнення заборгованості в розмірі 563 237 952,96 грн.

2. В обґрунтування позовних вимог, позивачем зазначено, що постановою Правління Національного банку України від 04.12.20014 № 781 відкликано банківську ліцензію та розпочато процедуру ліквідації Публічного акціонерного товариства "Банк Золоті Ворота", рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 05.12.2014 № 142 було розпочато ліквідаційну процедуру та призначено уповноважену особу фонду на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Золоті Ворота". 15.03.2018 виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення № 752 про затвердження змін до переліку (реєстру) акцептованих вимог кредиторів ПАТ "Банк Золоті Ворота", відповідно до якого загальна сума акцептованих вимог становить 696 817 295,73 грн, в той час, як оціночна (ринкова) вартість його ліквідаційної маси, затверджена рішенням виконавчої дирекції Фонду від 30.04.2015 № 101/15, складає 133 579 342,77 грн, тобто розмір зобов`язань банку перед кредиторами перевищує оціночну (ринкову) вартість ліквідаційної маси Публічного акціонерного товариства "Банк Золоті Ворота" (недостатність майна) на 563 237 952,96 грн.

3. При цьому позивач, посилаючись на приписи частини п`ятої статті 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (в редакції Закону до внесення змін від 02.03.2015), звертався до пов`язаних з АТ "Банк Золоті Ворота" осіб (відповідачів у даній справі) з вимогами про відшкодування шкоди заподіяної банку рішеннями зазначених осіб про видачу кредитів групі пов`язаних між собою осіб на значні суми без належного забезпечення, що не мали економічного сенсу та були завідомо збитковими для банку.

4. Обґрунтовуючи свої вимоги нормами Закону України "Про банки і банківську діяльність", позивач вказує, що керівники та члени комітетів правління банку, зокрема кредитного комітету, належать до управлінського персоналу банку, і згідно зі статтями 1166, 1190 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) несуть солідарну відповідальність перед потерпілими за майнову шкоду, завдану неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю в повному обсязі.

5. Позивач стверджував, що внаслідок прийняття кредитним комітетом банку, членами якого були відповідачі, рішення щодо видачі кредитних коштів за вказаними правочинами, прийняття неналежного забезпечення, відтермінування повернення боргу, збільшення кредитного ліміту при наявності непогашеної заборгованості, за договорами залишилась непогашеною заборгованість, яка станом на 01.04.2018 складає 652 398 999,35 грн.

6. Одночасно, щодо розміру шкоди, заподіяної неправомірними діями відповідачів, яка, за твердженнями позивача, підлягає солідарному стягненню з останніх, Фонд посилається на суму 563 237 952,96 грн, як різницю між загальною сумою акцептованих вимог кредиторів 696 817 295,73 грн та 133 579 342,77 грн оціночної (ринкової) вартості ліквідаційної маси ПАТ "Банк Золоті Ворота".

Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції

7. Рішенням Господарського суду Харківської області від 24.10.2019, залишеним без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 29.11.2021 у справі № 922/2860/18 у задоволенні позову відмовлено.

8. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, місцевий господарський суд, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що кредитні договори, на які посилається позивач укладались Банком починаючи з 2009 року та протягом всього періоду з 2009 до 2014 року до вказаних договорів вносились зміни та доповнення, укладались договори застави. При цьому Національним Банком України протягом цього періоду проводились інспекційні перевірки Банку з питань банківського нагляду станом на 01.04.2011, 12.10.2012, 01.10.2013, 12.06.2014 (про що повідомлено самим НБУ), проте доказів встановлення фактів вчинення в цей період протиправних дій зі сторони уповноважених осіб Банку та порушення банківської дисципліни до матеріалів справи не надано.

