1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2022 року

м. Київ

cправа № 905/198/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Дроботової Т. Б. - головуючого, Багай Н. О., Берднік І. С.,

секретар судового засідання - Денисюк І. Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області

на постанову Східного апеляційного господарського суду від 11.11.2021 (судді: Білоусова Я. О. - головуючий, Пуль О. А., Тарасова І. В.) і рішення Господарського суду Донецької області від 25.05.2021 (суддя Бокова Ю. В.) у справі

за позовом Луганського національного аграрного університету

до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Міністерство освіти і науки України,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Святогірська міська рада,

про визнання недійсним і скасування наказу та поновлення права постійного користування земельною ділянкою,

В С Т А Н О В И В:

1. Короткий зміст позовних вимог і заперечень

1.1. У лютому 2021 року Луганський національний аграрний університет звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом (з урахування заяви про зміну предмета позову) до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (далі - ГУ Держгеокадастру) про визнання недійсним і скасування наказу ГУ Держгеокадастру від 30.11.2020 № 6234-СГ "Про припинення права постійного користування земельною ділянкою" (далі - наказ від 30.11.2020) та поновлення права постійного користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення загальною площею 716,8000 га на підставі державного акта на право постійного користування землею від 24.07.1997 серії І-ДН № 004915 (далі - державний акт на право постійного користування землею від 24.07.1997), до складу якої входять земельні ділянки з кадастровими номерами згідно з переліком, наведеним у прохальній частині позовної заяви.

Позовна заява обґрунтована тим, що оспорюваний наказ прийнято з порушенням порядку припинення права постійного користування землею та він порушує права позивача як постійного землекористувача.

1.2. Господарський суд Донецької області відмовив у задоволенні клопотання відповідача про поновлення строку на подання відзиву на позов з огляду на його необґрунтованість.

2. Короткий зміст судових рішень

2.1. Рішенням Господарського суду Донецької області від 25.05.2021, залишеним без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 11.11.2021, позов задоволено.

Аргументуючи судове рішення, господарський суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний господарський суд, дійшов висновку про незаконність спірного наказу відповідача та при цьому суд виходив із того, що Слов`янському радгоспу-технікуму було видано державний акт на право постійного користування землею від 24.07.1997 загальною площею 716,8 га для виробництва сільськогосподарської продукції та забезпечення навчального процесу на території Хрестищенської сільської ради Слов`янського району Донецької області; у подальшому Слов`янський радгосп-технікум було перейменовано у Слов`янський державний аграрний технікум, правонаступником якого є позивач у справі - Луганський національний аграрний університет; відповідач, видаючи оспорюваний наказ, діяв всупереч вимог закону, а саме статті 141 Земельного кодексу України, оскільки не було законодавчо визначених підстав для позбавлення Луганського національного аграрного університету права постійного користування спірною землею згідно з державним актом на право постійного користування землею від 24.07.1997, виданим Слов`янському радгоспу-технікуму; дії відповідача у наведеному випадку свідчать про невизнання права постійного користування земельною ділянкою позивача, яке виникло на підставі вказаного державного акта.

3. Короткий зміст касаційної скарги і заперечень на неї

3.1. Не погоджуючись з ухваленими у справі рішенням і постановою, ГУ Держгеокадастру звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою (з урахуванням її уточненої редакції), в якій просить скасувати постанову Східного апеляційного господарського суду від 11.11.2021 і рішення Господарського суду Донецької області від 25.05.2021, як незаконні, обґрунтовуючи підстави подання касаційної скарги положеннями пункту 4 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України (неповне дослідження судами обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків судів фактичним обставинам справи). Водночас скаржник послається на те, що суд апеляційної інстанції порушив положення пункту 3 частини 2 статті 11110 Господарського процесуального кодексу України, яке полягає у тому, що суд прийняв постанову, що стосується прав та обов`язків осіб, які були залучені до участі у справі, але їх доводи та посилання на відповідні докази не були прийняті до уваги судом.

Зокрема, скаржник стверджує про те, що ГУ Держгеокадастру під час прийняття спірного наказу діяло з дотримання вимог закону; кількість земельних ділянок, вказаних в судовому рішенні не співпадає з даними з публічної кадастрової карти України; за результатами виїзду до місця розташування спірних земельних ділянок було встановлено факт їх невикористання позивачем; крім того, позивач не вжив жодних дій, спрямованих на реєстрацію права користування спірною землею. Водночас скаржник звертає увагу на те, що спірні земельні ділянки передано в комунальну власність Святогірської міської територіальної громади в особі Святогірської міської ради.

