1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2022 року

м. Київ

cправа № 908/1324/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Картере В.І. - головуючий, Білоус В.В., Пєсков В.Г.,

за участю секретаря судового засідання Заріцької Т.В.,

представників учасників справи:

боржника ПАТ "Запорізький кабельний завод": розпорядник майна арбітражний керуючий Тритяченко О.В.,

кредитора АТ "Чернігівобленерго": Пригара А.В.,

кредитора ТОВ "Інвестиційна рада": не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційна рада"

на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 09.11.2021 (колегія суддів у складі: Кузнецов В.О - головуючий, Коваль Л.А., Чередко А.Є.)

та ухвалу Господарського суду Запорізької області від 31.05.2021 (суддя Кричмаржевський В.А.)

у справі №908/1324/21

за заявою Акціонерного товариства "Чернігівобленерго"

до Приватного акціонерного товариства "Запорізький кабельний завод"

про банкрутство,

ВСТАНОВИВ:

Стислий зміст заяви ініціюючого кредитора

1. Акціонерне товариство "Чернігівобленерго" (далі - Кредитор) звернулось до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство Приватного акціонерного товариства "Запорізький кабельний завод" (далі - Боржник).

2. Вимоги Кредитора обґрунтовані невиконанням Боржником зобов`язань за договором поворотної фінансової допомоги №1547 від 17.12.2019 (далі - Договір) щодо повернення грошових коштів у розмірі 5000000,00 грн у встановлений строк.

3. Боржник у відзиві на зазначену заяву зазначив про наявність відповідної заборгованості перед Кредиторам та неспроможність виконати грошові зобов`язання, строк яких настав.

Стислий зміст ухвали суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції

4. Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 31.05.2021, яка залишена без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від 09.11.2021, зокрема, відкрито провадження у справі про банкрутство Боржника, визнано грошові вимоги Кредитора в розмірі 5022700 грн, з яких 5000000 грн з четвертою чергою задоволення та 22700 грн з першою чергою задоволення.

5. Судові рішення мотивовані тим, що при зверненні до суду Кредитор довів належними та допустимими доказами відсутність спору між ним і Боржником щодо заявлених вимог, наявність ознак неплатоспроможності Боржника як підстави для відкриття провадження у справі про банкрутство Боржника.

Стислий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення доводів скаржника

6. Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвестиційна рада" (далі - Скаржник) подало касаційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції, ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у відкритті провадження у справі про банкрутство Боржника.

7. Касаційна скарга мотивована наявністю підстави касаційного оскарження, передбаченої пунктом 3 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України, зважаючи на відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування частини 1 статті 39 Кодексу України з процедур банкрутства.

8. Скаржник вважає, що суди першої та апеляційної інстанцій не дослідили належним чином документи, які свідчать про реальний фінансовий стан Боржника та не надали оцінки факту відсутності належних і достатніх доказів, що однозначно свідчили б про неплатоспроможність Боржника, чим порушили вимоги частини 1 статті 39 Кодексу України з процедур банкрутства.

9. Скаржник зазначає, що грошові вимоги, які стали підставою для відкриття провадження у справі про банкрутство, не підтверджені претензіями, відповідями на претензії, судовими рішеннями тощо, тому підстав для відкриття провадження у справі про банкрутство Боржника відсутні. Визнаючи вимоги ініціюючого кредитора до Боржника, суди не надали цим обставинами належної правової оцінки.

10. На думку Скаржника, суди застосували формальний підхід до питання відкриття провадження у справі про банкрутство Боржника та не дослідили всебічно і об`єктивно обставини, що свідчать про платоспроможність Боржника і його здатність виконати після настання встановленого строку грошові зобов`язання перед кредиторами, зокрема Скаржником, інакше, ніж через застосування процедур, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства.

Узагальнений виклад позицій інших учасників справи

11. Кредитор надав відзив на касаційну скаргу, в якому просить скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

12. Кредитор вважає, що звертаючись із касаційною скаргою, Скаржник не спростував висновків судів попередніх інстанцій і не довів неправильного застосування ними норм матеріального та процесуального права.

13. Інші учасники справи відзиви на касаційну скаргу в установлений Судом термін не надали.

Фактичні обставини справи, встановлені судами першої та апеляційної інстанцій

14. Між Кредитором та Боржником укладено Договір, за умовами якого Кредитор передав у власність Боржнику грошові кошти у розмірі 5000000 грн, а Боржник зобов`язувався повернути їх кредиторові не пізніше 18.12.2019.

15. Передача Кредитором Боржнику грошових коштів у розмірі 5000000 грн підтверджується платіжним дорученням №320828 від 17.12.2019.

16. Грошові кошти у розмірі 5000000 грн Боржник у встановлений Договором строк не повернув. Станом на дату подання заяви про банкрутство Боржника зазначена заборгованість є непогашеною.

17. Дослідивши поданий баланс підприємства на останню звітну дату (31.03.2021), колегія суддів вважає, що цей баланс за формою відповідає вимогам чинного законодавства та його підписано уповноваженими на те особами керівником підприємства Мотренко О.В. та головним бухгалтером Хачай Р.М.

18. Баланс (звіт про фінансовий стан) Боржника на останню звітну дату (31.03.2021), який за формою відповідає вимогам чинного законодавства та підписаний уповноваженими на те особами - керівником Мотренко О.В. і головним бухгалтером Хачай Р.М., свідчить про те, що непокритий збиток боржника складає 37478000 грн, кредиторська заборгованість - 171053000 грн.

19. Згідно з наданою Боржником бухгалтерською довідкою від 19.05.2021 заборгованість боржника перед Акціонерним товариством "Сбербанк", яка виникла на підставі рішення Господарського суду Запорізької області від 30.11.2020 у справі №908/859/20, становить 58500000,00 грн.

20. Станом на 01.04.2021 вартість основних засобів боржника складає 556418,02 грн, а вартість всіх активів складає 139377000,00 грн.

21. Крім того, 01.04.2021 між Боржником та Скаржником укладено договір застави, який забезпечує вимоги заставодержателя, що випливають із договору поставки DK001731 від 10.08.2020, укладеного між заставодержателем та заставодавцем, за умовами якого Боржник зобов`язаний сплатити Скаржнику до 30.04.2021 за поставлений товар суму заборгованості у розмірі 104070,24 грн у порядку, передбаченому основним договором (п. 1.1 договору застави). Тобто Скаржник є заставним кредитором Боржника.

Позиція Верховного Суду

22. Керуючись вимогами статей 14, 300 Господарського процесуального кодексу України, Суд перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права в межах доводів і вимог касаційної скарги та виходить з такого.

23. Статтею 1 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ) визначено, що неплатоспроможність - це неспроможність боржника виконати після настання встановленого строку грошові зобов`язання перед кредиторами не інакше, як через застосування процедур, передбачених цим Кодексом.

24. При цьому грошовим зобов`язанням є зобов`язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов`язань належать також зобов`язання щодо сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), страхових внесків на загально-обов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов`язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов`язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов`язань боржника, у тому числі зобов`язань щодо сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов`язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров`ю громадян, зобов`язання з виплати авторської винагороди, зобов`язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі. Склад і розмір грошових зобов`язань, у тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов`язаний сплатити боржник, визначаються на день подання до господарського суду заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство, якщо інше не встановлено цим Кодексом. При поданні заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство розмір грошових зобов`язань визначається на день подання до господарського суду такої заяви.


................
Перейти до повного тексту