Постанова
іменем України
23 червня 2022 року
м. Київ
справа № 736/338/20
провадження № 51-4880км21
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Ємця О.П.,
суддів: Білик Н.В., Остапука В.І.,
за участю:
секретаря судового засідання Глушкової О.О.,
прокурора Шевченко О.О.,
захисника Верех А.М. (у режимі відеоконференції),
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу захисника Верех А.М. на вирок Корюківського районного суду Чернігівської області від 27 квітня 2021 року та ухвалу Чернігівського апеляційного суду від 13 липня 2021 року в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019270150000355, за обвинуваченням
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Корюківка, Чернігівської області, зареєстрованого в АДРЕСА_1 ), раніше судимого, востаннє вироком Новозаводського суду міста Чернігова від 30 жовтня 2019 року за ч. 2 ст. 345 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 1 рік,
у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 121 КК України.
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
За вироком Корюківського районного суду Чернігівської області від 27 квітня 2021 року ОСОБА_1 засуджено за ч. 2 ст. 121 КК України до покарання у виді 9 років позбавлення волі.
Запобіжний захід у вигляді тримання під вартою ОСОБА_1 залишено до вступу вироку в законну силу, а строк відбуття покарання визначено рахувати із 13 січня 2020 року.
Вирішено питання щодо речових доказів та процесуальних витрат.
Ухвалою Чернігівського апеляційного суду від 13 липня 2021 року вирок місцевого суду залишено без зміни.
Згідно із вироком ОСОБА_1 визнано винуватим у тому, що він у період часу з 23:30 8 грудня 2019 року до 01:05 9 грудня 2019 року, знаходячись на території подвір`я, розташованого по АДРЕСА_2 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, діючи умисно, на ґрунті раптово виниклих неприязних відносин, взяв до рук кухонний ніж та наніс один проникаючий удар в передню поверхню лівого стегна ОСОБА_2 , в наслідок якого у потерпілого утворилася колото-різана рана із пошкодженням артеріальних судин і підшкірних вен та масивна зовнішня кровотеча, яка викликала гостре малокрів`я. У результаті дій ОСОБА_1 потерпілому ОСОБА_2 завдано тяжке тілесне ушкодження, небезпечне для життя в момент заподіяння, від якого потерпілий помер у лікарні.
Вимоги касаційної скарги й узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі захисник Верех А.М., зазначаючи про істотні порушення вимог кримінального процесуального закону та неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, просить скасувати судові рішення щодо ОСОБА_1 та призначити новий судовий розгляд у суді першої інстанції.
Аргументуючи свою позицію, зазначає що висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи, а наявні у матеріалах кримінального провадження докази не свідчать про вчинення ОСОБА_1 інкримінованого злочину.
Стверджує, що місцевий суд безпідставно здійснив повторний допит свідка та надав неправильну оцінку письмовим доказам, внаслідок чого дійшов хибних висновків.
Також вказує, що апеляційний суд формально розглянув апеляційні скарги сторони захисту та не надав обґрунтованих відповідей на усі їх доводи, чим порушив вимоги ст. 419 КПК України.
Позиції інших учасників судового провадження
У судовому засідання захисник Верех А.М. підтримала свою касаційну скаргу на викладених у ній підставах.
Прокурор Шевченко О.О. вважала касаційну скаргу захисника необґрунтованою, просила залишити її без задоволення, а судові рішення щодо ОСОБА_1 - без зміни.
Мотиви Суду
За змістом ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, при цьому він перевіряє правильність застосування цими судами норм матеріального і процесуального права та правової оцінки, з огляду на ті фактичні обставини справи, які встановлені й визнані доведеними судами першої та апеляційної інстанцій (судами факту).
Підставами для скасування або зміни судових рішень судом касаційної інстанції згідно зі ст. 438 КПК України є істотне порушення кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого. При вирішенні питання про наявність зазначених підстав суд касаційної інстанції має керуватися статтями 412 - 414 цього Кодексу.
Зважаючи на вказані положення процесуального закону, доводи сторони захисту про невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи та неправильну оцінку доказів не є предметом перегляду суду касаційної інстанції.