3.2. Від Луганського національного аграрного університету надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому університет просить відмовити у задоволенні касаційної скарги, а оскаржені рішення і постанову у справі залишити без змін як законні та обґрунтовані.

4. Розгляд касаційної скарги та позиція Верховного Суду

4.1. Згідно з ухвалою Верховного Суду від 07.02.2022 відкрито касаційне провадження у справі № 905/198/21 за касаційного скаргою ГУ Держгеокадастру на постанову Східного апеляційного господарського суду від 11.11.2021 і рішення Господарського суду Донецької області від 25.05.2021 у справі № 905/198/21, призначено касаційну скаргу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 01.03.2022.

У зв`язку з введенням Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 воєнного стану в Україні розгляд справи 01.03.2022 не відбувся.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.04.2022 визначено такий склад колегії суддів у цій справі: Дроботова Т.Б. - головуючий суддя, Багай Н. О., Берднік І.С.

Згідно з ухвалою Верховного Суду від 12.04.2022 було постановлено здійснити розгляд справи № 905/198/21 за касаційною скаргою ГУ Держгеокадастру на постанову Східного апеляційного господарського суду від 11.11.2021 і рішення Господарського суду Донецької області від 25.05.2021 у судовому засіданні 24.05.2022.

Ухвалою Верховного Суду від 24.05.2022 розгляд справи було відкладено до 30.06.2022.

З урахуванням викладеного з метою дотримання принципу здійснення правосуддя у розумні строки справу розглянуто у розумний строк у розумінні положень статті 114 Господарського процесуального кодексу України, тобто такий, що є об`єктивно необхідним для забезпечення можливості реалізації учасниками справи відповідних процесуальних прав.

4.2. Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи і заперечення на неї, перевіривши матеріали справи щодо правильності застосування господарськими судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що правових підстав для задоволення касаційної скарги немає.

4.3. Як свідчать матеріали справи та установили суди попередніх інстанцій, 24.07.1997 на підставі рішення Хрестищенської сільської ради народних депутатів від 11.06.1997 Слов`янському радгоспу-технікуму видано державний акт на право постійного користування землею, який зареєстрований в книзі записів державних актів на право користування землею за № 69-271. За цим актом землекористувачеві надано у постійне користування 716,8 га землі в межах згідно з планом землекористування для виробництва сільськогосподарської продукції, забезпечення навчального процесу. Зазначена земельна ділянка розташована на території Хрестищенської сільської ради Слов`янського району Донецької області за межами населених пунктів.

Відповідно до наказу Міністерства агропромислового комплексу України від 30.03.1998 № 99 "Про перейменування радгоспів-технікумів", серед іншого, перейменовано Слов`янський радгосп-технікум у Слов`янський державний аграрний технікум.

У подальшому згідно з наказом Міністерства аграрної політики України від 21.06.2007 № 434 "Про створення відокремлених структурних підрозділів Луганського національного аграрного університету у Донецькій області" було реорганізовано у відокремлені структурні підрозділи Луганського національного аграрного університету з окремими правами юридичної особи шляхом приєднання їх до цього навчального закладу, зокрема, Слов`янський державний аграрний технікум у Слов`янський технікум Луганського національного аграрного університету.

У пункті 2 вказаного наказу встановлено, що Луганський національний аграрний університет є правонаступником майнових прав та обов`язків реорганізованих, зокрема, Слов`янського державного аграрного технікуму.

Також у пункті 4.4 цього ж наказу зазначено про те, що матеріали з реорганізації, зокрема, Слов`янського державного аграрного технікуму (передавальний баланс станом на 01.07.2007, звіт про роботу комісії, рішення органів статистики, акт передачі-приймання майна до Луганського національного аграрного університету) слід подати на затвердження Міністерства аграрної політики України та в установленому порядку здати на збереження в архів міністерства.

Згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 19.02.2015 № 168 "Деякі питання передачі цілісних майнових комплексів навчальних закладів та державної установи із сфери управління Мінагрополітики та ДФС до сфери управління МОН" прийнято до сфери управління Міністерства освіти і науки України цілісні майнові комплекси навчальних закладів та державної установи Мінагрополітики та ДФС відповідно до додатку 1, до якого, зокрема, включено відокремлений підрозділ Слов`янський технікум Луганського національного аграрного університету.

