ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2022 року
м. Київ
cправа № 925/77/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Чумака Ю. Я. - головуючого, Дроботової Т. Б., Багай Н. О.,
секретар судового засідання - Лелюх Є. П.,
за участю представників:
позивачів - не з`явилися,
відповідача-1 - не з`явився,
відповідача-2 - Тоцького Б. А. (адвокат),
відповідача-3 - не з`явився,
прокуратури - Шелеста М. В. (посвідчення від 24.11.2020 № 058075),
розглянув касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Богдан-Авто Черкаси" на рішення Господарського суду Черкаської області від 29.03.2021 (суддя Кучеренко О. І.) та постанову Північного апеляційного господарського суду від 15.12.2021 (головуючий - Куксов В. В., судді Тищенко О. В., Шаптала Є. Ю.) у справі
за позовом заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі: 1) Міністерства розвитку громад та територій України,
2) Черкаської обласної ради,
3) Черкаської обласної державної адміністрації,
4) Північного офісу Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби у Черкаській області
до: 1) Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації,
2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Богдан-Авто Черкаси",
3) Товариства з обмеженою відповідальністю "АВТОГРАД-2007"
про визнання незаконними та скасування рішень тендерного комітету, визнання недійсним договору та зобов`язання повернути кошти у порядку реституції в сумі 11392500 грн.
Короткий зміст і підстави позовних вимог
1. У січні 2020 року заступник прокурора Черкаської області (далі - Прокурор) звернувся до Господарського суду Черкаської області з позовом в інтересах держави в особі: 1) Міністерства розвитку громад та територій України (далі - Міністерство), 2) Черкаської обласної ради, 3) Черкаської обласної державної адміністрації (далі - Черкаська ОДА), 4) Північного офісу Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби у Черкаській області (далі - Управління, позивач-4) до Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської ОДА (далі - Департамент, Замовник), правонаступником якого є Департамент будівництва Черкаської ОДА, Товариства з обмеженою відповідальністю "Богдан-Авто Черкаси" (далі - ТОВ "Богдан-Авто Черкаси", Товариство, Постачальник) і Товариства з обмеженою відповідальністю "АВТОГРАД-2007" (далі - ТОВ "АВТОГРАД-2007") про:
1) визнання незаконним та скасування рішення тендерного комітету Департаменту, оформленого протоколом від 04.09.2019 № 37 під час закупівлі № UА-2019-07-30-002565-b, яким допущено ТОВ "Богдан-Авто Черкаси" і ТОВ "АВТОГРАД-2007" до участі в аукціоні;
2) визнання незаконним та скасування рішення тендерного комітету Департаменту, оформленого протоколом від 10.09.2019 № 41 під час закупівлі № UА-2019-07-30-002565-b, яким визнано ТОВ "Богдан-Авто Черкаси" переможцем торгів;
3) визнання недійсним договору поставки від 25.09.2019 № 1 (далі - договір поставки № 1, оспорюваний договір), укладеного між Департаментом і ТОВ "Богдан-Авто Черкаси" за результатами закупівлі № UА-2019-07-30-002565-b;
4) зобов`язання Товариства у порядку реституції повернути Департаменту кошти в сумі 11392500 грн, отримані на виконання договору поставки від 25.09.2019 № 1, з посиланням на положення статей 203, 215, 216 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), статей 180, 207, 208 Господарського кодексу України (далі - ГК України), статей 3, 11, 16, 17, 30, 36 Закону України "Про публічні закупівлі", статті 23 Закону України "Про прокуратуру".
2. Позовна заява обґрунтовується тим, що: 1) при опрацюванні матеріалів закупівлі на предмет відповідності вимогам законодавства прокурор виявив, що тендерні пропозиції двох учасників аукціону - ТОВ "Богдан-Авто Черкаси" і ТОВ "АВТОГРАД-2007" не відповідають кваліфікаційним критеріям, установленим статтею 16 Закону України "Про публічні закупівлі" та визначеним Департаментом у тендерній документації; 2) зазначеними суб`єктами господарювання у своїх пропозиціях не підтверджено наявності досвіду виконання аналогічного договору та запропоновано поставити автомобілі марки НАVAL моделі Н2, що є порушенням вимог пункту 6.2 тендерної документації, внаслідок чого в силу вимог частини 1 статті 30 Закону України "Про публічні закупівлі" тендерні пропозиції ТОВ "Богдан-Авто Черкаси" і ТОВ "АВТОГРАД-2007" підлягали відхиленню, що підтверджується висновками контролюючого органу - Управління за результатами моніторингу цієї закупівлі від 23.10.2019, ініційованого Прокуратурою Черкаської області.
