ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2022 року
м. Київ
справа №360/1182/21
адміністративне провадження № К/9901/45869/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Дашутіна І.В.,
суддів: Шишова О.О., Яковенка М.М.
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління ДПС у Луганській області на постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 12 жовтня 2021 року у складі колегії суддів: Гаврищук Т.Г., Блохіна А.А., Геращенка І.В. у справі № 360/1182/21 за позовом Приватного підприємства «Строй-клуб плюс» до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправним та скасування наказу,
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
Приватне підприємство «Строй-клуб плюс» (далі - позивач, ПП «Строй-клуб плюс») звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Луганській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Луганській області, контролюючий орган, податковий орган), в якому просило визнати протиправним та скасувати наказ від 01.03.2021 № 169-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП «Строй-клуб плюс» у період з 17.03.2021 тривалістю 10 робочих днів за період діяльності з 01.01.2018 по 31.12.2020 з метою перевірки дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору, а також по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 02.06.2021 у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Таке рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що прийнятий податковим органом на підставі Плану-графіку проведення документальних планових перевірок на 2021 рік спірний наказ узгоджується з вимогами статті 77 Податкового кодексу України та пункту 5 Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 № 524, тому є правомірним.
Натомість постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 12.10.2021 рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення, яким задоволено позовні вимоги ПП «Строй-клуб плюс».
Визнано протиправним та скасовано наказ ГУ ДПС у Луганській області від 01.03.2021 № 169-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП «Строй-клуб плюс».
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Луганській області на користь ПП «Строй-клуб плюс» витрати зі сплати судового збору в розмірі 5 675 грн.
Задовольняючи позов, суд апеляційної інстанції виходив із того, що за наявності чинної норми пункту 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України (далі - ПК України), прийняття відповідачем оскаржуваного наказу від 01.03.2021 № 169-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП «Строй-клуб плюс» у період дії карантину суперечить вимогам податкового законодавства, а тому є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено:
ПП «Строй-клуб плюс» включено до Плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік, відповідна інформація міститься у Розділі І та ІІ «Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб». Місяць початку проведення перевірки - березень 2021 року.
Відповідно до плану- графіку на 2021 рік наказом ГУ ДПС у Луганській області від 01.03.2021 № 169-п «Про проведення документальної планової перевірки ПП «Строй-клуб плюс» призначено документальну планову виїзну перевірку ПП «Строй-клуб плюс» з 17.03.2021 тривалістю 10 робочих днів за період діяльності з 01.01.2018 по 31.12.2020 з метою перевірки дотримання платником податків вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору, а також по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Наказ ГУ ДПС у Луганській області від 01.03.2021 № 169-п «Про проведення документальної планової перевірки ПП «Строй-клуб плюс» та письмове повідомлення від 01.03.2021 № 137 направлено за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. ім. В. Сосюри, буд. 360, вручено позивачу 04.03.2021, що не заперечується останнім.
ГУ ДПС у Луганській області видані направлення від 15.03.2021 №№ 114-119 про проведення з 17.03.2021 посадовими особами документальної планової виїзної перевірки ПП «Строй-клуб плюс».
17 березня 2021 року о 08 годині 30 хвилин посадові особи ГУ ДПС у Луганській області вийшли за податковою адресою платника податків з метою розпочати проведення документальної планової виїзної перевірки.
Директору ПП «Строй-клуб плюс» Коротун К.В. вручено копію наказу про проведення документальної планової виїзної перевірки від 01.03.2021 № 169-п, пред`явлені службові посвідчення та направлення на проведення перевірки від 15.03.2021 №№ 114-119.
Проте директором ПП «Строй-клуб плюс» відмовлено у допуску посадових осіб управління податкового аудиту до проведення документальної планової виїзної перевірки, призначеної наказом ГУ ДПС у Луганській області від 01.03.2021 №169-п та надано письмові пояснення причин відмови.
У письмових поясненнях від 17.03.2021 керівник ПП «Строй-клуб плюс» Коротун К.В. зазначив, що у допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення документальної планової виїзної перевірки підприємство відмовило з підстав того, що наказ ГУ ДПС у Луганській області не відповідає нормам Податкового кодексу України, а саме статті 52 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, якою встановлено мораторій на проведення перевірок до дня завершення дії карантину. Також зазначив, що 12.03.2021 позивачем до Луганського окружного адміністративного суду подана позовна заява про визнання протиправним та скасування зазначеного наказу ГУ ДПС у Луганській області.
Факт відмови в допуску до проведення документальної планової виїзної перевірки засвідчено актом № 46/12-32-07-11 від 17.03.2021.
Вищенаведені обставини сторонами не заперечуються. Спірним у цій справі є правомірність прийняття відповідачем наказу про проведення документальної планової виїзної перевірки позивача під час дії мораторію, встановленого пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
Не погодившись із постановою суду апеляційної інстанції, ГУ ДПС у Луганській області звернулося з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права, просить скасувати постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 12.10.2021 та залишити в силі рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02.06.2021.
Підставою касаційного оскарження постанови суду апеляційної інстанції є пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права в подібних правовідносинах, що призвело до неправильного застосування судом норм матеріального права: пункту 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок».
На думку відповідача, пункт 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України повинен застосовуватися у спірних правовідносинах таким чином: оскільки тривалість мораторію, який діяв щодо проведення деяких видів перевірок прямо пов`язувалася з актами Кабінету Міністрів України, якими на території України карантин було встановлено, то пункт 52-2 має застосовуватися з урахуванням положень Постанови № 89 щодо скорочення строку дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, зокрема, документальних перевірок, право на проведення яких надається з дотриманням вимог пункту 77.4 статті 77 ПК України, та застосовувати принцип переважної дії спеціального закону над нормами загального закону (постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211, від 09.12.2020 № 1236, від 17.02.2021 №104, якими на території України карантин було встановлено та продовжено).
У відзиві на касаційну скаргу позивач вважає постанову суду апеляційної інстанції законною та обґрунтованою, а тому в задоволенні касаційної скарги просить відмовити.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Норми права, якими керувався суд касаційної інстанції та висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1.1 статті 1 ПК України визначено, що платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до підпункту 20.1.4. пункту 20.1 статті 20 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з пунктом 77.4 статті 77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому (його представнику) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано (вручено) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
За змістом пунктів 77.6-77.9 статті 77 ПК України допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна планова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу. Строки проведення документальної планової перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу. Перелік матеріалів, які можуть бути підставою для висновків під час проведення документальної планової перевірки, та порядок надання платниками податків документів для такої перевірки встановлено статтями 83, 85 цього Кодексу. Порядок оформлення результатів документальної планової перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу.