1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

02 червня 2022 року

м. Київ

справа № 2-н-248/09

провадження № 61-19441св21

Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Грушицького А. І.,

суддів: Литвиненко І. В., Петрова Є. В. (суддя-доповідач), Сердюка В. В., Стрільчука В. А.,

учасники справи:

скаржник - ОСОБА_1 ,

стягувач - Акціонерне товариство «Альфа-Банк»,

суб`єкти оскарження: начальник відділу Шосткинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області Денисюк Дмитро Геннадійович, старший державний виконавець Шосткинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області Садова Крістіна Миколаївна, старший державний виконавець Шосткинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Шкатула Марина Анатоліївна, начальник відділу Шосткинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Сулім Ірина Василівна, старший державний виконавець Шосткинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Оберемок Ірина Василівна,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження касаційні скарги ОСОБА_1 на ухвалу Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 12 травня 2021 року в складі судді Дністрян О. М. та постанову Запорізького апеляційного суду від 05 жовтня 2021 року в складі колегії суддів: Полякова О. З., Онищенка Е. А., Крилової О. В., на ухвалу Запорізького апеляційного суду від 05 жовтня 2021 року про закриття апеляційного провадження в складі колегії суддів: Полякова О. З., Онищенка Е. А., Крилової О. В. в справі за скаргою ОСОБА_1 на рішення, дії та бездіяльність: начальника відділу Шосткинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області Денисюка Дмитра Геннадійовича, старшого державного виконавця Шосткинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області Садової Крістіни Миколаївни, старшого державного виконавця Шосткинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Шкатули Марини Анатоліївни, начальника відділу Шосткинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Сулім Ірини Василівни, старшого державного виконавця Шосткинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Оберемок Ірини Василівни, стягувач - Акціонерне товариство «Альфа-Банк»,

ВСТАНОВИВ:

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст вимог

У жовтні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду зі скаргою на рішення, дії та бездіяльність старшого державного виконавця Шосткинського міськрайонного ВДВС ГТУЮ у Сумській області Садової К. М., старшого державного виконавця Шосткинського міськрайонного ВДВС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Шкатули М. А., начальника відділу Шосткинського міськрайонного ВДВС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Сулім І. В., стягувач - АТ «Альфа-Банк».

У березні 2021 року від ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 до суду надійшла нова редакція скарги, в якій скаржником оскаржуються рішення, дії та бездіяльність: начальника відділу Шосткинського міськрайонного ВДВС ГТУЮ у Сумській області Денисюка Д. Г., старшого державного виконавця Шосткинського міськрайонного ВДВС ГТУЮ у Сумській області Садової К. М., старшого державного виконавця Шосткинського міськрайонного ВДВС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Шкатули М. А., начальника відділу Шосткинського міськрайонного ВДВС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Сулім І. В., старшого державного виконавця Шосткинського міськрайонного ВДВС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Оберемок І. В., стягувач - АТ «Альфа-Банк».

На обґрунтування своєї скарги, з урахуванням доповнень, ОСОБА_1 зазначав, що 30 березня 2007 року між ним та ЗАТ «Альфа-Банк» були укладені: кредитний договір № 4900034581, договір застави рухомого майна № 4900034581-з, а також з ОСОБА_3 - договір поруки № 4900034581-п.

07 жовтня 2009 року Шахтарський міськрайонний суд Донецької області в справі № 2н-248/2009 виніс судовий наказ, яким стягнув з ОСОБА_1 на користь ЗАТ «Альфа-Банк» заборгованість за кредитним договором у розмірі 154 526,10 грн, а також в рахунок погашення заборгованості за кредитним договором № 490034581 звернув стягнення на предмет застави - автомобіль RENAULT MEGANE 1.4, 2007 року випуску, державний номер НОМЕР_1 , з укладанням від імені ОСОБА_1 угод щодо оплатного відчуження в будь-який спосіб з іншою особою - покупцем, зі зняттям вказаного автомобіля з обліку в органах ДАІ, отриманням витягів з державного реєстру прав власності, а також надання ЗАТ «Альфа-Банк» всіх необхідних повноважень для здійснення такого відчуження.

04 березня 2016 року начальник відділу Шосткинського міськрайонного ВДВС ГТУЮ у Сумській області Денисюк Д. Г. виніс постанову про повернення виконавчого документа стягувачеві по виконавчому провадженню № 21614280. При цьому зазначена постанова не містить підпису в.о. начальника відділу Денисюка Д. Г., не скріплена печаткою, не внесена до автоматизованої системи виконавчих проваджень, не містить поштового індексу боржника та стягувача, назва стягувача не відповідає назві, яка вказана у судовому наказі, найменування стягувача, замість повної назви - скорочене, фактичне проживання боржника не вказане, а адреса реєстрації боржника зазначена, за якою він не проживає.

08 червня 2016 року представник ПАТ «Альфа-Банк» в особі представника за довіреністю Бабчук В. В. направив до ДВС Шосткинського міськрайонного управління юстиції заяву про відкриття виконавчого провадження.

10 червня 2016 року старшим державним виконавцем Садовою К. М. відкрито виконавче провадження № 51376137 стосовно боржника ОСОБА_1 на підставі судового наказу № 2н-248/2009 про стягнення боргу в сумі 154 526,10 грн та винесена постанова про відкриття виконавчого провадження № 51376137 (з ідентифікатором), а також постанова про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження по цьому виконавчому провадженню. При цьому звернення із заявою про відкриття виконавчого провадження до державної виконавчої служби не передбачено вимогами Закону України «Про виконавче провадження» в редакції 02 червня 2016 року, а заяву про примусове виконання рішення стягувач не подавав; у заяві про відкриття виконавчого провадження стягувач зазначає відомості, що ідентифікують боржника, а саме - ОСОБА_4 , але ці данні суперечать даним у судовому наказі, стягувач не звертався із заявою про виправлення імені боржника, також стягувач фактично вказує адресу реєстрації боржника та зазначає, що це місце проживання. Незважаючи на ці недоліки, які містить заява про відкриття виконавчого провадження, старший державний виконавець Садова К. М. вчинила незаконні дії шляхом винесення постанови про відкриття виконавчого провадження від 10 червня 2016 року № 51376137. Крім того, 20 липня 2016 року нею до суду направлено подання № 02-42/12945 про тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України, у задоволенні якого ухвалою суду від 22 липня 2016 року було відмовлено.

16 грудня 2016 року представник ПАТ «Альфа-Банк» подав заяву про звернення стягнення на заставне майно, а 16 січня 2017 року старшим державним виконавцем Садовою К. М. винесена постанова про розшук майна боржника, на виконання якої 30 січня 2017 року надійшов лист за № 236/27/02-2017 про внесення до підсистеми ПВДР системи «Відеоконтроль-Рубіж» інформації щодо розшуку транспортних засобів боржника ОСОБА_5 згідно з пунктом 4. 17 березня 2017 року складений акт огляду на тимчасове затримання транспортного засобу RENAULT MEGANE 1.4, державний номер НОМЕР_1 , інспектором УПП у м. Києві. 20 жовтня 2017 року старшим державним виконавцем Садовою К. М. по виконавчому провадженню № 51376137 винесена постанова про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника.

При цьому жодних повідомлень, викликів, постанов та інших документів від старшого державного виконавця Садової К. М. у період з 10 червня 2016 року до цього часу за вищезазначеним виконавчим провадженням скаржник не отримував.

10 січня 2020 року старший державний виконавець Шкатула М. А. винесла постанову про передачу виконавчого провадження № 51376137, а 13 січня 2020 року вона винесла постанову про прийняття цього виконавчого провадження. При цьому жодних повідомлень, викликів, постанов та інших документів від старшого державного виконавця Шкатули М. А. у період з 10 січня 2020 року до часу подання скарги за зазначеним виконавчим провадженням скаржник також не отримував.

