ф
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 червня 2022 року
м. Київ
справа № 420/4841/21
адміністративне провадження № К/9901/40832/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Загороднюка А.Г.,
суддів: Єресько Л.О., Соколова В.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 04 жовтня 2021 року (судді: Шеметенко Л.П., Стас Л.В., Турецька І.О.) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Окремої комендатури охорони і забезпечення Державної прикордонної служби України (10 мобільний прикордонний загін) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
30 березня 2021 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Окремої комендатури охорони і забезпечення Державної прикордонної служби України (10 мобільний прикордонний загін) (далі - відповідач), в якому просив суд:
- визнати протиправними дії Окремої комендатури охорони і забезпечення Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення в період з 01 січня 2016 року по 05 серпня 2016 року в сумі 359,79 грн, враховуючи базовий місяць вересень 2015 року;
- зобов`язати Окрему комендатуру охорони і забезпечення Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_1, індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 05 серпня 2016 року з урахуванням виплаченої суми індексації, враховуючи базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення - січень 2008 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив про те, що у період з 26 серпня 2015 року по 05 серпня 2016 року проходив військову службу в Державній прикордонній службі України.
Наказом від 03 жовтня 2017 року №338-ОС начальника Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України позивача - старшого лейтенанта, начальника відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби "Одеса" звільнено в запас Збройних сил України.
Водночас, за час служби в Окремій комендатурі охорони і забезпечення та станом на день прийняття наказу про виключення зі списків особового складу з ним не проведено розрахунків щодо виплати заборгованості з індексації грошового забезпечення. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2020 року у справі №420/2517/20 задоволено частково позов ОСОБА_1 та зобов`язано Окрему комендатуру охорони і забезпечення Південного і регіонального управління Державної прикордонної служби України (військову частину НОМЕР_2) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 05 серпня 2016 року.
Як зазначає позивач, на виконання рішення суду у справі №420/2517/20 у вересні 2020 року проведено нарахування та виплату йому індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 05 серпня 2016 року у сумі 359, 79 грн.
Однак, не погоджуючись з нарахованою відповідачем сумою індексації, позивач звернувся до суду з цим позовом, оскільки вважає, що відповідач протиправно застосував при нарахуванні індексації базовий місяць - вересень 2015 року, замість - січеня 2008 року.
Так, позивач зазначив, що пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294, яка набрала чинності 01 січня 2008 року, затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців (тарифних сіток).
Наступне підвищення посадових окладів військовослужбовців відбулось з 01 березня 2018 року, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, отже обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення позивача повинно здійснюватися наростаючим підсумком починаючи з 01 січня 2008 року, тобто з моменту підвищення посадового окладу згідно з постановою №1294, та діяти до 28 лютого 2018 року, тобто до моменту підвищення посадового окладу згідно з постановою №704.
З цих підстав позивач вважає, що січень 2008 року є місяцем підвищенням тарифних ставок (посадових окладів), а тому, відповідно до Порядку №1078, січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення
На підставі викладеного, позивач, уважаючи, що діями відповідача порушені його права, гарантовані Конституцією України, звернувся до суду із цим позовом.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Окремої комендатури охорони і забезпечення Державної прикордонної служби України щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 індексації грошового забезпечення в період з 01 січня 2016 року по 05 серпня 2016 року без урахування базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в цей період "січень 2008 року". Зобов`язано Окрему комендатуру охорони і забезпечення Державної прикордонної служби України здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 05 серпня 2016 року із застосуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в цей період "січень 2008 року", відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17 липня 2003 року №1078, з урахуванням вже сплаченої суми.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходячи із здійсненого на підставі аналізу норм законодавства, та прийшов до висновку про те, що індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення військовослужбовців є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.
Суд першої інстанції, виходив з того, що місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації; по-друге, наведеними вище нормами законодавства встановлено, що підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів особи.
Тобто точкою відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100%, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. При цьому нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції. Незмінність посадового окладу позивача станом на дату виникнення оскаржуваних правовідносин, що з урахуванням стабільності відносин щодо встановлених державою розмірів посадових окладів військовослужбовців свідчить про можливість встановлення січня 2008 року базовим місяцем для перерахунку та виплати індексації грошового забезпечення позивачу у спірний період.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 04 жовтня 2021 року скасовано рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року та ухвалено нове судове рішення, яким у задоволення позовних вимог відмовлено.
Рішення суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що судом першої інстанції не враховано, що на посаду офіцера відділення спеціальних дій відділу спеціальних дій 10 мобільного прикордонного загону позивача призначено у вересні 2015 року і з призначенням позивача на посаду збільшився його оклад з 1010 грн до 1030 грн.
При цьому, при нарахуванні позивачу індексації грошового забезпечення з дати призначення на посаду відповідачем був застосований вересень 2015 року в якості базового місяця для обчислення індексу споживчих цін.
Оскільки на посаду офіцера відділення спеціальних дій відділу спеціальних дій 10 мобільного прикордонного загону позивача призначено у вересні 2015 року і з призначенням позивача на посаду збільшився його оклад та відповідно інші складові грошового забезпечення, дії відповідача щодо визначення вересня 2015 року в якості базового місяця під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації позивача є цілком правомірними та такими, що відповідають п. 10-2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 1078 від 17 липня 2003 року, в редакції на час виникнення спірних правовідносин, а тому, підстави для зобов`язання відповідача здійснити перерахунок виплаченої позивачу індексації з урахуванням базового місця - січень 2008 року відсутні.
