ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2022 року
м. Київ
cправа № 904/6251/20 (904/313/21)
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Васьковського О.В. - головуючого, Жукова С.В., Погребняка В.Я.,
за участі секретаря судового засідання Аліференко Т.В.
розглянув касаційну скаргу фізичної особи-підприємця Апенка Дмитра Валерійовича
на рішення Господарського суду Дніпропетровської області (суддя А.Є. Соловйова) від 04.08.2021
та постанову Центрального апеляційного господарського суду (головуючий - А.Є. Чередко, судді: В.Ф. Мороз, Л.А. Коваль) від 22.02.2022
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Одеський завод класичних вин"
до фізичної особи-підприємця Апенка Дмитра Валерійовича
та до Товариства з обмеженою відповідальністю "Адаман трейд"
про визнання недійсним правочину.
Учасники справи:
представники позивача- Смолов К.В., адвокат,
представник відповідача-1 - Пономарьов В.Д., адвокат,
представник відповідача-2 - не з`явився.
1. Короткий зміст вимог
1.1. 03.12.2020 Господарський суд Дніпропетровської області ухвалив відкрити за заявою Фізичної особи - підприємця Свинаренко Юрія Вікторовича провадження у справі № 904/6251/20 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Адаман трейд" (далі - Боржник) за загальними правилами Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ) та ввести процедуру розпорядження майном тощо.
1.2. 21.01.2021 Товариство з обмеженою відповідальністю "Одеський завод класичних вин" (далі - Позивач) подало позов про визнання недійсним договору про надання послуг пакування товару № 1 від 11.09.2018 (далі - Договір), укладеного між фізичною особою-підприємцем Апенком Дмитром Валерійовичем (далі - Відповідач-1) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Атлантіс" (найменування змінено на Товариство з обмеженою відповідальністю "Адаман трейд", далі - Відповідач-2).
1.3. Позов обґрунтований фіктивністю Договору, що укладений з метою нарощування Відповідачем-1, як одним із кредиторів Боржника у справі про банкрутство, фіктивної кредиторської заборгованості у цій справі, однак який не спрямований на настання правових наслідків, а має наслідком завдання шкоди іншим кредиторам Боржника (Відповідача-2) у справі про банкрутство, оскільки у справі не було надано доказів на підтвердження вчинення господарської операції з пакування товарів. Позивач зазначив про пов`язаність кредиторів (фізичних осіб-підприємців) у справі, серед яких є і Відповідач-1, оскільки в реєстрі у всіх цих кредиторів вказаний один номер телефону та заяви із кредиторськими вимогами відправлялись з однієї адреси.
1.4. 15.06.2021 Позивач подав заяву про доповнення підстав позову, згідно з якою з посиланням на положення частин першої, другої статті 42 КУзПБ додав як підстави для визнання недійсним Договору, а саме: укладення Боржником Договору з Відповідачем-1, що є заінтересованою особою, оскільки він працював у Відповідача-2 за трудовим договором, а також вчинення оспорюваного правочину із взяттям Відповідачем-2 на себе зобов`язань, внаслідок яких Боржник став неплатоспроможним.
2. Короткий зміст рішень судів першої і апеляційної інстанцій
2.1. 04.08.2021 Господарський суд Дніпропетровської області постановив рішення (залишене без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від 22.02.2022) про задоволення позову та визнання Договору недійсним.
2.2. Рішення судів мотивовані наявністю підстав для визнання Договору недійсним з підстав його фраудаторного характеру (недобросовісної поведінки сторін при його укладенні - без мети настання правових наслідків (через відсутність реального вчинення господарських операцій, якими опосередковується виконання Договору), без будь-якої ділової чи підприємницької мети, для штучного створення кредиторських вимог та завдання шкоди іншим кредиторам Боржника), оскільки доказами у справі не підтверджено матеріально-технічного ресурсу Відповідача-1 (належної та достатньої кількості фахівців) для надання відповідної послуги за Договором (пакування алкогольної продукції), а також оскільки доказами у справі (наданими Відповідачем-1 первинними документами, що містять в собі суперечливі відомості) не підтверджується надання Відповідачем-1 та отримання Відповідачем-2 відповідних послуг.
