ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 червня 2022 року
м. Київ
cправа № 911/1645/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Случ О. В. - головуючий (доповідач), Волковицька Н. О., Могил С. К.,
за участю секретаря судового засідання - Мазуренко М. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Бучанської міської ради
на рішення Господарського суду Київської області від 23.09.2021 (суддя Шевчук Н. Г.)
і постанову Північного апеляційного господарського суду від 24.01.2022 (головуючий суддя Коротун О. М., судді Майданевич А. Г., Сулім В. В.)
у справі № 911/1645/21
за позовом керівника Бучанської окружної прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Бучанської міської об`єднаної територіальної громади
до 1) Бучанської міської ради, 2) фізичної особи-підприємця Харченко Яни Костянтинівни і 3) Відділу культури, національностей та релігій Бучанської міської ради,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Бучанська дитяча школа мистецтв ім. Левка Ревуцького,
про визнання недійсним договору оренди та зобов`язання звільнити частину нежитлового приміщення,
(у судовому засіданні взяли участь прокурор - Красножон О. М., представник відповідача-1 - Галдецька Ю. В.)
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. Керівник Бучанської окружної прокуратури Київської області (далі - прокурор) в інтересах держави в особі Бучанської міської об`єднаної територіальної громади звернувся до Господарського суду Київської області з позовом до Бучанської міської ради (далі - відповідач-1, Міська рада), фізичної особи-підприємця Харченко Яни Костянтинівни (далі - відповідач-2, ФОП Харченко Я. К.) та Відділу культури, національностей та релігій Бучанської міської ради (далі - відповідач-3, Відділ культури), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Бучанської дитячої школи мистецтв ім. Левка Ревуцького (далі - третя особа, Школа мистецтв), про (1) визнання недійсним з моменту укладення договору оренди від 12.11.2020 № 9 та (2) зобов`язання ФОП Харченко Я. К. звільнити частину нежитлового приміщення Школи мистецтв, площею 24,9 кв. м., вартістю 596 597,00 грн, розташованого за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Михайла Гориня (колишня вул. Будьонного), буд. 2 та повернути вказану частину нежитлового приміщення балансоутримувачу - Відділу культури за актом приймання-передачі.
2. В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що Бучанською окружною прокуратурою Київської області за результатами опрацювання інформації, розміщеної на електронному майданчику ТОВ "Держзакупівлі.онлайн" встановлено порушення вимог законодавства України в частині заборони перепрофілювання позашкільних навчальних закладів, їх перепідпорядкування, злиття, передачу приміщень, обладнання, техніки в оренду, концесію, відчуження (продаж) землі та/або майна.
3. У позовній заяві прокурор вказує на наявність підстав для визнання недійсним укладеного між відповідачами договору оренди частини нежитлового приміщення комунальної власності від 12.11.2020 № 9, оскільки Школа мистецтв є позашкільним навчальним закладом, оренда об`єктів та майна якої відповідно до частини четвертої статті 80 Закону України "Про освіту" можлива лише у випадках оренди для надання послуг, пов`язаних із забезпеченням освітнього процесу або обслуговуванням учасників освітнього процесу.
4. Прокурор наголошує, що використання ФОП Харченко Я. К. орендованого приміщення для надання послуг перукарнями та салонами краси порушує інтереси держави у сфері контролю за ефективним та цільовим використанням як коштів місцевого бюджету, так і використання цього приміщення не за цільовим призначенням.
Короткий зміст судових рішень
5. Рішенням Господарського суду Київської області від 23.09.2021, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 24.01.2022, позов задоволено повністю:
- визнано недійсним договір оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності Бучанської міської об`єднаної територіальної громади № 9, укладений 12.11.2020 між Міською радою, Відділом культури, та ФОП Харченко Я. К.;
- зобов`язано ФОП Харченко Я. К. звільнити частину нежитлового приміщення Школи мистецтв, площею 24,9 кв. м., вартістю 596 597,00 грн, розташованого за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Михайла Гориня (колишня вул. Будьонного), буд. 2, згідно з договором оренди від 12.11.2020 № 9 та повернути вказану частину нежитлового приміщення балансоутримувачу - Відділу культури за актом приймання-передачі.
