ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 червня 2022 року
м. Київ
справа № 823/1904/16
адміністративне провадження № К/9901/36173/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Пасічник С.С.,
суддів: Васильєвої І.А., Олендера І.Я.,
розглянувши у письмовому провадженні касаційну скаргу Звенигородської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області (Тальнівське відділення) та Уманської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2017 року (суддя Рідзель О.А.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2017 року (головуючий суддя Парінов А.Б., судді: Грибан І.О., Губська О.А.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Чорна Кам`янка" до Звенигородської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області (Тальнівське відділення), третя особа - Уманська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Черкаській області, про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Чорна Кам`янка" (далі - позивач, Товариство) звернулось до суду з позовом до Звенигородської об`єднаної державної податкової інспекції (Тальнівське відділення) Головного управління ДФС у Черкаській області (далі - відповідач), третя особа - Уманська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області, в якому просило суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення: від 27 лютого 2015 року №0000071500 та №0000091500; від 23 березня 2015 року №0000151500 та №0000161500; від 07 травня 2015 року №0000051500.
В обґрунтування позовних вимог Товариство зазначало, що рішення прийняті податковим органом за результатами документальних позапланових виїзних перевірок правомірності нарахування бюджетного відшкодування, у ході яких встановлено, що податковий кредит сформовано внаслідок включення до нього сум податку на додану вартість за податковими накладними, отриманими від ФОП ОСОБА_1 за операціями з поставки рідкого аміаку, що вже були предметом податкової перевірки, висновки за наслідками якої стали підставою для винесення податкових повідомлень-рішень від 18 грудня 2014 року №0000662200, №0004461700 та №0004471700, які, в свою чергу, скасовані в судовому порядку, що свідчить про протиправність оспорюваних у даному позові актів індивідуальної дії.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2017 року, адміністративний позов задоволено повністю: визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Звенигородської об`єднаної державної податкової інспекції (Тальнівське відділення) Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області від 27 лютого 2015 року №0000071500 та №0000091500, від 23 березня 2015 року №0000151500, №0000161500 та від 07 травня 2015 року №0000051500.
Ухвалюючи рішення, суд першої інстанції, з яким погодився й апеляційний суд, виходив з того, що первинні бухгалтерські документи, які брались до уваги під час проведених перевірок Товариства та копії яких додані позивачем до матеріалів справи, підтверджують реальність господарських операцій із ФОП ОСОБА_1 . Судами також враховано, що висновки позапланових перевірок позивача, а також прийняті на їх підставі оспорювані у цій справі податкові повідомлення-рішення ґрунтуються на порушеннях, встановлених податковим органом в акті документальної планової виїзної перевірки Товариства від 25 листопада 2014 року №239/22/32837408 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 жовтня 2011 року по 30 вересня 2014 року, що стосувались віднесення позивачем до складу податкового кредиту сум податку на додану вартість по спеціальній декларації сільгоспвиробника в частині податкових накладних, отриманих від ФОП ОСОБА_1 за наслідками сумнівних (фіктивних) операцій з постачання рідких добрив (аміаку) в жовтні та листопаді 2013 року за договором від 06 серпня 2013 року №37 (того ж, що і у правовідносинах у цій справі). На підставі акту перевірки від 25 листопада 2014 року №239/22/32837408 податковим органом у 2014 році було прийнято податкові повідомлення-рішення, які в подальшому скасовано в результаті судового оскарження, що в силу положень частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) має преюдиційне значення при вирішенні цієї справи.
Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову повністю.
Обґрунтовуючи касаційну скаргу, податковий орган зазначає про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення процесуального права, що виявилось у ненаданні юридичної оцінки усім обставинам справи та невмотивованому відхиленні доводів відповідача.
Наголошує, що судами обох інстанцій не узято до уваги, що за положенням пункту 200.1 статті 200 ПК України від`ємним значенням є різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. Натомість, судами попередніх інстанцій не було враховано, що сума податкового кредиту по податковим накладним на отриманий товар (аміак) від ФОП ОСОБА_1 не увійшла до складу спірного від`ємного значення, оскільки згідно з податковою декларацією та уточнюючим розрахунком за жовтень 2013 року позивачем задекларовано до сплати 748410 грн податку на додану вартість (позитивне значення податку на додану вартість, що підтверджено документальною плановою виїзною перевіркою Товариства у акті від 25 листопада 2014 року №239/22/32837408). Тобто, за рахунок сформованого Товариством у жовтні-листопаді 2013 року податкового кредиту, у тому числі й по податковим накладним від ФОП ОСОБА_1, було лише зменшено розмір податкового зобов`язання позивача й таким чином сума податку на додану вартість по податкових накладних від ФОП ОСОБА_1 не могла вплинути на формування від`ємного значення по податку на додану вартість, яке заявлено позивачем до бюджетного відшкодування за листопад, грудень 2014 року та січень 2015 року.
Такі доводи не було враховано судами першої та апеляційної інстанцій (як і не наведено мотивів їх відхилення), а відповідні обставини залишено поза межами судової перевірки, чим порушено принцип повного з`ясування обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, й свідчить про необґрунтованість судового рішення.
Позивач у відзиві на касаційну скаргу проти доводів та вимог скаржника заперечив, вважаючи їх безпідставними, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій, які просить залишити без змін, - обґрунтованими та законними.
