ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2022 року
м. Київ
справа №560/3293/19
адміністративне провадження № К/9901/24950/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Дашутіна І.В.,
суддів: Шишова О.О., Яковенка М.М.,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року (головуючий суддя: Тарновецький І.І.) та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 31 серпня 2020 року (колегія суддів: Білої Л.М., Курка О.П., Гонтарука В.М.) у справі №560/3293/19 за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
У жовтні 2019 року позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 01.10.2019 №0000461303 на суму 955050 грн, у т.ч. 764 040 грн - ПДВ за основним платежем та 191010 грн - штрафні санкції;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 01.10.2019 №0000431303 на суму 382020 грн - штрафні санкції;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 01.10.2019 №0000451303 на суму 272625,44 грн, у т.ч. 218100,35 грн - акцизний податок за основним платежем та 54525,09 грн - штрафні санкції;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 01.10.2019 №0000441303 на суму 510 грн - штрафні санкції;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 01.10.2019 №0000471303 на суму 104072,91 грн, у т.ч. 54525,08 грн - військовий збір за основним платежем 40893,81 грн - штрафні санкції та 5054,02 пеня.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 31 серпня 2020 року, адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 01.10.2019 № 0000451303.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1527,20 грн (одна тисяча п`ятсот двадцять сім гривень двадцять копійок).
Постановляючи рішення у справі, суд першої інстанції, з яким погодився і апеляційний суд, виходив, зокрема, з того, що згідно з п. 215.3 ст. 215 ПК України, податок справляється з підакцизних товарів, в даному випадку за 1 літр пива, а не за 1 пляшку, тобто, акцизний податок нараховується та сплачується з реалізації самого пива, як товару, зворотна тара (пляшки) не є предметом договору поставки у розумінні пп. 14.1.202 п. 14.1 ст. 14 ПК України та не відноситься до бази оподаткування. Отже, висновки контролюючого органу про те, що позивачем не нараховано та не сплачено акцизний податок в сумі 218100,35 грн за рахунок не включення до вартості пива реалізованих за період з 01.01.2017 по 31.12.2018 пляшок "Рівень" 0,5л, суд визнав такими, що суперечать нормам податкового законодавства, а податкове повідомлення-рішення від 01.10.2019 №0000451303, яким збільшено позивачу суму грошового зобов`язання акцизного податку на суму 272625,44 грн, у т.ч. 218100,35 грн - акцизний податок за основним платежем та 54525,09 грн - штрафні санкції, таким, що підлягає скасуванню.
Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи установлено:
Судом встановлено, що фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 за період з 01.01.2017 по 31.12.2018 задекларовано податкових зобов`язань з податку на додану вартість у сумі 3477222 грн.
Перевіркою повноти визначення податкових зобов`язань за період з 01.01.2017 по 31.12.2018 встановлено заниження податкових зобов`язань з податку на додану вартість на суму 764040,00 грн, у тому числі за січень 2017 року - 19358 грн, лютий 2017 року - 17681 грн, березень 2017 року - 21715 грн, квітень 2017 року - 30747 грн, травень 2017 року - 36778 грн, червень 2017 року - 41684 грн, липень 2017 року - 43832 грн, серпень 2017 року - 52464 грн, вересень 2017 року - 33936 грн, жовтень 2017 року - 26825 грн, листопад 2017 року - 20890 грн, грудень 2017 року - 23036 грн, січень 2018 року - 19913 грн, лютий 2018 року - 17644 грн, березень 2018 року - 23095 грн, грудень 2017 року - 23036 грн, січень 2018 року - 19913 грн, лютий 2018 року - 17644 грн, березень 2018 року - 23095 грн, квітень 2018 року - 33500 грн, травень 2018 року - 47633 грн, червень 2018 року - 44418 грн, липень 2018 року - 42770 грн, серпень 2018 року - 59532 грн, вересень 2018 року - 38295 грн, жовтень 2018 року - 26573 грн, листопад 2018 року - 19928 грн, грудень 2018 року - 21793 грн.
У період 2017-2018 років позивачем реалізовувалося пиво виробництва ПрАТ "Хмельпиво" у пляшках кінцевому споживачу (код УКТЗЕД 2203000100), яке попередньо придбавалось відповідно до Договору поставки від 02.01.2017 №Пр29-16, який укладено між Приватним акціонерним товариством "Хмельницький обласний пивзавод" та ФОП ОСОБА_1 .
