ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2022 року
м. Київ
cправа № 914/969/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Колос І.Б. (головуючий), Бенедисюка І.М., Малашенкової Т.М.,
за участю секретаря судового засідання Малихіної О.В.,
представників учасників справи:
позивача - обласного комунального підприємства «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації» - не з`явився,
відповідача - Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України - Грищенко К.В., в порядку самопредставництва (витяг з ЄДР від 02.02.2022)
розглянув у відкритому судовому засіданні
касаційну скаргу обласного комунального підприємства «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації»
на рішення господарського суду Львівської області від 29.06.2021 (суддя Горецька З.В.)
та постанову Західного апеляційного господарського суду від 05.10.2021 (головуючий суддя: Галушко Н.А., судді: Желік М.Б., Орищин Г.В.)
у справі № 914/969/21
за позовом обласного комунального підприємства «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації» (далі - ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації»)
до Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (далі - Відділення)
про визнання недійсним рішення.
1. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації» звернулося до господарського суду Львівської області з позовом до Відділення про визнання недійсним рішення від 25.03.2021 № 63/16-р/к у справі № 63/5-02-127-2020 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу» (далі - Рішення АМК).
Позовна заява мотивована з посиланням на приписи статті 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції» та наявність визначених законом підстав для визнання Рішення АМК недійсним.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
Рішенням господарського суду міста Києва від 29.06.2021 зі справи № 914/969/21, яке залишено без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 05.10.2021, у задоволенні позову відмовлено, з посиланням, зокрема, на законність та обґрунтованість Рішення АМК.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації» (з урахуванням заяви про усунення недоліків касаційної скарги), з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, просить суд касаційної інстанції рішення та постанову у справі скасувати, ухвалити нове рішення про задоволення позову.
2. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
В обґрунтування доводів касаційної скарги скаржник посилається на:
- пункт 1 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), зазначаючи, що суди попередніх інстанцій неправильно застосували приписи статей 12, 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», без урахування висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 14.05.2020 у справі № 910/14493/18, зокрема, судами не встановлено факту зловживання монопольним становищем на підставі належних і допустимих доказів (при цьому, саме по собі займання монопольного становища суб`єктом господарювання на ринку не підтверджує його зловживання та не може бути підставою для притягнення до відповідальності);
- пункт 3 частини другої статті 287 ГПК України, посилаючись на відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування приписів статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у подібних правовідносинах щодо надання інформації про зареєстровані речові права на нерухоме майно, що виникли в установленому порядку до 01.01.2013, з урахуванням особливостей відносин, які складаються на ринку реєстрації прав нерухомого майна, зокрема, з урахуванням положень частини п`ятої статті 12 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пункту 8 Збірника норм часу на роботи, що виконуються суб`єктами господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об`єктів нерухомого майна, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 21.11.2003 за № 198 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12.02.2004 за № 188/8787).
Доводи інших учасників справи, заявлені клопотання
Від Відділення відзив на касаційну скаргу не надходив.
16.06.2022 від представника ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації» надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, у зв`язку з труднощами добирання до міста Києва, пов`язаними з введеним в Україні воєнним станом.
У судовому засіданні 16.06.2022 Суд протокольною ухвалою відмовив у задоволенні вказаного клопотання, з огляду на те, що представник Підприємства мав можливість скористатися правом та взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
3. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Рішення судів попередніх судових інстанцій мотивовані такими фактичними встановленими обставинами та висновками.
Рішенням АМК:
- визнано, що ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації» у період 2018, 2019, 2020 років та січня-березня 2021 року займало монопольне становище на ринку послуг із надання інформації про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що виникли в установленому законом порядку до 01.01.2013 у територіальних межах зони обслуговування, визначеної рішенням Івано-Франківської обласної ради від 25.06.2013 № 974-22/213, з часткою 100 відсотків, не маючи при цьому жодного конкурента у визначених територіальних межах;
- визнано дії ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації», які полягають у включенні до вартості послуг тих робіт, що не передбачені Збірником норм часу, наслідком чого є завищення вартості послуги з надання інформації про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що виникли в установленому законодавством порядку до 01.01.2013 в територіальних межах зони обслуговування ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації», визначеної рішенням Івано-Франківської обласної ради від 25.06.2013 № 974-22/213, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 1 частини другої статті 13 та пунктом 2 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку, в частині встановлення таких цін реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку зазначених послуг;
- за порушення, зазначене у пункті 2 резолютивної частини рішення на ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації» накладено штраф у розмірі 68 000,00 грн.;
- зобов`язано ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації» припинити порушення у місячний термін з дня отримання рішення шляхом встановлення економічно обґрунтованої вартості послуги з надання інформації про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що виникли в установленому законодавством порядку до 01.01.2013, про що повідомити Відділення.
