1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

08 червня 2022 року

м. Київ

справа № 481/1069/16

провадження № 61-6070ск20

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Крата В. І.,

суддів: Антоненко Н. О., Дундар І. О., Краснощокова Є. В. (суддя-доповідач), Русинчука М. М.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ,

відповідач - Новоюр`ївська сільська рада Новобузького району Миколаївської області,

третя особа - Приватно-орендне сільськогосподарське підприємство «Злагода»,

розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Казанківського районного суду Миколаївської області від 16 грудня 2019 року в складі судді Томашевського О. О. та постанову Миколаївського апеляційного суду від

25 лютого 2020 року в складі колегії суддів: Царюк Л. М., Базовкіної Т. М., Прокопчук Л. М.,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

У жовтні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Новоюр`ївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області, третя особа - Приватно-орендне сільськогосподарське підприємство «Злагода» (далі - ПОСП «Злагода»), про встановлення факту членства, визнання права на земельну частку (пай) та зобов`язання вчинити певні дії.

Позов мотивований тим, що в ході розпаювання Колективного пайового сільськогосподарського підприємства «Максимівський» (далі - КПСП «Максимівський») було передбачено передачу членам підприємства земельної частки (паю) в розмірі близько 12,76 умовних кадастрових гектарів. При цьому, до складу земельних угідь увійшли землі колективної власності площею 1926 га, які підлягали паюванню без обмежень.

Проте, були розпайовані лише 1727,2 га, які надані в приватну власність 132 особам членам підприємства. Інша частина земельних угідь залишається в приватному користуванні власників ПОСП «Злагода», яке є правонаступником КСП «Максимівський».

У свою чергу, він працював в КПСП «Максимівський» з 18 травня 1998 року та був членом підприємства, про що свідчить свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства, виданого відповідно до списку осіб, які мають право на майновий пай, затвердженого зборами співвласників 17 травня 2001 року.

Про можливість відновлення свого права на земельну частку (пай) він довідався 18 вересня 2014 року, після чого відразу почав звертатися до органів влади щодо внесення його до списку осіб, які мають право на земельну частку (пай) КПСП «Максимівський».

Посилаючись на ці обставини, з урахуванням неодноразових уточнень, остаточно просив:

встановити факт прийняття його у члени КПСП «Максимівський»;

встановити право на земельну частку (пай) із земель резервного фонду Новоюр`ївської сільської ради в розмірах, встановлених цією радою;

спонукати уповноважені органи, зокрема, Новобузьку районну державну адміністрацію, Новоюр`ївську сільську раду внести його прізвище в список для оформлення права власності на земельну частку (пай) та дати дозвіл на оформлення правовстановлюючих документів.

Короткий зміст рішень суду першої та апеляційної інстанції

Рішенням Казанківського районного суду Миколаївської області від 16 грудня 2019 року, залишеним без змін постановою Миколаївського апеляційного суду від 25 лютого 2020 року, у задоволенні позову відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з того, що позивач не довів наявність умов для отримання права на земельну частку (пай) із земель колективної власності. У спірних правовідносинах основою набуття статусу члена й виникнення відповідних майнових прав, є юридичний склад, що включає в себе прийняття уповноваженим органом відповідного рішення про прийняття заявника до складу членів колективного сільськогосподарського підприємства та його членство у цієї організації на час розпаювання, проте під час розгляду справи суд цих підстав не встановив.

Постанова апеляційного суду мотивована тим, що відсутні будь-які докази, що підтверджують членство позивача у КПСП «Максимівській» на момент передачі землі в колективну власність, зокрема, обставини прийняття в члени цього підприємства відповідно до процедури, визначеної в його Статуті.

Сам по собі факт, що позивач з травня 1998 року перебував у трудових відносинах з КПСП «Максимівській» та у 2001 році отримав свідоцтво про право власності на майновий пай члена СГВК «Злагода» не підтверджує набуття ним членства в КПСП «Максимівський», а відтак й права на земельну частку (пай) із земель зазначеного підприємства відповідно до Державного акта на право колективної власності на землю, виданого КПСП «Максимівський» у 1997 році. При цьому трудова книжка свідчить не про членство в КПСП, а про наявність трудових відносин з ним.

Аргументи учасників справи

У березні 2020 року ОСОБА_1 подав до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій, з урахуванням уточнень, просить скасувати судові рішення та передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Касаційна скарга мотивована тим, що суди порушили положення цивільного процесуального законодавства України щодо встановлення фактичних обставин справи, які мають значення для правильного вирішення справи і винесення справедливого рішення, зокрема відмова у виклику ключових свідків, невиконання сторонами процесу вимог суду щодо надання доказів, свідоме і умисне перекручування та неправильне трактування законів України, норм міжнародного права судами першої та апеляційної інстанцій є підставою для скасування судових рішень та направлення справи на новий розгляд.

Межі та підстави касаційного перегляду

Ухвалою Верховного Суду від 02 грудня 2020 року відкрито касаційне провадження у цій справі.

В ухвалі зазначено, що наведені у касаційній скарзі доводи містять підстави передбачені пунктами 4 частини другої статті 389 ЦПК України для відкриття касаційного провадження (суд необґрунтовано відхилив клопотання про витребування, дослідження або огляд доказів або інше клопотання (заяву) учасника справи щодо встановлення обставин, які мають значення для правильного вирішення справи).

Ухвалою Верховного Суду від 31 травня 2022 року справу призначено до судового розгляду.

Фактичні обставини справи

31 січня 1997 року КПСП «Максимівський» отримало Державний акт на право колективної власності на землю із списком громадян, членів підприємства, які мають право на земельну частку (пай).

У цьому списку громадян колективного сільськогосподарського підприємства «Максимівський», який було додано до Державного акта, прізвище


................
Перейти до повного тексту