ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 липня 2022 року
м. Київ
справа №813/6045/14
адміністративне провадження № К/9901/36145/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді-доповідача: Васильєвої І.А., судді: Хохуляк В.В., Юрченко В.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження
касаційну скаргу Залізничної об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області
на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2018 року (Судді: Коваль Р.Й., Гуляк В.В., Судова-Хомюк Н.М.),
у справі № 813/6045/14
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова марка піца Челентано"
до Залізничної об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області
про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
01 вересня 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгова Марка Піца Челентано" (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області (правонаступник Залізнична об`єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Львівській області, далі - відповідач), в якому позивач просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 23.06.2014 року № 0000452201, № 0000462201.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23.12.2014 року адміністративний позов задоволено. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2015 року у задоволенні позову відмовлено. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21.06.2017 року скасовано рішення судів попередніх інстанцій та справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції (т. 3 а.с. 173-178).Після нового розгляду справи, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2017 року адміністративний позов задоволено (т. 3 а.с. 252-259).
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, 09 жовтня 2017 року відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою (яка надійшла на адресу суду апеляційної інстанції 23 жовтня 2017 року). Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23 листопада 2017 року апеляційну скаргу повернуто скаржнику у зв`язку з несплатою судового збору в розмірі 4 739,93 грн на виконання вимог ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2017 року, якою апеляційна скарга була залишена без руху з наведених підстав (т. 3 а.с. 3-4, 11).
Відповідач повторно звернувся до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою на постанову суду першої інстанції від 22 вересня 2017 року, яка зареєстрована судом першої інстанції 04 грудня 2017 року та надійшла на адресу суду апеляційної інстанції 08 грудня 2017 року (т.4 а.с. 15, 18) та просив суд поновити пропущений строк на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції посилаючись на поважність причин його пропуску, оскільки раніше вже подавалась апеляційна скарга, а також зазначив, що вимоги ухвали про залишення апеляційної скарги без руху від 26 жовтня 2017 року не могли бути виконані через те, що уповноважений представник, на якого було покладено супроводження справи з 18.10.2017 року по теперішній час перебуває на лікарняному у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності (т.4 а.с. 18-23, 25-26).
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року визнано неповажними наведені скаржником підстави пропуску строку звернення до суду, оскільки особа, яка подала апеляційну скаргу, не обмежена у виборі представника його інтересів у суді та у їх кількості. Враховуючи викладене суд встановив скаржнику тридцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для усунення недоліків касаційної скарги шляхом надіслання на адресу суду апеляційної інстанції вмотивованої заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження із наведенням інших поважних підстав його пропуску, а також для сплати судового збору у розмірі 4 739,93 грн (який не було сплачено на виконання вимог ухвали від 26 жовтня 2017 року) (т. 4 а.с. 16-17).
19 січня 2018 року на виконання вимог вищенаведеної ухвали суду, скаржником подано до суду клопотання про поновлення строку апеляційного оскарження, яке обґрунтоване тим, що раніше вже подавалась апеляційна скарга, а також зазначив, що вимоги ухвали про залишення апеляційної скарги без руху від 26 жовтня 2017 року не могли бути виконані через те, що уповноважений представник, на якого було покладено супроводження справи з 18.10.2017 року по 08.12.2017 року перебувала на лікарняному у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності і не повідомила керівництво про невжиття заходів щодо виконання вимог ухвали про залишення апеляційної скарги без руху від 26 жовтня 2017 року, що унеможливило належне виконання вимог цієї ухвали. Також скаржником надано квитанцію про сплату судового збору в розмірі 4 739,93 грн (т.4 а.с. 30, 32-33, 34).
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2018 року визнано неповажними повідомлені скаржником причини пропуску строку звернення до суду із апеляційною скаргою та відмовлено у відкритті апеляційного провадження з огляду на положення пункту 4 частини 1 статті 299 КАС України (т. 4 а.с. 35-36).
Мотивуючи висновок про неповажність причин пропуску строку звернення до суду із апеляційною скаргою, суд апеляційної інстанції посилався на те, що на підтвердження поважності пропуску строку скаржником подано копію листка непрацездатності, із якого видно, що представник податкового органу Холявка Лілія Петрівна перебувала на лікарняному. Проте, при проголошенні рішення суду першої інстанції був присутній представник податкового органу Холявка Ігор Ярославович, який і подавав апеляційну скаргу вперше, а тому зазначений листок непрацездатності та зазначені підстави для поновлення пропущеного строку апеляційний суд до уваги не приймав. Крім того, суд апеляційної інстанції зазначив, що скаржником є суб`єкт владних повноважень - податковий орган, до структури якого входить цілий відділ супроводження судових спорів, керівництво якого могло і повинно було передоручити супроводження цієї справи в суді іншому працівнику. Як видно з матеріалів справи, таке передоручення було зроблене, оскільки вдруге із апеляційною скаргою вже звернувся представник Попадюк Н.О., проте вже із пропуском строку на апеляційне оскарження без наведення поважних причин пропуску строку звернення із апеляційною скаргою (т.4 а.с. 35-36).
Не погодившись з ухвалою суду апеляційної інстанції про відмову у відкритті апеляційного провадження, відповідач звернувся з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції вимог статті 129 Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства України шляхом обмеження права відповідача на доступ до правосуддя, просив суд задовольнити касаційну скаргу, скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції та направити справу для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції. Скаржником в обґрунтування касаційної скарги зазначено на неврахуванні судом апеляційної інстанції поважність причин пропуску стоку звернення з апеляційною скаргою, що обумовлено тим, що уповноважений представник, на якого було покладено супроводження справи з 18.10.2017 року по 08.12.2017 року перебувала на лікарняному у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності і не повідомила керівництво про невжиття заходів щодо виконання вимог ухвали про залишення апеляційної скарги без руху від 26 жовтня 2017 року, що унеможливило належне виконання вимог цієї ухвали.
Ухвалою Верховного Суду від 24.04.2018 року відкрито касаційне провадження у справі.
Відповідно до частини першої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Дослідивши матеріали справи та переглянувши ухвалу суду апеляційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною першою статті 13 Кодексу адміністративного судочинства України (в ред. Закону № 2136-VIII від 13.07.2017), передбачено, що особам, які беруть участь у справі, а також особам, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов`язки, забезпечується право на апеляційне та касаційне оскарження рішень адміністративного суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини 2 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України (в ред. Закону № 2136-VIII від 13.07.2017) апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.