Рішенням АМК встановлено, зокрема, що:
- відповідачем в антимонопольній справі є ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації»;
- згідно з відомостями, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, засновником ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації» є Івано-Франківська обласна рада;
- основним видом діяльності ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації» є діяльність у сфері архітектури (код КВЕД 71.11);
- відповідно до статуту, затвердженого рішенням Івано-Франківської обласної ради від 09.12.2016 № 360-11/2016, основними напрямками діяльності названого підприємства є технічна інвентаризація, паспортизація і оцінка об`єктів нерухомого майна; виготовлення, оформлення технічної документації на об`єкти нерухомого майна;
- в розумінні статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції» ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації», здійснюючи діяльність з надання послуг, є суб`єктом господарювання;
- об`єктами аналізу щодо визначення монопольного (домінуючого) становища є: суб`єкт господарювання - ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації», товар - послуга з надання інформації про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що виникли в установленому законодавством порядку до 01.01.2013 (далі - Послуга);
- інша господарська діяльність ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації», крім послуги з надання інформації про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли в установленому законодавством порядку до 01.01.2013, не є об`єктом аналізу щодо визначення монопольного (домінуючого) становища;
- необхідність отримання Послуги обумовлена положеннями Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»;
- згідно зі статтею 2 названого Закону, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
- відповідно до частини третьої статті 3 цього ж Закону, речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації;
- для підтвердження дійсності речових прав на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року власнику (спадкоємцю) такого майна або державному реєстратору, що здійснює державну реєстрацію прав на нього, необхідно отримати від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію про наявність зареєстрованого такого права;
- враховуючи те, що Послуга визначена законодавством та не може бути замінена іншою, перелік взаємозамінних товарів не складався;
- з метою забезпечення реалізації повноважень органів місцевого самоврядування щодо обліку об`єктів нерухомого майна рішенням Івано-Франківської обласної ради від 25.06.2013 № 974-22/2013 затверджене Положення про порядок обліку нерухомого майна на території області (далі - Положення), яке регулює відносини, пов`язані з обліком об`єктів нерухомого майна та об`єктів незавершеного будівництва, за винятком земельних ділянок, незалежно від форми власності, на території області;
- відповідно до названого Положення обласним комунальним підприємствам «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації» та «Коломийське міжрайонне бюро технічної інвентаризації» доручено вести на постійній основі облік об`єктів нерухомого майна на території області;
- облік об`єктів нерухомого майна (накопичення, зберігання на постійній основі, узагальнення та опрацювання інформації щодо об`єктів нерухомого майна на паперових та електронних носіях) передбачає, зокрема, надання фізичним та юридичним особам, у тому числі, спадкоємцям та правонаступникам юридичних осіб, відомостей щодо належних їм об`єктів нерухомого майна;
- таким чином, виробниками Послуги на території Івано-Франківської області є ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації» та обласне комунальне підприємство «Коломийське міжрайонне бюро технічної інвентаризації»;
- споживачами Послуги є власники, інші правонабувачі або уповноважені ними особи у разі подання документів для проведення державної реєстрації набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на об`єкт нерухомого майна, права на який виникли до 01.01.2013;
- інформація про технічні показники та наявність зареєстрованого права власності на об`єкт нерухомого майна, права на який виникли до 01.01.2013, міститься в інвентаризаційних справах, які перебувають на обліку в ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації» та обласному комунальному підприємстві «Коломийське міжрайонне бюро технічної інвентаризації», та не має взаємозамінних товарів;
- отже, товарними межами ринку є послуга з надання інформації про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що виникли в установленому законодавством порядку до 01.01.2013;
- Положенням визначені зони обслуговування (територія, на якій розташовані об`єкти нерухомого майна, право власності на які підлягає державній реєстрації):
для ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації» - міста Болехів, Калуш, Івано-Франківськ, Богородчанський, Галицький, Долинський, Калуський, Надвірнянський, Рогатинський, Рожнятівський, Тисменицький райони та частина Тлумацького району (м. Тлумач, села Антонівка, Буківна, Бушкалик, Братишів, Вільне, Гончарівка, Діброва, Живачів, Золота Липа, Загір`я, Королівка, Купелів, Локітка, Нижнів, Надорожна, Новосілка, Озеряни, Олешів, Остриня, Палагичі, Петрилів, Підвербці, Попелів, Смерклів, Тарасівка);
для обласного комунального підприємства «Коломийське міжрайонне бюро технічної інвентаризації» - міста Коломия, Яремче та населені пункти Яремчанської міської ради (селище Ворохта, села Дора, Ямна, Микуличин, Татарів, Яблуниця, Паляниця, Вороненко), Коломийський, Снятинський, Косівський, Верховинський, Городенківський райони та частина Тлумацького району (м. Тлумач, села Ісаків, Бортники, Будзин, Вікняни, Гавриляк, Гарасимів, Гончарів, Гостів, Грабичанка, Гринівці, Грушка, Делева, Долина, Жабокруки, Жуків, Колінці, Кутище, Лиса Гора, Луг, Мостище, Мельники, Прибилів, Обертин, Одаїв, Олеша, Олещино, Петрів, Пужники, Сокирчин, Соколівка, Суходіл, Хотимир, Яківка);
- при визначенні територіальних (географічних) меж ринку надання Послуги враховано мінімальну територію, за межами якої придбання товару для споживачів є неможливим;
- отже, територіальними (географічними) межами ринку надання Послуги є зона обслуговування ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації», визначена рішенням Івано-Франківської обласної ради від 25.06.2013 № 974-22/2013;
- часовими межами ринку Послуги визначено проміжок часу, що охоплює 2018, 2019 роки та січень - вересень 2020 року;
- відповідно до Положення інформація про технічні показники та наявність зареєстрованого права власності на об`єкт нерухомого майна, розташований у зоні обслуговування ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації», визначеній рішенням Івано-Франківської обласної ради від 25.06.2013 № 974-22/2013, права на який виникли до 01.01.2013, міститься в інвентаризаційних справах, які перебувають на обліку в ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації»;
- отже, враховуючи, що єдиним володільцем та розпорядником інформації про проведену державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли в установленому законодавством порядку до 01.01.2013, яка міститься на паперових носіях, у визначених територіальних межах є ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації», конкуренція на ринку Послуг відсутня;
- виходячи з наведеного, частка ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації» на ринку надання Послуги у зоні обслуговування названого Підприємства, визначеній рішенням Івано-Франківської обласної ради від 25.06.2013 № 974-22/2013, у 2018, 2019 роках та січні - вересні 2020 року становила 100 відсотків;
- адміністративним бар`єром входу на ринок є прийняття Івано-Франківською обласною радою рішення від 25.06.2013 № 974-22/2013, відповідно до якого повноваження щодо обліку об`єктів нерухомого майна на території області покладені виключно на ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації» та обласне комунальне підприємство «Коломийське міжрайонне бюро технічної інвентаризації», внаслідок чого інші суб`єкти господарювання позбавлені можливості вступу на ринок;
- наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 08.04.2004 № 76 затверджено Методичні рекомендації з питань застосування норм часу на роботи та послуги, що виконуються бюро технічної інвентаризації України (далі - Методичні рекомендації);
- згідно з пунктом 1.1 Методичних рекомендацій, останні є посібником до Збірника норм часу на роботи та послуги, що виконуються суб`єктами господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об`єктів нерухомого майна (далі - Збірник норм часу), затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 21.11.2003 № 198;
- відповідно до пункту 1.2 Методичних рекомендацій, останні мають роз`яснювальний інформаційний характер, деталізують порядок та методику застосування норм часу у процесі формування цін на послуги, що надаються населенню України;
- пунктом 1.12 Методичних рекомендацій передбачено, що кожне бюро технічної інвентаризації самостійно розраховує вартість однієї норми часу для встановлення рівня тарифу;
- згідно з роз`ясненням Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України щодо застосування Наказу № 186, які (роз`яснення) розміщені на офіційному сайті Мінрегіону України 02.04.2019, у розділі «Житлово-комунальне господарство/Роз`яснення впровадження нормативно-правових актів» зазначено, що ціни на послуги зберігача встановлюються на підставі калькуляції, затвердженої керівником суб`єкта господарювання, з урахуванням вимог Збірника норм часу на роботи, що виконуються суб`єктами господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об`єктів нерухомого майна, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 21.11.2003 № 198, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.02.2004 за № 188/8787;
