1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Перейти до правової позиції

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2022 року

м. Київ

справа № 727/13085/18

провадження № 51-10250км18

Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати

Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого судді Марчук Н.О.,

суддів: Лагнюка М.М., Маринича В.К.,

за участю:

секретаря судового засідання Крота І.М.,

прокурора Шевченко О.О.,

захисника Завгороднього Д.В.

(у режимі відеоконференції),

розглянув у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження за касаційною скаргою захисника Завгороднього Д.В. на вирок Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10 червня 2021 року та ухвалу Чернівецького апеляційного суду від 05 жовтня 2021 року стосовно

ОСОБА_1 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

громадянина України, уродженця та мешканця

АДРЕСА_1 ),

засудженого за вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України.

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Вироком Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10 червня 2021 року ОСОБА_1 засуджено за вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України, до покарання у виді позбавлення волі на строк 10 років із конфіскацією майна.

Чернівецький апеляційний суд ухвалою від 05 жовтня 2021 року змінив вирок суду першої інстанції стосовно ОСОБА_1 у частині призначеного покарання, призначив ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 258-3 КК України покарання у виді позбавлення волі на строк 10 років із конфіскацією всього належного йому на праві власності майна, крім житла.

За вироком суду ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні злочину за таких обставин.

Так, починаючи з травня 2014 року, на території Донецької області почало діяти не передбачене законодавством України збройне формування (далі н.з.ф.) «бригада Восток», що було сформовано з громадян України, Російської Федерації та інших країн з метою нападу на адміністративні будівлі української влади, військові частини та організації блокпостів на шляхах сполучення м. Донецька та області.

У подальшому н.з.ф. «бригада Восток» брала участь у бойових зіткненнях у районі Донецького аеропорту, населених пунктів Горлівка, Пантелеймонівка, Спартак, Ясинувата, Піски, Авдіївка, Красний Партизан Донецької області, що призвело до загибелі мирного населення, військовослужбовців Збройних Сил України, добровольчих формувань та правоохоронних органів України.

Упродовж 2014 - 2018 років н.з.ф. «бригада Восток» змінювало свою назву, а на даний час носить назву «11 Дунайсько-Єнакіївський полк 1 армійського корпусу народного ополчення Донецької народної республіки» (в/ч НОМЕР_1) (далі - «11 полк 1 АК ДНР») та контролює ділянку на лінії розмежування зі ЗС України в районі населених пунктів Пантелеймонівка, Ясинувата, Авдіївка, Красний Партизан, Донецьк (Петровський район, шахти Трудовська та Абакумова) та Донецького аеропорту, а також постійно здійснює підбір та навчання рекрутів до н.з.ф., з метою участі у бойових діях проти військовослужбовців ЗС та правоохоронних органів України.

Встановлено, що командиром взводу 7 роти 3 МСБ 11 ОМСП 1 АК так званої терористичної організації «Донецька народна республіка» (далі - ДНР) є ОСОБА_1 (позивний «ОСОБА_1»), який з 2014 року по даний час приймає участь у бойових діях проти ЗС України на території Донецької області.

При цьому, перебуваючи в безпосередньому контакті з керівництвом н.з.ф., ОСОБА_1 причетний до підбору, перевірки та зарахування до штату 7 роти 3 МСБ 11 ОМСП 1 АК так званої терористичної організації «ДНР» військовослужбовців, здійснює контроль за їхнім пересуванням, організовує та координує дії підрозділів вказаного н.з.ф. у бойових діях проти ЗС України на ділянці лінії зіткнення. Крім цього, бере участь в організації і підготовці диверсійно-розвідувальних груп, які проводять розвідувальну та підривну діяльність у зоні проведення антитерористичної операції.

ОСОБА_1 відомо, що зазначений підрозділ терористичної організації «Донецька народна республіка» не відноситься до збройних формувань, передбачених Законами України «Про Збройні Сили України», «Про Службу безпеки України», «Про міліцію», «Про Державну прикордонну службу України», «Про Національну гвардію України», «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб» та іншими законодавчими актами України, якими передбачено створення та функціонування збройних формувань України.

ОСОБА_1 , діючи умисно на території Донецької області, за власною ініціативою вступив та приймає участь у терористичній організації, поняття якої визначено ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», під назвою «Донецька народна республіка», яку утворено 07 квітня 2014 року в м. Донецьку, одним із основних завдань якої є зміна меж території та державного кордону України в спосіб, що суперечить порядку, встановленому Конституцією України, тобто стійкого об`єднання невизначеної кількості осіб (більше трьох), що створене з метою здійснення терористичної діяльності, у межах якого здійснено розподіл функцій, встановлено правила поведінки, обов`язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів.

Влітку 2014 року ОСОБА_1 взяв участь у боях між українською армією та проросійськими терористичними угрупуваннями у складі бригади «Восток» під Савур-Могилою Шахтарського району Донецької області, в ході яких загинули військові ЗС України (близько 20-ти загиблих).

Крім того, з 2014 року по даний час ОСОБА_1 , діючи в складі 11 ОМСП (бригади «Восток»), брав та бере активну участь у бойових діях проти військовослужбовців ЗС України та працівників правоохоронних органів по захисту позицій терористичної організації «ДНР» поблизу Донецького аеропорту, населених пунктів Ясинувата, Дмитрівка, Красний Партизан, Піски, Авдіївка Донецької області, в результаті яких загинули та були поранені військовослужбовці ЗСУ, вчиняючи дії, які створюють небезпеку для життя та здоров`я людей та заподіюють значну майнову шкоду.

Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі з доповненнями до неї захисник Завгородній Д.В., не погоджуючись із судовими рішеннями через істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, просить їх скасувати, а кримінальне провадження стосовно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України. Свої вимоги захисник мотивує тим, що:

- обвинувальний акт не відповідає вимогам КПК України;

- матеріали кримінального провадження не містять доказів винуватості ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого діяння;

- вирок суду першої інстанції ухвалено з порушенням вимог кримінального процесуального закону та ґрунтується на припущеннях;

- суд першої інстанції безпідставно врахував показання засудженого, надані на досудовому розслідуванні;

- під час проведення негласних слідчих розшукових дій допущено порушення прав ОСОБА_1 , які полягали у проведенні органом досудового розслідування вказаної процесуальної дії без обов`язкового дозволу суду та без відповідного доручення оперативному підрозділу, які стороною обвинувачення не були відкриті стороні захисту;

- суд першої інстанції безпідставно відхилив його клопотання про надання часу для підготовки до судових дебатів, що, на його думку, призвело до порушення принципів юридичної рівності, змагальності та справедливості судового розгляду;

- суд апеляційної інстанції не спростував належним чином доводів його апеляційної скарги та постановив ухвалу, яка не відповідає вимогам КПК України.


................
Перейти до повного тексту