ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2022 року
м. Київ
справа №815/1009/17
касаційне провадження № К/9901/43304/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Бившевої Л.І.,
суддів: Хохуляка В.В., Ханової Р.Ф.,
розглянув у порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Ворлд Оушен Скай» (далі - Товариство) на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.09.2017 (головуючий суддя - Лукянчук О.В., судді - Кварченко К.В., Косцова І.П.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ворлд Оушен Скай» до Одеської митниці ДФС (далі - Митниця) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
У лютому 2017 року Товариство звернулось до суду із позовом до Митниці, у якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просило: визнати протиправними та скасувати рішення № КТ-500060702-0002-2017 від 12.01.2017, № КТ-500060702-0003-2017 від 13.01.2017, № КТ-500060702-0007-2017 від 08.02.2017, № KT-UA500030-0001-2017 та № KT-UA500030-0002-2017 від 07.03.2017 про визначення товару за кодом УКТ ЗЕД 4403203900; зобов`язати здійснити дії щодо митного оформлення та пропуску товару (лісоматеріал необроблений, деревина паливна, сосна звичайна) через митний кордон України за кодом згідно з УКТ ЗЕД 4401100000, який переміщується в контейнерах та відображений в деклараціях № 500060702/2017/000103 та № 500060702/2017/000104 від 05.01.2017, № 500060702/2017/001458 від 03.02.2017, № 500060702/2017/002550 та № 500060702/2017/002551 від 24.02.2017.
На обґрунтування зазначених позовних вимог Товариство послалося на протиправність прийнятих Митницею рішень, оскільки товар, який ним був імпортований, а саме - «лісоматеріал необроблений, деревина паливна, сосна звичайна» - при митному оформлені був правильно задекларований за кодом згідно УКТ ЗЕД 4401100000, що підтверджено сертифікатами про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій, висновками регіональних Торгово-промислових палат та експертною довідкою Української лабораторії якості і безпеки продукції агропромислового комплексу Національного університету біоресурсів і природокористування України від 02.02.2017 № 0020, а комісійні часткові огляди (переогляди)с товарів у контейнерах, які задокументовано в актах, долучених до оскаржуваних рішень Митниці, є сумнівними та суперечать актам оглядів, проведених за участю декларантів, працівників лісгоспів, складу та інших спеціалістів у галузі лісового господарства. Також Товариство послалося на те, що в порушення вимог статей 80, 256 Митного кодексу України Митницею незаконно не було складено карток відмови і прийнятті митних декларацій, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України.
Одеський окружний адміністративний суд постановою від 06.04.2017 позов задовольнив: визнав протиправними та скасуваа рішення № КТ-500060702-0002-2017 від 12.01.2017, № КТ-500060702-0003-2017 від 13.01.2017, № КТ-500060702-0007-2017 від 08.02.2017, № KT-UA500030-0001-2017 та № KT-UA500030-0002-2017 від 07.03.2017 про визначення товару за кодом УКТ ЗЕД 4403203900; зобов`язав Митницю здійснити дії щодо митного оформлення та пропуску товару (лісоматеріал необроблений, деревина паливна, сосна звичайна) через митний кордон України за кодом згідно з УКТ ЗЕД 4401100000, який переміщується в контейнерах та відображений в деклараціях № 500060702/2017/000103 та № 500060702/2017/000104 від 05.01.2017, № 500060702/2017/001458 від 03.02.2017, № 500060702/2017/002550 та № 500060702/2017/002551 від 24.02.2017.