9. Натомість, за висновками суду, до матеріалів справи надано висновки незалежних аудиторів за результатами проведеного аудиту фінансової звітності AT "Банк Золоті Ворота" (отримані від НБУ) за 2011, 2012 та 2013 роки, відповідно до яких висловлена умовно-позитивна думка, зокрема, що фінансова звітність АТ "Банк Золотi Ворота" достовірно в усіх суттєвих аспектах представляє фінансовий стан Банку станом на кінець дня 31.12.2013, його фінансові результати та рух грошових коштів на рік, що закінчився на зазначену дату, відповідно до Міжнародних стандартів фінансової звітності. У висновках незалежних аудиторів звернено увагу, що неможливо з будь-якою мірою впевненості передбачити обсяг негативного впливу на якість активів та діяльність банку в цілому у зв`язку з нестабільністю економічної та політичної ситуації в Україні. При цьому, якість управління активами і пасивами Банку, з огляду на поточні фінансові результати діяльності, стан ліквідності та рівень кредитних ризиків, на думку аудиторів, задовільні. Рівень регулятивного капіталу на звітну дату достатній для покриття ризиків, які притаманні Банку, норматив достатності (адекватності) регулятивного капіталу дотримано. Резерви під активні операції, достатність яких визначалась на підставі аналізу якості активів Банку, сформовані відповідно до вимог нормативно-правових актів НБУ та внутрішніх положень Банку щодо формування та використання резервів для можливих втрат за активними банківськими операціями. Виявлені недоліки під час аудиту кредитних операцій не мають суттєвого впливу на фінансову звітність у цілому. Ризик за операціями з інсайдерами/пов`язаними особами оцінено як помірний. На думку аудиторів, систему управління ризиками Банку, яка пов`язана з банківськими операціями, можна оцінити як адекватну і таку, що відповідає потребам банку. Бухгалтерський облік Банку в цілому відповідає вимогам нормативно-правових актів НБУ та забезпечує належний рівень відображення операцій, здійснених Банком. Заходи внутрішнього контролю та процедури внутрішнього аудиту забезпечують контроль за ризиками відповідно до обсягу операцій Банку. Окремо наголошено, що Банком розроблено та затверджено письмові положення про усі структурні підрозділи та посадові інструкції на співробітників, у яких визначено коло їх обов`язків. Інформації щодо порушення тих чи інших обов`язків структурними підрозділами або співробітниками Банку, дані висновки аудиторів не містять.

10. Судом першої інстанції зазначено, що як позивачем, так і представником НБУ не спростовано інформацію викладену у висновках незалежних аудиторів за результатами проведеного аудиту фінансової звітності АТ "Банк Золоті Ворота" (отримані від НБУ) за 2011, 2012 та 2013 роки.

11. Таким чином, враховуючи надані аудиторські висновки та звіти про фінансове становище Банку, відсутність доказів встановлення фактів вчинення відповідачами конкретних дій/бездіяльності направлених на спричинення шкоди Банку під час укладення та виконання банком вищевказаних правочинів, недоведеність наявності в діях відповідачів умисного укладення правочинів без економічного сенсу та завідомою збитковістю або направлених на реалізацію інтересів сторонніх осіб, зважаючи також на наявність перевірок та оцінки таких дій банку після укладення цих правочинів з боку Національного банку України, суд констатував недоведеність позивачем розміру спричиненої шкоди та причинно-наслідкового зв`язку між діями відповідачів та шкоди на яку посилається позивач.

12. Одночасно, колегія суддів суду першої інстанції наголосила, що до закінчення ліквідаційної процедури відсутні правові підстави стверджувати про шкоду завдану Банку.

13. Разом з цим, суд констатував, що позивачем не надано належних доказів в підтвердження заявленого розміру шкоди, як і не надано доказів вини та наявності підстав для солідарного стягнення шкоди з усіх відповідачів визнаних у позові.

14. Також позивачем не доведено належними доказами яке саме становище відповідачі займали у АТ "Банк Золоті Ворота" у сукупності з повноваженнями якими вони були наділені та яку відповідальність в силу закону несли за свої дії, що унеможливлює встановлення факту вини кожного з відповідачів, як і не надано доказів притягнення вказаних осіб до відповідальності за спричинені збитки та настання наслідків у вигляді неплатоспроможності банку або доказів застосування до відповідачів будь-яких заходів впливу за порушення вимог законодавства у сфері банківської діяльності, їх вина (які саме посадові обов`язки порушені та обсяг) у настанні неплатоспроможності банку не встановлена і не доведена.

15. Судом зауважено, що згідно з наданих до матеріалів справи документів неможливо підтвердити факт того, що у період з 2009 року по червень 2014 року всі визначені відповідачі були пов`язаними особами, а також не доведено який саме обсяг відповідальності було покладено на кожного із визначених позивачем осіб, винних у спричиненні шкоди банку.