Згідного даного Договору ПАТ "Хмельницький обласний пивзавод" - Постачальник, ФОП ОСОБА_1 - Покупець.
Предметом даного договору є зобов`язання Постачальника передати Товар (пиво), а Покупець зобов`язується прийняти та оплатити цей Товар на умовах передбачених даним Договором. (підпункт Договору 1.1).
Покупець купує Товар в повному асортименті, що виготовляється Постачальником (пляшкове пиво та пиво в кегах) (підпункт Договору 2.1);
Передача Товару в пляшках "Рівень - 500" (ТУ26.1-00293462-011:2009) проводиться в контейнерах (ОТП-300), розливного пива в кегах ємкістю 50-л з фітінгом "Комбі". (підпункт Договору 5.1).
Пляшки (0,5 л "Рівень - 500"), контейнери, прокладки, кеги є зворотною тарою і підлягають обов`язковому поверненню Покупцем Постачальнику (підпункт Договору 5.2).
Відповідач зазначає, що позивачем за період з 01.01.2017 по 31.12.2018 в порушення п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України не нараховано податкові зобов`язання з податку на додану вартість від реалізації 1964868 пляшок "Рівень" 0,5 л ціною 1,85 грн у сумі 3635005,8 грн, у тому числі за 2017 рік у сумі 1659529,55 грн, за 2018 рік в сумі 1975476,25 грн.
Так, з матеріалів справи судом встановлено, що позивач реалізовував окремо пляшку "Рівень" та окремо пиво, що підтверджується наданими до суду представником позивача копіями фіскальних звітних чеків, дохід від реалізованих окремо пляшок "Рівень" не включався до складу доходу у 2017-2018.
Позивачем товар кінцевому споживачу реалізовувався без укладання договорів (контрактів), згідно з умовами яких пляшка "Рівень" 0,5 л визначена зворотною (заставною) тарою, вартість пляшок включається до бази оподаткування.
У період січня-лютого 2017 року ФОП ОСОБА_1 було реалізовано 100106 пляшок пива Хмельницького, попередньо придбаного відповідно до договору поставки №Пр29-16 від 02.01.2017 у ПрАТ "Хмельпиво" без реалізації пляшки "Рівень" 0,5 л кінцевому споживачу та без прийняття у населення той самий день аналогічної кількості пляшок, на які ФОП ОСОБА_1 неправомірно не нараховано податкові зобов`язання з ПДВ.
Вартість пляшок "Рівень" 0,5л, які були передані кінцевому споживачу, складає 185196,10 грн, у тому числі в січні 2017 року 96790,15 грн, у лютому 2017 року 88405,95 грн.
Вищезазначене підтверджується наявними в матеріалах справи копіями z-звітів (фіскальних звітних чеків) та книг обліку розрахункових операцій ФОП ОСОБА_1 за період 2017-2018 рр.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
Головне управління ДПС у Хмельницькій області, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції в частині задоволення позовних вимог.
Відповідач на обґрунтування поданої касаційної скарги посилається на відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування пп.213.1.9 п.213.1 ст.213, п.215.1 ст.215 Податкового кодексу України в контексті встановленого контролюючим органом віднесення пива з тарою до підакцизних товарів.
Указує, що відповідно до Загальних правил класифікації товарів УКТЗЕД Пояснень до класифікації товарів ЗЕД, затверджених наказом ДФС України від 09.06.2015 №401 тару (упаковку) з товарами, які в ній містяться, слід класифікувати разом з цими товарами, якщо вона належить до такого типу тари (упаковки), яка зазвичай використовується для упакування цих товарів. Проте, проведеною перевіркою встановлено, що позивач, реалізовуючи пиво в пляшках, не оподатковував акцизним податком повну вартість товару за період березень 2017 року - грудень 2018 року за здійснену операцію, внаслідок чого позивачу збільшену суму грошового зобов`язання з акцизного податку на суму 272 625,44 грн. Скаржник указує, що пиво в пляшках купувалось із зазначенням коду УКТ ЗЕД в податкових накладних 2203 00 01 00 (відповідно до розділу 4, групи 22 ЗУ «Про митний тариф України» розшифровується як пиво в пляшках).