1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

25 липня 2022 року

м. Київ

справа № 577/2701/20

провадження № 61-4642св22

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Ступак О. В. (суддя-доповідач), Гулейкова І. Ю., Погрібного С. О.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - Публічне акціонерне товариство Акціонерний банк "Укргазбанк",

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1, подану представником ОСОБА_2, на постанову Сумського апеляційного суду від 09 березня 2022 року у складі колегії суддів: Ткачука С. С., Собини О. І., Левченко Т. А.,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій

У липні 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку "Укргазбанк" (далі - ПАТ АБ "Укргазбанк"), про захист прав споживачів.

Позов обґрунтовано тим, що вона є клієнтом ПАТ АБ "Укргазбанк" та має картковий рахунок, який прив`язаний до її номеру мобільного телефону. 15 травня 2020 року на її телефон зателефонував невідомий номер, а після того, як вона відповіла на дзвінок, останній вимкнувся через кілька секунд. Вказує, що через деякий час номер її мобільного телефону перестав працювати, а вночі 16 травня 2020 року невідомими особами з її карткового рахунку знято 100 000,00 грн. Зазначає, що як тільки їй стало відомо про вказану обставину, а саме вранці 16 травня 2020 року, вона повідомила відповідача про вказані обставини, у зв`язку з чим її рахунки було заблоковано. Того ж дня вона звернулася до правоохоронних органів з відповідною заявою. Вважає, що вказані дії невідомих осіб стали можливими через недобросовісне виконання відповідачем своїх обов`язків та бездіяльність, а також через незабезпечення останнім належної безпеки її особистих даних.

Уточнивши позовні вимоги ОСОБА_1 остаточно просила зобов`язати ПАТ АБ "Укргазбанк" повернути незаконно зняті 16 травня 2020 року кошти з карткового рахунку № НОМЕР_1 у сумі 100 000,00 грн шляхом відновлення їх на її картковому рахунку. Стягнути з відповідача понесені нею судові витрати на професійну правничу допомогу.

Рішенням Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 07 жовтня

2021 року позов ОСОБА_1 задоволено. Зобов`язано ПАТ АБ "Укргазбанк" повернути ОСОБА_1 незаконно зняті 16 травня 2020 року кошти з карткового рахунку № НОМЕР_1 у сумі 100 000,00 грн шляхом відновлення їх на її картковому рахунку. Стягнуто з ПАТ АБ "Укргазбанк" на користь ОСОБА_1

8 000,00 грн відшкодування витрат на професійну правничу допомогу. Вирішено питання про розподіл судових витрат.

Рішення мотивоване тим, що не встановлено дій або бездіяльності позивача, які у будь-який спосіб сприяли використанню платіжного засобу, оскільки позивачка негайно проінформувала банк про епізоди несанкціонованого переказу грошових коштів з її рахунку, а відповідач не надав доказів на спростування доводів позивача про те, що вона не втрачала свою банківську картку, не передавала її іншим особам та нікому не повідомляла ПІН-код картки. Тому банк зобов`язаний сплатити позивачу грошові кошти.

Постановою Сумського апеляційного суду від 09 березня 2022 року апеляційну скаргу ПАТ АБ "Укргазбанк" задоволено. Рішення Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 07 жовтня 2021 року скасовано та ухвалено нове рішення.

У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Апеляційний суд мотивував своє рішення тим, що позивачкою не доведено обставин отримання доступу до її телефону сторонньою особою та наявність вини банківської установи у списанні грошових коштів з її рахунку.

Короткий зміст та узагальнюючі доводи касаційної скарги

У травні 2022 року ОСОБА_1 через представника ОСОБА_2 подала до Верховного Суду касаційну скаргу на постанову Сумського апеляційного суду від 09 березня

2022 року, в якій просить скасувати оскаржуване судове рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції, обґрунтовуючи свої вимоги неправильним застосуванням судом норм матеріального права та порушенням норм процесуального права.

Касаційна скарга мотивована тим, що апеляційним судом не враховані висновки, викладені у постановах Верховного Суду від 20 червня 2018 року у справі

№ 691/699/16, від 05 грудня 2018 року у справі № 754/15020/15, від 11 грудня

2019 року у справі № 580/806/16 та Верховного Суду України від 13 травня 2015 року у справі № 6-71цс15. Крім того, представниця ОСОБА_1 зазначає, що справа становить значний суспільний інтерес та має для заявниці виняткове значення.

Рух справи у суді касаційної інстанції, позиції інших учасників справи

Ухвалою Верховного Суду від 31 травня 2022 року поновлено строк на касаційне оскарження, відкрито касаційне провадження у справі, витребувано матеріали цивільної справи, надано строк для подання відзиву на касаційну скаргу.

У червні 2022 року ПАТ АБ "Укргазбанк"подало до суду відзив на касаційну скаргу ОСОБА_1, подану представником ОСОБА_2, у якому заявник просить залишити вказану касаційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення без змін, посилаючись на те, що позивачем не наведено жодних фактів чи доказів на підтвердження того, що відповідач своїми діями чи бездіяльністю сприяв незаконному перерахуванню коштів з її рахунку, а містяться лише безпідставні та необґрунтовані звинувачення банку в бездіяльності, недбалості, приховуванні тощо.

22 червня 2022 року справа надійшла до суду касаційної інстанції.

Позиція Верховного Суду

Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги у межах, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін, оскільки його ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Встановлені судами обставини

30 травня 2015 року між ПАТ АБ "Укргазбанк" та ОСОБА_1 укладений договір комплексного банківського обслуговування фізичних осіб шляхом підписання заяви-анкети № DPH-177183-15-DEP на приєднання до договору комплексного банківського обслуговування фізичних осіб, що опублікований у газеті "Урядовий кур`єр" та розміщений на сайті банку за адресою в мережі інтернет: www.ukrgasbank.com.

Відповідно до укладеного між сторонами договору банк зобов`язується відкривати поточні та карткові рахунки клієнту та обслуговувати такі рахунки з урахуванням особливостей визначених цим договором, видати клієнту карту/картки зі строком дії зазначеним на її лицьовій стороні та ПІН-коду до неї, надати кредит у формі дозволеного овердрафту на карткові рахунки, на умовах визначених цим договором, відкривати депозитні рахунки та приймати від клієнта депозити за ними в порядку та на умовах, визначених цим договором, обслуговувати кредитні рахунки в частині надання інформаційних послуг та зарахування коштів для погашення заборгованості за кредитами, надавати у користування індивідуальні банківські сейфи, на умовах визначених цим договором, надавати послуги з відправлення, виплати, повернення раніше відправлених, зміна реквізитів раніше відправлених МПС, надавати інші послуги передбачені цим договором.

16 травня 2020 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про порушення кримінального провадження № 12020200080000534 за заявою ОСОБА_3 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого

частиною першою статті 190 КК України. Відповідно до обставин вчинення правопорушення вбачається, що 15 травня 2020 року невстановлена особа шляхом обману та зловживання довірою заволоділа грошовими коштами належними

ОСОБА_3 у загальній сумі 63 600,00 грн, які списані з банківських карток "ПриватБанк" та "Укргазбанк" причинивши матеріальні збитки на вказану суму. Крім того, того ж дня з банківських карток "ПриватБанк" та "Укргазбанк" належними ОСОБА_1 не встановленою особою списані грошові кошти в загальній сумі 115 800,00 грн (а. с. 11).

Приватним акціонерним товариством "Київстар" на запит суду надана інформація про те, що 15 травня 2020 року у період із 09 год 13 хв по 23 год 55 хв на номер позивачки здійснено 19 вхідних дзвінків, з яких 6 телефонних дзвінків здійснено у проміжок із 22 год 14 хв по 23 год 55 хв (а. с. 58-60).

Згідно з довідкою ПАТ АБ "Укргазбанк" від 29 березня 2021 року 15 травня 2020 року у період із 22 год 02 хв по 22 год 48 хв з банківського рахунку ОСОБА_1 перераховано грошові кошти на картковий рахунок відкритий у "Монобанку" у розмірі 101 700,00 грн (а. с. 93).

Листом від 15 червня 2020 року ПАТ АБ "Укргазбанк" повідомило позивача про те, що на підставі її заяви про незгоду з транзакцією, за правилами міжнародних платіжних систем банком проводиться перевірка. Термін перевірки складає від 30 до 180 днів з дня отримання такої заяви. Про результат розгляду вона буде повідомлена додатково (а. с. 12).

Нормативно-правове обґрунтування

Відповідно до частини першої статті 55 Закону України "Про банки і банківську діяльність" відносини банку з клієнтом регулюються законодавством України, нормативно-правовими актами Національного банку України та угодами (договорами) між клієнтом та банком.

Згідно з частиною першою статті 1066 ЦК України за договором банківського рахунку банк зобов`язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.

У статті 1073 ЦК України визначено, що у разі несвоєчасного зарахування на рахунок грошових коштів, що надійшли клієнтові, їх безпідставного списання банком з рахунка клієнта або порушення банком розпорядження клієнта про перерахування грошових коштів з його рахунка банк повинен негайно після виявлення порушення зарахувати відповідну суму на рахунок клієнта або належного отримувача, сплатити проценти та відшкодувати завдані збитки, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" платіжною картою є електронний платіжний засіб у вигляді емітованої в установленому законодавством порядку пластикової чи іншого виду карти, що використовується для ініціювання переказу коштів з рахунка платника або з відповідного рахунка банку з метою оплати вартості товарів і послуг, перерахування коштів зі своїх рахунків на рахунки інших осіб, отримання коштів у готівковій формі в касах банків через банківські автомати, а також здійснення інших операцій, передбачених відповідним договором.

Держателем такого платіжного засобу є фізична особа, яка на законних підставах використовує спеціальний платіжний засіб для ініціювання переказу коштів з відповідного рахунку в банку або здійснює інші операції із застосуванням зазначеного спеціального платіжного засобу.

Неналежним переказом для цілей цього Закону вважається рух певної суми коштів, внаслідок якого з вини ініціатора переказу, який не є платником, відбувається її списання з рахунка неналежного платника та/або зарахування на рахунок неналежного отримувача чи видача йому суми переказу в готівковій чи майновій формі. Неналежним платником є особа, з рахунка якої помилково або неправомірно переказана сума коштів, а неналежним отримувачем - особа, якій без законних підстав зарахована сума переказу на її рахунок або видана їй у готівковій формі.


................
Перейти до повного тексту