1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

04 липня 2022 року

м. Київ

справа № 756/3164/20

провадження № 61-1246 св 22

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Луспеника Д. Д. (суддя-доповідач), Гулька Б. І., Коломієць Г. В.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - приватне акціонерне товариство "ДТЕК Київські електромережі",

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські електромережі" на рішення Деснянського районного суду м. Києва від 27 листопада 2020 року у складі судді Бабко В. В. та постанову Київського апеляційного суду від 20 грудня 2021 року у складі колегії суддів: Ратнікової В. М., Борисової О. В., Ящук Т. І.,

ВСТАНОВИВ:

1. Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У березні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські електромережі" (далі - ПрАТ "ДТЕК Київські електромережі", товариство) про визнання незаконними дій та зобов`язання вчинити певні дії.

Позовна заява мотивована тим, що згідно з договором про постачання електричної енергії від 22 серпня 2005 року він є споживачем електричної енергії, яку постачає ПрАТ "ДТЕК Київські електромережі", до належної йому нежитлової будівлі, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 .

04 березня 2020 року ПрАТ "ДТЕК Київські електромережі", не повідомивши його, відключили від електропостачання вищевказану нежитлову будівлю. Підставою припинення електропостачання було вказано акт про порушення від 20 жовтня 2016 року № 42893, згідно з яким у належному йому нежитловому приміщенні представниками відповідача було виявлено самовільне підключення електроустановок до електричної мережі поза розрахунковими засобами обліку без порушення схеми обліку, чим порушено Правила користування електричною енергією для населення, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 31 липня 1996 року № 28, чинних на час виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до протоколу від 11 січня 2017 року № 48 засідання комісії ПАТ "Київенерго" по розгляду акта про порушення від 20 жовтня 2016 року № 42893 встановлено, що він, як споживач електричної енергії, на вищевказаному об`єкті порушив положення статей 26, 27 Закону України "Про електроенергетику", пунктів 3.34, 6.40, 10.2. Правил користування електричною енергією для населення, а саме: здійснив самовільне підключення електроустановок до електричної мережі поза розрахунковим засобом обліку без порушення схеми обліку. За результатами розгляду акту комісією було прийнято рішення про нарахування вартості електричної енергії, необлікованої унаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією у розмірі 361 634,26 грн за період з 29 грудня 2014 року по 20 жовтня 2016 року.

Вважав, що наданий відповідачем акт про порушення від 20 жовтня 2016 року № 42893 та виданий на підставі цього акту протокол від 11 січня 2017 року № 48 не є належними та допустимими доказами, оскільки представники відповідача не попередили його про відповідну перевірку, не запросили для проведення огляду власника приміщення, самовільно здійснили такий огляд й, можливо, самостійно здійснили врізку в електрокабель з метою незаконного стягнення з нього грошових коштів. Крім того, розрахунок необлікованої електричної енергії проведено з порушенням та із застосуванням невірних коефіцієнтів, які б мали використовуватися.

Отже, дії відповідача щодо відключення нежитлового приміщення АДРЕСА_1 від постачання електричної електроенергії є незаконними.

З урахуванням викладеного ОСОБА_1 просив суд визнати незаконними дії ПрАТ "ДТЕК Київські електромережі" щодо відключення від електропостачання приміщення АДРЕСА_1 ; зобов`язати відповідача усунути йому перешкоди у користуванні вищевказаним нежитловим приміщенням шляхом відновлення постачання електричної енергії споживачу.

Короткий зміст судових рішень суду першої інстанції

Рішенням Деснянського районного суду м. Києва від 27 листопада 2020 року позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано незаконними дії ПрАТ "ДТЕК Київські електромережі" щодо відключення від електропостачання приміщення, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Зобов`язано ПрАТ "ДТЕК Київські електромережі" усунути ОСОБА_1 перешкоди у користуванні приміщенням, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 шляхом відновлення постачання електричної енергії споживачу.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що на момент відключення від електропостачання нежитлового приміщення позивача у відповідача було відсутнє відповідне судове рішення про стягнення з ОСОБА_1 вартості використаної необлікованої електричної енергії, а тому були відсутні підстави передбачені пунктом 7.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 312, чинних на час виникнення спірних правовідносин, для відключення від електропостачання нерухомого майна, належного позивачу.

