УХВАЛА
07 червня 2022 року
м. Київ
Справа № 910/5201/19
Провадження № 12-37гс21
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Власова Ю. Л.,
суддів Британчука В. В., Григор`євої І. В., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Єленіної Ж. М., Желєзного І. В., Золотнікова О. С., Катеринчук Л. Й., Князєва В. С., Крет Г. Р., Лобойка Л. М., Пількова К. М., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Сімоненко В. М., Ткача І. В., Ткачука О. С., Штелик С. П.,
розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерджі-ВМ", до якої приєднався ОСОБА_1, на постанову Північного апеляційного господарського суду від 23 березня 2021 року (у складі колегії: головуючий суддя Дикунська С. Я., судді Станік С. Р., Тищенко 0. В.)
у справі № 910/5201/19
за позовом заступника прокурора міста Києва в інтересах держави
до Київської міської ради,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Енерджі-ВМ", ОСОБА_1,
про визнання незаконним та скасування рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 15 вересня 2021 року справу № 910/5201/19 прийнято та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням її учасників.
Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 15 лютого 2022 року учасників справи повідомлено, що наступне судове засідання відбудеться 01 березня 2022 року о
14 годині 00 хвилин.
01 березня 2022 року судове засідання не відбулось у зв`язку із неможливістю проведення відкритих судових засідань Великої Палати Верховного Суду за участі представників учасників справи, оскільки указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", пунктом 1 частини першої статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан, а на період дії правового режиму воєнного стану відповідно посилено охорону приміщень Верховного Суду та обмежено доступ до них осіб, які не є працівниками Верховного Суду.
25 квітня 2022 року до Великої Палати Верховного Суду надійшла заява представника третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерджі-ВМ", а 12 травня 2022 року заява представника Офісу Генерального прокурора про здійснення проведення судового засідання у справі № 910/5201/19 у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
23 травня 2022 року від Київської міської ради надійшло клопотання про розгляд справи без участі її представника.
Відповідно до частин першої, другої статті 197 ГПК України учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою. Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.
Згідно з частиною четвертою статті 197 ГПК України (із змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)", далі - Закон № 540-ІХ) під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то у порядку, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" або Державною судовою адміністрацією України.
17 серпня 2021 року Вища рада правосуддя рішенням № 1845/0/15-21 затвердила Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - ЄСІТС).
З 05 жовтня 2021 року офіційно почала функціонувати підсистема відеоконференцзв`язку, за допомогою якої забезпечується можливість участі учасників справи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, як у приміщенні суду, так і поза межами приміщення суду.
Відповідно до абзацу 1 пункту 45 ЄСІТС підсистема відеоконференцзв`язку забезпечує учасникам справи можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою свого Електронного кабінету та власних технічних засобів; у приміщенні іншого суду - за допомогою технічних засобів суду; в установі попереднього ув`язнення, установі виконання покарань або медичному закладі - за допомогою технічних засобів, наявних у відповідній установі.
За наявності в суді технічної можливості учасник справи у порядку, встановленому процесуальним законом, може брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою власних технічних засобів. Ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву (пункт 46 ЄСІТС).