13 липня 2020 року скаржник направив до Шосткинського міськрайонного ВДВС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) письмовий запит про надання йому інформації, на який 20 серпня 2020 року на його адресу надійшов лист-відповідь за підписом начальника відділу Сулім І. В. про існування виконавчого провадження за № 51376137.

Також 21 вересня 2020 року начальник відділу Сулім І. В. винесла постанову про арешт коштів боржника. При цьому жодних повідомлень, викликів, постанов та інших документів від начальника відділу Сулім І. В. у період з 21 вересня 2020 року до часу подання скарги за виконавчим провадженням № 51376137 скаржник не отримував.

01 жовтня 2020 року його представник за довіреністю ознайомився з матеріалами виконавчого провадження № 51376137. 20 жовтня 2020 року старший державний виконавець Оберемок І. В. винесла постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника за виконавчим провадженням № 51376137.

При цьому ОСОБА_1 вважає, що стягувач мав право та можливість звернути стягнення на предмет застави в рахунок погашення боргу, однак стягувач не скористався своїми правами, які викладені в кредитному договорі та договорі застави рухомого майна, звернувся до державної виконавчої служби із заявою про відкриття виконавчого провадження, а такі дії фактично були передчасними.

Стягувач не надіслав судовий наказ боржнику на виконання, не надав державній виконавчий службі жодних доказів наявності загрози невиконання рішення суду або існування ускладнень чи унеможливлення його виконання в добровільному порядку, не скористався своїм правом звернути стягнення на предмет застави, а сама по собі можливість розпорядження майном, яке перебуває у власності заставодавця, не давала підстав вважати, що існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання судового наказу. ОСОБА_1 не мав наміру уникати виконання судового наказу в добровільному порядку, відповідав на всі телефонні дзвінки та повідомлення, що свідчить про бажання виконувати будь-яке законне рішення суду, не чинив перешкод. Отже, старший державний виконавець Садова К. М., Шкатула М. А. та начальник відділу Сулім І. В. не перевірили виконання судового наказу в добровільному порядку та не надали можливість стягувачу скористатись своїм правом на звернення стягнення на предмет застави, а тому скаржник вважає, що вони вчинили протиправну бездіяльність.

Також скаржник зазначав, що судовий наказ пред`явлений до виконання з порушенням трирічного строку, встановленого для пред`явлення до виконання, а рішення суду про поновлення цього строку відсутнє. Звіт про автоматизований розподіл виконавчих документів в матеріалах виконавчого провадження відсутній та постанова про прийняття виконавчого документа до виконання державним виконавцем Садовою К. М. не виносилась, а зазначені постанови державного виконавця винесені у відсутність повноважень останнього на вчинення дій пов`язаних з виконанням виконавчого документа, що є порушенням автоматизованого розділу або втручанням в автоматизовану систему виконавчого провадження невідомими особами.

Крім того, судовий наказ пред`явлений до виконання з порушенням підвідомчості, оскільки фактичне місце проживання/перебування ОСОБА_1 станом на дату звернення стягувача із заявою про відкриття виконавчого провадження була адреса - АДРЕСА_1 , а старший державний виконавець Садова К. М. не перевірила адресу, зазначену стягувачем у заяві про відкриття виконавчого провадження, із адресою, яка зазначена в судовому наказі, відкрила виконавче провадження з порушенням вимог законодавства, не повернула виконавчий документ стягувачу, тому її дії є неправомірними, а постанова протиправною та підлягає скасуванню.