Короткий зміст судових рішень судів попередніх інстанцій
3. Рішенням Господарського суду Черкаської області від 29.03.2021, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 15.12.2021, позов задоволено частково. Визнано незаконними та скасовано рішення тендерного комітету Департаменту, які оформлено протоколами № 37 від 04.09.2019 і № 41 від 10.09.2019 під час закупівлі № UА-2019-07-30-002565-b. Визнано недійсним договір поставки № 1, укладений між Департаментом та ТОВ "Богдан-Авто Черкаси" за результатами закупівлі № UА-2019-07-30-002565-b. У решті позовних вимог до Товариства відмовлено. В позові до ТОВ "АВТОГРАД-2007" відмовлено повністю.
4. Рішення та постанова мотивовані посиланням на положення статей 16, 203, 215, 216 ЦК України, статті 207 ГК України, статті 115 Бюджетного кодексу України, статей 1, 11, 16, 22, 25, 28, 30 Закону України "Про публічні закупівлі", статті 22 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", статті 61 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", пунктів 3, 4, 6 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 03.02.2016 № 43, постанови КМУ від 09.06.2011 № 738 (далі - постанова № 738), постанови КМУ від 22.12.2010 № 1166 "Про єдині вимоги до конструкції та технічного стану колісних транспортних засобів, що експлуатуються" (далі - постанова № 1166), Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 17.08.2012 № 521 (далі - Порядок № 521), статей 4, 45, 73, 74, 77, 86, 99- 101, 104, 247, 269 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), з урахуванням яких місцевий та апеляційний господарські суди дійшли висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог з огляду на те, що: 1) всупереч вимогам закону ТОВ "Богдан-Авто Черкаси" і ТОВ "АВТОГРАД-2007" не надали Замовнику разом з тендерною пропозицією необхідні документи на підтвердження їх відповідності встановленим тендерною документацією кваліфікаційним критеріям (зокрема про те, що відповідно до сертифіката типу та сертифіката відповідності автомобілі НАVAL моделі Н2, які є предметом закупівлі, відносяться до автомобілів підвищеної прохідності - категорії М1G), наслідком чого є невідповідність оспорюваних рішень тендерного комітету Департаменту кваліфікаційним критеріям тендерної документації та невиконання Замовником передбаченого законом обов`язку відхилити тендерні пропозиції Товариства та відповідача-3, оскільки 25.09.2019 між Департаментом і ТОВ "Богдан-Авто Черкаси" було укладено договір поставки щодо закупівлі автомобілів НАVAL моделі Н2 у кількості 23 одиниці; 2) оспорюваний договір підлягає визнанню недійсним як такий, що укладений на підставі оспорюваних незаконних рішень тендерного комітету Департаменту; 3) у суду відсутні підстави для самостійного застосування наслідків недійсного правочину у виді двосторонньої реституції, оскільки відкриті джерела свідчать (засоби масової інформації, повідомлення у мережі Інтернет), що вказані автомобілі вибули з володіння Департаменту в зв`язку з їх передачею в розпорядження медичних працівників амбулаторій загальної практики сімейної медицини, а без повернення автомобілів Товариству вимогу про повернення грошових коштів Замовнику не може бути задоволено; 4) судом не встановлено позовних вимог, пред`явлених до ТОВ "АВТОГРАД-2007", тому залучення цього товариства як відповідача-3 прокурором не обґрунтовано, а позовні вимоги до нього є безпідставними.
Відхиляючи висновки судових експертиз від 28.02.2020 та від 10.11.2020, проведених на замовлення адвоката Б. Тоцького та на підставі ухвали Господарського суду Черкаської області від 18.06.2020 відповідно, суди зазначили, що: 1) сертифікат, що підтверджує тип транспортного засобу, може бути видано виробником або його уповноваженим представником - резидентом України, органами із сертифікації (уповноваженими органами), які мають право видавати сертифікати типу та сертифікати відповідності транспортних засобів, а оскільки вказані документи наявні у матеріалах справи та містять відомості щодо визначення категорії автомобілів (М1), які були предметом закупівлі, то судові експерти не уповноважені надавати висновки у цій частині; 2) зі змісту експертних висновків вбачається неможливість проведення належного експертного дослідження деяких критеріїв (кут в`їзду, дорожній просвіт під передньою та задньою віссю, міжосьовий дорожній просвіт), оскільки вимірювання виконувалися в умовах станції технічного обслуговування, на 4-точковому підйомнику, який конструктивно обладнано у внутрішній частині кутовою огорожею, що має висоту близько 30 мм, тому подальші розрахунки проводилися з похибкою. Тобто як мінімум один із обов`язкових параметрів, визначених законодавством для автомобілів з підвищеною прохідністю, не досліджувався взагалі або ж не може вважатися достовірним.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. Не погоджуючись з рішенням місцевого господарського суду та постановою суду апеляційної інстанції, ТОВ "Богдан-Авто Черкаси" звернулося з касаційною скаргою, в якій просить зазначені судові рішення скасувати в частині задоволених позовних вимог та ухвалити нове рішення про відмову в їх задоволенні.
Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу
6. На обґрунтування своєї правової позиції скаржник посилається на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, наголошуючи, що: 1) апеляційний суд при ухваленні оскаржуваної постанови не врахував висновку щодо застосування положень статті 86 та частини 5 статті 236 ГПК України, викладеного у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 25.02.2020 у справі № 910/11573/18; 2) на теперішній час відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норм статей 44, 53 ГПК України у подібних правовідносинах (у контексті того, чи може структурний підрозділ державного органу набути статусу позивача в справі за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах).
Узагальнений виклад позиції інших учасників справи
7. Заступник керівника Черкаської обласної прокуратури у відзиві на касаційну скаргу просить залишити її без задоволення з мотивів, викладених в оскаржуваних рішенні та постанові.
Розгляд справи Верховним Судом
8. Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 21.02.2022 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ТОВ "Богдан-Авто Черкаси" на рішення Господарського суду Черкаської області від 29.03.2021 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 15.12.2021 у справі № 925/77/20 та призначено розгляд цієї справи у судовому засіданні на 15.03.2022.
15.03.2022 розгляд справи № 925/77/20 не відбувся в зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, наслідком чого стало введення воєнного стану в Україні згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022.
Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 19.05.2022 постановлено здійснити розгляд справи № 925/77/20 за касаційною скаргою ТОВ "Богдан-Авто Черкаси" на рішення Господарського суду Черкаської області від 29.03.2021 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 15.12.2021 у судовому засіданні 21 червня 2022 року.
Справа розглядається судом касаційної інстанції в розумний строк з урахуванням Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" та Указів Президента України від 14.03.2022 № 133/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", від 18.04.2022 № 259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", від 17.05.2022 № 341/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні".
Фактичні обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій
9. На виконання Закону України "Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості" з державного бюджету на Черкаську область виділено субвенцію для здійснення заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров`я у сільській місцевості (далі - субвенція), на загальну суму 242840,6 тис. грн. Зокрема, на придбання службового автотранспорту для медичних працівників амбулаторій у кількості 54 автомобілів, передбачено кошти у сумі 27000000 грн (наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 10.10.2018 № 267 (із змінами, внесеними наказами Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.05.2019 № 123, від 12.08.2019 № 185), з яких 26 автомобілів на загальну суму 13000000 грн - для амбулаторій, що будуються, та 28 автомобілів на загальну суму 14000000 грн - для існуючих амбулаторій.
Згідно з рішенням Черкаської обласної ради від 18.12.2018 № 28-20/VІІ "Про обласний бюджет Черкаської області на 2019 рік" розпорядником коштів субвенції визначено Департамент.
10. 30.07.2019 у мережі Інтернет на веб сайті "Ргоzогго - публічні закупівлі" оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів за № UА-2019-07-30-002565-b.
11. Департаментом як замовником торгів було затверджено тендерну документацію на закупівлю Код ДК021-2015 (СPV) 34110000-1 Легкові автомобілі (Придбання службового автотранспорту для медичних працівників амбулаторій загальної практики сімейної медицини (23 одиниці). Тип процедури: відкриті торги з публікацією англійською мовою. Кінцевий строк поставки товарів - до 30.10.2019.
У пункті 5 Тендерної документації визначено кваліфікаційні критерії до учасників торгів. Так, на підтвердження наявності документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору учасник у складі тендерної документації надає позитивний відгук щодо постачання аналогічного товару, а також копію договору, що підтверджує постачання такого товару за вищевказаним відгуком. Аналогічним вважається товар - повнопривідні транспортні засоби. Позитивний відгук має бути складений на фірмовому бланку замовника, завірений підписом уповноваженої посадової особи замовника, відгук повинен бути датований (дата видачі відгуку має бути не раніше дати оприлюднення оголошення про проведення даних відкритих торгів).