16. Разом із тим, на час виконання посадових/службових обов`язків відповідачами щодо вказаних правочинів і угод - у 2009-2014 роках (у тому числі до дня введення в банку тимчасової адміністрації) стаття 58 Закону України "Про банки та банківську діяльність", а також частина п`ята статті 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" мали іншу редакцію. А отже, нові редакції статті 58 Закону України "Про банки та банківську діяльність", а також статті 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" не можуть бути застосовані до даних правовідносин, оскільки закон немає зворотної дії у часі.

17. Суд першої інстанції дійшов висновку, що Фондом документально не підтверджено жодного елементу цивільно-правової відповідальності, а саме не доведено розмір шкоди; якими діями відповідачів спричинена шкода; причинно-наслідковий зв`язок між їх діями і визначеною Фондом сумою шкоди.

18. Разом з цим, суд апеляційної інстанцій задовольнив клопотання відповідачів 3 і 5 про долучення додаткових доказів до матеріалів справи, а саме Звіту про інспектування АТ "Банк Золоті Ворота", складеного Управлінням Національного банку України в Харківській області від 25.05.2011 за період з 2008 по 2011 роки.

19. Апеляційний господарський суд зазначив, що висновки даного Звіту про інспектування у поєднанні з висновками незалежних аудиторів за 2011, 2012, 2013 роки фактично спростовують доводи позивача щодо недобросовісності дій керівників банку (відповідачів) та завдання збитків за матеріалами кредитних справ, адже частина зазначених позивачем кредитних договорів із групою позичальників та договорів укладених у забезпечення їх виконання, вже були укладені за станом на дату проведення перевірки НБУ в 2011 році, за результатами якої однак не було виявлено жодних порушень чинного законодавства та/або внутрішніх положень банку його керівниками, структурними підрозділами.

20. За висновками суду апеляційної інстанції, саме Національний банк України в межах виконання своїх безпосередніх функцій з банківського нагляду міг вчасно виявити та попередити проведення банком ризикових операцій, операцій з пов`язаними особами на умовах, що не є поточними ринковими, а також операцій з надання незабезпечених кредитів або кредитів, у яких вартість забезпечення не відповідає дійсності, тощо. Однак, таких порушень згідно Звіту про інспектування від 2011 року виявлено не було, хоча частина кредитних договорів та договорів забезпечення, на які посилається позивач у своїй позовній заяві були укладені на дату інспекційної перевірки банку.

21. Також апеляційний господарський суд зазначив, що при вирішенні питання відповідальності посадових осіб (відповідачів) перед юридичною особою (банком), Суд виходить із закріпленої презумпції, що посадові особи діяли в найкращих інтересах товариства та їх рішення були незалежними та обґрунтованими, їх фідуціарні обов`язки були виконані належним чином, оскільки ні позивач, ні регулятор - НБУ не надали Звіти про інспектування станом на 12.10.2012 та 01.10.2013, які б спростовували висновки НБУ, зазначені у Звіті про інспектування за 2011 рік та спростували висновки аудиторів за станом на 31.12.2013, які були надані відповідачами на підтвердження добросовісності та розумності їх дій.

22. За висновками колегії суддів суду апеляційної інстанції, наведені вище дії свідчать про несвоєчасність реагування на ситуацію в АТ "Банк Золоті Ворота" державним регулятором, яким є Національний банк України, з покладенням позивачем усіх ризиків та економічних тягарів на відповідачів.

23. Також суд апеляційної інстанції зауважив, що на суму позову Фонду гарантування вкладів фізичних осіб до пов`язаних із банком осіб впливають такі фактори: правочини, які списані за рахунок сформованих резервів банку; правочини, визнані Фондом нікчемними. Однак, позивачем не було визначено структуру збитків для визначення обсягу персональної відповідальності кожної пов`язаної особи (відповідача) банку. При цьому, за наявними матеріалами справи, суд позбавлений можливості за відсутності належних доказів, зокрема висновків експертів тощо, вважати, що фінансові операції за вказаними позивачем кредитними операціями призвели до виникнення збитків банку. Натомість, ні позивач, ні інші учасники справи не клопотали перед судом про призначення судової економічної експертизи.

24. Додатково суд апеляційної інстанції зазначив, що обрання такого засобу втручання у право відповідачів на мирне володіння майном, як стягнення збитків у солідарному порядку в розмірі 652 398 999,35 грн, покладе на останніх індивідуальний та надмірний тягар за обставин цієї справи.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів

25. Не погоджуючись з висновками судів попередніх інстанцій Фонд гарантування вкладів фізичних осіб звернувся з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Східного апеляційного господарського суду від 29.11.2021 і рішення Господарського суду Харківської області від 24.10.2019 та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі.

