ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2022 року
м. Київ
cправа № 925/162/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Огородніка К.М.- головуючого, Банаська О.О., Жукова С.В.,
за участю секретаря судового засідання - Ксензової Г.Є.;
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" в особі філії Черкаського обласного управління АТ "Ощадбанк"
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 07.12.2021
та ухвалу Господарського суду Черкаської області від 22.06.2021 (в частині задоволення заяви керуючого реструктуризації боргів фізичної особи ОСОБА_1 , про затвердження плану реструктуризації боргів фізичної особи ОСОБА_1 )
у справі № 925/162/20
за заявою ОСОБА_1
про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 .
Представники сторін та учасників справи в судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 04.08.2020 відкрито провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 (далі - боржник); введено процедуру реструктуризації боргів боржника; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; призначено керуючим реструктуризацією боржника арбітражного керуючого Бабенка Едуарда Вадимовича; встановлено строк подання керуючим реструктуризацією боргів боржника відомостей про результати розгляду вимог кредиторів; визначено 25.09.2020 датою складення керуючим реструктуризацією боргів боржника реєстру вимог кредиторів; визначено 06.10.2020 датою попереднього засідання суду; встановлено строк проведення керуючим реструктуризацією боргів боржника разом з боржником інвентаризації майна боржника та визначення його вартості до 05.10.2020; встановлено строк підготовки та подання до господарського суду плану реструктуризації боргів боржника до 05.11.2020.
05.08.2020 на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет оприлюднено офіційне оголошення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 30.11.2020: затверджено перелік конкурсних кредиторів, розмір їх вимог за грошовими зобов`язаннями, черговість задоволення кожної вимоги, в тому числі, визнано кредитором боржника Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України: на суму 4204,00 грн, судового збору, які підлягають погашенню до задоволення вимог кредиторів; на суму 1 024 003,05 грн вимог, які забезпечені іпотекою квартири і які задовольняються за рахунок такого майна; на суму 57 481,62 грн основного боргу, які не забезпечені іпотекою квартири і підлягають погашенню у другу чергу; на суму 43 331,56 грн пені, які підлягають погашенню у третю чергу.
При цьому суд постановив, що визнані вимоги на суму 57 481,62 грн основного боргу та 43 331,56 грн пені не включаються до заборгованості боржника, у разі її реструктуризації за процедурою неплатоспроможності фізичної особи згідно з планом реструктуризації або з мировою угодою відповідно до пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу; визначено дату проведення зборів кредиторів до 15.12.2020; призначено дату проведення підсумкового засідання.
Ухвала суду була надіслана учасникам справи електронною поштою і вручена АТ "Державний ощадний банк України", ГУ ДПС у Черкаській області, боржнику і арбітражному керуючому 10.12.2020.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області суду за № 1 від 23.03.2021 у задоволенні заяв керуючого реструктуризацією арбітражного керуючого Бабенка Е.В. від 15.02.2021 №02-17/1318 (вх. №2446/21 від 15.02.2021) та боржника, фізичної особи ОСОБА_1 від 05.02.2021 (вх.№2444/21 від 15.02.2021) про затвердження плану реструктуризації боргів боржника відмовлено; зобов`язано керуючого реструктуризацією розробити новий план реструктуризації та надати його для схвалення кредиторам та боржнику; підсумкове засідання відкладено.
Керуючим реструктуризацією арбітражним керуючим Бабенком Е.В. до суду подано заяву від 16.06.2021 № 02-17/1388 з вимогою: затвердити погоджений із боржником план реструктуризації боргів боржника у справі № 925/162/20 про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 у ній редакції, викладеній у поданій заяві.
В подальшому, керуючим реструктуризацією до суду подано заяву від 17.06.2021 №02-17/1389 з рішенням, викладеним у формі протоколу від 14.06.2021 №3, яким "...загальні збори кредиторів фізичної особи ОСОБА_1 вважаються неповноважними (нелегітимними) і не вправі приймати рішення згідно порядку денного" з огляду на ненадходження на електронну адресу арбітражного керуючого у строк, встановлений для голосування кредиторів, жодного заповненого бюлетеню.