При цьому суди відхилили заявлені Позивачем додаткові підстави для недійсності Договору - з посиланням на положення частин першої, другої статті 42 КУзПБ, з огляду на незастосування цих положень, що були введені в дію пізніше ніж відбулись правовідносини за Договором, а також з огляду на неможливість застосування відповідних положень статті 20 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", оскільки правочин відбувся поза межами визначеного цими нормами "підозрілого періоду", коли вчинений боржником правочин може бути визнаний недійсним.
3. Встановлені судами обставини
3.1. 11.09.2018 між ТОВ "АТЛАНТІС", найменування якого в подальшому було змінено на назву товариства Відповідача-2 (Замовник), та Відповідачем-1 (Виконавець) було укладено Договір.
Відповідно до пункту 1.1. Договору Виконавець бере на себе зобов`язання надавати послуги пакування товару, а Замовник зобов`язується приймати та своєчасно сплачувати надані Виконавцем послуги.
Пунктом 2.1. Договору передбачено, що підставою для надання послуг є Замовлення Замовника, оформлене та підписане уповноваженими представниками обох сторін.
За змістом пункту 2.1.3. Договору замовлення вважається підписаним Виконавцем і прийнятим ним до виконання, якщо воно містить підпис представника Виконавця, завірений печаткою останнього.
Порядок надання послуг погоджено сторонами у розділі 2 Договору.
Пунктом 2.1.1. Договору визначено, що Замовником передається Виконавцю партія товару для пакування відповідно до акту прийому-передачі в кількісному вираженні, підписане сторонами.
Пунктом 2.1.2. Договору Представник Виконавця, разом із Замовником бере участь у прийманні товару для надання послуг, перевіряє відповідність номенклатури та кількості товару.
Відповідно до пункту 2.2. Договору Товар вважається прийнятим до надання послуг з моменту підписання Виконавцем Акту прийому-передачі товару до виконання робіт.
Крім того, пунктом 2.4. Договору передбачено, що проміжок часу між прийняттям товару до надання послуг та моментом виконання таких послуг (в тому числі час знаходження товару на складу) вважається часом надання послуг.
Згідно з пунктом 2.3. Договору послуги щодо товару прийнятого для надання послуг вважаються виконаними (наданими) з моменту підписання сторонами акта наданих послуг.
Згідно з пунктом 5.1. Договору вартість послуг за даним договором, визначається на підставі узгоджених сторонами специфікацій, які є невід`ємною частиною цього договору.
Відповідно до пункту 5.3. Договору оплата здійснюється шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Виконавця на підставі наданого рахунку не пізніше наступного дня надання послуг.
3.2. В матеріалах справи містяться акти наданих послуг до Договору за період з 25.09.2018 по 08.10.2019 на загальну суму 3 981 978 грн 60 коп..
Суд дослідив акти наданих послуг, специфікації, акти приймання-передачі товару, акти приймання-передачі (повернення) товару, замовлення, банківські виписки тощо.
3.3. Додана Відповідачем-1 до матеріалів справи форма 1-ДФ, яка нібито має відображати можливість Відповідача-1 надати значний об`єм послуг, відображає тільки наявність певної кількості співробітників, однак у доданій формі 1-ДФ відсутні дати прийняття на роботу та /або звільнення з роботи, відсутні найменування посад, посадові інструкції працівників, а також в матеріалах справи відсутні накази про прийняття відповідних співробітників на посаду, яка передбачає саме надання послуг з пакування товару.
3.4. Згідно з наданими ГУ ДПС у Дніпропетровській області документами, а саме документами податкової звітності щодо нарахування сум єдиного соціального внеску (Додаток 4 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), у тому числі додані до звіту до Звіту таблиці № 1, № 5 та № 6 у Відповідача-1 відсутні матеріально-технічні ресурси для вчинення спірних господарських операцій.