У пункті 3 вказаного наказу зобов`язано комісію здійснити приймання-передачу та затвердити акти приймання-передачі за формою згідно з додатком до Порядку подання та розгляду пропозиції щодо передачі об`єктів з комунальної у державну власність та утворення і роботи комісії з питань передачі об`єктів у державну власність, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 № 1482.

30.09.2015 на виконання зазначеного наказу Міністерство освіти і науки України затвердило акт приймання-передачі, згідно з розділом 6 якого Міністерством аграрної політики та продовольства України передано до сфери управління Міністерства освіти і науки України, зокрема, земельну ділянку сільськогосподарського призначення, розташовану за адресою: Донецька обл., м. Слов`янськ, вул. Л. Бідного, 115, кадастровий номер 1424282400:04:000:0083, загальною площею 716,8000 га, з них: рілля - 595,0 га; пасовища - 21,0 га; господарські двори - 23,8 га; господарські шляхи - 1,0 га; ліси - 67,0 га; інші - 9,0 га.

Наказом Міністерства освіти і науки України від 11.07.2017 № 1010 відокремлений підрозділ Слов`янський технікум Луганського національного аграрного університету перейменовано у відокремлений структурний підрозділ Слов`янський коледж Луганського національного аграрного університету.

Згідно з підпунктом 4 пункту 1.8.4 статуту Луганського національного аграрного університету відокремленим структурним підрозділом університету є Слов`янський коледж Луганського національного аграрного університету.

У пункті 9.1 статуту передбачено, що матеріально-технічна база університету включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші матеріальні цінності.

Відповідно до пункту 9.3 статуту землекористування та реалізація прав власника земельних ділянок, у тому числі набуття відповідних прав на землю, здійснюється університетом відповідно до Земельного кодексу України. Земельні ділянки передаються університету в постійне користування в порядку, передбаченому Земельним кодексом України.

Суд апеляційної інстанції зазначив, що як свідчать матеріали справи, Луганський національний аграрний університет звернувся до ГУ Держгеокадастру із заявою від 27.05.2020 № 05-01/20-340, в якій просив надати належним чином засвідчену копію державного акта на право постійного користування землею від 24.07.1997, посилаючись на те, що наразі він як правонаступник Слов`янського державного аграрного технікуму є користувачем земельної ділянки загальною площею 716,8 га, розташованої на території Хрестищенської сільської ради Слов`янського району Донецької області.

Зміст листа ГУ Держгеокадастру від 01.06.2020 № 419/116-20 свідчить про те, що управління надало належним чином завірену копію державного акта на право постійного користування землею від 24.07.1997, виданого Слов`янському радгоспу-технікуму на земельну ділянку загальною площею 716,8 га для виробництва сільськогосподарської продукції та забезпечення навчального процесу на території Хрестищенської сільської ради Слов`янського району Донецької області.

В державний акт на право постійного користування землею від 24.07.1997 було внесено зміни в землекористуванні, а саме внесено зміни щодо назви користувача земельної ділянки. Так, спочатку вказано користувачем Слов`янський державний аграрний технікум, згодом - Слов`янський технікум Луганського національного аграрного університету.

12.10.2020 Луганський національний аграрний університет звернувся до ГУ Держгеокадастру з заявою № 05-01/20-620, в якій просив внести до Національної кадастрової системи (Державного земельного кадастру) зміни до інформації щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення з кадастровими номерами за переліком, наведеним у заяві.

У відповідь ГУ Держгеокадастру у листі від 27.10.2020 № 8-5-0.2-5449/2-20 зазначило, що за інформацією міськрайонного управління у Слов`янському районі та м. Слов`янську ГУ відомості про вказані земельні ділянки внесені до Державного земельного кадастру 19.12.2019 на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення Хрестищенської сільської ради Слов`янського району Донецької області, розробленої Донецькою регіональною філією Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" на підставі наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 21.02.2019 № 59 (із змінами). Відомості Державного земельного кадастру про користувача земельних ділянок відповідають відомостям, зазначеним у державному акті на право постійного користування землею від 24.07.1997 - Слов`янський радгосп-технікум. ГУ Держгеокадастру запропонувало Луганському національному аграрному університету для внесення змін до Державного земельного кадастру та Поземельної книги в частині зміни землекористувача на земельні ділянки з кадастровими номерами 1424282400:04:000:0559- 1424282400:04:000:0628, 1424282400:04:000:0637- 1424282400:04:000:0642 звернутися до суб`єкта державної реєстрації прав на нерухоме майно для державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Господарські суди попередніх інстанцій також установили та це підтверджено матеріалами справи, що згідно з наказом ГУ Держгеокадастру від 30.11.2020, відповідно до статей 151, 92, 122, 141 Земельного кодексу України, з урахуванням доповідних записок в.о. заступника начальника управління з контролю та в.о. начальника юридичного управління, припинено право постійного користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 716,8000 га, надану Слов`янському радгоспу-технікуму для виробництва сільськогосподарської продукції, забезпечення навчального процесу на підставі державного акта на право постійного користування землею від 24.07.1997. У пункті 2 цього наказу зазначено про передачу земельної ділянки загальною площею 716,8000 га до земель запасу сільськогосподарського призначення державної власності.

У відповідях від 13.01.2021 № 29-5-0.6-136/2-21 і від 22.01.2021 № 29-5-0.63- 281/2-21 на адвокатські запити від 04.01.2021 № 01, від 15.01.2021 № 04, відповідно, відповідач повідомив, що ним було прийнято спірний наказ, в преамбулі якого вказано законодавчо визначені підстави припинення права постійного користування земельною ділянкою, яке було надано Слов`янському радгоспу-технікуму, а також було звернуто увагу на те, що у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні відомості щодо правонаступника відокремленого структурного підрозділу Слов`янський технікум Луганського національного аграрного університету, який припинив свою діяльність 12.02.2021.

Адвокатом позивача до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців було направлено адвокатський запит від 12.01.2021 № 2, в якому адвокат просив повідомити причини та підстави, з посиланням на норми чинного законодавства, з яких у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутня інформація щодо юридичної особи - правонаступника Слов`янського державного аграрного технікуму (код ЄДРПОУ 00727908), яким є Луганський національний аграрний університет (код ЄДРПОУ 00493669) згідно з пунктом 2 наказу Міністерства аграрної політики України "Про створення відокремлених структурних підрозділів Луганського національного аграрного університету у Донецькій області" від 21.06.2007 № 434; а також просив повідомити найменування та реквізити державної установи, у якій наразі зберігається реєстраційна справа Слов`янського державного аграрного технікуму (код СДРПОУ 00727908), державна реєстрація якого припинена 12.02.2010 в результаті його реорганізації.

У відповідь Слов`янська міська рада у листі від 14.01.2021 № 20-15/05 повідомила, що у 2010 році документи були подані у повному обсязі, підстави для відмови відсутні, у зв`язку з цим державним реєстратором було проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи шляхом реорганізації. Відповідно до статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців" інформація про проведення припинення підлягала обов`язковому опублікуванню у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації. Повідомлення про прийняття засновниками (учасниками) або уповноваженим ними органом рішення щодо припинення юридичної особи повинно було містити відомості про: найменування юридичної особи, ідентифікаційний код юридичної особи, місцезнаходження юридичної особи, підставу для прийняття рішення щодо припинення (злиття, приєднання, поділ, перетворення або ліквідація) юридичної особи; місце та дату внесення запису про прийняття рішення засновниками (учасниками) або уповноваженим ними органом про припинення юридичної особи; дату призначення та відомості про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо); порядок і строк заявлення кредиторами вимог до юридичної особи, що припиняється. Вимог зазначення правонаступників юридичної особи, що припиняється у повідомленні не передбачалось. Станом на 12.02.2010 державна реєстрація юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців проводилась за допомогою програмного забезпечення АРМ-ЄДР, яке не мало вкладки для внесення правонаступників як при внесенні рішення про припинення юридичної особи, так і при проведення державної реєстрації припинення юридичної особи. Окрема реєстраційна дія також законодавством на той час не була передбачена. З 11.08.2020 державне підприємство Національні інформаційні системи впровадило в експлуатацію нове програмне забезпечення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, яке є більш сучасним та має можливість вибрати правонаступників при проведенні державної реєстрації припинення юридичної особи.

4.4. Вважаючи себе належним землекористувачем та наголошуючи на незаконності прийнятого ГУ Держгеокадастру наказу від 30.11.2020, Луганський національний аграрний університет звернувся до суду з позовом у цій справі.

4.5. Місцевий господарський суд, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції дійшов висновку про обґрунтованість позову.

Задовольняючи позовні вимоги, попередні судові інстанції виходили із доведеності позивачем обставин невідповідності оскаржуваного наказу відповідача вимогам закону та порушення цим наказом наявного у позивача права постійного користування землею.


................
Перейти до повного тексту