Згідно з пунктом 6.2 Тендерної документації (інформація про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі) предметом закупівлі є службовий автотранспорт для медичних працівників амбулаторій загальної практики сімейної медицини у кількості 23 одиниць, рік виготовлення 2018- 2019, гарантійний строк не менше трьох років або 100000 км, визначено технічні характеристики автомобілів. Крім того, враховуючи стан доріг у сільській місцевості, автомобілі повинні мати підвищену прохідність - категорію М1G. У цьому розділі також визначено перелік документів, які обов`язково повинен подати учасник для підтвердження якості товару, що є предметом закупівлі: скан-копія технічних умов на закупівлі та/або технічної документації, що містить докладний опис технічних, функціональних характеристик та гарантійні зобов`язання постачальника на предмет закупівлі, скан-копія чинного сертифіката відповідності завершеного колісного транспортного засобу згідно з характеристиками; документально підтверджена довідка про місцезнаходження сервісних центрів з ремонту та обслуговування авто на території Черкаської області.
12. До участі у вказаних відкритих торгах надійшли пропозиції від учасників: Товариства з обмеженою відповідальністю "НІКО ПРАЙМ МЕГАПОЛІС", Товариства з обмеженою відповідальністю "КИЙ АВТО ХОЛДИНГ", ТОВ "Богдан-Авто Черкаси" та ТОВ "АВТОГРАД-2007".
Згідно з рішенням тендерного комітету Департаменту, оформленим протоколом від 04.09.2019 № 37, пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю "НІКО ПРАЙМ МЕГАПОЛІС" і Товариства з обмеженою відповідальністю "КИЙ АВТО ХОЛДИНГ" відхилено Замовником на підставі статті 30 Закону України "Про публічні закупівлі", а тендерні пропозиції ТОВ "Богдан-Авто Черкаси" та ТОВ "АВТОГРАД-2007" визнано такими, що мають повну відповідність технічним вимогам, які визначені у тендерній документації, визнано відповідність цих учасників кваліфікаційним критеріям та допущено їх до аукціону.
13. На підтвердження документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору Товариство надало два договори: 1) договір купівлі-продажу повнопривідного автомобіля HAVAL Н9 від 01.03.2019 № 3205, укладений з Товариством з обмеженою відповідальністю "ОТП ЛІЗИНГ", та відгук цього товариства про належне виконання продавцем умов договору; 2) договір купівлі-продажу від 24.06.2019 № 118/19, за умовами якого ТОВ "Богдан-Авто Черкаси" продало Державній організації "Комбінат Дніпро" Державного агентства резерву України автомобіль JАС 82, а також відгук цього продавця про виконання договору в повному обсязі та рекомендації Товариства як надійного партнера.
На підтвердження документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору Товариство з обмеженою відповідальністю "АВТОГРАД-2007" надало договір від 28.03.2019 № 49, за умовами якого Товариство з обмеженою відповідальністю "ВМ Транс Логістік" придбало у відповідача-3 повнопривідний вантажний автомобіль Нyundai HD 65 St, та відгук цього товариства про належне виконання продавцем умов договору.
14. На підтвердження інформації про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, обома учасниками торгів було надано: 1) інформацію про технічні, якісні та кількісні характеристики закупівлі функціональних характеристик та гарантійні зобов`язання постачальника на предмет закупівлі - автомобіль НАVAL моделі Н2 (тип МSZ, варіант - МD2, версія - РFG1LJ5CL1, PFG1ZJ5CL0; варіант - МD4, версія - РFG1LJ5CL0); 2) виданий Державним підприємством "Державний автотранспортний науково-дослідний і проектний інститут" сертифікат типу колісного транспортного засобу № UА*46А(b)*0537*01 від 15.05.2019, в якому зазначено, що автомобіль НАVAL моделі Н2 є завершеним колісним транспортним засобом категорії М1; 3) виданий Товариством з обмеженою відповідальністю "Богдан-Індустрія" сертифікат відповідності завершеного колісного транспортного засобу № UА-0537-0065-19 від 30.05.2019, в якому зазначено, що автомобіль НАVAL моделі Н2 належить до категорії М1.
15. 10.09.2019 за результатами розгляду тендерних пропозицій комітетом було вирішено, що пропозиція ТОВ "Богдан-Авто Черкаси" має повну відповідність технічним вимогам, передбаченим у тендерній документації, учасник відповідає кваліфікаційним критеріям та його пропозиція є найбільш економічно вигідною, тому переможцем аукціону визначено Товариство, про що складено протокол № 41 та повідомлено переможця про намір укласти договір.