Матеріали справи не містять доказів залучення працівників за договорами цивільно-правового характеру, аутсорсингу, аутстафінгу (оренда персоналу). Відповідач-1 у відзиві на позовну зазначив, що працівники за договорами цивільно правового характеру не залучались.
Відповідач-1 не вказав, на яких посадах працюють наймані працівники за трудовими договорами.
Матеріали справи не містять накази про прийняття на роботу, примірників трудових договорів, посадових інструкцій, з яких вбачалися б посади найманих працівників та їх посадові обов`язки.
3.5. Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 18.03.2021 зобов`язано Відповідача-1 та Відповідача-2 надати відповіді на поставлені Позивачем в позові питання в порядку статті 90 ГПК України.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 15.03.2021 задоволено клопотання Позивача про витребування доказів у ГУ ДПС Дніпропетровської області
27.05.2021 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області було долучено до матеріалів справи витребувані ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 18.05.2021 року докази (письмову інформацію).
3.6. Відповідач-1 подав податкову звітність щодо нарахування сум єдиного соціального внеску (Додаток 4 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), у тому числі додані до звіту до Звіту таблиці №1, №5 та №6 за період вересень 2018-жовтень 2019 року.
Згідно з Таблицею 5, яка звітує за січень 2019 року, у Відповідача-1 наявний найманий працівник на підставі Наказу №1 від 08.01.2019 за кодом класифікатора професій 9322 та за професійною назвою роботи "Підсобний робітник" та кодом ЗКППТР 16771 (підсобний робітник).
Згідно з Таблицею 5, яка звітує за березень 2019 року, у Відповідача-1 наявний найманий працівник на підставі Наказу № 3 від 18.03.2019 за кодом класифікатора професій 9322 та за професійною назвою роботи "Підсобний робітник" та кодом ЗКППТР 16771 (підсобний робітник).
Однак, вказані наймані працівники не можуть надавати послуги з пакування алкогольної продукції.
Відповідач-1 не надав доказів оформлення трудових відносин між ним та найманими працівниками та порядку залучення їх до виконання спірних господарських операцій (у тому числі накази на відрядження, посадові інструкції, регламенти надання послуг та інші документи).
3.7. На підтвердження реальності здійснення господарських операцій з надання послуг пакування Відповідач-1 на користь Відповідача-2 за Договором Відповідач-1 долучив до матеріалів справи наступні документи:
- специфікації, які відповідно до пункту 5.1 Договору є невід`ємною частиною цього Договору;
- замовлення до Договору;
- акти приймання-передачі товару для пакування до Договору;
- акти приймання передачі товару після послуг пакування до Договору.
3.8. З долучених первинних документів не вбачається реалізація продукції, яка була перепакована саме Відповідачем-1, та взагалі, що реалізована продукція піддавалась перепакуванню, так само, як і не вбачається придбання Відповідачем-2 товару (чай, кава, какао, кулькові ручки тощо), який в подальшому надавався Відповідачу-1 для перепакування.
3.9. Щодо наданих Відповідачем-1 специфікацій та замовлень до Договору:
У Замовленнях від 08.10.2019, від 04.09.2019, від 03.08.2019, від 01.07.2019 вказано вартість послуг упакування пляшок в гофрований ящик 0,60 грн. за одиницю. Відповідно до актуальної Специфікації від 01.07.2019 вартість послуги упакування пляшок у гофрований лоток або гофрований ящик складає 0,50 грн. за одиницю.
У Специфікації від 01.07.2019 в пунктах 4 та 6 вказано одну і ту саму послугу "пакування пляшки з алкогольною продукцією пакетиком кави,чаю", однак зазначено дві різні вартості послуг 0,50 грн. за одиницю та 0,90 грн. за одиницю.