26. У касаційній скарзі скаржник не погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, при цьому, обґрунтовуючи підставу касаційного оскарження, передбачену пунктом 1 частини другої статті 287 ГПК України, скаржник зазначає, що апеляційний господарський суд застосував норми права без урахування висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Великої Палати Верховного Суду від 19.06.2018 у справі № 757/75149/17-ц, від 11.09.2019 у справі № 757/75153/17-ц, від 25.05.2021 у справі № 910/11027/18, від 28.09.2021 у справі № 761/45721/16-ц, від 29.06.2021 у справі № 904/3405/19, від 26.11.2019 у справі № 910/20261/16, від 22.10.2019 у справі № 911/2129/17 та постановах Верховного Суду від 21.07.2021 у справі № 910/12930/18, від 04.12.2018 у справі № 910/21493/17, від 17.06.2020 у справі № 916/1689/17, від 02.04.2019 у справі № 902/326/16, від 24.09.2019 у справі № 922/1151/18, від 15.05.2020 у справі № 922/1467/19, від 02.10.2018 у справі № 910/18036/17 та від 18.02.2021 у справі № 14/5026/1020/2011.

27. Обґрунтовуючи підставу касаційного оскарження, передбачену пунктом 3 частини другої статті 287 ГПК України, скаржник зазначає про відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування статті 8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також поточної редакції частини сьомої статті 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" у подібних правовідносинах.

28. Також, в обґрунтування підстави касаційного оскарження, передбаченої пунктом 4 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України, скаржник зазначає, що суди попередніх інстанцій не дослідили зібрані у справі докази (пункт 1 частини третьої статті 310 ГПК України).

Позиція інших учасників справи

29. Національний Банк України (третя особа 2) подав відзив, у якому останній підтримав доводи скаржника та просив касаційну скаргу задовольнити.

30. Інші учасники справи не надали відзивів на касаційну скаргу, що відповідно до частини третьої статті 295 ГПК України не перешкоджає перегляду оскаржуваних судових рішень.

Фактичні обставини справи, встановлені судами першої та апеляційної інстанцій

31. Постановою Правління Національного банку України № 456 від 31.07.2017 Публічне акціонерне товариство "Банк Золоті Ворота" віднесено до категорії неплатоспроможних.

32. 01.08.2014 виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення № 67 про запровадження тимчасової адміністрації у АТ "Банк Золоті Ворота" згідно з яким з 04.08.2014 запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в Публічне акціонерне товариство "Банк Золоті Ворота".

33. Відповідно до Постанови Правління Національного банку України № 781 від 04.12.2014 "Про відкликання банківської ліцензії" та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Золоті Ворота", виконавчою дирекцією Фонду гарантування прийнято рішення від 05.12.2014 № 142 "Про початок процедури ліквідації АТ "Банк Золоті Ворота" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку, згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації АТ "Банк Золоті Ворота" та призначено уповноважену особу на ліквідацію АТ "Банк Золоті Ворота".

34. 15.03.2018 виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення № 752 про затвердження змін до переліку (реєстру) акцептованих вимог кредиторів Публічного акціонерного товариства "Банк Золоті Ворота" (протокол № 039/18 від 15.03.2018).

35. Строк здійснення процедури ліквідації АТ "Банк Золоті Ворота" та повноваження уповноваженої особи неодноразово продовжувались, зокрема рішеннями виконавчої дирекцією Фонду гарантування № 215 від 03.12.2015, № 2642 від 10.12.2016, № 5152 від 23.11.2017 і № 3204 від 29.11.2018 продовжено строк з 05.12.2018 до 04.12.2019 включно.

36. За результатами аналізу кредитного портфелю АТ "Банк Золоті Ворота" виявлено, що значна частина кредитів видана низці позичальників за кредитними договорами, які пов`язані між собою, як за особою майнового поручителя, так і за предметом застави (цінних паперів ліквідність яких сумнівна), а аналіз використання кредитних коштів свідчить про зв`язаність таких позичальників та функціонування в одному сегменті ринку. При цьому станом на 01.04.2018 сума заборгованості за цими договорами дорівнює 652 398 999,35 грн.

37. У період з 2009 року по 2014 рік між ПАТ "Банк Золоті Ворота" та контрагентами були укладені кредитні договори:

- 07.12.2009 з ТОВ "Лємєтра ЛТД" укладено Кредитний договір № 272 у відповідності до умов якого Банк зобов`язався надати кредит у рамках кредитної лінії у розмірі, що не перевищує 4 700 000,00 грн строком по 07.06.2010 зі сплатою процентів за користування кредитом за ставкою 11% річних для здійснення оплати по Договору цесії з Банком. В забезпечення виконання зобов`язань оформлялись Договори застави майнових прав ОСОБА_9 (акціонер Банку), ОСОБА_2 (голова Спостережної ради) за депозитними договорами, які в наступному розривалися.

- 27.04.2011 з ТОВ "Сайф-Ло" укладено Кредитний договір № 80 у відповідності до умов якого Банк зобов`язався надати кредит у рамках кредитної лінії у розмірі, що не перевищує 20 250 000,00 грн строком по 26.05.2011 зі сплатою процентів за користування кредитом за ставкою 1% річних для здійснення оплати по Договору цесії. Кредитні кошти було надано без забезпечення. У подальшому, в забезпечення виконання зобов`язань оформлялись Договори застави майнових прав за депозитними договорами фізичних осіб, в тому числі ОСОБА_10 (акціонер Банку), ОСОБА_2 (голова Спостережної ради), які в наступному розривалися. 07.05.2014 в заставу було оформлено акції прості іменні ПАТ "Бюро кредитних історій "Кредит Сервіс" що належать ТОВ "Інноваціино-інжирінгова компанія "Будфінконсалтинг", в кількості 1 667 шт. номінальною вартістю 1 000,00 грн за 1 шт. та заставною вартістю 25 005 000,00 грн, що в 15 разів перевищувало номінальну вартість акцій. При цьому рішенням Національної комісії по цінним паперам та фондовому ринку зупинено торгівлю цінними паперами зазначеною емітента.

- 19.02.2014 з ТОВ "Фінансова компанія "Платіжний Центр" укладено Договір № 29 у відповідності до умов якого Банк зобов`язався надати кредит у формі овердрафта в сумі 2 000 000,00 грн строком по 18.03.2014 зі сплатою процентів за користування кредитом за ставкою 24% річних. Кредитні кошти було надано без забезпечення. В наступному до кредитного договору неодноразово вносились зміни з урахуванням яких, Банк надає кредит у формі овердрафта в сумі 37 000 000,00 грн строком по 02.03.2015 зі сплатою процентів за користування кредитом за ставкою 8% річних. 30.04.2014 в заставу було оформлено майнові права ТОВ "Фінансова компанія "Платіжний Центр" щодо повернення Банком 6 090 000,00 грн по депозитному договору, а з 16.05.2014 розмір забезпечення збільшено до 14 640 000,00 грн.

- 03.04.2014 з ТОВ "Скіф-2011" укладено Договір № 50 у відповідності до умов якого Банк зобов`язався надати кредит у рамках кредитної лінії у розмірі, що не перевищує 42 050 000,00 грн строком по 02.04.2015 зі сплатою процентів за користування кредитом за ставкою 24% річних. В наступному встановлено процентну ставку на рівні 6,5% річних. 23.04.2014 в заставу було оформлено акції прості іменні ПАТ "Бюро кредитних історій "Кредит Сервіс", що належали ТОВ "Інноваційно-інжирінгова компанія "Будфінконсалтинг", в кількості 3 334 шт. номінальною вартістю 1000,00 грн за 1 шт. та заставною вартістю 50 100 000,00 грн, що в 15 разів перевищувало номінальну вартість акцій.

- 21.10.2010 з ТОВ "Автоенергія 7" було укладено Кредитний договір № 198 у відповідності до умов якого Банк зобов`язався надати кредит у рамках кредитної лінії у розмірі, що не перевищує 17 000 000,00 грн строком по 19.10.2011 зі сплатою за ставкою 24% річних. В наступному до кредитного договору вносились зміни з урахуванням яких, Банк знижував розмір процентів за користування кредитом до 17% річних з 14.02.2011, до 8% річних з 01.04.2011 та 1% річних з 01.07.2011. В забезпечення виконання зобов`язань оформлявся Договір застави майнових прав Вишневського Вадима (акціонер Банку) за депозитним договором, який в наступному було розірвано.

