ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 червня 2022 року
м. Київ
справа № 564/3329/21
провадження № 51-987км22
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Матієк Т.В.,
суддів Марчука О.П., Слинька С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання Матвєєвої Н.В.,
прокурора Круценко Т.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу адвоката Оніщука С.П. в інтересах ОСОБА_1 на ухвалу Рівненського апеляційного суду від 8 лютого 2022 року про відмову у відкритті провадження.
Зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій і встановлені обставини
Слідчий суддя Костопільського районного суду Рівненської області ухвалою від 21 грудня 2021 року відмовив у задоволенні скарги адвоката Оніщука С.П. в інтересах ОСОБА_1 на бездіяльність прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення.
Рівненський апеляційний суд ухвалою від 8 лютого 2022 року на підставі ст. 399 КПК відмовив у відкритті провадження за апеляційною скаргою адвоката Оніщука С.П. в інтересах ОСОБА_1 на зазначене рішення слідчого судді, оскільки воно не підлягає апеляційному оскарженню.
Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі адвокат Оніщук С.П. в інтересах ОСОБА_1, посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції. Вважає висновки апеляційного суду про те, що апеляційну скаргу подано на судове рішення, яке не підлягає оскарженню в апеляційному порядку, безпідставними та не відповідають Рішенню Конституційного Суду України другого сенату від 17 червня 2020 року № 4-р(ІІ)/2020 у справі № 3-180/2018 (1644/18), згідно якого положення ч. 3 ст. 307 КПК щодо заборони оскарження ухвали слідчого судді за результатами розгляду скарги на бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними).
Позиції учасників судового провадження
Прокурор вважає касаційну скаргу обґрунтованою та просить її задовольнити.
Мотиви Суду
Згідно зі ст. 433 КПК суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Відповідно до ст. 438 КПК предметом перегляду справи в касаційному порядку можуть бути істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.
Згідно з вимогами п. 1 ч. 1 ст. 438 КПК підставою для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є: істотне порушення вимог кримінального процесуального закону. Істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення (ч. 1 ст. 412 КПК).
З матеріалів провадження вбачається, що не погоджуючись з рішенням місцевого суду, адвокат Оніщук С.П. подав апеляційну скаргу, в якій оскаржував ухвалу слідчого судді на бездіяльність прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення.
Відмовляючи у відкритті апеляційного провадження, суд апеляційної інстанції вказав, що відповідно до ч. 2 ст. 309 КПК ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дію чи бездіяльність слідчого або прокурора не може бути оскаржена в апеляційному порядку.