Короткий зміст оскаржених судових рішень судів першої та апеляційної інстанції
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 22.06.2021 затверджено план реструктуризації боргів боржника - фізичної особи ОСОБА_1 у редакції, викладеній в резолютивній частині ухвали.
Затверджуючи план реструктуризації боргів боржника - фізичної особи ОСОБА_1 суд виходив з того, що
- керуючим реструктуризацією, арбітражним керуючим Бабенко Е.В. та фізичною особою боржником протягом процедури неплатоспроможності добросовісно виконувалися передбачені законодавством дії щодо розроблення реального плану реструктуризації боргів, вказівки суду щодо корегування плану та реального намагався затвердити план на зборах кредиторів;
- план реструктуризації боргів відповідає приписам статті 124 КУзПБ та поведінка боржника свідчить про його реальне бажання знайти компроміс з кредиторами щодо погашення його боргу.
За висновком суду першої інстанції, ГУ ДПС у Черкаській області не має вимог, які підлягають погашенню за рахунок забезпеченого майна (квартири) у порядку пункту 5 Прикінцевих і перехідних положень Кодексу, а забезпечений кредитор (АТ "Ощадбанк") не прийняв участі у голосуванні на зборах кредиторів (протокол від 14.06.2021 №3) з питання схвалення запропонованого керуючим реструктуризацією плану реструктуризації станом на 25.05.2021. Відтак, такий план вважається схваленим відповідно до абзацу18 пункту 5 Прикінцевих і перехідних положень Кодексу.
Суд першої інстанції, зважаючи на заперечення АТ "Ощадбанк" стосовно "розміру суми, яка щомісячно буде виділятися для погашення вимог кредиторів", відповідно до абзацу 2 частини 7 статті 126 КУзПБ змінив план реструктуризації у частині розміру суми, яка щомісяця буде виділятися для погашення вимог кредиторів, а також інших сум та строків, які на підставі такої суми були розраховані.
Не погодившись з прийнятою ухвалою, АТ "Державний ощадний банк України" звернулося до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просило скасувати ухвалу Господарського суду Черкаської області від 22.06.2021 та ухвалити нове рішення, яким відмовити у схваленні плану реструктуризації боргів боржника - фізичної особи ОСОБА_1 .
Суд апеляційної інстанції визначив, що ключовими аргументами апеляційної скарги є:
- кредитор отримав план реструктуризації боргів боржника лише 22.02.2021;
- рішення прийнято без врахування рішення комітету з управління заборгованості АТ "Державний ощадний банк України" від 26.02.2021;
- до плану реструктуризації боргів боржника включені не всі грошові вимоги банку.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 07.12.2021 ухвалу Господарського суду Черкаської області від 22.06.2021 у справі № 925/162/20 залишено без змін.
Апеляційний суд погодився з висновком суду першої інстанції, вказавши, що місцевим судом правильно затверджено план реструктуризації боргів, який містить всі передбачені статтею 124 КУзПБ вимоги. Крім того, боржник добросовісно виконував вказівки суду щодо корегування плану та реально намагався затвердити план на зборах кредиторів.
Короткий зміст вимог касаційної скарги з узагальненими доводами особи, яка подала касаційну скаргу
Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» (далі - АТ «Ощадбанк», скаржник) звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить ухвалу Господарського суду Черкаської області від 22.06.2021 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 07.12.2021 скасувати в частині задоволення заяви керуючого реструктуризації боргів фізичної особи ОСОБА_1 про затвердження плану реструктуризації боргів фізичної особи ОСОБА_1 . В скасованій частині справу направити до Господарського суду Черкаської області на новий розгляд. В іншій частині судові рішення залишити без змін.
Підставами для касаційного оскарження судових рішень у цій справі визначено положення пункту З частини другої статті 287 ГПК України, оскільки суди, затвердивши план реструктуризації боргів боржника у запропонованій редакції, припустились порушень норм пункту 5 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" КУзПБ, висновок Верховного Суду щодо питання застосування яких у подібних правовідносинах відсутній, тоді як суди попередніх інстанцій неправильно, всупереч положенням в пункті 5 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" КУзПБ, здійснили розрахунок процентної ставки, що застосовується на реструктуризоване зобов`язання боржника, а також безпідставно погодились з неправильно здійсненим в плані реструктуризації розрахунком суми заборгованості боржника, яка має бути повернута в процесі реструктуризації згідно з відповідним планом, також суди дійшли помилкового висновку про схвалення кредитором плану реструктуризації боржника, так як на зборах кредитор був проти, а на наступних зборах - представник не був присутнім.