- Збірник норм часу, який діє з 10.07.2015 по теперішній час, складається з п`яти розділів, а саме: 1. Технічна інвентаризація і паспортизація об`єктів нерухомого майна, оцінка і переоцінка будинків, будівель і споруд; 2. Складання довідок, розрахунок ідеальних часток, розподіл об`єкта; 3. Інші роботи; 4. Технічна інвентаризація зелених насаджень; 5. Технічна інвентаризація інженерних мереж;
- наказом ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації» від 27.08.2015 № 34 відповідно до Збірника норм часу затверджені Комплексні норми часу на роботи з технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна (далі - Комплексні норми), у тому числі, норми часу на складання і видачу довідки щодо показників на об`єкт нерухомого майна та наявність зареєстрованого права власності (далі - Довідка);
- згідно з Комплексними нормами до складу робіт по складанню та видачі Довідки у період з 01.01.2018 по 21.05.2020 входили основні роботи, передбачені параграфами Збірника норм часу, як-от: вихід для виконання робіт з інвентаризації об`єктів нерухомого майна, обстеження будинків, будівель і споруд під час поточної технічної інвентаризації із зіставленням планів і форм на місці для встановлення відповідності складу об`єкту, складання акта поточних змін, заповнення штампів щодо наявності або відсутності поточних змін на певний час, складання технічного паспорту на об`єкт нерухомості без зняття копії зі схематичного плану земельної ділянки і поверхового плану, зняття копій з інвентаризаційних матеріалів шляхом застосування копіювальної техніки, виготовлення довідки про показники об`єкта, таксування виконаних робіт, підшивання в інвентаризаційно - реєстраційну справу матеріалів; інші роботи, передбачені розділом 3 Збірника часу, як-от: приймання, укладання та реєстрація договору, обробка персональних даних, розшукування інвентаризаційно - реєстраційної справи, унесення в книгу обліку видачі з архіву з позначкою про повернення, унесення інвентаризаційно - реєстраційної справи в книгу опису справ, що надходять в архів і повернення справи на місце, складання акта виконаних робіт, видача документа замовнику, виписка рахунків, електронна версія;
- у період з 22.05.2020 по теперішній час до складу робіт по складанню та видачі Довідки входять параграфи розділу 3 Збірника норм часу: «Приймання, укладання та реєстрація договору», «Обробка персональних даних», «Виписка рахунків, електронна версія», «Розшукування інвентаризаційно - реєстраційної справи, унесення в книгу обліку видачі з архіву з позначкою про повернення», «Підшивання в інвентаризаційно - реєстраційну справу матеріалів при поточній інвентаризації або брошурування копій, що видаються замовникам», «Унесення інвентаризаційно - реєстраційної справи в книгу опису справ, що надходять в архів, і повернення справи на місце», «Складання акта виконаних робіт», «Видача документа замовнику»; параграф 2.3 розділу 2 Збірника норм часу «Формування, друкування та видання довідки про наявність зареєстрованого права власності на об`єкт нерухомості на одне прізвище»;
- вартість Довідки розрахована шляхом множення норми часу на роботи по складанню та видачі Довідки на вартість однієї норми часу на роботи та послуги, що виконуються ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації»;
- вартість Довідки затверджена наказами ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації» від 31.07.2017 № 20, від 14.05.2018 № 9, від 29.12.2018 № 29 та від 22.05.2020 № 20;
- вартість норми часу на виконання робіт (послуг), що надаються ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації» у період з 01.01.2018 по 14.05.2018 року становила 170,00 грн./год., з 15.05.2018 по 31.12.2018 - 195,00 грн./год., з 01.01.2019 - 275,00 грн./год.;
- механізм проведення суб`єктами господарювання технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна всіх форм власності визначений Інструкцією про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Держбуду України 24.05.2001 № 127 (далі - Інструкція);
- відповідно до пункту 6 Інструкції технічну інвентаризацію проводять у випадках прийняття в експлуатацію завершених будівництвом об`єктів; перед проведенням державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва, щодо якого отримано право на виконання будівельних робіт; перед проведенням державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна, що утворився в результаті поділу, об`єднання об`єкта нерухомого майна або виділення частки з об`єкта нерухомого майна, крім випадків, коли в результаті такого поділу, об`єднання або виділення частки шляхом реконструкції завершений будівництвом об`єкт приймався в експлуатацію. В інших випадках технічна інвентаризація проводиться за бажанням замовника;