16. 25.09.2019 між Департаментом (Покупець) і ТОВ "Богдан-Авто Черкаси" (Постачальник) укладено договір поставки № 1 щодо закупівлі автомобілів НАVAL моделі Н2 у кількості 23 одиниці на суму 11392500 грн (класифікатор ДК021-2015 (СРV) 34110000-1 - Легкові автомобілі (Придбання Службового автотранспорту для медичних працівників амбулаторій загальної практики сімейної медицини), за умовами пунктів 5.1, 5.4, 6.1, 6.2 якого оплата здійснюється Покупцем згідно з рахунком протягом 30 календарних днів з моменту підписання видаткової накладної. Джерело фінансування - Державний бюджет України. Поставка товару здійснюється за адресою Покупця не пізніше десяти робочих днів з моменту отримання Постачальником відповідної заявки Замовника. Термін поставки товару - до 30 жовтня 2019 року.
17. 09.10.2019 ТОВ "Богдан-Авто Черкаси" передало, а Департамент прийняв у власність легкові автомобілі марки НАVAL моделі Н2 за наступними ідентифікаційними номерами транспортних засобів (VIN): LGWFE4A44KH909519, LGWFE4A49KH909516, LGWFE4A42KH909521, LGWFE4A40КН909517, LGWFE4A47КН909515, LGWFE4A42КН909518, LGWFE4A44КН909522, LGWFE4A46КН909523, LGWFE4A45КН909528, LGWFE4A40КН909520, LGWFE4A4ХКН909525, LGWFE4A43КН909530, LGWFE4A43КН909527, LGWFE4A47КН909529, LGWFE4A41КН909526, LGWFE4A48КН908485, LGWFE4A43КН908491, LGWFE4A42КН908479, LGWFE4A45КН908492, LGWFE4A40КН908481, LGWFE4A48КН908499, LGWFE4A40КН908495, LGWFE4A45КН905768 у кількості 23 штук, що підтверджується актом приймання-передачі та видатковою накладною від 09.10.2019 № ЧК-0000193.
Згідно з платіжним дорученням від 09.10.2019 № 201 Товариство отримало кошти у сумі 11392500 грн.
18. За зверненням прокурора Черкаської області Управління Північного офісу Держаудитслужби України у Черкаській області провело моніторинг закупівлі № UА-2019-07-30-002565-b, результати якого було оприлюднено в електронній системі закупівель України Ргоzогго.
За результатами моніторингу закупівлі № UА-2019-07-30-002565-b Управління згідно з наказом від 10.03.2019 № 89 "Про початок моніторингу закупівель" було складено висновок щодо порушення вимог, установлених замовником у пункті 6 розділу III тендерної документації щодо технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, а саме автомобілі повинні мати підвищену прохідність - категорії М1G, у той час як надані учасниками сертифікати відповідності завершеного колісного транспортного засобу свідчать, що автомобілі НАVAL моделі Н2 є категорією М1. Висновок містить вимоги щодо усунення виявлених порушень упродовж 5-ти робочих днів.
У відповідь на вказану вимогу Департамент надав відповідь про повну відповідність тендерної пропозиції переможця торгів.
19. 11.10.2019 між Департаментом (поклажодавець) і ТОВ "Богдан-Авто Черкаси" (зберігач) укладено договір відповідального зберігання, за умовами якого поклажодавець передає на відповідальне зберігання протягом строку дії договору автомобілі, номенклатура, кількість та загальна вартість майна вказується в акті приймання-передачі, договір діє до 31.12.2019.
Згідно з актом приймання-передачі від 11.10.2019 легкові автомобілі марки НАVAL моделі Н2 у кількості 23 штук було передано Товариству на зберігання.
Позиція Верховного Суду
20. Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, подані заперечення, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, Верховний Суд вважає, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.
21. В основу оскаржуваних рішення та постанови покладено висновок місцевого та апеляційних господарських судів про те, що на порушення вимог статей 16, 28, 30, 36 Закону України "Про публічні закупівлі" ТОВ "Богдан-Авто Черкаси" і ТОВ "АВТОГРАД-2007" не надали Замовнику разом з тендерною пропозицією необхідні документи на підтвердження їх відповідності встановленому тендерною документацією кваліфікаційному критерію (відповідно до сертифіката типу та сертифіката відповідності автомобілів НАVAL моделі Н2, які є предметом закупівлі, мають належати до автомобілів підвищеної прохідності - категорії М1G), наслідком чого є невідповідність оспорюваних рішень тендерного комітету Департаменту кваліфікаційним критеріям тендерної документації та невиконання Замовником передбаченого законом обов`язку відхилити тендерні пропозиції Товариства та відповідача-3.