Суди інстанції, ухвалюючи рішення про задоволення позову, виходив з того, що: відповідно до умов контрактів, сертифікатів про походження товару, інвойсів, висновків про позитивні результати здійснення екологічного, фіто-санітарного, радіологічного контролю товару, рахунків-фактур, накладних, специфікацій-накладних, згідно яких поставлялась лісопродукція, та висновківрегіональних торгово-промислових палат, експертної довідки Української лабораторії якості і безпеки продукції агропромислового комплексу Національного університету біоресурсів і природокористування України № 20 від 02.02.2017, вантаж у металевих морських контейнерах відповідає саме заявленим вище ідентифікаційним відомостям, в тому числі щодо його коду УКТ ЗЕД: 4401100000, а не іншому коду 4403203900, визначеному Митницею у оскаржуваних рішеннях; Митниця, приймаючи оскаржувані рішення про визначення коду товару, діяла не у відповідності та не у спосіб, передбачений вимогами чинного законодавства, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; під час розгляду справи суд встановив, що відповідач не склав картки відмови в прийнятті митних декларацій, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 500060702/2017/000103 та № 500060702/2017/000104 від 05.01.2017, № 500060702/2017/001458 від 03.02.2017, № 500060702/2017/002550 та № 500060702/2017/002551 від 24.02.2017; огляди (переогляди) товару були проведені Митницею з порушенням частини першої статті 255 Митного кодексу України, яка передбачає, що митне оформлення завершується протягом чотирьох робочих годин з моменту пред`явлення органу доходів і зборів товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що підлягають митному оформленню (якщо згідно з цим Кодексом товари, транспортні засоби комерційного призначення підлягають пред`явленню), подання митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та всіх необхідних документів і відомостей, передбачених статтями 257 і 335 цього Кодексу.
Одеський апеляційний адміністративний суд постановою від 27.09.2017 скасував рішення суду першої інстанції та ухвалив нове, яким у задоволенні позову відмовив.
Рішення суду апеляційної інстанції мотивоване тим, що під час здійснення митного контролю за товарами, які були заявлені у митних деклараціях програмним комплексом автоматизованої системи аналізу та управління ризиками (АСАУР) сформовані форми контролю, які передбачали проведення часткового митного огляду з розкриттям до 20 відсотків пакувальних місць і вибірковим обстеженням транспортного засобу, з метою перевірки відповідності кількості та опису товарів даним, зазначеним у митній декларації; забезпечення ідентифікації товарів та/або транспортних засобів шляхом здійснення цифрової фотозйомки; застосування ваговимірювальних пристроїв, тобто були сформовані форми контролю, які не передбачали витребування додаткових документів для підтвердження задекларованого ним коду товару згідно з УКТ ЗЕД; оскільки визначальною ознакою для класифікації деревини у товарних позиціях 4401 та 4403 згідно з УКТ ЗЕД є стан деревини та вигляд, в якому її представляють, а відповідно до результатів проведеного митного огляду заявлена деревина сосни представлена у вигляді колод, сортована, не піддана обкорюванню та лущенню, циліндричної форми, серед колод відсутні ломані, колоті, сучковаті колоди, то не виникала потреба в спеціальних знаннях з різних галузей науки, техніки, мистецтвознавства тощо або у використанні спеціального обладнання і техніки, а тому не було необхідності звернення Митниці до спеціалізованого митного органу з питань експертного забезпечення або до іншої експертної установи (організації); в силу положень статті 11 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» торгово-промислові палати мають право проводити експертизу щодо якості, кількості, комплектності товару, а отже відповідь на питання до якого коду за УКТ ЗЕД має відноситися товар, не входить у компетенцію торгово-промислових палат, з урахуванням того, що подані Товариством висновки торгово-промислових палат були складені на підставі зовнішньоекономічних контрактів та додатків до них, тобто без огляду самого товару; зазначені обставини свідчать про правомірність оскаржуваних рішень Митниці про визначення коду товару, з огляду на що позовні вимоги про їх скасування, а також про зобов`язання Митниці здійснити дії щодо митного оформлення та пропуску товару, які є похідними, також не підлягають задоволенню.
Товариство оскаржила рішення суду апеляційної інстанції до Вищого адміністративного суду України, який ухвалою від 24.10.2017 відкрив касаційне провадження у справі та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.
В обґрунтування вимог касаційної скарги скаржник вказує на порушення судом апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, оскільки суд не надав належної правової оцінки тому, що: Митницею незаконно не були складені картки відмови в прийнятті митних декларацій, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України; огляди (переогляди) товару були проведені з порушенням частини першої статті 255 Митного кодексу України; рішення Митниці про визначення іншого коду товару прийняті без витребування додаткової інформації, без застосування спеціальних знань та без проведення необхідних досліджень; Товариство без будь-яких застережень декларував і декларує аналогічний вантаж з аналогічними товаросупровідними документами в інших підрозділах Митниці за кодом УКТ ЗЕД 4401 на підставі висновку Одеського управління з питань експертиз та досліджень Департаменту податкових та митних експертиз ДФС від 12.04.2017 № 142008700-0226.
У відзиві на касаційну скаргу Митниця просить суд відмовити у задоволенні касаційної скарги, а рішення суду апеляційної інстанції залишити без змін, з підстав того, що: згідно з додатковими поясненнями до товарної категорії 44011000, які наведені у Поясненнях до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, які затверджені наказом ДФС України від 09.06.2015 № 401, для колод і полін, які вважаються паливною деревиною, не встановлено жодних обмежень щодо розміру, а саме стан деревини і вигляд, в якому її представляють, відрізняють її від деревини, що підпадає під товарну позицію 4403 (див. Пояснення до товарної позиції 4401, виняток (b)); програмним комплексом автоматизованої системи аналізу та управління ризиками (АСАУР) сформовані форми контролю, які не передбачали витребування додаткових документів для підтвердження задекларованого ним коду товару згідно з УКТ ЗЕД; пунктом 1 частини другої статті 255 Митного кодексу України передбачено, що строк, зазначений у частині першій цієї статті, може бути перевищений на час виконання відповідних формальностей виключно у разі виконання митних формальностей поза місцем розташування органу доходів і зборів відповідно до статті 247 цього Кодексу, що і мало місце у даній справі, оскільки митний огляд товарів проводився у Одеському відділенні філії «Центру транспортного сервісу «Ліски» ПАТ «Українська залізниця».
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 13.06.2022 прийняв касаційну скаргу Товариства до провадження і призначив справу до касаційного розгляду у спрощеному провадженні без повідомлення сторін на 14.06.2022.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду перевірив наведені у касаційній скарзі доводи та дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
У справі, що розглядається, суди встановили, що Фірма «WOS CORPORATION» є юридичною компанією нерезидентом, яку на території України відповідно до договору доручення № 1 від 01.02.2015 представляє Товариство.
05.08.2016 ДП «Овруцьке лісове господарство» (продавець) та Фірма «WOS CORPORATION» (Домініка) (покупець) уклали контракт № 09/ОВ, відповідно до умов якого продавець продає, а покупець купує на умовах СРТ порти Чорного моря згідно правил «Інкотермс 2010» дрова паливні, дрова технологічних потреб (сосна) в асортименті і в кількості, визначених в додатку до контракту, в загальній кількості 3000 м. куб. з правом пролонгації.
05.01.2017 митним брокером відповідно до договору № 45-ЮІ про надання послуг по декларуванню товарів від 25.03.2014 до Митниці подано електронну митну декларацію від № 500060702/2017/000103 для митного оформлення та пропуску через митний кордон України товару, придбаного фірмою «WOS CORPORATION» на підставі контракту № 09/ОВ від 05.08.2016.
На підтвердження обґрунтованості заявленої митної вартості товарів митний брокер подав до Митниці наступні документи: контракт № 09/ОВ від 05.08.2016, копію митної декларації країни відправлення № 500060702/2017/000103 від 05.01.2017, сертифікат про походження товару ЖТ № 241318 від 28.12.2016, інвойс № 05 від 27.12.2016, висновки про позитивні результати здійснення екологічного, фіто-санітарного, радіологічного контролю товару, рахунки-фактури, накладні, специфікації-накладні. Зокрема, відповідно до п. 5 сертифікату серії ЖТ № 241318 визначено характеристики партії лісопродукції, що експортується: назва продукції - дрова паливні, порода - сосна, геометричні розміри - 8- х200-400см, кількість - 304,536 м. куб., код за УКТ ЗЕД - 44011000.