Суд першої інстанції дійшов висновку про безпідставність посилань відповідача на те, що на час розгляду цієї справи у суді відповідно до пункту 7.11. Правил роздрібного ринку електричної енергії відновлено електропостачання до будівлі позивача, оскільки вказаний пункт Правил роздрібного ринку електричної енергії не відновлює у повній мірі порушені права ОСОБА_1, так як факт підключення електропостачання дійсний лише на час розгляду цієї справи у суді.

Додатковим рішенням Деснянського районного суду м. Києва від 07 грудня 2021 року вирішено питання щодо розподілу судових витрат в указаній справі.

Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції

Постановою Київського апеляційного суду від 20 грудня 2021 року апеляційну скаргу ПрАТ "ДТЕК Київські електромережі" залишено без задоволення, рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Судове рішення апеляційного суду мотивовано тим, що у відповідача були відсутні правові підстави для повного відключення нежитлового приміщення ОСОБА_1 від електропостачання, тому обґрунтованими є вимоги позивача про визнання таких дій відповідача незаконними і поновлення порушених прав шляхом зобов`язання ПрАТ "ДТЕК Київські електромережі" відновити постачання електричної енергії у нежитлову будівлю АДРЕСА_1 .

Посилання відповідача на те, що акт про порушення від 20 жовтня 2016 року № 42893 та виданий на підставі цього акту протокол від 11 січня 2017 року № 48 не були скасовані чи визнані недійсними, є безпідставними, так як умовою для вчинення відповідачем дій щодо відключення споживача від електропостачання у разі несплати ним вартості необлікованої електричної енергії унаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією, є наявність саме рішення суду, яке відсутнє у цій справі, щодо споживання споживачем необлікованої електричної енергії та стягнення її вартості на користь оператора системи, а не акту про порушення та рішення комісії з розгляду акту про порушення.

Апеляційний суд дійшов висновку про те, що посилання відповідача на відсутність предмету спору на увагу не заслуговують, оскільки постачання електричної енергії споживачу було відновлено відповідачем у зв`язку з відкриттям провадження у цій справі на період її розгляду судом відповідно до вимог пункту 7.11 Правил роздрібного ринку електричної енергії, тому судом першої інстанції вірно поновлено порушені права позивача шляхом зобов`язання ПрАТ "ДТЕК Київські електромережі" відновлення постачання електричної енергії споживачу.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У касаційній скарзі ПрАТ "ДТЕК Київські електромережі" просить оскаржувані судові рішення скасувати й ухвалити нове рішення, яким закрити провадження у справі у частині зобов`язання ПрАТ "ДТЕК Київські електромережі" усунути ОСОБА_1 перешкоди у користуванні спірним приміщенням шляхом відновлення постачання електричної енергії споживачу і відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 у частині визнання дій відповідача незаконними, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 15 лютого 2022 року відкрито касаційне провадження в указаній справі і витребувано цивільну справу № 756/3164/20 з Деснянського районного суду м. Києва.

У лютому 2022 року справа надійшла до Верховного Суду.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга мотивована тим, що відповідачем права позивача не порушено, оскільки 16 квітня 2020 року відновлено електропостачання до нежитлового приміщення ОСОБА_1, тобто відсутній предмет спору.

Суди дійшли безпідставного висновку про те, що відповідно до вимог пункту 7.11 Правил роздрібного ринку електричної енергії права позивача не відновлено, оскільки предметом спору у цій справі є саме захист прав споживача, а не порушення ним Правил роздрібного ринку електричної енергії. Отже, відновлення електропостачання до об`єкта позивача не пов`язано з розглядом цієї справи.

Ураховуючи викладене, провадження у справі у частині зобов`язання ПрАТ "ДТЕК Київські електромережі" усунути ОСОБА_1 перешкоди у користуванні спірним приміщенням шляхом відновлення постачання електричної енергії підлягає закриттю.

Крім того, акт про порушення від 20 жовтня 2016 року № 42893 та виданий на підставі цього акту протокол від 11 січня 2017 року № 48 у встановленому законом порядку недійсними не визнавалися та не скасовувалися, тобто відсутні докази порушення прав позивача.

Відзив на касаційну скаргу не надійшов.


................
Перейти до повного тексту