- 14.11.2007 з ТОВ "Союз ЛТД" було укладено Договір № 56/07U у відповідності до умов якого Банк зобов`язався надати кредит у рамках мультивалютної відновлювальної кредитної лінії з максимальною сумою заборгованості за нею 7 070 000,00 грн строком по 13.11.2010 зі сплатою процентів за користування кредитом за ставкою 21% річних у гривнях, та 15,5% у доларах США. Кредит надавався на погашення кредиторської заборгованості, рефінансування боргу, та з оформленням в наступну іпотеку нерухомого майна, що вже перебувало в іпотеці АКБ "ТАС-Комерцбанк". В забезпечення виконання зобов`язань по кредиту оформлявся договір застави майнових прав на депозит ОСОБА_11 , який в наступному було розірвано.

- 03.10.2013 з ТОВ "Фірма "ЗКСПРЕСС" укладено Договір № 174 у відповідності до умов якого Банк зобов`язався надати кредит у рамках відновлювальної кредитної лінії з максимальною сумою заборгованості за нею 23 540 000,00 грн строком по 02.10.2014 зі сплатою процентів за користування кредитом за ставкою 8% річних. В наступному до кредитного договору внесено зміни з урахуванням яких Банк надає кредит у рамках відновлювальної кредитної лінії з максимальною сумою заборгованості за нею 28 500 000,00 грн строком по 02.10.2014 зі сплатою процентів за користування кредитом за ставкою 9,5% річних. Кредит було надано без забезпечення і лише 31.10.2013 в забезпечення кредиту було оформлено заставу майнових прав на кошти ОСОБА_12 розміщені на депозиті в сумі 1 800 000,00 грн. 07.05.2014 договір застави майнових прав було розірвано та в заставу було оформлено акції прості іменні ПАТ "Бюро кредитних історій "Кредит Сервіс", що належали ТОВ "Інноваційно-інжирінгова компанія "Будфінконсалтинг", в кількості 2 000 шт. номінальною вартістю 1 000,00 грн за 1 шт. та заставною вартістю 30 000 000,00 грн, що в 15 разів перевищувало номінальну вартість акцій. При цьому рішенням Національної комісії по цінним паперам та фондовому ринку зупинено торгівлю цінними паперами зазначеного емітента.

- 01.04.2011 з ТОВ "Бизнесцентр Технолоджи 2" укладено Договір № 61 у відповідності до умов якого Банк зобов`язався надати кредит у формі овердрафту в сумі 2 320 000,00 грн строком по 28.04.2011 зі сплатою процентів за користування кредитом за ставкою 1% річних. В наступному були внесені зміни, з урахуванням яких встановлено кредитний ліміт з максимальною сумою заборгованості 30 000 000,00 грн строком по 23.09.2014 зі сплатою процентів за користування кредитом за ставкою 9,5% річних на поповнення оборотних коштів та сплату за договором про відступлення права вимоги. Пізніше в забезпечення виконання зобов`язань оформлялись майнові права за депозитними договорами фізичних осіб, в тому числі ОСОБА_7 (Заступника Голови Правління), але згодом договори застави було розірвано. 30.04.2014 в заставу було оформлено майнові права ТОВ "Килими України" щодо повернення Банком 2 247 228,57 грн по депозитному договору.

- 22.06.2012 з ТОВ "АВАЛОР" укладено Договір № 118 у відповідності до умов якого Банк зобов`язався надати кредит у рамках кредитної лінії у розмірі, що не перевищує 21 120 000,00 грн строком по 20.07.2012 зі сплатою процентів за користування кредитом за ставкою 1% річних. В наступному були внесені зміни, з урахуванням яких банк надав кредит у рамках кредитної лінії у розмірі, що не перевищує 23 500 000,00 грн строком по 10.12.2014 зі сплатою процентів за користування кредитом за ставкою 7,5% річних. 27.06.2012 в забезпечення виконання зобов`язань оформлено заставу товарів в обороті (курчата бройлерів), що належали ПАТ "Володимир-Волинська Птахофабрика".

- 26.04.2011 з ТОВ "Василиск" укладено Договір № 81 у відповідності до умов якого Банк зобов`язався надати кредит у рамках кредитної лінії у розмірі, що не перевищує 11 292 500,00 грн строком по 05.10.2012 зі сплатою процентів за користування кредитом за ставкою 8% річних. В наступному було внесено зміни: кредит у рамках кредитної лінії у розмірі, що не перевищує 11 292 500,00 грн строком по 17.12.2014 зі сплатою процентів за користування кредитом за ставкою 6.5% річних, кредит у рамках кредитної лінії у розмірі, що не перевищує 47 100 000,00 грн строком по 13.05.2013 зі сплатою процентів за користування кредитом за ставкою 7,5% річних, кредит у рамках кредитної лінії у розмірі, що не перевищує 25 000 000,00 грн строком по 18.06.2014 зі сплатою процентів за користування кредитом за ставкою 20,2% річних. Лише 25.09.2013 в заставу було оформлено акції прості іменні ПАТ "Газові Мережі", що належали ТОВ "Фондова компанія "Фінекс-Україна", в кількості 681 500 шт. номінальною вартістю 1,00 грн за 1 шт. та заставною вартістю 16 090 215,00 грн що в 23,61 разів перевищувало номінальну вартість акцій. При ньому рішеннями Національної комісії по цінним паперам та фондовому ринку зупинено торгівлю цінними паперами зазначеного емітента.

- 28.04.2011 з ТОВ "Акцептор" укладено Договір № 82 у відповідності до умов якого Банк зобов`язався надати кредит у рамках кредитної лінії у розмірі, що не перевищує 14 000 000,00 грн строком по 27.04.2012 зі сплатою процентів за користування кредитом за ставкою 8% річних для оплати заборгованості перед ТОВ "КУА "Фінекс-Капітал" за договором купівлі-продажу цінних паперів. При цьому 29.04.2011 між Банком та ТОВ "КУА "Фінекс-Капітал" було укладено договори цесії за якими Банк відступив ТОВ "КУА "Фінекс-Капітал" права вимоги за проблемними кредитами.

- 10.10.2011 з ТОВ "Комунікаційний Центр" укладено Договір № 184 у відповідності до умов якого Банк зобов`язався надати кредит у рамках кредитної лінії у розмірі, що не перевищує 26 000 000,00 грн строком по 05.10.2012 зі сплатою процентів за користування кредитом за ставкою 8% річних. В забезпечення виконання зобов`язань оформлялись застава цінних паперів ПАТ "Газові Мережі", майнові права за договорами поставки (боржником за яким є: ТОВ "Продтрейд- БСП"), які в наступному було розірвано. Також, 16.04.2013 та 10.04.2014 в забезпечення оформлялись майнові права за депозитними договорами юридичних осіб, та 28.05.2014 майнові права за депозитними договорами фізичних осіб, в тому числі ОСОБА_13 (Голова наглядової ради акціонера Банку - ПАТ "Володимир-Волинська Птахофабрика"), ОСОБА_14 (член наглядової ради акціонера Банку - ПАТ "Володимир-Волинська Птахофабрика"), на які було звернено стягнення (на майнові права юридичних осіб - 18.06.2014, на майнові права фізичних осіб - 29.05.2014). 27.05.2014 в заставу було оформлено акції прості іменні ПАТ "Газові Мережі", що належали ТОВ "Акцептор", в кількості 1 471 500 шт. номінальною вартістю 1,00 грн за 1 шт. та заставною вартістю 34 742 115,00 грн, що в 23,61 разів перевищувало номінальну вартість акцій. При цьому рішенням Національної комісії по цінним паперам та фондовому ринку зупинено торгівлю цінними паперами зазначеного емітента.

- 01.04.2011 з ТОВ "НТЦ "Лізингстандарт" укладено Кредитний договір № 62 у відповідності до умов якого Банк зобов`язався надати кредит у формі овердрафта в сумі 4 100 000,00 грн строком по 28.04.2011 зі сплатою процентів за користування кредитом за ставкою 1% річних. Керівником ТОВ "НТЦ "Лізингстандарт" на час здійснення операцій з кредитування був ОСОБА_4 (відповідач 4).