У замовленнях від 30.07.2019, від 24.07.2019, від 23.07.2019 у вказано вартість відповідної послуги пакування - 0,50 грн. за одиницю; у замовленнях від 04.09.2019, від 08.10.2019, від 04.09.2019, від 03.08.2019, від 01.07.2019 вказано вартість відповідної послуги 0,90 грн. за одиницю.
У Специфікації від 01.04.2019 у пунктах 6 та 7 дублюється послуга "упакування пляшок у гофрований ящик", однак зазначено дві різні вартості цієї послуги 0,50 грн. за одиницю та 0,60 грн. за одиницю. При цьому, у Замовленнях від 18.04.2019 року, від 24.06.2019 року, від 20.06.2019, від 14.05.2019 вказано вартість послуги "пакування пляшок у гофрований ящик" - 0,60 грн. за одиницю.
У Замовленнях від 18.04.2019, від 24.06.2019, від 20.06.2019, від 14.05.2019, від 02.05.2019 вказано вартість послуги "пакування пляшки з алкогольною продукцією пакетиком кави, чаю" - 0,85 грн. за одиницю, хоча у Специфікації від 01.04.2019 сторони погодили вартість вказаної послуги 0,80 грн. за одиницю.
У Замовленні від 26.04.2019 вказано вартість «послуги розпаковування пляшок з алкогольною продукцією" 0,60 грн. за одиницю, вартість послуги "розпакування ящика з консервами та перегляд якості" - 1, 00 грн. за одиницю, Специфікацією від 01.04.2019 вартість таких послуг не закріплено.
У Замовленні від 26.04.2019 вказано вартість послуги "пакування пляшок з алкогольною продукцією, пакетиком кави, чаю" - 2, 00 грн. за одиницю, проте Специфікацією від 01.04.2019 вартість такої послуги закріплено у розмірі 0,80 грн. за одиницю.
3.10. Щодо доданих до матеріалів справи актів приймання-передачі товару для пакування, актів приймання-передачі товару після пакування та актів надання послуг до Договору №1 від 11.09.2018:
За наявним актом приймання-передачі товару після послуг пакування від 30.09.2019 Відповідачем-1 передав Відповідачем-2 товар після пакування у загальній кількості 103243 пляшки, на підтвердження пакування вказаної кількості пляшок протягом вересня 2019 року.
Відповідач-1 також надав у матеріали справи окремі акти приймання-передачі товару після послуг пакування: 1) від 04.09.2019 на пакування 13 283 пляшок; 2)15.09.2019 на пакування 6851 пляшки; 3) від 17.09.2019 на пакування 15022 пляшок; 4) від 25.09.2019 на пакування 25 000 пляшок; 5) від 26.09.2019 на пакування 13 902 пляшки; 6) від 27.09.2019 на пакування 9313 пляшок; 7) від 30.09.2019 на пакування 19872 пляшок. Вказані акти засвідчують передачу товару після надання послуг пакування на відповідну дату у відповідній кількості.
У матеріалах справи міститься акт приймання-передачі товару після пакування від 29.08.2019 на підтвердження передачі від Відповідача-1 до Відповідача-2 запакованих пляшок у кількості 254 087 одиниць. Наявні окремі акти приймання-передачі товару на конкретну дату надання послуг у серпні 2019 року засвідчують передачу товару після надання послуг пакування на відповідну дату у відповідній кількості, що відповідає загальній кількості 254 087 пляшок.
У матеріалах справи міститься замовлення від 04.02.2019 на пакування 236 158 пляшок горілки Зелений день, у якому вказано термін надання послуги 04.02.2019.
У матеріалах справи міститься акт за 04.02.2019 приймання-передачі після послуг пакування на передачу 12 656 пляшок та акт наданих послуг № 12 від 04.02.2019 на пакування 12 656 пляшок.
У матеріалах справи міститься акт приймання-передачі товару після послуг пакування від 27.02.2019 на підтвердження передачі від Відпровідача-1 Відповідачу-2 запакованих пляшок у кількості 236 158 одиниць.
