Постанова
Іменем України
13 липня 2022 року
м. Київ
справа № 592/5881/17
провадження № 61-18511св21
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого -Ступак О. В., суддів:Гулейкова І. Ю. (суддя-доповідач), Погрібного С. О.,Олійник А. С., Усика Г. І.,
учасники справи:
позивач - Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради,
відповідачі: ОСОБА_1 , Товариство з обмеженою відповідальністю «Здравница.ЮА»,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради на рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 01 квітня 2021 року у складі судді Бичкова І. Г. та постанову Сумського апеляційного суду від 07 жовтня 2021 року у складі колегії суддів: Левченко Т. А., Криворотенка В. І., Собини О. І.,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів
У травні 2017 року Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Здравница.ЮА» (далі - ТОВ «Здравница.ЮА»), про розірвання договору купівлі-продажу нежитлового приміщення, визнання недійсною передачу нежитлового приміщення, зобов`язання повернути нежитлове приміщення.
Свої вимоги мотивував тим, що 16 січня 2014 року між Управлінням майна комунальної власності Сумської міської ради та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 ) укладений договір купівлі-продажу нежитлового приміщення шляхом викупу, відповідно до умов якого визначено обов`язки покупця, зокрема: протягом року після підписання договору купівлі-продажу покупцеві необхідно врегулювати питання стосовно земельних відносин відповідно до чинного законодавства; укласти договори з постачальниками комунальних послуг та з підприємством, яке надає експлуатаційні послуги та послуги, пов`язані з утриманням місць загального користування, в місячний термін з моменту набуття права власності; надати продавцю (позивачу) необхідні матеріали, відомості, документи тощо про виконання умов цього договору; подальше відчуження об`єкта приватизації можливе за умови збереження для нового власника зобов`язань, визначених у пункті 5.1 договору (обов`язки покупця), виключно за згодою органу приватизації, який здійснює контроль за їх виконанням; у разі подальшого відчуження приватизованого об`єкта новий власник об`єкта приватизації зобов`язаний у двотижневий строк з дня переходу до нього права власності на об`єкт приватизації подати органу приватизації копії документів, що підтверджують право власності; відсутність погодження органом приватизації подальшого відчуження об`єкта приватизації є підставою для визнання правочинів щодо такого відчуження недійсними.
31 березня 2015 року позивач звернувся до реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції Сумської області щодо нежитлового приміщення на АДРЕСА_1 .
З інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 14 квітня 2015 року вбачається, що вказане нежитлове приміщення 06 лютого 2014 року зареєстровано за ТОВ «Здравница.ЮА».
Вказане відчуження нежитлового приміщення від ФОП ОСОБА_1 на користь ТОВ «Здравница.ЮА» здійснено без погодження з органом приватизації, що є порушенням підпункту 5.1.9 договору купівлі-продажу від 16 січня 2014 року.
Зазначав, що будь-яких інших документів на підтвердження виконання обов`язків за договором купівлі-продажу від 16 січня 2014 року ні покупцем ФОП ОСОБА_1 , ні новим власником приміщення ТОВ «Здравница.ЮА» позивачу не було надано.
Рішенням Сумської міської ради від 27 січня 2016 року № 254-МР «Про затвердження структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради, їх загальної штатної чисельності» створено Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, державну реєстрацію якого проведено 27 квітня 2016 року.
Згідно з пунктом 1.7 Положення про департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 27 квітня 2016 року № 661-МР, департамент є правонаступником Управління майна комунальної власності Сумської міської ради.
У листі ТОВ «Здравница.ЮА» від 19 вересня 2017 року, що надійшов на адресу позивача, зазначено, що після укладення Управлінням майна комунальної власності Сумської міської ради договору купівлі-продажу нежитлового приміщення ОСОБА_1 внесла вказане приміщення до статутного капіталу ТОВ «Здравница.ЮА». Приміщення не використовується, товариство оформляє договори з постачальниками комунальних послуг.
Ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 19 жовтня 2017 року залучено до участі в справі як співвідповідача ТОВ «Здравница.ЮА».
Посилаючись на вказані обставини, остаточно уточнивши позовні вимоги, позивач просив розірвати договір купівлі-продажу нежитлового приміщення від 16 січня 2014 року шляхом викупу, укладений між Управлінням комунальної власності Сумської міської ради, і ОСОБА_1 ; визнати недійсною передачу ОСОБА_1 нежитлового приміщення на АДРЕСА_1 як її внесок до статутного капіталу ТОВ «Здравница.ЮА»; зобов`язати ТОВ «Здравница.ЮА» повернути Департаменту вказане нежитлове приміщення.
Рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 01 квітня 2021 року у задоволенні позову Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що, починаючи саме з 16 січня 2014 року (дата укладення оспорюваного договору купівлі-продажу нежитлового приміщення) починається перебіг позовної давності, а тому до моменту звернення позивача до суду, а саме: до 30 травня 2017 року, позовна давність щодо договору купівлі-продажу нежитлового приміщення спливла. Також суд виходив з того, що вимоги про розірвання договору є недоведеними, внаслідок чого необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають. У зв`язку з тим, що вимоги про розірвання договору задоволенню не підлягають, то не можуть бути задоволені і вимоги про визнання недійсною передачу нежитлового приміщення як внесок ОСОБА_1 до статутного капіталу товариства та про зобов`язання товариства повернути позивачу нежитлове приміщення, оскільки вимоги є похідними від первісних.
Постановою Сумського апеляційного суду від 07 жовтня 2021 року апеляційну скаргу Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради задоволено частково. Рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 01 квітня 2021 року скасовано та ухвалено нове судове рішення, яким відмовлено у задоволенні позову з інших мотивів.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове судове рішення про відмову у задоволенні позову з інших мотивів, апеляційний суд дійшов висновку про те, що позивач не довів належними доказами, що невиконання умов договору купівлі-продажу завдало шкоди територіальній громаді міста Суми або значною мірою позбавило територіальну громаду того, на що вона розраховувала при укладенні договору. Вартість нежитлового приміщення сплачена ОСОБА_1 в повному обсязі та в установлені договором строки. Несвоєчасне укладення договорів з постачальниками комунальних послуг та з підприємством, яке надає експлуатаційні послуги, та послуги, пов`язані з утриманням місць загального користування, впливає на права та інтереси постачальників комунальних послуг. Крім того, відповідно до чинного законодавства неукладення таких договорів не звільняє споживача від оплати фактично наданих комунальних послуг. Докази того, що відповідачі не сплачують комунальні послуги, позивач суду не надав.
Також суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що, оскільки перехід права власності на спірне нежитлове приміщення від ОСОБА_1 до ТОВ «Здравница.ЮА» відбувся на підставі рішення зборів учасників ТОВ «Здравница.ЮА» від 21 січня 2014 року, внесення змін до статуту товариства та свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 08 лютого 2014 року з подальшою видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно, то вимога позивача про визнання недійсною передачу ОСОБА_1 нежитлового приміщення на АДРЕСА_1 як її внесок до статутного капіталу ТОВ «Здравница.ЮА» є неналежним способом захисту порушеного права, так як не відповідає умовам договору купівлі-продажу нежитлового приміщення та положенням статті 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), у зв`язку з чим задоволенню не підлягає. Так як не підлягає задоволенню вимога про визнання недійсною передачу ОСОБА_1 нежитлового приміщення на АДРЕСА_1 як її внесок до статутного капіталу ТОВ «Здравница.ЮА», то відсутні підстави і для задоволення позову в частині зобов`язання ТОВ «Здравница.ЮА» повернути Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради вказане нежитлове приміщення.
Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги, позиції інших учасників справи
У листопаді 2021 року Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради звернувся засобами поштового зв`язку до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 01 квітня 2021 року та постанову Сумського апеляційного суду від 07 жовтня 2021 року у справі, в якій, посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить оскаржувані судові рішення скасувати та закрити провадження у справі, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Як на підставу касаційного оскарження заявник посилається на те, що суд апеляційної інстанції застосовав норми права без урахування висновків, викладених у постанові Великої Палати Верхового Суду 22 січня 2019 року у справі № 927/877/17, від 29 жовтня 2019 року у справі № 911/2755/18 (пункт 1 частини другої статті 389 Цивільного процесуального кодексу України, далі - ЦПК України).
У лютому 2021 року представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 подав до Верховного Суду відзив на касаційну скаргу Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, в якому зазначив про необґрунтованість та безпідставність доводів касаційної скарги, а також про відсутність підстав для скасування оскаржуваної постанови суду апеляційної інстанції.
Станом на дату розгляду справи інші відзиви на касаційну скаргу Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради до Верховного Суду не надходили.
Рух справи у суді касаційної інстанції
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями касаційна скарга Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради передана на розгляд судді-доповідачу Гулейкову І. Ю.
Ухвалою Верховного Суду від 24 грудня 2021 року (з урахуванням ухвали Верховного Суду від 24 листопада 2021 року про надання строку для усунення недоліків) відкрито касаційне провадження у справі (на підставі пункту 1 частини другої статті 389 ЦПК України), витребувано із Ковпаківського районного суду м. Суми матеріали справи № 592/5881/17 та встановлено учасникам справи строк для подачі відзиву на касаційну скаргу.
У січні 2022 року матеріали справи № 592/5881/17 надійшли до Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду від 30 червня 2022 року призначено справу до судового розгляду колегією у складі п`яти суддів у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Позиція Верховного Суду
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Частиною другою статті 389 ЦПК України передбачено, що підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу. Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до частини першої статті 400 ЦПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Згідно з частиною першою статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.
Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи із такого.
Фактичні обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій
Судами попередніх інстанцій установлено, що 16 січня 2014 року між Управлінням майна комунальної власності Сумської міської ради та ФОП ОСОБА_1 укладений договір купівлі-продажу нежитлового приміщення шляхом викупу, відповідно до умов якого ОСОБА_1 придбала нежитлове приміщення, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , яке є комунальною власністю територіальної громади м. Суми.
Відповідно до розділу 5 договору (пункти 5.1.4, 5.1.5, 5.1.7, 5.1.8, 5.1.9) покупець зобов`язаний в установлений договором строк сплатити ціну продажу об`єкта приватизації з урахуванням податку на додану вартість; в установлений договором строк прийняти об`єкт приватизації; протягом року після підписання договору купівлі-продажу врегулювати земельні відносини згідно з чинним законодавством; укласти договори з постачальниками комунальних послуг та з підприємством, яке надає експлуатаційні послуги, та послуги, пов`язані з утриманням місць загального користування, в місячний термін з моменту набуття права власності; надавати продавцю необхідні матеріали, відомості, документи тощо про виконання умов цього договору; подальше відчуження об`єкта приватизації можливе за умови збереження для нового власника зобов`язань, визначених у пункті 5.1 договору, виключно за згодою органу приватизації, який здійснює контроль за їх виконанням; у разі подальшого відчуження приватизованого об`єкта новий власник об`єкта приватизації зобов`язаний у двотижневий строк з дня переходу до нього права власності на об`єкт приватизації подати органу приватизації копії документів, що підтверджують право власності; відсутність погодження органом приватизації подальшого відчуження об`єкта приватизації є підставою для визнання правочинів щодо такого відчуження недійсним.
Пунктом 12.2 договору передбачено, що у разі невиконання однією із сторін умов договору, він може бути змінений або розірваний на вимогу іншої сторони за рішенням суду, а об`єкт приватизації повернутий до комунальної власності територіальної громади м. Суми.
Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності 21 січня 2014 року за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо об`єкта нерухомого майна від 31 березня 2015 року, 06 лютого 2014 року право власності на нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровано за ТОВ «Здравниця.ЮА» на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 08 лютого 2014 року.
02 березня 2016 року та 24 січня 2017 року відповідач звертався до ФОП ОСОБА_1 з претензією про надання підтверджуючих документів про виконання умов договору купівлі-продажу від 16 квітня 2014 року нежитлового приміщенню за адресою: АДРЕСА_1 , по кожному пункту розділу 5 «Обов`язки покупця» та про перехід права власності на зазначене приміщення до ТОВ «Здравниця.ЮА».
26 вересня 2017 року за результатами проведення поточної перевірки виконання умов договору купівлі-продажу нежитлового приміщення площею 41,5 кв. м на АДРЕСА_1 в присутності директора ТОВ «Здравница.ЮА» Тарасенко О. П. складено акт, відповідно до якого ціна об`єкта сплачена ФОП ОСОБА_1 в повному обсязі; об`єкт прийнято в установлений термін; відповідно до листа ТОВ «Здравница.ЮА» нежитлове приміщення на цей час не використовується; земельні відносини не врегульовані; надано копію договору з ПАТ «Сумиобленерго» про постачання електричної енергії від 05 квітня 2016 року № 1612082, копії договорів на теплопостачання, водопостачання та з підприємством, яке надає експлуатаційні послуги, та послуги, пов`язані з утриманням місць загального користування, не надані; відповідно до листа ТОВ «Здравница.ЮА» приміщення утримується у належному санітарному і протипожежному стані, обладнане протипожежними засобами, охорона об`єкта здійснюється власними силами.
Із копії реєстраційної справи № 268803059101 по об`єкту нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 , яка була витребувана апеляційним судом за клопотанням представника позивача, вбачається, що рішенням загальних зборів учасників ТОВ «Здравница.ЮА» від 21 січня 2014 року збільшено статутний капітал товариства за рахунок внесення нерухомого майна у вигляді нежитлового приміщення площею 41,5 кв. м, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що належить засновнику ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу нежитлового приміщення шляхом викупу від 16 січня 2014 року. На підставі вказаного рішення та статуту ТОВ «Здравница.ЮА» в новій редакції від 21 січня 2014 року державним реєстратором 08 лютого 2014 року ТОВ «Здравница.ЮА» видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно - нежитлове приміщення площею 41,5 кв. м, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та зареєстровано за товариством право власності на вказане приміщення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
ОСОБА_1 у своїх запереченнях у суді першої інстанції зазначала про пропущення позивачем позовної давності для звернення до суду із позовною вимогою про розірвання договору купівлі-продажу шляхом викупу.