12.01.2017 Митницею було прийняте рішення № КТ-500060702-0002-2017 про визначення коду товару («деревина сосни виду Pinus silvestrus L., сортована, не піддана обкорюванню та лущенню, серед якої відсутня ломана, колота, скривлена, сучкувата, роздвоєна та має візуально правильну циліндричну форму. ТУУ56.196-95 d=8->200-400см-294.811 м. куб навалом без пакування…»), згідно з яким товар був класифікований за кодом УКТ ЗЕД 4403203900. Картки відмови в прийнятті даної митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України складено не було.
07.11.2016 ТОВ «Донекоресурс» (продавець) та Фірма «WOS CORPORATION» (Домініка) (покупець) уклали контракт № 07/11/16, відповідно до умов якого продавець продає, а покупець купує на умовах СРТ склад покупця (з митним оформленням в Іллічівському МРП) згідно правил «Інкотермс 2000» деревину паливну хвойних порід (сосна) в асортименті і в кількості, визначених в додатку до контракту, який є невід`ємною частиною даного контракту в загальній кількості 5000 м. куб. з правом пролонгації.
05.01.2017 митним брокером відповідно до договору № 45-ЮІ про надання послуг по декларуванню товарів від 25.03.2014 до Митниці подано електронну митну декларацію від № 500060702/2017/000104 для митного оформлення та пропуску через митний кордон України товару, придбаного Фірмою «WOS CORPORATION» на підставі контракту № 07/11/16 від 07.11.2016.
На підтвердження обґрунтованості заявленої митної вартості товарів митний брокер подав до Митниці наступні документи: контракт № 07/11/16 від 07.11.2016, копію митної декларації країни відправлення № 500060702/2017/000104 від 05.01.2017, сертифікат про походження товару ЖТ № 240937 від 21.12.2016, інвойс № 3 від 10.12.2016, висновки про позитивні результати здійснення екологічного, фіто-санітарного, радіологічного контролю товару, рахунки-фактури, накладні, специфікації-накладні. Зокрема, відповідно до п. 5 сертифікату серії ЖТ № 240937 визначено характеристики партії лісопродукції, що експортується: назва продукції - дрова паливні, порода - сосна, геометричні розміри - 8- х45-400см, кількість 54,15 м. куб., код згідно з УКТ ЗЕД - 44011000.
13.01.2017 Митницею було прийняте рішення № КТ-500060702-0003-2017 про визначення коду товару («деревина сосни виду Pinus silvestrus L., сортована, не піддана обкорюванню та лущенню, серед якої відсутня ломана, колота, скривлена, сучкувата, роздвоєна та має візуально правильну циліндричну форму. ТУУ56.196-95 d=8->45х400см-33,386 м. куб навалом без пакування…»), згідно з яким товар був класифікований за кодом УКТ ЗЕД 4403203900. Картки відмови в прийнятті митної декларації не складено.
31.08.2016 ДП «Макарівське лісове господарство» (продавець) та Фірма «WOS CORPORATION» (Домініка) (покупець) уклали контракт № 31, відповідно до умов якого продавець продає, а покупець купує на умовах СРТ склад покупця (з митним оформленням в Іллічівському МРП) згідно правил «Інкотермс 2000» дров`яну деревину (паливну) хвойних порід (сосна) в асортименті і в кількості, визначених в Додатку до контракту, який є невід`ємною частиною даного контракту в загальній кількості 5000 м. куб. з правом пролонгації.
03.02.2017 декларантом - Товариством до Митниці подано електронну митну декларацію № 500060702/2017/001458 для митного оформлення та пропуску через митний кордон України товару, придбаного Фірмою «WOS CORPORATION» на підставі контракту № 31 від 31.08.2016.