Також в матеріалах виконавчого провадження відсутня квитанція про сплату стягувачем авансового внеску у розмірі 14 500,00 грн (мінімальна зарплата з 01 травня 2016 року 1 450,00 грн х 10 мінімальних розмірів). Отже, старший державний виконавець Садова К. М. не перевірила сплату авансового внеску, ігноруючи при цьому відсутність квитанції з цього приводу, незаконно винесла постанову, якою відкрила виконавче провадження № 51376137, а тому вважає, що державний виконавець вчинила протиправну бездіяльність. Крім того, старший державний виконавець Садова К. М. наступного робочого дня з дати надходження до неї судового наказу не винесла постанову про відкриття виконавчого провадження, чим порушила вимоги законодавства, а тому вважає, що державний виконавець вчинила протиправну бездіяльність.

Також матеріали виконавчого провадження не містять будь-яких доказів на підтвердження переходу до АТ «Альфа-Банк» прав та обов`язків ЗАТ КБ «Альфа-Банк» згідно із встановленою законодавством процедурою та стягувач не повідомив органи державної виконавчої служби та скаржника про проведені зміни в його найменуванні. При цьому старший державний виконавець Садова К. М., Шкатула М. А., Оберемок І. В. та начальник відділу Сулім І. В. не перевірили зміни в найменуванні стягувача, які є відкритими для користування, та не витребували у останнього підтверджуючи документи з цього приводу, у зв`язку з чим не винесли постанову про зміну назви сторони виконавчого провадження, а тому вважає, що державні виконавці вчинили протиправну бездіяльність.

Крім того, постанова про прийняття виконавчого провадження № 51376137 до 10 січня 2020 року старшим державним виконавцем Шкатулою М. А. не виносилась, письмове доручення начальника відділу з цього приводу відсутнє, а тому заявник вважає, що державний виконавець вчинила протиправну бездіяльність, у зв`язку з чим винесені постанови Шкатулою М. А. без повноважень, є незаконними та такими що підлягають скасуванню.

Постанови старших державних виконавців Садової К. М., Шкатула М. А., Оберемок І. В. та начальника відділу Сулім І. В. за виконавчим провадженням № 51376137 мають велику кількість порушень: не містять поштового індексу боржника та стягувача; назва стягувача не відповідає назві, яка вказана в судовому наказі; найменування стягувача замість повної назви - скорочене; фактичне проживання боржника не вказане, а зазначена адреса реєстрації, за якою боржник не проживає і на цей час; постанови не скріплені печаткою, відсутні в паперовому варіанті в матеріалах виконавчого провадження. Отже, заявник вважає, що державні виконавці безвідповідально поставились до своїх обов`язків та вимог законодавства, вчинили протиправну бездіяльність, у зв`язку з чим винесені постанови є незаконними та такими що підлягають скасуванню. Крім того, документи виконавчого провадження не доведені до його відома та не надсилались (не вручались) йому. Старший державний виконавець Садова К. М., Шкатула М. А. , Оберемок І. В. та начальник відділу Сулім І. В. не доводили до відома скаржника та не надсилали (не вручали) йому постанови виконавчого провадження, на телефонні дзвінки не відповідали, чим порушили вимоги Закону України «Про виконавче провадження», а тому вважає, що вчинили протиправну бездіяльність.

Посилаючись на наведенні обставини, ОСОБА_1 просив суд:

- задовольнити клопотання про поновлення строку на оскарження рішень, дій та бездіяльності державних виконавців під час виконання судового наказу;

- визнати дії та бездіяльність начальника відділу Шосткинського міськрайонного ВДВС ГТУЮ у Сумській області Денисюка Д. Г., старшого державного виконавця Шосткинського міськрайонного ВДВС ГТУЮ у Сумській області Садової К. М., старшого державного виконавця Шосткинського міськрайонного ВДВС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Шкатули М. А., начальника відділу Шосткинського міськрайонного ВДВС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Сулім І. В., старшого державного виконавця Шосткинського міськрайонного ВДВС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Оберемок І. В., під час виконання судового наказу неправомірними;

- визнати незаконною та скасувати постанову начальника відділу Шосткинського міськрайонного ВДВС ГТУЮ у Сумській області Денисюка Д. Г. про повернення виконавчого документа стягувачу по виконавчому провадження від 04 березня 2016 року № 21614280;

- визнати незаконними та скасувати постанови старшого державного виконавця Шосткинського міськрайонного ВДВС ГТУЮ у Сумській області Садової К. М. про відкриття виконавчого провадження від 10 червня 2016 року № 51376137, про відкриття виконавчого провадження від 10 червня 2016 року № 51376137 (з ідентифікатором), про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження від 10 червня 2016 року, про розшук майна боржника від 16 січня 2017 року, про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника від 20 жовтня 2017 року;

- визнати незаконними та скасувати постанови старшого державного виконавця Шосткинського міськрайонного ВДВС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Шкатули М. А. про передачу виконавчого провадження від 10 січня 2020 року № 51376137, про прийняття виконавчого провадження від 13 січня 2020 року № 51376137;

- визнати незаконною та скасувати постанову начальника відділу Шосткинського міськрайонного ВДВС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Сулім І. В. про арешт коштів боржника від 21 вересня 2020 року за виконавчим провадженням № 51376137;

- визнати незаконною та скасувати постанову старшого державного виконавця Шосткинського міськрайонного ВДВС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Оберемок І. В. про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника за виконавчим провадженням від 20 жовтня 2020 року № 51376137;

- зобов`язати Шосткинський міськрайонний ВДВС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) повернути судовий наказ по справі № 2Н-248/2009, виданий 12 листопада 2009 року Шахтарським міськрайонним судом Донецької області, стягувачу ПАТ «Альфа- Банк», згідно з пунктом 2 частини четвертої статті 4 Закону України «Про виконавче провадження», у зв`язку з пропуском строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Ухвалою Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 12 травня 2021 року поновлено ОСОБА_1 строк для подачі скарги на рішення, дії та бездіяльність державних виконавців під час примусового виконання судового наказу № 2-н-248/09, виданого 07 жовтня 2009 року Шахтарським міськрайонним судом Донецької області.

В задоволенні скарги відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні скарги, суд першої інстанції виходив з того, що державними виконавцями були винесені оскаржувані постанови та виконані дії в межах закону та наданих їм повноважень. Крім того, суд першої інстанції врахував, що ухвалою судді Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 19 квітня 2021 року скасовано судовий наказ № 2н-248/2009, виданий 07 жовтня 2009 року про стягнення заборгованості з ОСОБА_1 .

Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції

Не погоджуючись із зазначеною ухвалою ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу.

Також на адресу апеляційного суду надійшла апеляційна скарга ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 , за підписом останнього на підставі нотаріальної довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області Карповичем О. М. 11 вересня 2020 року за реєстровим номером 717.

Ухвалами Запорізького апеляційного суду від 18 червня 2021 року відкрито апеляційне провадження за вищезазначеними апеляційними скаргами.

Ухвалою Запорізького апеляційного суду від 05 жовтня 2021 року апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 на ухвалу Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 12 травня 2021 року у цій справі - закрито.

Закриваючи апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 , суд апеляційної інстанції, посилаючись на пункт 2 частини першої статті 362 ЦПК України, виходив з того, що оскільки в провадженні апеляційного суду перебувало дві апеляційні скарги ОСОБА_1 на ухвалу Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 12 травня 2021 року, проте цивільним процесуальним законодавством не передбачено подвійне апеляційне оскарження однією і тією ж особою того ж судового рішення, та врахувавши, що ОСОБА_1 скасував довіреність на представництво його інтересів ОСОБА_2 , тобто на особу, яка підписала другу апеляційну скаргу, колегія суддів дійшла висновку про закриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 на ухвалу Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 12 травня 2021 року у цій справі.

Постановою Запорізького апеляційного суду від 05 жовтня 2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення.

Ухвалу Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 12 травня 2021 року - залишено без змін.

Апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції, а також зазначив, що суд першої інстанції правильно виходив із того, що при вирішенні питання про відкриття виконавчого провадження державний виконавець повинен був керуватися нормами Закону України «Про виконавче провадження» у редакції від 21 квітня 1999 року № 606-XIV, який був чинним до 05 жовтня 2016 року. Тому посилання скаржника ОСОБА_1 на невідповідність дій державних виконавців, вимогам Закону України «Про виконавче провадження» в редакції від 2016 року, є безпідставними, оскільки на час відкриття виконавчого провадження вказаний Закон не набрав чинності. Встановивши відповідність виконавчого листа № 2н-248/2009 вимогам статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» 1999 року, а також наявність переривання строку пред`явлення виконавчого документа до виконання, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про законність постановлення державним виконавцем постанови про відкриття провадження від 10 червня 2016 року. Під час розгляду цієї справи суд першої інстанції не встановив незаконних дій державних виконавців під час виконання виконавчого листа № 2н-248/2009, виданого Шахтарським міськрайонний судом Донецької області, а тому висновки суду про відсутність підстав для скасування будь-яких постанов державного виконавця є обґрунтованими.

Короткий зміст вимог та доводів касаційних скарг

29 листопада 2021 року ОСОБА_1 через засоби поштового зв`язку подав до Верховного Суду касаційну скаргу на ухвалу Запорізького апеляційного суду від 05 жовтня 2021 року про закриття апеляційного провадження, та касаційну скаргу на ухвалу Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 12 травня 2021 року та постанову Запорізького апеляційного суду від 05 жовтня 2021 року.

Доводи касаційної скарги на ухвалу Запорізького апеляційного суду від 05 жовтня 2021 року про закриття апеляційного провадження

Підставою касаційного оскарження заявник зазначає порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права, суд не врахував висновків Верховного Суду у постановах від 20 лютого 2019 року в справі № 761/37389/17, від 18 вересня 2019 року в справі № 756/7544/17, від 26 лютого 2020 року в справі № 127/30236/18 (пункт 1 частини другої статті 389 ЦПК України).

Заявник не погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про закриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 на підставі статті 362 ЦПК України.

Зазначає, що стаття 362 ЦПК України містить вичерпний перелік підстав для закриття провадження, який не підлягає розширеному тлумаченню. Однак серед підстав для закриття провадження відсутня така підстава, як те, що цивільним процесуальним законодавством не передбачено подвійне апеляційне оскарження і скаржником, і його представником одного й того ж судового рішення та скасування довіреності на представництво, тобто на особу, якою підписано другу апеляційну скаргу.

Доводи касаційної скарги на ухвалу Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 12 травня 2021 року та постанову Запорізького апеляційного суду від 05 жовтня 2021 року

Підставою касаційного оскарження заявник зазначає неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, суд апеляційної інстанції не врахував висновків Верховного Суду у постановах від 25 квітня 2018 року в справі № 295/5011/15, від 12 травня 2021 року в справі № 216/3765/16, від 03 червня 2021 року в справі № 639/4094/15, від 12 лютого 2021 року в справі № 2-412/10 (пункт 1 частини другої статті 389 ЦПК України).

Касаційна скарга мотивована тим, що суддя Бердянського міськрайонного суду Запорізької області Дністрян О. М. під час розгляду цивільної справи № 2-н-248/09 (провадження № 4-с/310/20/21 та провадження № 4-с/310/11/21) допустила істотне порушення норм процесуального права під час здійснення правосуддя, зокрема статей 14, 33, 36, 39, 43, 128, 211, 259, 272 ЦПК України, що унеможливило реалізацію наданих скаржнику процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків та призвело до порушення засад рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і в доведенні перед судом їх переконливості.

Суд першої інстанції в порушення норм процесуального права не повідомив ні скаржника, ні його представника про судове засідання, призначене на 11 та 12 травня 2021 року. Апеляційний суд на зазначене уваги не звернув та не скасував ухвалу суду першої інстанції від 12 травня 2021 року.

Також апеляційний суд порушив норми процесуального права, оскільки не повідомив скаржника про розгляд справи у суді апеляційної інстанції.

Зазначає, що суди не дослідили та не спростували доводи та подані докази скаржником, аргументація судових рішень першої та апеляційної інстанцій не відповідають вимогам процесуального закону.

На обґрунтування доводів касаційної скарги ОСОБА_1 зазначає що суди встановили, що 08 червня 2016 року за заявою стягувача ПАТ «Альфа-Банк» на примусове виконання до Шосткинського міськрайонного ВДВС ГТУЮ у Сумській області надійшов судовий наказ № 2н-248/2009, виданий 12 листопада 2009 року Шахтарським міськрайонним судом Донецької області. Проте, в матеріалах справи та матеріалах виконавчого провадження № 51376137 відсутня заява стягувача ПАТ «Альфа-Банк» про відкриття виконавчого провадження щодо ОСОБА_1 та судовий наказ від 12 листопада 2009 року № 2н-248/2009. Натомість, в матеріалах цивільної справи та матеріалах виконавчого провадження № 51376137 міститься заява ПАТ «Альфа-Банк» про відкриття виконавчого провадження щодо іншої особи ОСОБА_4 та за іншим судовим наказом, а саме від 12 листопада 2009 року № 2н-248, а не за судовим наказом, який міститься в матеріалах справи та виконавчого провадження.

Таким чином, виконавче провадження № 51376137 відкрито 10 червня 2016 року старшим державним виконавцем Шосткинського міськрайонного ВДВС ГТУЮ у Сумській області Садовою К. М. поза межами повноважень та у спосіб, що не передбачені Конституцією та Законом України «Про виконавче провадження». Також державний виконавець порушив норми статті 61 Закону України «Про виконавче провадження» в редакції від 28 грудня 2015 року.

Крім того, суди залишили поза увагою та не надали належну правову оцінку тому, що 16 грудня 2016 року представник ПАТ «Альфа-Банк» подав заяву про звернення стягнення на заставлене майно. 16 січня 2017 року державний виконавець виніс постанову про розшук майна боржника за виконавчим провадженням. 17 березня 2017 року на виконання постанови про розшук майна боржника за виконавчим провадженням транспортний засіб RENAULT MEGANE 1.4, державний номер НОМЕР_1 було вилучено і складено акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу. Отже, 17 березня 2017 року відбулося виконання пункту другого судового наказу Шахтарського міськрайонного суду Донецької області, проте державний виконавець не виконав дій, передбачених абзацом третім частини третьої статті 36 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якого розшук транспортного засобу боржника припиняється в разі його виявлення про що виконавцем не пізніше наступного робочого дня виноситься постанова про зняття майна з розшуку. Натомість, станом на 23 червня 2021 року транспортний засіб RENAULT MEGANE 1.4, державний номер НОМЕР_1 досі перебуває на спеціальному майданчику Національної поліції та має істотні пошкодження.

Однак, старший державний виконавець Шосткинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області Садова К. М., продовжуючи нехтувати нормами чинного законодавства, не закінчила виконавче провадження в порядку та спосіб, встановлений статтями 39, 40, 60 Закону України від 02 червня 2016 року № 1404-VІІ «Про виконавче провадження» в редакції від 17 лютого 2017 року, та не винесла постанову про зняття майна з розшуку в порядку статті 36 Закону України «Про виконавче провадження», чим припустилася чергової неправомірної бездіяльності.

Після того як судовий наказ Шахтарського міськрайонного суду Донецької області був виконаний в повному обсязі, 20 жовтня 2017 року старший державний виконавець Садова К. М. винесла незаконну постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника.


................
Перейти до повного тексту