ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2022 року
м. Київ
справа №826/8060/17
адміністративне провадження № К/9901/63253/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючий - Стародуб О.П.,
судді - Єзеров А.А., Кравчук В.М.,
розглянув в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2018 (суддя -Келеберда В.І.) та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2018 (судді - Вівдіченко Т.Р., Беспалов О.О., Сорочко Є.О.)
у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), посадової особи Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Кузьменко В.В. про визнання протиправними дій, скасування рішення
КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
У червні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просила:
- визнати протиправними дії посадової особи Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Кузьменко В.В. щодо скасування декларації про початок виконання будівельних робіт №КВ 083140630274 від 04.03.2014 та декларації про готовність об`єкта до експлуатації №КВ 143143110471 від 07.11.2014;
- скасувати наказ Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 25.05.2017 №183.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДАМИ ПОПЕРЕДНІХ ІНСТАНЦІЙ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що замовнику будівництва - ОСОБА_1 надано містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 22.11.2012 №15500/0/01/009-12 для будівництва садового будинку на АДРЕСА_1.
04.03.2014 Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт №КВ 083140630274.
Замовником - ОСОБА_1 на підставі зазначеної декларації виконано роботи з будівництва садового будинку за адресою: АДРЕСА_1, що стало підставою для подання та реєстрації 07.11.2014 Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві декларації про готовність об`єкта до експлуатації №КВ 143163200841.
13.05.2015 позивачем зареєстровано право власності на об`єкт нерухомості - садовий будинок за адресою: АДРЕСА_1 ), індексний номер - 37472291.
Відповідно до статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», на підставі Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553 (далі - Порядок №553), на підставі звернення депутата Київської міської ради Бродського В.Я. від 23.09.2016 №0-8/279/8/015-639 Департаментом було розпочато проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на об`єкті будівництва: АДРЕСА_1 .
Посадовою особою Департаменту здійснено виїзд на місце з метою проведення перевірки під час якого встановлено, що за вказаною вище адресою на ділянці АДРЕСА_2 розташована недобудована восьмиповерхова будівля не визначеного призначення (впритул до будівлі на ділянці АДРЕСА_1 ). На ділянці АДРЕСА_1 побудована п`ятиповерхова будівля невизначеного призначення.
На момент виїзду відповідальні особи були відсутні, що унеможливило проведення перевірки.
20.02.2017 на адресу ОСОБА_1 направлено лист №073-1424 щодо прибуття до Департаменту з необхідними для проведення перевірки документами.
Однак, на призначену дату ОСОБА_1 до Департаменту не прибула, документи не надала.
09.03.2017, у зв`язку з ухиленням суб`єкта містобудування від проведення позапланової перевірки, Департаментом було направлено листи №073-2056 до Подільського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві від щодо взаємодії у проведенні перевірки.
20.02.2017 Департамент звернувся з запитом №073-1449 до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо отримання замовником будівництва - ОСОБА_1 містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на об`єкт будівництва: «Будівництво садового будинку по АДРЕСА_1.
Згідно листа Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 01.03.2017 №055-3776 замовнику будівництва - ОСОБА_1 надано містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 22.11.2012 №15500/0/01/009-12 для будівництва садового будинку на АДРЕСА_1.
Також в ході перевірки Департаментом було отримано лист Головного управління Держгеокадастру у Київській області від 11.04.2017 №8-10-0.441-7346/2 для вжиття заходів відповідно до наданих повноважень разом з актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки.
З вказаного вище листа судами встановлено, що на земельних ділянках з кадастровими номерами 8000000000:91:474:0002 та 8000000000:91:474:003 розташовані багатоповерхові житлово-офісні будинки 5-ти та 8-ми поверхами відповідно, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_4 (земельна ділянка АДРЕСА_2 та АДРЕСА_1 . Цільове призначення земельних ділянок - для ведення особистого підсобного господарства, садівництва, городництва, сінокосіння і випасання худоби; вид використання - для ведення садівництва.
Земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:91:474:0003, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , належить ОСОБА_1 на праві приватної власності на земельну ділянку та посвідчено Державним актом від 31.10.2012 ІІІ-КВ 125220. Площа земельної ділянки 0,0605 га, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення - для ведення особистого підсобного господарства, садівництва, городництва, сінокосіння і випасання худоби; вид використання - ведення садівництва.
З урахуванням вказаного, Департамент дійшов висновку, що проектну документацію на об`єкт будівництва «Будівництво садового будинку по АДРЕСА_1 » розроблено без дотримання вимог вихідних даних пункту 1 містобудівних умов і обмежень земельної ділянки, чим порушено вимоги пункту 3.19 ДБН 360-92** «Планування і забудова міських і сільських поселень» та без дотримання вимог Земельного кодексу України, чим порушено пункт 2 статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», статтю 20 та частину першу статті 91 «Земельного кодексу України».
25.05.2017 Департаментом з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва Київської міської державної адміністрації прийнято наказ №183 про скасування декларацій від 04.03.2014 №КВ 083140630274 про початок виконання будівельних робіт «Будівництво садового будинку» за адерсою: АДРЕСА_1, замовник - ОСОБА_1 та від 07.11.2014 №КВ 143163200841 про готовність об`єкта до експлуатації «Будівництво садового будинку» за адерсою: АДРЕСА_1, замовник - ОСОБА_1 .
Листом від 26.05.2017 №073-4623 відповідач повідомив позивача про скасування зазначених декларацій, до якого додав копію наказу від 25.05.2017 №183 про їх скасування.
Вказане стало підставною для звернення позивача до суду з цим позовом.
В обгрунтування позовних вимог посилалась на те, що факт недостовірності даних у зареєстрованих деклараціях може бути встановлено лише під час проведення планової або позапланової перевірки, які здійснюються у присутності суб`єктів містобудування або їх представників. Однак позивач був позбавлений своїх прав, оскільки перевірка не проводилась і вона не змогла бути присутньою під час її проведення, що унеможливило надання відповідних доказів, документів, заперечень.
Крім того, будь-яких рішень у формі акта, припису чи постанови щодо притягнення позивача до відповідальності за порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності посадовими особами органу державного архітектурно-будівельного контролю не приймалось. Жодних обставин, які б дали підстави вважати об`єкт самочинним будівництвом, оскаржуваний наказ не містить.
Також посилалась на порушення строку проведення перевірки достовірності даних, наведених у деклараціях, оскільки тримісячний термін, визначений Порядком №553 сплинув, що є зловживанням своїми правами з боку суб`єкта владних повноважень.
КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕНЬ СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2018, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2018, у задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, дійшли висновку, що проектну документацію на об`єкт будівництва "Будівництво садового будинку по АДРЕСА_1 в Подільському районі м. Києва" розроблено без дотримання вимог вихідних даних пункту 1 містобудівних умов і обмежень земельної ділянки, чим порушено вимоги пункту 3.19 ДБН 360-92** "Планування і забудова міських і сільських поселень" та без дотримання вимог Земельного кодексу України, чим порушено пункт 2 статті 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", статтю 20 та частину першу статті 91 "Земельного кодексу України".
Суди виходили з того, що достатньою та необхідною правовою підставою для скасування органом архітектурно-будівельного контролю реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт та декларації про готовність об`єкта до експлуатації є встановлення факту наведення у ній замовником недостовірних даних, які є підставою вважати об`єкт самочинним будівництвом. При цьому, жодною правовою нормою не регламентовано порядок виявлення органом архітектурно-будівельного контролю такого факту і його обов`язку проводити перевірку, якщо недостовірність зазначених у декларації даних є очевидною.
Суди дійшли висновку, щоо чинним законодавством не передбачено, що встановлення фактів наведення замовниками недостовірних даних у деклараціях відбувається виключно за результатами здійснення заходів державного архітектурно- будівельного контролю, а не в процесі їх проведення.
УЗАГАЛЬНЕНІ ДОВОДИ ОСОБИ, ЯКА ПОДАЛА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ ТА ІНШИХ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
В обгрунтування касаційної скарги позивач покликається на те, що судами першої та апеляційної інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, внаслідок чого суди дійшли помилкового висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.
Зокрема, покликається на те, що судами неправильного застосовано ст. 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а саме в частині підстав для скасування зареєстрованих декларацій. Крім того, суди дійшли помилкових висновків щодо відсутності порушень з боку відповідача Порядку №553 під час здійснення архітектурно-будівельного контролю.
Просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
У відзиві на касаційну скаргу відповідач просив у її задоволенні відмовити, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.
ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Відповідно до пункту 3 Положення про Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 01.10.2015 №978, одним із основних завдань Департаменту є - здійснення відповідно до Закону державного архітектурно-будівельного контролю на території міста Києва.
Законом, який визначає правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів є, зокрема, Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 (далі - Закон №3038-VI).
Частинами першою та другою статті 34 Закону №3038-VI передбачено, що замовник має право виконувати будівельні роботи після: 1) подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об`єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України; 2) реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об`єктів будівництва, що належать до I-III категорій складності; 3) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.
Зазначені у частині першій цієї статті документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.