1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

20 липня 2022 року

м. Київ

справа № 761/49151/19

провадження № 61-965св22

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Крата В. І.,

суддів: Антоненко Н. О. (суддя-доповідач), Дундар І. О., Краснощокова Є. В., Русинчука М. М.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ,

відповідачі: ОСОБА_2 , приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Змисловська Тетяна Василівна,

треті особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Гречана Руслана Тарасівна,

розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Шевченківського районного суду міста Києва від 08 липня 2021 року в складі судді Фролової І. В. та постанову Київського апеляційного суду від 21 грудня 2021 року в складі колегії суддів Приходька К. П., Писаної Т. О., Журби С. О.,

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позову

У грудні 2019 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до ОСОБА_2 , приватного нотаріуса КМНО Змисловської Т. В. про визнання заповіту недійсним.

Позов мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_6 , який на момент смерті перебував у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , за заявою якої 03 травня 2019 року було заведено спадкову справу №4/2019. Вказувала, що крім дружини спадкодавця з заявами про прийняття спадщини в передбачений законом строк звернулася сама позивачка, а також інші діти спадкодавця: донька ОСОБА_5 та сини ОСОБА_5 і ОСОБА_4 . Зазначала, що на час відкриття спадщини та заведення спадкової справи будь-які відомостіу Спадковому реєстрі щодо наявності заповітів чи спадкових договорів, укладених спадкодавцем, були відсутні. У зв`язку з викладеним позивачка вважала, що спадщина підлягає поділу в рівних частинах між всіма спадкоємцями першої черги. Проте,після спливу шестимісячного строку, встановленого для прийняття спадщини, приватний нотаріусКМНО Гречана Р. Т. виявила наявність заповіту, начебто складеного ОСОБА_7 26 квітня 2019 року (за три дні до смерті), яким спадкодавець заповів усе належне йому майно ОСОБА_2 . Позивачка вказувала, що ОСОБА_6 за життя будь-яких заповітів не складав і не мав такого наміру. При цьому відомості про зазначений вище заповіт було внесено до Спадкового реєстру лише 17 травня 2019 року, тобто більш ніж через 20 днів з моменту його посвідчення.

Посилаючись на те, що:

при вчиненні заповіту порушено порядок його посвідчення та внесення відомостей в Спадковий реєстр;

волевиявлення спадкодавця не відповідало його волі, оскільки наявні сумніви щодо особистого підписання заповіту ОСОБА_6 ,

ОСОБА_1 просила суд ухвалити рішення, яким визнати заповіт, складений 26 квітня 2019 року від імені ОСОБА_6 та посвідчений приватним нотаріусом Змисловською Т. В., недійсним.

Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Рішенням Шевченківського районного суду міста Києва від 08 липня 2021 року, залишеним без змін постановою Київського апеляційного суду від 21 грудня 2021 року, позов задоволено частково:

визнано недійсним заповіт, укладений ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Змисловською Т. В. 26 квітня 2019 року та зареєстрований у Спадковому реєстрі 17 травня 2019 року;

у задоволенніпозову до приватного нотаріуса відмовлено;

вирішено питання розподілу судових витрат.

Ухвалюючи рішення про задоволення позову ОСОБА_1 , суди встановили, що відомості про заповіт від імені ОСОБА_6 з`явилися в Спадковому реєстрі лише 17 травня 2019 року о 17 год. 18 хв., незважаючи на зазначену дату його вчинення спадкодавцем та посвідчення нотаріусом - « 26 квітня 2019 року ». Внесення в реєстр відомостей про вчинення вказаного заповіту на бланку серії НОМЕР_1 порушує як порядкову послідовність вчинення нотаріальних дій, так і дані щодо використання бланків нотаріальних документів. Суди встановили, що за відомостями реєстру за 26 квітня 2019 року нотаріусом було вчинено наступні нотаріальні дії з посвідчення документів:

№ 543 - бланк серії ННЕ № 876224 (довіреність);

№ 544 - бланк серії ННЕ № 876225 (довіреність);

№ 544 - бланк серії ННЕ № 876227 (заповіт) - відомості внесені 17 травня 2019 року шляхом виправлення відомостей щодо витрачання бланку № 876227 з «заяви» на «заповіт»;

№ 545 - бланк серії ННЕ № 876226 (довіреність);

№546 - бланк серії ННЕ № 876227 (заява);

№ 547 - бланк серії ННЕ № 876228 (договір купівлі - продажу).

