ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2022 року
м. Київ
справа № 814/1420/18
касаційне провадження № К/9901/6954/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гончарової І.А.,
суддів - Олендера І.Я., Ханової Р.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.08.2018 (суддя Мельник О.М. )
та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2019 (головуючий суддя - Димерлій О.О., судді - Градовський Ю.М., Кравченко К.В.)
у справі №814/1420/18
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління ДФС у Миколаївській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Миколаївській області, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.03.2018 №0042787-1301-1402.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що потужність двигуна його автомобіля AUDI RS Sportbak 2.5 TFSI, 2016 року випуску, становить 367 кінських сил, а автомобілі AUDI RS Sportbak 2.5 TFSI 2018 року випуску вже становлять 400 кінських сил. На думку позивача, податкове повідомлення-рішення, яким останньому визначено суму податкового зобов`язання за платежем "транспортний податок з фізичних осіб" за 2018 рік в сумі 25000 грн, є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки названі вище автомобілі є аналогічними, а не ідентичними до автомобіля позивача.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.08.2018, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2019, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку, що автомобіль марки AUDI RS Sportbak 2.5 TFSI, рік випуску до 3 років, включено до переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2018 (звітного) року, а тому вказаний автомобіль є об`єктом оподаткування, а позивач - платником транспортного податку.
Не погодившись із судовими рішеннями, позивач звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просив їх скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
При цьому, в обґрунтування касаційної скарги ОСОБА_1 зазначив, що відповідачем не надано до суду офіційних прайс-листів виробників (дилерів), які б підтверджували розрахунок середньоринкової вартості транспортного засобу відповідно до Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.2016 №66.
Ухвалою Верховного Суду від 22.03.2019 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.08.2018 та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2019 у справі №814/1420/18.
Відповідач у своїх запереченнях на касаційну скаргу вказав на законність та обґрунтованість судових рішень, тому просив залишити без задоволення касаційну скаргу ОСОБА_1 .
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Суди попередніх інстанцій встановили, що позивач, згідно зі свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 є власником автомобіля марки AUDI RS Sportbak 2.5 TFSI з об`ємом двигуна 2480 см3, 2016 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 .
30.03.2018 Головним управлінням ДФС у Миколаївській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0042787-1301-1402, яким визначено суму податкового зобов`язання позивачу за платежем "транспортний податок з фізичних осіб" за 2018 рік в сумі 25000 грн.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що автомобіль марки AUDI RS Sportbak 2.5 TFSI з об`ємом двигуна 2480 см3, 2016 року випуску, є об`єктом оподаткування, а позивач - платником транспортного податку.
Колегія суддів Касаційного адміністративного суду погоджується з висновками судів попередніх інстанцій та зазначає наступне.
Відповідно до підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податковго кодексу України (далі - ПК України, в редакції на час виникнення спірних правовідносин) контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Згідно з підпунктом 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об`єктами оподаткування.
Підпунктом 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України визначено, що об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об`єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.