- 14.10.2011 з ТОВ "КСН "Тріанон" укладено Договір № 188 у відповідності до умов якого Банк зобов`язався надати кредит у рамках кредитної лінії у розмірі, що не перевищує 9 567 000,00 грн строком по 27.04.2012. В наступному до кредитного договору внесені зміни: кредит у рамках кредитної лінії у розмірі, що не перевищує 13 730 000,00 грн строком по 17.12.2014 зі сплатою процентів за користування кредитом за ставкою 9,5% річних, кредит у рамках кредитної лінії у розмірі, що не перевищує 5 567 500,00 грн строком по 17.12.2014 зі сплатою процентів за користування кредитом за ставкою 6.5% річних, кредит у рамках кредитної лінії у розмірі, що не перевищує 13 440 000,00 грн строком по 22.12.2014 зі сплатою процентів за користування кредитом за ставкою 9,5% річних. Кредитні кошти було видано без забезпечення та за наявності висновку про неможливість кредитування. Пізніше в забезпечення виконання зобов`язань оформлялись майнові права за договором поставки (боржником за яким є: ТОВ "Техносинтез Плюс"), інвестиційні сертифікати ТОВ "КУА "Фінекс-Капітал", акції ПАТ "Газові Мережі", але відповідні договори застави було розірвано. 27.05.2014 в заставу було оформлено акції прості іменні ПАТ "Газові Мережі", що належали ТОВ "КСН "Тріанон", в кількості 77 172 шт. номінальною вартістю 1,00 грн за 1 шт. та заставною вартістю 1 991 809,32 грн та акції прості іменні ПАТ "Газові Мережі", що належали ТОВ "Акцептор", в кількості 479 045 шт. номінальною вартістю 1,00 грн за 1 шт. та заставною вартістю 12 364 151,45 грн, що в 2З,61 разів перевищувало номінальну вартість акцій. При цьому рішенням Національної комісії по цінним паперам та фондовому рику зупинено торгівлю цінними паперами зазначеного емітента.

- 24.11.2010 з ТОВ "КСН "Тріанон" укладено Договір № 253 у відповідності до умов якого Банк зобов`язався надати кредит у рамках кредитної лінії у розмірі, що не перевищує 9 012 500,00 грн строком по 23.11.2011 зі сплатою процентів за ставкою 8% річних. В забезпечення виконання зобов`язань оформлялись майнові права договорами купівлі-продажу цінних паперів, але відповідні договори застави було розірвано. Торгівлю цінними паперами, переданими в заставу в забезпечення вказаного кредитного договору, було зупинено рішенням Національної комісії по цінним паперам та фондовому ринку.

- 30.03.2011 з ТОВ "Бюро "Стандарти та якість" укладено Договір № 55 у відповідності до умов якого Банк зобов`язався надати кредит у рамках кредитної лінії у розмірі, що не перевищує 400 000,00 грн строком по 29.04.2011 зі сплатою процентів за користування кредитом за ставкою 1% річних. В наступному до кредитного договору неодноразово вносились зміни, з урахуванням яких Банк зобов`язався надати: кредит у рамках кредитної лінії у розмірі, що не перевищує 420 000,00 грн строком по 19.12.2014 зі сплатою процентів за користування кредитом за ставкою 7,5% річних, кредит у рамках кредитної лінії у розмірі, що не перевищує 25 590 000,00 грн строком по 17.12.2014 зі сплатою процентів за користування кредитом за ставкою 6.5% річних, кредит у рамках кредитної лінії у розмірі, що не перевищує 16 970 000,00 грн строком по 17.12.2014 зі сплатою процентів за користування кредитом за ставкою 7,5% річних. В забезпечення виконання зобов`язань оформлялись майнові права за договорами купівлі-продажу цінних паперів (боржниками за яким є: ТОВ "Василиск", ТОВ "Фондова компанія "Фінекс-Україна", ТОВ "Траверс.ІНК", ТОВ "Комунікаційний Центр", ТОВ КУА "Фінекс-Капітал", ТОВ "Акцептор", ЗАТ "ЗНКІФ "Бізань"), майнові права за договорами поставки (боржником за яким є: ТОВ "Продтрейд-БСП"). 25.09.2013 в заставу було оформлено акції прості іменні ПАТ "Газові Мережі", що належали ТОВ "Фондова компанія "Фінекс-Україна", в кількості 2 003 900 шт. номінальною вартістю 100 грн за 1 шт. та заставною вартістю 47 312 079,00 грн, що в 2361 разів перевищувало номінальну вартість акцій. При цьому рішенням Національної комісії по цінним паперам та фондовому ринку зупинено торгівлю цінними паперами зазначеного емітента.


................
Перейти до повного тексту