Суди зазначили, що нотаріальні дії з посвідчення довіреностей були послідовно вчинені та зареєстровані в Єдиному реєстрі довіреностей за №543 - 26 квітня 2019 року о 18:58 та № 544 - 26 квітня 2019 року о 19:01. Суди встановили, що внесення 17 травня 2019 року відомостей про начеб-то вчинений 26 квітня 2019 року ОСОБА_6 заповіт дублює як порядковий номер іншої нотаріальної дії, так і номер бланку нотаріального документа, використаний під час вчинення іншої нотаріальної дії. Зокрема, бланк, який спочатку (26 квітня 2019 року) був фактично використаний для нотаріального посвідчення заяви, лише з 17 травня 2019 року став рахуватися бланком нотаріально посвідченого заповіту на підставі виправлення, внесеного нотаріусом. Відтак суди надали критичну оцінку поясненням нотаріуса про те, що посвідчення заповіту здійснювалося нею 26 квітня 2019 року о 17:00, однак у зв`язку з технічною несправністю реєстру внесені нею дані не збереглися. Суди відхилили доводи нотаріуса про те, що вона зверталася до адміністратора реєстру відразу після посвідчення заповіту та повідомила його про технічну несправність, оскільки доказів такого звернення приватний нотаріус не надала, а ДП «НАІС» на адвокатський запит представника позивача відповіла, що нотаріус до вказаного підприємства з приводу викладених в її поясненнях обставин узагалі не зверталася. Суди акцентували на тому, що на неодноразові запити суду нотаріус оригінал оспорюваного заповіту надати не змогла. Суди також прийняли до уваги, що оплата нотаріальної дії з посвідчення заповіту відбулася лише 17 травня 2019 року, а не в день ймовірного вчинення заповіту (26 квітня 2019 року), про що свідчить дублікат квитанції про здійснення такого платежу від імені ОСОБА_6 , який станом на ІНФОРМАЦІЯ_2 вже помер.

За відсутності оригіналу заповіту, обставин, які б свідчили про неможливість його реєстраціїсаме 26 квітня 2019 року, а також з урахуванням значного проміжку часу, який минув з дати ймовірного складання заповіту до моменту його реєстрації, суди поставили під сумнів факт видання та підписання оспорюваного заповіту ОСОБА_6 , що свідчить про відсутність волі заповідача на укладення заповіту.

У задоволенні позовних вимог до нотаріуса, суди відмовили у зв`язку з їх пред`явленням до неналежного відповідача.

Аргументи учасників справи

17 січня 2022 року ОСОБА_2 подала до Верховного Суду касаційну скаргу на вказані судові рішення та просила їх скасувати як такі, що прийняті з неправильним застосуванням норм матеріального права й порушенням норм процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити або направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Касаційна скарга мотивована тим, що у справах про визнання заповіту недійсним дослідженню підлягає саме волевиявлення заповідача, зокрема, наявність внутрішнього бажання заповідача визначити долю свого майна на випадок смерті шляхом складання заповіту. Вказує, що в матеріалах справи наявні докази, які підтверджують, що нотаріальна дія з посвідчення заповіту відбулася саме 26 квітня 2019 року, тобто за життя спадкодавця, нотаріус перевірив його дієздатність, з`ясував дійсну волю заповідача щодо розпорядження майном на випадок смерті, а наявність особистого підпису ОСОБА_6 в заповіті свідчить про його вільне волевиявлення. Зазначає, що обставину невчинення заповіту спадкодавцем суди встановили, ґрунтуючись на припущеннях. Вказує, що відсутність оригіналу заповіту не може бути безумовним доказом його невчинення, оскільки в матеріалах справи наявна належним чином завірена його копія, а судам також для огляду надавався дублікат заповіту. Наполягає на тому, що реєстрація заповіту не залежить від волі спадкодавця, а є технічною дією нотаріуса, від якої не залежить зміст заповіту, дата його посвідчення (вчинення), а також дійсне волевиявлення спадкодавця. Несплата державного мита в день вчинення заповіту, на думку відповідачки, також не є підставою для визнання його недійсним. Посилалася також на те, що апеляційний суд безпідставно відхилив клопотання відповідачки про витребування додаткових доказів щодо підтвердження або спростування наявності між позивачкою та спадкодавцем родинних відносин. При цьому в судах попередніх інстанцій відповідачка посилалася на те, що позивачка не довела факт порушення своїх прав видачею оспорюваного заповіту. Зазначала також, що апеляційний суд не мотивував відхилення її клопотання про відкладення розгляду справи в зв`язку з хворобою представника.

У травні 2022 року від ОСОБА_1 до Верховного Суду надійшов підписаний представником відзив на касаційну скаргу, у якому позивачка просила залишити її без задоволення, а оскаржені судові рішення - без змін, посилаючись на те, що суди зробили правильний висновок про недійсність заповіту, встановивши факт неможливості його складення на нотаріальному бланку, зазначеному в реєстрі, а також факт реєстрації після смерті заповідача. Вважає, що доводи касаційної скарги зводяться до переоцінки доказів, які судами попередніх інстанцій досліджені повно та всебічно. Доводи касаційної скарги про підтвердження волі заповідача наявністю його підпису в тексті заповіту вважає недоречними, оскільки оригіналу заповіту судам надано не було, а дубілкат заповіту не містить такого реквізиту як «підпис» заповідача.

Рух справи в суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 09 лютого 2022 року відкрито касаційне провадження в справі, у задоволенні клопотання про зупинення дії оскаржених судових рішень відмовлено.