6. Судові рішення обґрунтовані тим, що захист інтересів держави в особі територіальної громади міста має здійснювати відповідна міська рада, проте у разі, коли саме цей орган місцевого самоврядування вчинив дії у виді прийняття рішення, яке є незаконним та порушує інтереси держави в особі територіальної громади міста, правомірним є звернення до суду прокурора та визначення міської ради відповідачем; іншого органу місцевого самоврядування, який би міг здійснити захист інтересів держави в особі територіальної громади міста, не існує.
7. Суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, дійшов висновку, що спірний договір укладено всупереч положень Закону України "Про освіту", за змістом якого заборонено передавати в оренду приміщення навчальних закладів для використання не в освітніх цілях, та якими не є надання послуг перукарнями та салонами краси.
8. Крім того, суди зазначили, що правовим наслідком визнання недійсним договору оренди від 12.11.2020 № 9 є повернення цього приміщення орендодавцю в порядку і на умовах, які встановлені законом. Оскільки вимога прокурора про зобов`язання відповідача-2 звільнити частину спірного нежитлового приміщення Школи мистецтв та повернути вказану частину нежитлового приміщення балансоутримувачу - Відділу культури за актом приймання-передачі є похідною щодо первісної позовної вимоги, суди також дійшли висновку про наявність підстав для її задоволення.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
9. Міська рада подала касаційну скаргу, в якій просить суд касаційної інстанції скасувати рішення Господарського суду Київської області від 23.09.2021 і постанову Північного апеляційного господарського суду від 24.01.2022 у справі № 911/1645/21 та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу (узагальнено)
10. Обґрунтовуючи підставу касаційного оскарження, передбачену пунктом 1 частини другої статті 287 ГПК України, скаржник зазначає, що суди попередніх інстанцій застосували норми права без урахування висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду від 06.04.2021 у справі № 910/10011/19, від 02.02.2021 у справі № 925/642/19, від 26.01.2021 у справі № 522/1528/15-ц, від 14.10.2019 у справі № 910/66425/18, від 07.04.2021 у справі № 924/199/20.
11. Міська рада зазначає, що укладення договору оренди є завершальним етапом у законодавчо визначеній процедурі оренди комунального майна. На думку скаржника, скасування лише договору оренди, без оскарження рішення ради, на підставі якого було укладено спірний договір, та оскарження всієї процедури відбору переможця аукціону (орендаря) комунального майна, не є належним способом захисту порушеного права та, у зв`язку з цим, не призведе до поновлення такого права територіальної громади, за захистом якого звернувся прокурор.
12. Скаржник посилається також на відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування абзацу 9 пункту 29 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483 в частині непоширення обмежень на передачу в оренду окремих приміщень та частин таких приміщень - майна закладів освіти, що не використовуються у діяльності такими закладами протягом трьох років.
Позиція інших учасників справи
13. Інші учасники справи не надали відзивів на касаційну скаргу, що відповідно до частини третьої статті 295 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) не перешкоджає перегляду оскаржуваного судового рішення.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
14. 15.09.1999 відбулась державна реєстрація юридичної особи - Школи мистецтв, яка зареєстрована за адресою: 08292, Київська обл., м. Буча, вул. Будьоного, буд. 2.
15. Рішенням Бучанської селищної ради Київської області від 07.10.2004 № 1024-34-IV "Про передачу на баланс Вiддiлу культури та спорту виконавчого комітету Бучанської селищної ради будівлі по вул. Будьонного, № 2, що в селищі Буча" передано на баланс Вiддiлу культури та спорту виконавчого комітету Бучанської селищної ради будівлю площею 1 066,9 кв. м. в селищі Буча по вул. Будьонного, буд. 2 для облаштування школи мистецтв, починаючи з 15.10.2004.
