ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2022 року
м. Київ
cправа № 910/166/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Багай Н. О. - головуючого, Берднік І. С., Дроботової Т. Б.,
секретар судового засідання - Письменна О. М.,
за участю представників сторін:
позивача - Скорік Ю. Б. (адвоката),
відповідача - не з`явилися,
третьої особи - не з`явилися,
розглянувши матеріали заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Карпати М"
про ухвалення додаткового рішення у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Карпати М"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Леді Плюс",
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго",
про стягнення 55 311,88 грн,
та за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Леді Плюс"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Карпати М"
про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст позовних вимог та судових рішень
1.1. У 2021 році Товариство з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Карпати М" (далі - ТОВ "Карпати М") звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Леді Плюс" (далі - ТОВ "Леді Плюс") про стягнення 55 311, 88 грн.
1.2. 04.02.2021 ТОВ "Леді Плюс" звернулося до Господарського суду міста Києва із зустрічним позовом до ТОВ "Карпати М" про зобов`язання ТОВ "Карпати М" здійснити перерахунок розподіленого обсягу та вартості комунальної послуги з постачання теплової енергії щодо нежитлового приміщення загальною площею 288,5 м2, яке належить ТОВ "Леді Плюс", за весь період її ненадання з 01.11.2018 до 01.04.2020 та повністю вилучити суму 55 311, 88 грн із нарахувань.
1.3. Рішенням Господарського суду міста Києва від 16.11.2021, яке залишене без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 02.02.2022, первісний позов ТОВ "Карпати М" задоволено повністю. Вирішено стягнути з ТОВ "Леді Плюс" на користь ТОВ "Карпати М" заборгованість у розмірі 55 311, 88 грн, витрати зі сплати судового збору в розмірі 2102,00 грн. У задоволенні зустрічного позову ТОВ "Леді Плюс" відмовлено повністю.
1.4. Постановою Верховного Суду від 30.06.2021 касаційне провадження за касаційною скаргою ТОВ "Леді Плюс" на постанову Північного апеляційного господарського суду від 02.02.2022 і рішення Господарського суду міста Києва від 16.11.2021 у справі № 910/166/21 в частині підстав, передбачених пунктом 1 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України, закрито; касаційну скаргу ТОВ "Леді Плюс" залишено без задоволення; постанову Північного апеляційного господарського суду від 02.02.2022 і рішення Господарського суду міста Києва від 16.11.2021 у справі № 910/166/21 залишено без змін.
2. Короткий зміст заяви про ухвалення додаткової постанови та заперечень на неї
2.1. 05.07.2022 до Верховного Суду надійшла заява ТОВ "Карпати М" про ухвалення додаткового рішення у справі № 910/166/21 (подана 04.07.2022), у якій ТОВ "Карпати М" просить стягнути з ТОВ "Леді Плюс" на користь ТОВ "Карпати М" витрати на професійну правничу допомогу під час розгляду справи у Верховному Суді у сумі 6000,00 грн.
2.2. Ухвалою Верховного Суду від 06.07.2022 призначено розгляд заяви ТОВ "Карпати М" про ухвалення додаткового рішення у справі у відкритому судовому засіданні на 12.07.2022.
2.3. 12.07.2022 до Верховного Суду надійшло клопотання ТОВ "Леді Плюс" від 08.07.2022 про відкладення розгляду справи, яке не може бути задоволене судом з огляду на визначені частиною 2 статті 221 Господарського процесуального кодексу України строки ухвалення додаткового рішення, а також з урахуванням того, що відповідач надав суду письмове клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги, а явка сторін не визнавалася судом обов`язковою.
2.4. ТОВ "Леді Плюс" подало до Верховного Суду клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги, які підлягають розподілу між сторонами, від 11.07.2022 (надійшло 12.07.2022) в якому просить зменшити витрати позивача ТОВ "Карпати М" на оплату правничої допомоги до 1000,00 грн. ТОВ "Леді Плюс" вважає, що заявлений позивачем розмір витрат на оплату правничої допомоги є неспівмірним та необґрунтованим. Відповідач стверджує, що адвокатами позивача не надано доказів на підтвердження обсягу послуг, наданим кожним із них окремо. ТОВ "Леді Плюс" вважає обґрунтованою лише суму 1000,00 грн вартості послуг на професійну правничу допомогу за представництво в судовому засіданні Верховного Суду.
3. Розгляд заяви та позиція Верховного Суду
3.1. Розглянувши заяву ТОВ "Карпати М" про ухвалення додаткового рішення у справі № 910/166/21, Верховний Суд вважає, що зазначену заяву необхідно задовольнити з огляду на таке.
3.2. Статтею 123 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних із розглядом справи, належать витрати, зокрема на професійну правничу допомогу.
3.3. Відповідно до частин 1- 3 статті 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
3.4. За змістом статті 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
3.5. Адвокатський гонорар може існувати в двох формах - фіксований розмір та погодинна оплата. Вказані форми відрізняються порядком обчислення - при зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту, і навпаки, підставою для виплату гонорару, який зазначено як погодинну оплату, є кількість годин помножена на вартість такої години того чи іншого адвоката у залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв (аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 07.09.2020 у справі № 910/4201/19).
3.6. Розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Адвокат має право у розумних межах визначати розмір гонорару, виходячи із власних міркувань. При встановленні розміру гонорару можуть враховуватися складність справи, кваліфікація, досвід і завантаженість адвоката та інші обставини. Погоджений адвокатом з клієнтом та/або особою, яка уклала договір в інтересах клієнта, розмір гонорару може бути змінений лише за взаємною домовленістю. В разі виникнення особливих по складності доручень клієнта або у випадку збільшення затрат часу і обсягу роботи адвоката на фактичне виконання доручення (підготовку до виконання) розмір гонорару може бути збільшено за взаємною домовленістю.
Непогодження клієнтом та/або особою, яка уклала договір в інтересах клієнта, розміру гонорару при наданні доручення адвокату або в ході його виконання є підставою для відмови адвоката від прийняття доручення клієнта або розірвання договору на вимогу адвоката. Тож домовленості про сплату гонорару за надання правничої допомоги є такими, що склалися між адвокатом та клієнтом, в межах правовідносин яких слід розглядати питання щодо дійсності такого зобов`язання.
3.7. Згідно з частиною 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
3.8. При застосуванні критерію співмірності витрат на оплату послуг адвоката суд користується досить широким розсудом, який водночас повинен ґрунтуватися на критеріях, визначених у частині 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України. Ці критерії суд застосовує за наявності наданих стороною, яка вказує на неспівмірність витрат, доказів та обґрунтування невідповідності заявлених витрат цим критеріям (аналогічну правову позицію викладено у постановах Верховного Суду від 21.05.2019 у справі № 903/390/18, від 21.01.2020 у справі № 916/2982/16, від 07.07.2020 у справі № 914/1002/19).
3.9. У разі недотримання вимог частини 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частини 5, 6 статті 126 Господарського процесуального кодексу України).