Норми та положення Порядку № 1078, у редакції Постанови №1013 від 09 грудня 2015 року, яка набрала чинності з 15 грудня 2015 року та підлягала застосуванню з 01 грудня 2015 року, на які посилається позивач та суд першої інстанції, не були чинні на час встановлення базового місяця для розрахунку індексації - вересень 2015 року, а тому, не можуть бути підставою для перегляду цього базового місяця та відповідно застосування в якості базового місяця - січень 2008 року.
Підстави касаційного оскарження та їх обґрунтування
ОСОБА_1 у своїй касаційній скарзі не погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, вважає їх необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню, оскільки судом неправильно застосовано норми матеріального права та порушено норми процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення у справі. Скаржник просить суд скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою, зазначивши підставою касаційного оскарження рішення суду апеляційної інстанції пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України.
Обґрунтовуючи пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України, як підставу касаційного оскарження позивач зазначає, що на цей час відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування пункту 10-2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі - Порядок №1078) в частині визначення базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення військовослужбовців у разі переведення на іншу посаду з окладом, визначеним законодавством з січня 2008 року, чи місяць, наступний за місяцем переведення на іншу посаду.
Позиція інших учасників справи
Від відповідача до суду надійшов відзив на касаційну скаргу позивача, в якому він просить залишити без задоволення касаційну скаргу позивача, а рішення суду апеляційної інстанції залишити без змін.
Рух касаційної скарги
Ухвалою Верховного Суду від 29 листопада 2021 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 04 жовтня 2021 року.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду ухвалою від 24 червня 2022 року зазначену адміністративну справу призначив до розгляду.
Установлені судами попередніх інстанцій обставини справи
ОСОБА_1 по 17 серпня 2016 року проходив службу на посаді офіцера відділення спеціальних дій відділу спеціальних дій 10 мобільного прикордонного загону, фінансове забезпечення якого здійснюється Окремою комендатурою охорони і забезпечення Державної прикордонної служби України.
Також з 17 серпня 2016 року по 04 жовтня 2017 року ОСОБА_1 проходив військову службу у Одеському прикордонному загоні (Військова частина НОМЕР_2) на посаді начальника відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби.
Наказом начальника Одеського прикордонного загону (І категорії) Південного регіонального управління (І категорії) Державної прикордонної служби України м. Одеса від 04 жовтня 2017 року № 339-ОС, старшого лейтенанта ОСОБА_1 начальника відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби (тип С), звільненого наказом начальника Одеського прикордонного загону (І категорії) Південного регіонального управління (І категорії) Державної Прикордонної служби України №338-ос від 03 жовтня 2017 року в запас Збройних Сил України, виключено із списків особового складу загону та знято з усіх видів забезпечення.
У зв`язку із тим, що при звільненні зі служби позивачу не була нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення останній звернувся до суду з адміністративним позовом.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2020 року по справі №420/2517/20 визнано протиправною бездіяльність Окремої комендатури охорони і забезпечення Державної прикордонної служби України щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення в період з 01 січня 2016 року по 05 серпня 2016 року, визнано протиправною бездіяльність Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військової частини НОМЕР_2) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 17 серпня 2016 року по 04 жовтня 2017 року, зобов`язано Окрему комендатуру охорони і забезпечення Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 05 серпня 2016 року, зобов`язано Одеський прикордонний загін Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військову частину НОМЕР_2) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 17 серпня 2016 року по 04 жовтня 2017 року.
23 жовтня 2020 року рішення суду в адміністративній справі №420/2517/20 набрало законної сили.
На звернення позивача, листом Окремої комендатури охорони і забезпечення Державної прикордонної служби України від 20 листопада 2020 року №11/3364, повідомлено, що у вересні 2020 року йому було виплачено індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 05 серпня 2016 року у розмірі 359,79 грн, що підтверджується розрахунково-платіжною відомістю №109 за вересень 2020 року.
27 лютого 2021 року позивач звернувся до коменданта Окремої комендатури охорони і забезпечення Державної прикордонної служби України (10 мобільний прикордонний загін) із заявою щодо надання йому інформації про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 січня 2016 року по 05 серпня 2016 року, а також підстав нарахування та збільшення грошового забезпечення.
Листом від 16 березня 2021 року №11/802 позивачу у відповідь на його звернення надіслано довідку про розмір грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 31 серпня 2016 року.
З листа-відповіді від 04 лютого 2020 року №11/328, наданого відповідачем на звернення позивача, а також на підставі розрахунково-платіжної відомості, судом встановлено, що за період з 01 січня 2016 року по 31 серпня 2016 року позивачу нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення у розмірі 359,79 грн із застосуванням базового місця для розрахунку індексації - вересень 2015 року.
Позивач не погоджується з нарахованою відповідачем сумою індексації, тому що уважає, що відповідач протиправно застосував при нарахуванні індексації базовий місяць - вересень 2015 року, замість - січень 2008 року.
Нормативне регулювання
За змістом абзацу 2 частини третьої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року №2011-XII грошове забезпечення військовослужбовців підлягає індексації відповідно до закону.
Статтею 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 3 липня 1991 року №1282-ХІІ визначено, що індексація грошових індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до статті 2 цього Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно з статтями 4, 6 вказаного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статей 16, 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 5 жовтня 2000 року №2017-III держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативів.