1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Перейти до правової позиції

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

09 лютого 2022 року

м. Київ  

Справа  № 910/6939/20

Провадження № 12-45гс21

Велика Палата Верховного Суду у складі:

головуючого судді Рогач Л. І.,

судді-доповідача Пількова К. М.,

суддів Анцупової Т. О., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Григор`євої І. В., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Єленіної Ж. М., Желєзного І. В., Золотнікова О. С., Катеринчук Л. Й., Князєва В. С., Крет Г. Р., Лобойка Л. М., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Сімоненко В. М., Ситнік О. М., Ткача І. В., Штелик С. П.,

за участю секретаря судового засідання Жураховської Т. О., представників учасників справи:

Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Скай" - Беляневич О. А., Слєпухи О. С.,

Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" - Лантуха Є. С., Мартяна О. В.,

Фонду гарантування вкладів фізичних осіб - Кібця Р. Р., Цуканової С. Г.,

Національного банку України - Петроченка С. О.,

Товариства з обмеженою відповідальністю "Дебтекс Україна" - не з`явилися,

Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" - Мосійчук Я. І.,

розглянула в судовому засіданні касаційні скарги Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк", Національного банку України та Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" на постанову Північного апеляційного господарського суду від 27.01.2021 (головуючий суддя Дідиченко М. А., судді Руденко М. А., Пономаренко Є. Ю.) та рішення Господарського суду міста Києва від 12.10.2020 (суддя Літвінова М. Є.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Скай" до Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк", Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Національного банку України за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів - Товариства з обмеженою відповідальністю "Дебтекс Україна", Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" про визнання договору укладеним, визнання протиправними та скасування рішень.

1.            Короткий зміст позовних вимог

1.1.       У травні 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Скай" (далі - Позивач, ТОВ "ФК "Скай") звернулося до Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" (далі - Відповідач-1, АТ "Дельта Банк"), Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Відповідач-2, Фонд), Національного банку України (далі - Відповідач-3, НБУ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні Відповідача-1 - Товариство з обмеженою відповідальністю "Дебтекс Україна" (далі - Третя особа-1, ТОВ "Дебтекс Україна"), з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Правління НБУ від 08.07.2019 № 465-рш; визнання протиправним та скасування рішення Фонду від 09.07.2019 про скасування результатів аукціону з продажу активів АТ "Дельта Банк" #debtX_8878; визнання укладеним між ТОВ "ФК "Скай" та АТ "Дельта Банк" договору відступлення прав вимоги, що були реалізовані на аукціоні з продажу активів АТ "Дельта Банк" #debtX_8878, у викладеній у позові редакції.  

1.2.       Обґрунтовуючи позовні вимоги, Позивач указує на те, що за наслідками проведення 07.06.2019 відкритих торгів (аукціону із зниженням ціни) з продажу активів, які обліковуються на балансі АТ "Дельта Банк", лот #debtX_8878, його визнано переможцем, про що складено відповідний протокол, на підставі якого Позивач як переможець сплатив повну вартість придбаного лота. Однак АТ "Дельта Банк" ухилилося від укладення договору відступлення прав вимоги, що були реалізовані на аукціоні, з посиланням на скасування результатів торгів рішенням Фонду від 09.07.2019, яке, у свою чергу, мотивоване прийняттям Правлінням НБУ рішення від 08.07.2019 № 465-рш. Зазначені дії Відповідачів Позивач вважає неправомірними і такими, що порушують його права.

2.            Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2.1.       12.10.2020 Господарський суд міста Києва рішенням, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 27.01.2021, позовні вимоги задовольнив; визнав протиправним та скасував рішення Правління НБУ від 08.07.2019 № 465-рш; визнав протиправним та скасував рішення Фонду від 09.07.2019 про скасування результатів аукціону з продажу активів АТ "Дельта Банк"#debtX_8878; визнав укладеним між ТОВ "ФК "Скай" та АТ "Дельта Банк" договір відступлення прав вимоги, що були реалізовані на аукціоні з продажу активів АТ "Дельта Банк" #debtX_8878, у редакції, яка додана до позовної заяви.

2.2.       Прийняті у справі судові рішення мотивовані тим, що визначення Фондом такої підстави для скасування спірних торгів (рішення виконавчої дирекції Фонду від 09.07.2019 № 1726 "Про скасування результатів відкритих торгів (аукціону) з продажу активів АТ "Дельта Банк"; далі - Рішення № 1726) як скасування НБУ згоди на відчуження відповідних активів після визначення ТОВ "ФК "Скай" переможцем торгів та сплати ним повної вартості придбаного лота, не відповідає нормам Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб"; такі дії порушують принцип правової визначеності при реалізації Фондом своїх повноважень у сфері виведення неплатоспроможного банку з ринку, що, у свою чергу, призвело до порушення закріплених у Конституції України та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) гарантій і прав Позивача та фактично зумовило втручання у право мирного володіння майном у вигляді майнового інтересу, а також правомірних очікувань, захист яких гарантований статтею 1 Першого протоколу до Конвенції.

2.3.       Крім того, суди зазначили, що вимога ТОВ "ФК "Скай" про визнання укладеним договору відступлення прав вимоги, що були реалізовані на аукціоні з продажу активів АТ "Дельта Банк" #debtX_8878, у редакції, яка додана до позовної заяви, є правомірною та обґрунтованою, адже положення запропонованої Позивачем редакції договору містять істотні умови такого правочину, тобто є визнаними Відповідачами. Також суди вказали, що Позивач обрав ефективний спосіб захисту, який спрямований на поновлення його порушеного права як покупця. Суди попередніх інстанцій зазначили, що фактичне оформлення правовідносин купівлі-продажу було здійснено в момент досягнення сторонами згоди щодо всіх істотних умов договору, що відбулося з визнанням ТОВ "ФК "Скай" переможцем спірних торгів, підписанням ним протоколу та сплатою коштів як розрахунку за придбаний лот #debtX_8878, що узгоджується з позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною у постанові від 23.10.2019 у справі № 922/3537/17.

Також суди вказали, що всупереч положенням статей 13, 74, 76-79 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) на підтвердження власних доводів учасники справи не надали доказів того, що ТОВ "ФК "Скай" вступило у змову з будь-якими особами задля зниження ціни реалізації спірних активів чи щодо вчинення ними інших дій, спрямованих на досягнення такої цілі.

3.            Короткий зміст вимог касаційних скарг

3.1.        АТ "Дельта Банк" (далі також Скаржник-1), Фонд (далі також Скаржник-2), Акціонерне товариство "Державний експортно-імпортний банк України" (далі також АТ "Укрексімбанк", Скаржник-3) та НБУ (далі також Скаржник-4) звернулися до суду касаційної інстанції з касаційними скаргами, в яких просили прийняті у справі рішення Господарського суду міста Києва від 12.10.2020 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 27.01.2021 скасувати, ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

4.       Доводи Скаржника-1, викладені в касаційній скарзі

4.1.        Суди застосували положення частини другої статті 17 Закону України "Про заставу" та частини другої статті 586 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) без урахування висновку Верховного Суду в подібних правовідносинах, викладеного в постановах від 03.03.2018 у справі № 910/5388/16 та від 13.06.2018 у справі № 910/13169/16.

4.2.        Укладення будь-яких договорів щодо відчуження прав вимоги за кредитними договорами, що перебувають у заставі НБУ, без його згоди є неправомірним.

4.3.        Висновок судів про те, що Закон України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" не визначає права відкликання згоди на продаж у складі відповідного лота переданих у заставу майнових прав зроблений з порушенням статті 214 ЦК України, щодо застосування якої в подібних правовідносинах відсутній висновок Верховного Суду.

5.       Доводи Скаржника-2, викладені в касаційній скарзі

5.1.        Скаржник-2 посилається на неврахування судами попередніх інстанцій висновків: щодо застосування пункту 6 Розділу VII Положення щодо організації продажу активів (майна) банків, що ліквідуються, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду від 24.03.2016 № 388 (далі - Положення № 388), частини шостої статті 12 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" у подібних правовідносинах, викладеного в постанові Верховного Суду від 19.06.2018 у справі № 904/7747/17; застосування статей 17, 50 Закону України "Про заставу", статті 586 ЦК України у подібних правовідносинах, викладеного в постановах Верховного Суду від 03.03.2018 у справі № 910/5388/16, від 13.06.2018 у справі № 910/13169/16; застосування статей 3,15, 16 ЦК України, викладеного в постанові Верховного Суду України у справі № 910/31110/15.

5.2.        Відповідно до статті 17 Закону України "Про заставу" відчуження права вимоги за кредитними договорами та інших майнових прав, що увійшли до складу лота #debtX_8878, які знаходяться в заставі НБУ, можливе лише за згодою заставодержателя, і при цьому положення вказаного закону не містять будь-яких обмежень щодо права відкликати раніше надану згоду на відчуження.