За актами приймання-передачі товару після пакування: від 04.02.2019 на 12 656 пляшок; від 05.02.2019 на 12720 пляшок; від 06.02.2019 на 20 000 пляшок; від 07.02.2019 на 27 000 пляшок; від 11.02.2019 на 22358 пляшок; від 12.02.2019 на 25021 пляшку; від 13.02.2019 на 25257 пляшок; від 14.02.2019 на 18878 пляшок; від 25.02.2019 на 19000 пляшок; від 27.02.2019 на 20000 пляшок. Вказані акти засвідчують передачу товару після надання послуг пакування на відповідну дату у відповідній кількості.
Згідно з актами наданих послуг за лютий 2019 року Відповідач-1 надав послуги з пакування пляшок загальною кількістю 291 532 (двісті дев`яносто одна тисяча п`ятсот тридцять дві) одиниці.
За актами приймання-передачі товару для пакування та приймання-передачі товару після пакування лише відносно 235 158 (двісті тридцять п`ять тисяч сто п`ятдесят вісім) пляшок горілки Зелений день.
Два Замовлення на пакування 292 422 пляшок датовані від 03.06.2019: в одному Замовленні вказано термін виконання послуги 27.06.2019, в іншому 30.06.2019.
Акт приймання-передачі товару після надання послуг пакування пляшок у кількості 292 422 одиниці датований 30.06.2019.
За червень 2019 наявні окремі акти приймання-передачі товару після послуг пакування на відповідну дату, які засвідчують передачу товару після надання послуг пакування на відповідну дату у відповідній кількості.
Два Замовлення на пакування 360 006 пляшок датовані 03.05.2019: в одному Замовленні термін виконання послуги 03.05.2019, в іншому 31.05.2019. Акт приймання-передачі товару після надання послуг пакування пляшок (вино рожеве) у кількості 360 006 одиниці датований 31.05.2019.
Відповідач-1 за актом приймання-передачі товару для пакування прийняв 360 006 (триста шістдесят тисяч шість) пляшок вина рожевого (ТМ "VILLA KRIM") для надання послуг пакування.
У долучених Відповідачем-1 документах наявні окремі акти приймання-передачі товару після пакування відносно пляшок вина рожевого за травень 2019 року, відповідно до яких Відповідач-1 запакував пляшки вина рожевого загальною кількістю 354 992 одиниці.
За актами надання послуг за травень 2019 року загалом Відповідач-1 запакував 410 177 пляшок на відповідні дати травня 2019 року (з цієї кількості виключено акти надання послуг, що відповідають наданню послуг пакування коньяку та горілки у травні 2019 на відповідні дати та у відповідній кількості). У деяких актах наданих послуг зазначено надання послуги "пакування горілки Зелений день з пакетиком кави, чаю" (акти наданих послуг №101 від 03.05.2019, № 102 від 04.05.2019, № 130 від 06.05.2019, № 104 від 07.05.2019, № 105 від 08.05.2019, № 111 від 10.05.2019, №112 від 11.05.2019, № 113 від 12.05.2019).
Два Замовлення на пакування 134 140 пляшок датовані 02.05.2019: в одному Замовленні вказано термін виконання послуги 28.05.2019, в іншому 31.05.2019. Акт приймання-передачі товару після надання послуг пакування пляшок у кількості 134 140 одиниці датований 31.05.2019.
До пояснень додано окремі акти приймання-передачі товару (пляшок горілки) після пакування за травень 2019: від 02.05.2019 на пакування 18 000 пляшок; від 21.05.2019 на пакування 17000 пляшок; від 22.05.2019 на пакування 20960 пляшок; від 23.09.2019 на пакування 20000 пляшок; від 27.05.2019 на пакування 28000 пляшок; від 28.05.2019 на пакування 17279 пляшок. Кількість пляшок за вказаними актами приймання-передачі товару після пакування збігається з кількістю запакованих пляшок за актами наданих послуг: від 02.05.2019 № 100; від 21.05.2019 № 125; від 22.05.2019 № 130; від 23.09.2019 № 135; від 27.05.2019 № 138; від 28.05.2019 № 141.