16. Постановою Верховної Ради України від 09.02.2006 № 3434-ІV "Про віднесення селища міського типу Буча Ірпінської міської ради Київської області до категорії міст обласного значення" селище міського типу Буча Ірпінської міської ради Київської області віднесено до категорії міст та надано йому статус міста обласного значення.
17. Рішенням Міської ради від 25.06.2015 № 2282-72-VІ "Про перейменування існуючих вулиць в м. Буча Київської області", зокрема, вирішено перейменувати вулицю Будьонного на вулиця Михайла Гориня.
18. Відповідно до інвентаризаційної справи № 2652 на будинок № 2 по вулиці Будьонного (на даний час вул. Михайла Гориня) в місті Буча Київської області до переліку найменувань за номером вказаної будівлі входять: центр дитячої творчості (А), гараж (В), огорожа (№ 1, 2), замощення (І), власником майна є територіальна громада селища Буча в особі селищної громади.
19. Частина нежитлового приміщення площею 24,9 кв. м., розташованого за адресою: Київська область, місто Буча, вулиця Будьонного (на даний час вул. Михайла Гориня), будинок 2, є безпосередньо приміщенням, розташованим в будівлі Школи мистецтв, власником якої є територіальна громада селища Буча в особі селищної ради.
20. Відповідно до пунктів 1.1, 1.4 та 1.5 статуту Школи мистецтв (нова редакція), затвердженого рішенням Міської ради від 30.05.2019 № 3469-59-VII, Школа мистецтв є позашкільним навчальним закладом, який надає знання, формуючи уміння та навички за інтересами, забезпечує потреби особистості у творчій самореалізації та її інтелектуальний, духовний і фізичний розвиток, підготовку до активної професійної діяльності, створює умови для соціального захисту та організації змістовного дозвілля відповідно до здібностей, обдарувань та стану здоров`я вихованців, учнів і слухачів у позаурочний та позанавчальний час. Засновником Школи мистецтв є Міська рада. Даний позашкільний навчальний заклад належить до комунальної власності територіальної громади міста Буча, головною метою якої є забезпечення реалізації права дитини на доступність здобуття позашкільної освіти у межах державних вимог до навчання і виховання у позаурочний та позанавчальний час.
21. Пунктом 1.2 статуту Школи мистецтв визначено, що засновником - Міською радою здійснюється фінансування даного позашкільного закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надання необхідних будівель з обладнанням i матеріалами, організація будівництва та ремонту приміщень, їх господарське обслуговування. Власником майна даного позашкільного навчального закладу є територіальна громада міста Буча в особі Міської ради та він знаходиться в підпорядкуванні Відділу культури.
22. Пунктом 1 положення про Відділ культури затвердженого рішенням Міської ради від 25.07.2019 № 3695-62-VII, визначено, що Відділ культури є самостійним структурним підрозділом Міської ради, що утворюється рішенням міської ради, підзвітний та підконтрольний міському голові, заступнику міського голови з соціально-гуманітарних питань Бучанської міської ради, управлінню культури, національностей та релігії Київської обласної державної адміністрації, а також Міністерству культури України, в межах передбачених чинним законодавством.
23. Як визначено пунктом 3 положення про Відділ культури, його утворено з метою створення умов для реалізації прав громадян Бучанської об`єднаної територіальної громади на свободу літературної і художньої творчості, вільного розвитку культурно-мистецьких процесів, доступності всіх видів культурних послуг та культурної діяльності, реалізації державної політики у сфері культури, туризму, мистецтва, тощо.
24. Приписами підпункту 13 пункту 5 положення про Відділ культури визначено, що Відділ культури здійснює керівництво діяльністю, координацію і контроль за роботою закладів культури і мистецтва, що знаходяться в комунальній власності Бучанської міської об`єднаної територіальної громади.
25. Пунктом 6 положення про Відділ культури визначено, що об`єктами діяльності Відділу культури, національностей та релігії Бучанської міської ради, серед іншого, є початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади, що знаходяться в комунальній власності Бучанської міської об`єднаної територіальної громади.