Доводи інших учасників справи
Від інших учасників справи відзиви на касаційну скаргу не надійшли, що відповідно до положень частини третьої статті 295 ГПК України не перешкоджає перегляду судових рішень.
Позиція Верховного Суду та висновки щодо застосування норм права
Відповідно до частини першої статті 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судами першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Об`єктом касаційного оскарження у цій справі є ухвала суду першої інстанції, залишена без змін постановою суду апеляційної інстанції, про затвердження плану реструктуризації боргів боржника - фізичної особи ОСОБА_1 , що заперечується АТ «Ощадбанк», визнаного кредитором боржника ухвалою суду від 30.11.2020.
Відповідно до частини другої статті 6 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ) щодо боржника-фізичної особи застосовуються такі судові процедури: реструктуризація боргів боржника; погашення боргів боржника. Процедура погашення боргів боржника вводиться у справі про неплатоспроможність разом з визнанням боржника банкрутом.
Згідно зі статтею 1 КУзПБ реструктуризація боргів боржника - це судова процедура у справі про неплатоспроможність фізичної особи, що застосовується з метою відновлення платоспроможності боржника шляхом зміни способу та порядку виконання його зобов`язань згідно з планом реструктуризації боргів боржника.
Регулювання реструктуризації боргів боржника - фізичної особи наведено в розділі ІІІ "Реструктуризація боргів боржника" книги четвертої "Відновлення платоспроможності фізичної особи" КУзПБ.
Зокрема, стаття 124 цього Кодексу встановлює загальні вимоги до плану реструктуризації боргів боржника, серед яких є вимоги до умов, що мають бути зазначені у цьому плані (частина друга), а частиною четвертою цієї статті КУзПБ також визначені загальні вимоги до виконання плану реструктуризації боргів боржника - пропорційно за рахунок коштів, отриманих від виконання плану реструктуризації боргів, у черговості, визначеній цим Кодексом. У разі реалізації в процедурі реструктуризації боргів майна боржника, яке є предметом забезпечення, план реструктуризації боргів має передбачати позачергове задоволення вимог кредитора за зобов`язаннями, які таке майно забезпечує. Кошти, що залишилися після реалізації майна боржника, яке є предметом забезпечення, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів згідно із затвердженим господарським судом планом реструктуризації боргів у черговості, визначеній цим Кодексом (частина четверта статті 124 Кодексу України з процедур банкрутства).
Водночас пунктом 5 розділу "Прикінцеві та Перехідні положення" КУзПБ установлено, що протягом п`яти років з дня введення в дію цього Кодексу заборгованість фізичної особи, що виникла до дня введення в дію цього Кодексу, за кредитом в іноземній валюті, який забезпечений іпотекою квартири або житлового будинку, що є єдиним місцем проживання сім`ї боржника, реструктуризується за процедурою неплатоспроможності фізичної особи згідно з планом реструктуризації або з мировою угодою з урахуванням особливостей, встановлених цим пунктом.
Цим пунктом КУзПБ також передбачені особливості здійснення провадження у справі про відновлення платоспроможності фізичних осіб, особливості складу кредиторських вимог до боржника, що можуть бути визнані судом, особливості реструктуризації заборгованості фізичної особи, умов у плані реструктуризації та порядку його виконання.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 30.11.2020 ухвалою суду: затверджено перелік конкурсних кредиторів, розмір їх вимог за грошовими зобов`язаннями, черговість задоволення кожної вимоги, в тому числі визнано кредитором боржника АТ "Державний ощадний банк України: на суму 4 204,00 грн, судового збору, які підлягають погашенню до задоволення вимог кредиторів; на суму 1 024 003,05 грн вимог, які забезпечені іпотекою квартири і які задовольняються за рахунок такого майна; на суму 57 481,62 грн основного боргу, які не забезпечені іпотекою квартири і підлягають погашенню у другу чергу; на суму 43 331,56 грн пені, які підлягають погашенню у третю чергу.