На підтвердження обґрунтованості заявленої митної вартості товарів митний брокер подав до Митниці наступні документи: контракт № 31 від 31.08.2016, копію митної декларації країни відправлення № 500060702/2017/001458 від 03.02.2017, сертифікат про походження товару КВ № 142033 від 11.01.2017, інвойс № 895 від 11.01.2017, висновки про позитивні результати здійснення екологічного, фіто-санітарного, радіологічного контролю товару, рахунки-фактури, накладні, специфікації-накладні. Зокрема, відповідно до п. 5 сертифікату серії КВ № 142033 визначено характеристики партії лісопродукції, що експортується: назва продукції - дрова паливні, порода - сосна, геометричні розміри - 8- х200-3000мм, кількість - 110,16 м. куб., код згідно з УКТ ЗЕД 44011000.
08.02.2017 Митницею було прийняте рішення № КТ-500060702-0007-2017 про визначення коду товару («деревина сосни у вигляді колод, сортована, не піддана обкорюванню та лущенню, серед якої відсутня ломана, колота, скривлена, сучкувата, роздвоєна та має візуально правильну циліндричну форму. Розміром L 3,0 м., d 80-400см-73,401 куб. м. Разом: 152,94 куб. м. Навалом…»), згідно з яким товар був класифікований за кодом УКТ ЗЕД 4403203900. Картки відмови в прийнятті митної декларації не складено.
10.10.2016 ДП «Радомишльське лісомисливське господарство» (продавець) та Фірма «WOS CORPORATION» (Домініка) (покупець) уклали контракт № 8-2016, відповідно до умов якого продавець продає, а покупець купує на умовах СРТ склад покупця (з митним оформленням в Іллічівському МРП) згідно правил «Інкотермс 2010» деревину паливну хвойних порід (сосна) в асортименті і в кількості, визначених в Додатку до контракту, який є невід`ємною частиною даного контракту в загальній кількості 7500 м. куб. з правом пролонгації.
24.02.2017 декларантом - Товариством до Митниці ДФС подано електронні митні декларації № 500060702/2017/002550 та № 500060702/2017/002551 для митного оформлення та пропуску через митний кордон України товару, придбаного Фірмою «WOS CORPORATION» на підставі контракту № 8-2016 від 10.10.2016.
На підтвердження обґрунтованості заявленої митної вартості товарів митний брокер подав до Митниці наступні документи: контракт № 8-2016 від 10.10.2016, копію митних декларацій країни відправлення № 500060702/2017/002550 та № 500060702/2017/002551 від 24.02.2017, сертифікати про походження товару ЖТ № 242247 та ЖТ № 242252 від 23.01.2017, інвойси № 1 та № 2 від 19.01.2017, висновки про позитивні результати здійснення екологічного, фіто-санітарного, радіологічного контролю товару та рахунки-фактури, накладні, специфікації-накладні. Зокрема, відповідно до п. 5 сертифікатів від 23.01.2017 серії ЖТ № 242247 та ЖТ № 242252 визначено характеристики партії лісопродукції, що експортується: назва продукції - дрова паливні, порода - сосна, геометричні розмірі - 8- х200-400см, кількість424,56 куб. м. та 616,12 м. куб., код згідно з УКТ ЗЕД 4401100000.
07.03.2017 Митницею були прийняті рішення № КТ-UA500030-0001-2017 та № КТ-UA500030-0002-2017 про визначення коду товару: («деревина сосни у вигляді колод, сортована, не піддана обкорюванню та лущенню, серед якої відсутня ломана, колота, скривлена, сучкувата, роздвоєна та має візуально правильну циліндричну форму. Розміром: d=8->200-400см-506,079 м. куб …»); («деревина сосни у вигляді колод, сортована, не піддана обкорюванню та лущенню, серед якої відсутня ломана, колота, скривлена, сучкувата, роздвоєна та має візуально правильну циліндричну форму. Розміром: d=8->200-400см-252,336 м. куб …») відповідно, згідно з якими товар був класифікований за кодом УКТ ЗЕД 4403203900. Картки відмов в прийнятті митних декларацій не складено.
Положеннями частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За визначеннями, наведеними у пунктах 23 та 24 частини першої статті 4 Митного кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - МК України), митне оформлення - це виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення; митний контроль - це сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.