26. Відповідно до пункту 8 положення про Відділ культури майно відділу належить йому на праві оперативного управління, він ним володіє та користується.
27. Пунктом 17 положення про Відділ культури визначено перелік структурних підрозділів, які входять до складу Відділу культури, де серед інших зазначено Школу мистецтв, розташовану за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Михайла Гориня (колишня вул. Будьонного), буд. 2.
28. Факт перебування приміщення Школи мистецтв за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Михайла Гориня (колишня вул. Будьонного), буд. 2, на балансі Відділу культури підтверджується інвентарною карткою обліку основних засобів в бюджетних установах № 19 (форма № 03-6 бюджет).
29. Відповідно до звіту № 2-010/2020 про оцінку майна, об`єкт комунальної власності - нежитлове приміщення загальною площею 24,9 кв. м., що перебуває на балансі Відділу культури, розташоване за адресою: Київська область, м. Буча, вул. Михайла Гориня (колишня вул. Будьонного), № 2, становить 596 597,00 грн.
30. На засіданні постійної комісії по розгляду питань про надання в оренду комунального майна Бучанської міської ради 25.08.2020 прийнято рішення про проведення аукціону, за результатами якого чинний договір оренди частини приміщення Школи мистецтв ім. Левка Ревуцького, розташованої за адресою: Київська область, м. Буча, вул. Будьоного, 2, площею 24,9 кв. м., вартістю 596 597,00 грн, може бути продовжений з існуючим орендарем ФОП Харченко Я. К. або укладений з новим орендарем.
31. Рішенням Міської ради від 27.09.2020 № 5256-82-VII "Про оголошення аукціону, за результатами якого чинний договір оренди може бути продовжений з існуючим орендарем ФОП Харченко Я. К. або укладений з новим орендарем" ухвалено оголосити аукціон, за результатами якого чинний договір оренди частини нежитлового приміщення Школи мистецтв, площею 24,9 кв. м., вартістю 596 597,00 грн, розташованої за адресою Київська обл., м. Буча, вул. Михайла Гориня (колишня вул. Будьонного), буд. 2, може бути продовжений з існуючим орендарем ФОП Харченко Я. К. або укладений з новим орендарем.
32. Відповідно до протоколу електронного аукціону від 15.10.2020 UA-PS-2020-09-29-000014-3 переможцем даного аукціону по лоту № 1: оренда частини нежитлового приміщення з правом продовження чинного договору оренди строком до 01.09.2021, за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Михайла Гориня, буд. 2, загальною площею 24,9 кв. м стала учасниця - ФОП Харченко Я. К.
33. На виконання протоколу електронного аукціону від 15.10.2020 UA-PS-2020-09-29-000014-3 між Міською радою (орендодавець), ФОП Харченко Я. К. (орендар) та Відділом культури (балансоутримувач) 12.11.2020 укладено договір оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності Бучанської міської об`єднаної територіальної громади № 9.
34. Відповідно до пункту 1.1 договору орендодавець та балансоутримувач передають, а орендар приймає у строкове платне користування майно: частину нежитлового приміщення комунальної власності Бучанської об`єднаної територіальної громади (будівля Бучанської дитячої школи мистецтв ім. Левка Ревуцького), за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Михайла Гориня, буд. 2, площею 24, 9 кв. м., вартість якого становить 596 597,00 грн (пункти 4, 6 розділу І договору).
35. Майно передається в оренду для використання орендарем за будь-яким цільовим призначенням на розсуд орендаря (пункт 7.1 розділу І та пункт 1.2 розділу ІІ договору).
36. Відповідно до пункту 2.1 договору орендар вступає у строкове платне користування майном у день підписання акта приймання-передачі майна. Акт приймання-передачі підписується між орендарем і балансоутримувачем одночасно з підписанням цього договору.
37. Розділом 3 договору сторонами погоджено сплату орендної плати, її визначення та порядок сплати.