Наполягає, що згідно з актами проведених позапланових виїзних перевірок підставою для зменшення суми бюджетного відшкодування стали висновки про неправомірне формування податкового кредиту по безтоварним операціям з ФОП ОСОБА_1 щодо постачання рідких добрив (аміаку). В основу таких висновків покладено дані попередньої перевірки у 2014 році, які було спростовано у ході судового оскарження винесених податкових повідомлень-рішень. Разом з тим, позивач стверджує, що спірні у цій справі податкові повідомлення-рішення ґрунтуються виключно на висновках щодо нереальності операцій постачання аміаку від ФОП ОСОБА_1, що підтверджується змістом актів перевірок 2015 року.
Позивач акцентує, що доводи скаржника побудовані на обставинах, що не були предметом позапланових документальних перевірок у 2015 році, висновки за якими слугували підставою для зменшення бюджетного відшкодування за спірними у цій справі податковими повідомленнями-рішеннями. Натомість, реальність операцій щодо постачання рідких добрив контрагентом ФОП ОСОБА_1 згідно з договором поставки аміаку від 06 серпня 2013 року №37 встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили у іншій справі, відтак такі обставини мають преюдиційне значення у цій справі.
Також позивач зауважує й на тому, що, заперечуючи формування від`ємного значення з податку на додану вартість, яке в подальшому заявлено до бюджетного відшкодування за рахунок податкового кредиту по операціям з ФОП ОСОБА_1, відповідач не конкретизував, які, податкові наслідки і по яким операціям поставлено під сумнів податковим органом, як і не надав детального розрахунку податкових правопорушень у розрізі сум зменшеного бюджетного відшкодування.
В подальшому, касаційну скаргу передано до Верховного Суду в порядку, передбаченому Розділом VII "Перехідні положення" КАС України (в редакції, чинній з 15 грудня 2017 року).
Відповідно до пункту 2 Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 15 січня 2020 року №460-ІХ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" касаційна скарга підлягає розгляду у порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом, тобто до 08 лютого 2020 року.
Переглянувши судові рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги і на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права і дотримання процесуальних норм, Верховний Суд виходить з такого.
Суди попередніх інстанцій з`ясували, що на підставі наказу Тальнівської ОДПІ ГУ ДФС у Черкаській області від 29 січня 2015 року №40 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Чорна Кам`янка" та направлень на перевірку від 29 січня 2015 року №9 й №10 посадовими особами податкового органу проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування ТОВ "Чорна Кам`янка" бюджетного відшкодування податку на додану вартість за листопад 2014 року, про що складено акт від 23 лютого 2015 року №12/15/32837408, в якому встановлено порушення позивачем вимог пунктів 198.3, 198.6 статті 198, пунктів 201.4, 201.7 статті 201 ПК України, що призвело до завищення суми податкового кредиту за вищевказаний період.
За наслідками перевірки податковим органом 27 лютого 2015 року прийнято податкові повідомлення-рішення: №0000071500, яким зменшено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на загальну суму 109408,00 грн (27352,00 грн - штрафні санкції); №0000091500, яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість за жовтень 2014 року на суму 109408,00 грн та за листопад 2014 року на суму 149169,00 грн.
В подальшому, відповідно до наказу Тальнівської ОДПІ ГУ ДФС у Черкаській області від 24 лютого 2015 року №73 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Чорна Кам`янка" та направлень на перевірку від 25 лютого 2015 року №16 та №17 посадовими особами податкового органу проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування Товариством бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2014 року, про що складено акт від 6 березня 2015 року №17/15/32837408, яким зафіксовано порушення позивачем вимог пунктів 198.3, 198.6 статті 198, пунктів 201.4, 201.7 статті 201 ПК України, що призвело до завищення суми податкового кредиту за вищевказаний період.
На підставі акту перевірки від 06 березня 2015 року №17/15/32837408 контролюючим органом 23 березня 2015 року прийнято податкові повідомлення-рішення: №0000151500, яким зменшено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на загальну суму 149169,00 грн (74585,00 грн штрафні санкції); №0000161500, яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість на загальну суму 21920,00 грн.
Також відповідно до наказу Тальнівської ОДПІ ГУ ДФС у Черкаській області від 10 квітня 2015 року №114 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Чорна Кам`янка" посадовими особами податкового органу проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування ТОВ "Чорна Кам`янка" бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень 2015 року, про що складено акт від 23 квітня 2015 року №33/15/32837408, в якому встановлено порушення позивачем вимог пунктів 198.3, 198.6 статті 198, пунктів 201.4, 201.7 статті 201 ПК України, що призвело до завищення суми податкового кредиту за перевіряємий період.
07 травня 2015 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0000051500, яким зменшено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на загальну суму 21920,00 грн (10960,00 грн штрафні санкції).
Вважаючи протиправними індивідуальні акти, винесені за наслідками перевірок, позивач звернувся до суду з позовом у даній справі.
В аспекті заявлених вимог, з огляду на фактичні обставини, установлені судами, Верховний Суд дійшов висновку про таке.
Відповідно до підпункту "а" пункту 198.1 статті 198 ПК України (тут і надалі у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.