ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2022 року
м. Київ
cправа № 910/18970/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Кондратова І.Д. - головуючий, судді - Губенко Н.М., Стратієнко Л.В.,
за участю секретаря судового засідання Коровай Л.В.,
за участю представників учасників справи:
прокурор ГПУ - Косенко Д.В.;
розглянув у відкритому судовому засіданні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Фрезеніус Медикал Кер Україна"
про розподіл витрат на професійну правничу допомогу
у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фрезеніус Медикал Кер Україна"
до 1. Чернігівської обласної державної адміністрації;
2. Чернігівської міської ради;
3. Комунального некомерційного підприємства "Чернігівська міська лікарня № 2" Чернігівської міської ради
за участі третіх осіб які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідачів:
1. Департамент фінансів Чернігівської обласної державної адміністрації;
2. Управління охорони здоров`я Чернігівської обласної державної адміністрації;
3. Управління охорони здоров`я Чернігівської міської ради
За участю Чернігівської обласної прокуратури
про стягнення 14 732 636, 85 грн,
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2019 року ТОВ "Фрезеніус Медикал Кер Україна" (позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Чернігівської обласної державної адміністрації (надалі - Чернігівська ОДА, відповідач 1), Чернігівської міської ради (надалі - Чернігівська міськрада, відповідач 2) та Комунального некомерційного підприємства "Чернігівська міська лікарня № 2" Чернігівської міської ради (надалі - КНП "Чернігівська міська лікарня № 2", відповідач 3) про стягнення 14 732 636,85 грн заборгованості за фактично надані медичні послуги.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 03.06.2021 позовні вимоги про стягнення 14 732 636, 85 грн заборгованості за фактично надані медичні послуги задоволено повністю.
19.08.2021 Північний апеляційний господарський суд ухвалив постанову, якою апеляційні скарги Чернігівської міської ради та Заступника керівника Чернігівської обласної прокуратури задовольнив, рішення суду першої інстанції скасував, у задоволенні позовних вимог відмовив.
28.09.2021 ТОВ "Фрезеніус Медикал Кер Україна" звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову Північного апеляційного господарського суду від 19.08.2021.
14.06.2022 Верховний Суд ухвалив постанову у справі, якою касаційну скаргу ТОВ "Фрезеніус Медикал Кер Україна" задовольнив частково. Скасував постанову Північного апеляційного господарського суду від 19.08.2021 та додаткову постанову Північного апеляційного господарського суду від 21.10.2021 у справі № 910/18970/19, а рішення Господарського суду міста Києва від 03.06.2021 в частині стягнення з Комунального некомерційного підприємства "Чернігівська міська лікарня № 2" Чернігівської міської ради заборгованості в сумі 14 732 636,85 грн залишив в силі.
20.06.2022 до Верховного Суду від ТОВ "Фрезеніус Медикал Кер Україна" надійшло клопотання про розподіл витрат на професійну правничу допомогу за представництво інтересів в суді апеляційної інстанції в сумі 186 772,20 грн та за представництво інтересів в суді касаційної інстанції в сумі 91 240,50 грн.
КНП "Чернігівська міська лікарня №2" подала клопотання про зменшення розміру витрат на правничу допомогу. Клопотання мотивоване тим, що погодинна ставка спеціаліста є завищеною вартістю надання послуг професійної правничої допомоги, тим більше, враховуючи, що ставка адвокатського гонорару за годину роботи, встановлена рішенням Ради адвокатів Чернігівської області, складає станом на 01.07.2022 - 1 254,00 грн.
Відповідач 3 вказав, що витрати на професійну правничу допомогу в суді апеляційної інстанції є завищеними, оскільки послуги з "аналізу рішення суду першої інстанції та апеляційної скарги", "підготовки відзиву на апеляційну скаргу" та "вичитки і редагування відзиву на апеляційну скаргу" коштували 4 062 євро, хоча дійсна їх вартість складає 690 євро. Також КНП "Чернігівська міська лікарня №2" зазначила, що стягнення витрат на професійну правничу допомогу у розмірі майже 300 тис. грн становить надмірний тягар, оплата яких призведе до браку коштів у закладі охороні здоров`я і внаслідок якого лікарня не зможе купувати медикаменти для лікування хворих за програмою медичних гарантій.
Крім того, внаслідок бойових дій на території міста лікарня зазнала значних руйнувань, усунення яких є першочерговим завданням відповідача 3.
Чернігівська обласна прокуратура також подала клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги, яке обґрунтоване тим, що стягнення з лікарні зазначених витрат в повному обсязі становить надмірний тягар для неї. Прокуратура просить врахувати запровадження на території нашої країни воєнного стану, у зв`язку з чим суттєво погіршилися економічні показники у всіх сферах, а також проведення на території міста Чернігів бойових дій та завдання значних руйнувань, в тому числі і лікарні.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 244 Господарського процесуального кодексу України, якщо судом не вирішено питання про судові витрати, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення.
Розглянувши заяву ТОВ "Фрезеніус Медикал Кер Україна" про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу, суд касаційної інстанції вважає, що вона підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
01.10.2019 між ТОВ "Фрезеніус Медикал Кер Україна" (замовник) та Адвокатським об`єднанням "Лекс`Юр" (виконавець) було укладено договір про надання юридичних послуг №FMC0110, відповідно до умов якого замовник доручив, а виконавець взяв на себе зобов`язання надавати юридичні послуги в обсязі та на умовах, передбачених цим договором.
Відповідно до пункту 3.2 договору розмір та порядок розрахунків за надання послуг, передбачених пунктами 1.2.3 та 1.2.4 цього договору погоджуються сторонами в окремих додаткових договорах до цього договору із врахуванням того, що вартість таких послуг не має перевищувати гривневий еквівалент:
- 9 000,00 грн євро в суді першої інстанції;
- 6 000,00 грн євро в суді апеляційної інстанції;
- 3 000,00 грн євро в суді касаційної інстанції.
Відповідно до актів приймання - передачі наданих послуг від 25.08.2021 та від 03.06.2022 загальна вартість наданих послуг з представництва інтересів замовника в суді апеляційної інстанції не перевищує гривневий еквівалент в сумі 186 772,20 грн, а з представництва інтересів в суді касаційної інстанції - 91 240,50 грн.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити за-хист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини 3 статті 2 зазначеного Кодексу ).
У постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19 вказано, що метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості: ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.
Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи:
1) попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (стаття 124 Господарського процесуального кодексу України);
2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (стаття 126 Господарського процесуального кодексу України): - подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи; - зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу;
3) розподіл судових витрат (стаття 129 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно зі статтею 123 Господарського процесуального кодексу України судові ви-трати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Відповідно до частин першої та другої статті 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.