За травень 2019 наявні акт приймання-передачі товару від 31.05.2020 про передачу Відповідачу-1 134 140 пляшок (горілка Зелений день), акт приймання-передачі товару від 31.05.2020 про передачу Відповідачу-1 360 006 пляшок (вино рожеве). Відповідач-1 надав окремі акти приймання-передачі товару після послуг пакування на відповідну дату травня 2019 року. Вказані акти засвідчують передачу товару після надання послуг пакування на відповідну дату у відповідній кількості.
Відповідач-1 долучив до матеріалів справи Замовлення від 14.05.2019 на пакування 34068 одиниць пляшок з терміном виконання послуги -29.05.2019, а також акт приймання-передачі товару для пакування від 14.05.2019 про прийняття 34068 пляшок коньяку. Згідно з актом приймання-передачі товару після надання послуг від 29.05.2019 передано Відповідачу-2 13068 пляшок коньяку.
Відповідач-1 до матеріалів справи додав два Замовлення на пакування 178 763 пляшок: одне Замовлення датоване 11.03.2019 з терміном виконання послуги 11.03.2019, інше датоване 01.03.2019 з терміном виконання послуги 30.03.2019 року. За актом приймання-передачі товару після пакування пляшок горілки Зелений день у кількості 178 763 одиниці датований 30.03.2019 року.
Відповідач-1 додав два акти приймання-передачі товару для пакування - пляшок горілки Зелений день у кількості 178 763 одиниці: один датований 01.03.2019, інший 11.03.2019.
Відповідно до наданих Відповідачем-1 документів, Відповідач-1 прийняв за актом приймання-передачі товару для пакування від 01.03.2019 292 982 пляшок вина рожевого. За актом приймання-передачі товару після пакування від 29.03.2019 Відповідач-1 передав Відповідачу-2 запакованого товару - 292 982 пляшок вина рожевого.
За окремими актами приймання-передачі товару після пакування на відповідну дату березня місяця 2019 року загальна кількість пляшок вина рожевого, передана після пакування, складає 300 025 одиниць.
3.11. Щодо місця складання документів.
Склад для зберігання алкогольної продукції за адресою: м. Дніпро, вул. Журналістів, 9 було внесено до Єдиного державного реєстру місць зберігання згідно з наявною в матеріалах справи відповіді від Державної податкової служби України 01.11.2019 (індивідуальний номер місця зберігання 04160214170), а виключено з реєстру місць зберігання 22.05.2020.
Відповідач-1 надавав послуги з пакування алкогольної продукції за адресою: м. Дніпро, вул. Журналістів, 9 до моменту внесення вказаної адреси до реєстру місць зберігання, що підтверджується наступними доказами:
Акт надання послуг №1 від 08.01.2019 на загальну суму 38 876,40 грн.;
Акт надання послуг №117 від 14.05.2019 на загальну суму 9 225,00 грн.;
Акт надання послуг №122 від 16.05.2019 на загальну суму 20 694,00 грн.;
Акт надання послуг №136 від 23.05.2019 на загальну суму 12 398,40 грн;
Акт надання послуг №143 від 29.05.2019 на загальну суму 27 552,00 грн.;
Акт надання послуг №183 від 23.07.2019 на загальну суму 2 500,00 грн;
Акт надання послуг №185 від 24.07.2019 на загальну суму 13 000,00 грн.;
Акт надання послуг №186 від 30.07.2019 на загальну суму 8 000,00 грн.
4. Короткий зміст вимог касаційної скарги
4.1. 06.05.2022 Відповідач-1 подав касаційну скаргу, у якій просить скасувати рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 04.08.2021 та постанову Центрального апеляційного господарського суду від 22.02.2022 та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні вимог про визнання правочину за Договором недійсним.