ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2022 року
м. Київ
cправа № 915/517/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Багай Н. О. - головуючого, Берднік І. С., Дроботової Т. Б.,
помічника судді, який виконує обов`язки секретаря судового засідання, - Мірошниченка К. Є.,
за участю представників:
позивача - Трохимчука О. І. (адвоката),
відповідача - не з`явилися,
третьої особи - не з`явилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "ПІВДЕНЬГАЗЗБУТ"
про стягнення витрат на професійну правничу допомогу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПІВДЕНЬГАЗЗБУТ"
до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Миколаївгаз"
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "ПІВДЕНЬЕКОГАЗ"
про визнання незаконним та скасування рішення, стягнення грошових коштів,
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ПІВДЕНЬГАЗЗБУТ" (далі - ТОВ "ПІВДЕНЬГАЗЗБУТ") звернулося до Господарського суду Миколаївської області з позовом до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Миколаївгаз" (далі - АТ "Миколаївгаз") про визнання незаконним та скасування рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення, яким було задоволено акт про порушення від 20.12.2019, та стягнення з відповідача на користь позивача 317 039,65 грн.
Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 19.10.2021 (суддя Ржепецький В. О.) у справі № 915/517/21 відмовлено в повному обсязі у задоволені позовних вимог ТОВ "ПІВДЕНЬГАЗЗБУТ" до АТ "Миколаївгаз".
Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 09.02.2022 скасовано рішення Господарського суду Миколаївської області від 19.10.2021 у справі № 915/517/21 та ухвалено нове рішення, яким позовні вимоги задоволено в повному обсязі.
Визнано незаконним та скасовано рішення постійно діючої робочої комісії АТ "Миколаївгаз" з розгляду актів про порушення, оформлене протоколом від 23.01.2020 № 3, в частині задоволення акта про порушення № 10000480 від 20.12.2019 щодо споживача ТОВ "ПІВДЕНЬГАЗЗБУТ", та визначення об`єму необлікованого природного газу за номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання споживача за період з 12.12.2019 до 20.12.2019. Стягнуто з АТ "Миколаївгаз" на користь ТОВ "ПІВДЕНЬГАЗЗБУТ" 317 039,65 грн.
АТ "Миколаївгаз" звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просило скасувати постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 09.02.2022, а рішення Господарського суду Миколаївської області від 19.10.2021 у справі № 915/517/21 залишити в силі.
ТОВ "ПІВДЕНЬГАЗЗБУТ" у відзиві на касаційну скаргу АТ "Миколаївгаз" просило залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову апеляційного господарського суду залишити без змін. Крім того, у судовому засіданні, яке відбулось 14.06.2022, представник позивача заявив, що надасть суду докази про понесення витрат на професійну правничу допомогу, у строки, встановлені процесуальним законодавством.
Постановою Верховного Суду від 14.06.2022 касаційну скаргу АТ "Миколаївгаз" залишено без задоволення, а постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 09.02.2022 у справі № 915/517/21 залишено без змін.
До Верховного Суду 22.06.2022 надійшло клопотання ТОВ "ПІВДЕНЬГАЗЗБУТ", подане 20.06.2022 через засоби поштового зв`язку, в якому заявник просить вирішити питання про розподіл судових витрат, які позивач має сплатити у зв`язку з переглядом справи у суді касаційної інстанції, а саме стягнути з АТ "Миколаївгаз" на користь ТОВ "ПІВДЕНЬГАЗЗБУТ" 52 135,92 грн витрат на професійну правничу допомогу.
У клопотанні про зменшення витрат на оплату правничої допомоги АТ "Миколаївгаз" просить відмовити ТОВ "ПІВДЕНЬГАЗЗБУТ" у стягненні витрат на професійну правничу допомогу. АТ "Миколаївгаз" звертає увагу на те, що відповідно до опису вкладення до цінного листа, направленого на адресу касаційного суду, ТОВ "ПІВДЕНЬГАЗЗБУТ" до клопотання додає копію рахунка № 37138 від 16.06.2022 з деталізацією наданих послуг, проте така деталізація відсутня, а в рахунку загальною фразою зазначено: "Юридичні послуги згідно Договору № 1870-491 від 01.06.2020 і сума 52 135,92 грн".
Розглянувши клопотання ТОВ "ПІВДЕНЬГАЗЗБУТ" про розподіл судових витрат, які позивач має сплатити у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення цього клопотання з огляду на таке.
Верховний Суд зазначає, що статтею 15 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.
Відповідно до статті 16 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Пунктом 12 частини 3 статті 2 Господарського процесуального кодексу України установлено, що однією із основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.
Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.
Згідно зі статтею 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Відповідно до частин 1- 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
При цьому частинами 5, 6 статті 126 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі недотримання вимог частини 4 цієї статті суд може за клопотанням іншої сторони зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
У розумінні положень частини 5 статті 126 Господарського процесуального кодексу України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат зі складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. Суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.