5.3.        Фонд має право в будь-який момент та на будь-якому етапі припинити продаж активу та зняти відповідний лот з продажу, відмінити (скасувати) відкриті торги (аукціон) незалежно від наявності / відсутності тих чи інших обставин (безумовне право замовника), отже, скасовуючи спірні торги (аукціон), він діяв у межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством.

5.4.        Визнаний судами укладеним договір відступлення права вимоги суперечить встановленим обставинам справи, оскільки на день ухвалення судового рішення сума сплачених коштів за лот та гарантійного внеску була повернута переможцю торгів (аукціону), і після цього Позивач не вчиняв дій, що свідчили б про дійсний намір укласти договір. З огляду на наведене право Позивача не порушене.

6.            Доводи Скаржника-З, викладені в касаційній скарзі

6.1.        Суди попередніх інстанцій неправильно застосували норми частини другої статті 586 ЦК України, статті 17 Закону України "Про заставу", розділу VII Положення № 388, щодо застосування яких у подібних правовідносинах відсутній висновок Верховного Суду.

6.2.        Обтяження, суб`єктами якого є АТ "Укрексімбанк" та НБУ, виникло не на підставі закону або рішення суду, а на підставі договорів застави, отже, є приватними, тому їх дія в силу норми пункту 7 частини другої статті 46 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" не припиняється.

6.3.        За положеннями статті 17 Закону України "Про заставу" та статті 586 ЦК України відчуження заставленого майна можливе лише за згодою заставодержателя, отже, наразі не передбачено можливості відчуження предмета застави АТ "Укрексімбанк" та НБУ в рамках ліквідаційної процедури без їх згоди як заставодержателів. Таким чином, повноваження Фонду затверджувати способи, порядок, склад та умови відчуження майна банку не поширюються на заставлене майно, крім повноваження щодо визначення суб`єкта оціночної діяльності для визначення ціни реалізації цього майна.

6.4.        На будь-якому етапі проведення процедури реалізації активів (майна) до моменту підписання договору купівлі-продажу активу, а відтак і на етапі, коли переможець визначений, Фонд має право вирішувати питання про скасування торгів (аукціону) і визначений Положенням № 388 перелік цих підстав (причин) не є вичерпним.

6.5.        Під час проведення торгів 07.06.2019 був порушений порядок оприлюднення паспорта торгів, що могло призвести до обмеження потенційного кола учасників торгів. Скаржник-3 вказує, що суд апеляційної інстанції всупереч пункту 5 частини першої статті 227 ГПК України безпідставно відхилив клопотання про зупинення провадження в цій справі до набрання законної сили рішенням у справі № 910/17999/20, пов`язаній з формуванням пулу активів спірного лота і скасуванням рішення Фонду, яким цей лот було сформовано.

6.6.        На порушення частини першоїʼ статті 207 ГПК України під час розгляду справи суд не встановлював, чи існують у сторін клопотання і заяви до початку розгляду справи по суті.

6.7.        13.05.2021 та 20.07.2021 Скаржник-3 подав пояснення до касаційної скарги.

7.            Доводи Скаржника-4, викладені в касаційній скарзі

7.1.        Суди попередніх інстанцій застосували статті 17, 50 Закону України "Про заставу", статтю 586 ЦК України без урахування висновку в подібних правовідносинах, вкладеного в постановах Верховного Суду від 03.03.2018 у справі № 910/5388/16, від 13.06.2018 у справі № 910/13169/16, від 02.04.2019 у справі № 910/21375/16, від 17.05.2017 у справі № 910/22664/15, від 17.05.2017 у справі № 910/22662/15.

7.2.        Суди не врахували висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 19.06.2018 у справі № 904/7747/17, щодо застосування абзацу четвертого пункту 6 розділу VII Положення № 388 стосовно наявності підстав та повноважень у Фонду для скасування відкритих торгів (аукціону).

7.3.        У цій справі Позивач обрав неправильний спосіб захисту, на що суди уваги не звернули, не врахували висновки щодо застосування статті 16 ЦК України, статті 20 Господарського кодексу України (далі - ГК України), частини першої статті 2, частин першої, другої статті 5 ГПК України, викладені в постановах Великої Палати Верховного Суду від 22.09.2020 у справі № 910/3009/18 (пункти 64, 67, 88, 89), від 05.06.2018 у справі №338/180/17 (пункти 54-60), а також практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) у справах "Чахал проти Об`єднаного Королівства", "Афанасьєв проти України".

7.4.        Абзацом дев`ятим пункту 3 розділу IV Положення № 388 закріплено необхідність отримання Фондом згоди заставодержателя, що узгоджується з положеннями статей 17, 50 Закону України "Про заставу" та статті 586 ЦК України, та вказані положення не передбачають заборони заставодержателю на скасування свого рішення щодо погодження реалізації предмета застави. Також обов`язок Фонду отримувати попереднє погодження від НБУ на реалізацію заставних активів банку в ліквідації закріплений в Договорі про співпрацю та координацію діяльності від 09.07.2012, укладеному між Фондом і НБУ відповідно до положень частини першої статті 55 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

7.5.        Абзацом четвертим пункту 6 розділу VII Положення № 388 визначено, що Фонд має повноваження на скасування відкритих торгів (аукціону) до моменту підписання договору купівлі-продажу активу (майна), і перелік цих підстав не є вичерпним.

7.6.        Оскаржуване рішення Правління НБУ від 08.07.2019 № 465-рш втратило свою силу одразу після його прийняття, а відтак не підлягає оскарженню.

7.7.        Скаржник-4 зазначає, що обтяження, накладені на заставні активи АТ "Дельта Банк" у зв`язку з укладенням договору застави з НБУ, не є публічними, тому є чинними та відображаються в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна.

7.8.        Суди попередніх інстанцій не дослідили питання надання згоди АТ "Укрексімбанк" на реалізацію активів, переданих йому в заставу, причин суттєвого знецінення активів АТ "Дельта Банк", дотримання вимог законодавства при проведенні торгів 07.06.2019, у тому числі доказів несвоєчасного опублікування паспорта відкритих торгів (аукціону) на сайті, що могло мати наслідком обмеження потенційного кола учасників торгів. У той час як порушення порядку організації будь-якого з етапів проведення аукціону є підставою для визнання результатів аукціону недійсними в цілому відповідно до положень статті 203, частини першої статті 215 ЦК України, про що також зазначив Верховний Суд у постанові від 04.10.2018 у справі № 910/3638/15-г.

7.9.        Проведення самих торгів ще не гарантує підписання між сторонами договору купівлі-продажу (відступлення) активів, отже, проведення торгів та підписання протоколу за їх наслідками не слід ототожнювати з укладенням договору купівлі-продажу (відступлення) активів, що відбувається протягом 20 робочих днів з дня формування протоколу відкритих торгів (аукціону).

7.10.     Застосовуючи правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену в постанові від 23.10.2019 у справі № 922/3537/17, суди не врахували, що правовідносини у вказаній справі та справі, що розглядається, не є подібними, оскільки у справі № 922/3537/17 застосовувалися положення Порядку реалізації арештованого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 29.09.2016 № 2831/5.

7.11.     Суди допустили порушення абзацу першого пункту 6 розділу VII Положення № 388, оскільки пропозиція Позивача була меншою за мінімальну ціну та один крок аукціону, отже, можна дійти висновку, що відкриті торги 07.06.2019 не відбулися.

7.12.     Станом на час звернення з цим позовом скасовано результати відкритих торгів (аукціону), проведених 07.06.2019, та визнано таким, що втратило чинність, рішення виконавчої дирекції Фонду від 08.07.2019 № 1724 "Про продовження строку, передбаченого для укладання договору купівлі-продажу майна (активів) АТ "Дельта Банк", тому договір про відступлення права вимоги не міг бути визнаний укладеним у редакції, наданій Позивачем.

7.13.    Крім того, проєкт договору про відступлення права вимоги передбачає сплату коштів за активи до моменту укладення такого договору, однак станом на час розгляду цієї справи АТ "Дельта Банк" повернуло Позивачу сплачені останнім кошти за придбаний лот, тобто договір є неоплаченим, а визнання договору укладеним прямо порушуватиме його пункт 4.2.

7.14.    Заявлені у справі позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Правління НБУ від 08.07.2019 № 465-рш та рішення Фонду від 09.07.2019 про скасування результатів аукціону з продажу активів АТ "Дельта Банк" не є ефективним способом захисту, оскільки задоволення цих вимог не матиме наслідком поновлення прав Позивача.

7.15.    З огляду на висновки, викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 338/180/17, та зважаючи на положення договору про відступлення права вимоги, які передбачають оплату вартості активів до моменту укладення договору, визнання його укладеним не є ефективним способом захисту. Натомість, якщо припустити порушення прав Позивача, ефективним способом захисту в такому випадку буде застосування наслідків укладення такого договору.

7.16.    Під час розгляду справи суд апеляційної інстанції не з`ясовував, чи мають учасники справи заяви чи клопотання, пов`язані з розглядом справи, які не були подані через канцелярію суду, що свідчить про порушення частини першої статті 207 ГПК України та підтверджується технічним записом судового засідання; суд безпідставно залишив без розгляду клопотання АТ "Укрексімбанк" про зупинення провадження у справі.

7.17.    НБУ був позбавлений можливості подати відзив на апеляційну скаргу у встановлений строк, оскільки отримав ухвалу про призначення розгляду справи за два дні до засідання та в день, що був крайнім строком, встановленим для подання відзиву.

7.18.    17.05.2021, 11.06.2021 та 08.02.2022 Скаржник-4 подав письмові пояснення у справі.

8.            Узагальнений виклад позиції інших учасників справи

8.1.        ТОВ "ФК "Скай" подало відзиви на касаційні скарги, в яких просить подані скарги залишити без задоволення, а прийняті у справі судові рішення залишити без змін.

Щодо касаційної скарги Фонду

8.2.        Підстави позову та фактичні обставини у справі, що розглядається, та справі № 904/7747/17, у якій суди встановили обставини існування об`єктивних підстав для внесення змін до умов продажу активів, зокрема відновлення іпотеки банку, що значною мірою впливало на вартість права вимоги за кредитним договором, майнові права за яким входили до складу лота, не є подібними.

8.3.        Також відмінними є підстави позову та обставини у справах № 910/5388/16, № 910/13169/16 та цій справі, оскільки в ній надано оцінку застосуванню норм статей 17, 50 Закону України "Про заставу", статті 586 ЦК України в процедурі відчуження майна неплатоспроможного банку в процесі його ліквідації, тобто з урахуванням спеціальних норм Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", тому посилання на судові рішення у вказаних справах безпідставні.

8.4.        Правовідносини, предмет спору, обраний спосіб захисту, обставини справи № 3-1125гс16 та цієї справи очевидно різні. Крім того, чинний ГПК України не передбачає права на касаційне оскарження у зв`язку з неврахуванням висновків щодо застосування норми права в подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду України.

Щодо касаційної скарги АТ "Укрексібанк"

8.5.        Положення пункту 7 частини другої статті 46 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" передбачає, що з дня початку процедури ліквідації банку втрачають чинність публічні обтяження чи обмеження на розпорядження будь-яким майном (коштами) банку, тому, ураховуючи, що договором застави встановлювалися обмеження на розпорядження частиною активів АТ "Дельта Банк", що реалізовувалися за спірним лотом, ці обмеження втратили чинність та не мали юридичної сили. Отже, посилання Скаржника-3 на порушення статей 17, 50 Закону України "Про заставу" та статті 586 ЦК України безпідставні.

8.6.        У правовідносинах, що склалися стосовно виведення неплатоспроможного банку з ринку та його ліквідації, задоволення вимог кредиторів відбувається в порядку, визначеному Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", єдиною особливістю продажу активів за яким є те, що майно банку, яке є предметом застави, включається до ліквідаційної маси, але використовується виключно для задоволення вимог заставодержателя.

8.7.        Ні законом, ні Положенням № 388 не встановлено обов`язку Фонду отримувати згоду заставних кредиторів на реалізацію активів неплатоспроможного банку, що перебувають у заставі, отже відсутність відповідного рішення заставного кредитора не може вважатися перешкодою для проведення торгів.

8.8.        На відміну від цієї справи у справі № 910/13169/16, на яку посилається Скаржник-3, розглядався спір щодо недійсності договорів купівлі-продажу прав вимоги, які належали банку та перебували в заставі НБУ, що були укладені до введення тимчасової адміністрації, тобто реалізація активів відбувалася в загальному порядку.

8.9.        Помилковим є посилання на положення абзацу четвертого пункту 6 Розділу VII Положення № 388, які не є релевантними у спірних правовідносинах, оскільки містять підстави для скасування торгів, а не їх результатів. При цьому норми вказаного Положення визначають підстави та порядок скасування торгів, що можливе лише до їх проведення, а також скасування результатів торгів.

8.10.     У касаційній скарзі Скаржник-3 не спростував тієї обставини, що Фонд, приймаючи рішення №1726 від 09.07.2019, яким скасовано результати аукціону, діяв не в межах повноважень та не у спосіб, встановлені законом та Положенням № 388.