Ухвалою Верховного Суду від 14 липня 2022 року справу призначено до судового розгляду.

Межі та підстави касаційного перегляду

Переглядаючи в касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими (частина перша статті 400 ЦПК України).

Підстави касаційного оскарження судових рішень визначені у частині другій статті 389 ЦПК України.

В ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються підстава (підстави) відкриття касаційного провадження (частина восьма статті 394 ЦПК України).

Вухвалі Верховного Суду від 09 лютого 2022 року вказано, що касаційна скарга містить підстави касаційного оскарження, передбачені пунктами 1, 4 частини другої статті 389 ЦПК України; заявник зазначає, що суди при вирішенні справи не застосували висновків, викладених у постановах Верховного Суду від 03 червня 2020 року в справі № 278/2967/15-ц, від 17 червня 2020 року в справі № 347/1933/16, від 22 червня 2020 року в справі № 376/946/17, від 14 травня 2018 року в справі № 756/14304/15-ц, від 01 липня 2020 року в справі № 637/228/17, від 18 вересня 2019 року в справі № 204/9143/13-ц, від 24 січня 2019 року в справі № 301/2702/16-ц, від 22 січня 2020 року в справі № 363/4990/15-ц, від 09 жовтня 2019 року в справі № 604/136/18, від 17 листопада 2021 року в справі № 755/8776/18, від 25 травня 2021 року в справі № 522/9893/17, від 16 травня 2018 року в справі № 564/1226/16-ц; суди не дослідили зібрані в справі докази та необґрунтовано відхилили клопотання про витребування доказів та відкладення розгляду справи; встановили обставини, що мають суттєве значення, на підставі недопустимих доказів.

Аналіз змісту та вимог касаційної скарги свідчить, що судові рішення оскаржуються в касаційному порядку в частині задоволення позовних вимог, пред`явлених до ОСОБА_2 . У частині відмови в задоволенні позовних вимог, пред`явлених до приватного нотаріуса, судові рішення в касаційному порядку не оскаржуються та Верховним Судом не переглядаються.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Суди встановили, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_6 , спадкоємцями якого є його дружина ОСОБА_2 , а також діти: ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .

За заявою ОСОБА_2 про прийняття спадщини 03 травня 2019 року приватний нотаріус КМНО Гречана Р. Т. завела спадкову справу № 4/2019.

Всі інші спадкоємці в установлений статтею 1270 ЦК України строк також подали заяви про прийняття спадщини за законом.

03 грудня 2019 року нотаріус Гречана Р. Т. при оформленні свідоцтв про право на спадщину за законом зробила повторний запит до спадкового реєстру та виявила запис про наявність заповіту від імені ОСОБА_6 , датованого 26 квітня 2019 року й посвідченого приватним нотаріусом КМНО Змисловською Т. В.

Відомості про вказаний заповіт внесені нотаріусом Змисловською Т. В. до спадкового реєстру 17 травня 2019 року.

Ухвалою від 28 грудня 2019 року суд першої інстанціївитребував оригінал вказаного заповіту в нотаріуса Змисловської Т. В., яка на вимогу суду його не надала, повідомивши про те, що всі документи передані нею до Київського державного нотаріального архіву.

Ухвалою суду першої інстанції від 30 вересня 2020 рокувитребуванов КДНА оригінал заповіту та всі документи щодо вчинення відповідної нотаріальної дії.

За результатами виконання ухвали суду про витребування документів від державного архіву надійшла відповідь, що за ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 10 серпня 2020 року в справі № 757/30376/20-к про тимчасовий доступ до речей і документів вказаний заповіт та супроводжуючі документи були вилучені. Ухвала постановлена за клопотанням слідчого СВ Печерського УП ГУНП в м. Києві Кузнецова О. В.

Згідно відповіді Печерського УП ГУ НП у м. Києві ухвала в справі № 757/30376/20-к до канцелярії відділу не надходила, слідчий Кузнецов О. В. у штаті слідчого відділу не значиться.

За відомостями з реєстру для реєстрації нотаріальних дій та відповідно до копії заповіту нотаріальна дія № 544 з посвідчення заповіту вчинена на бланку серії ННЕ №876227.

У той же час в реєстрі нотаріальних дій наявна інша нотаріальна дія підтим жереєстровим № 544 з посвідчення довіреності. Крім того, наявна нотаріальна дія № 546 з посвідчення заяви, яка також вчинена на бланку серії ННЕ №876227.

Суди встановили, що на момент розгляду справикод витрачання бланку серії ННЕ №876227 значиться «4» - заповіт. Згідно відповіді ДП «НАІС» від 01 квітня 2021 року №1779/16.3-13 26 квітня 2019 року о 21 год. 26 хв. код витрачання бланку серії ННЕ №876227 був «8» - заява і лише 17 травня 2019 року о 17 год. 23 хв. код витрачання бланку було змінено на «4» - заповіт.


................
Перейти до повного тексту