8.11.     Суди підставно врахували позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 16.05.2019 в аналогічній справі № 910/10239/18, яка стосувалася оцінки правомірності скасування Фондом результатів аукціону з посиланням на частину шосту статті 12 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" як на норму, яка закріплює дискреційні повноваження Фонду, тому в цій частині підстави касаційного оскарження не підтвердилися.

Щодо касаційної скарги НБУ

8.12.     Вимоги касаційної скарги НБУ (щодо ухвалення нового рішення) не відповідають підставам касаційного оскарження, викладеним у пункті 4 частини другої статті 287 з посиланням на пункти 1, 3 частини третьої статті 310 ГПК України, оскільки наслідком задоволення цієї касаційної скарги є передача справи на новий розгляд.

8.13.     НБУ посилається на відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування статей 17, 50 Закону України "Про заставу", статті 586 ЦК України, абзацу четвертого пункту 6 розділу VII Положення № 388 та водночас на неврахування судами висновків Верховного Суду та Верховного Суду України щодо застосування цих же норм, що є взаємовиключним.

8.14.     Помилковими є посилання як на підставу подання касаційної скарги на відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування частини першої статті 55 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" у подібних правовідносинах, оскільки вказану норму суд апеляційної інстанції не застосовував.

8.15.     Лише на стадії касаційного оскарження Скаржник-4 надав витяг з договору про співпрацю та координацію діяльності від 09.07.2012, укладеного між ним та Фондом, який у силу частини другої статті 300 ГПК України не може бути взятий до уваги та врахований під час касаційного перегляду оскаржуваних рішень.

8.16.     Правовідносини у справах № № 910/5388/16, 910/13169/16, 910/21375/15, 910/3883/15, 910/22662/15, 910/22664/15, на які посилається Скаржник, не є подібними із правовідносинами у справі, що розглядається, оскільки спірні у цих справах договори були укладені банком до введення в ньому тимчасової адміністрації.

8.17.     Також не підлягають застосуванню висновки щодо ефективності обраного способу захисту, викладені Великою Палатою Верховного Суду в судових рішеннях у справах № 910/3009/18 та № 338/180/17, враховуючи, що правовідносини у вказаних справах та цій справі не є подібними.

Щодо касаційної скарги АТ "Дельта Банк"

8.18.     Посилання на те, що рішення Правління НБУ, яким надана згода на реалізацію заставних активів, є правочином, безпідставне, як і те, що до спірних правовідносин підлягала застосуванню норма статті 214 ЦК України.

8.19.     02.11.2021 від представника Позивача надійшли пояснення у справі, які він просить врахувати та залишити в силі прийняті у справі судові рішення, залишивши без задоволення подані касаційні скарги.

9.            Розгляд справи Верховним Судом

9.1.        Ухвалами від 31.03.2021, 05.04.2021, 22.04.2021 та 23.04.2021 Верховний Суд відкрив касаційне провадження за поданими касаційними скаргами, призначив розгляд справи, а також задовольнив клопотання Фонду та зупинив дію рішення Господарського суду міста Києва від 12.10.2020 у цій справі до закінчення його перегляду в касаційному порядку; надав строк для подання учасниками справи відзивів на касаційні скарги до 29.04.2021 та 11.05.2021.

9.2.        18.05.2021 у призначеному судовому засіданні оголошено перерву до 15.06.2021.

9.3.        У судовому засіданні 15.06.2021 оголошено перерву до 20.07.2021.

9.4.        Ухвалою від 20.07.2021 Верховний Суд передав цю справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду на підставі частини п`ятої статті 302 ГПК України, оскільки вважав, що справа містить виключну правову проблему, що стосується оцінки такого способу захисту як визнання договору укладеним, його правильності та ефективності; а також питання правозастосування норм матеріального права, які мають загальний характер, зокрема частин другої, третьої статті 16 ЦК України, статей 20, 187 ГК України.

9.5.        14.09.2021 ухвалою Велика Палата Верховного Суду прийняла та призначила до розгляду цю справу за касаційними скаргами Фонду, АТ "Дельта Банк", НБУ та АТ "Укрексімбанк" на постанову Північного апеляційного господарського суду від 27.01.2021 та рішення Господарського суду міста Києва від 12.10.2020 на 16.11.2021.

9.6.        16.11.2021 ухвалою Велика Палата Верховного Суду повідомила учасників, що розгляд справи відбудеться 09.02.2022.

10.    Встановлені судами обставини

10.1.     11.04.2014 НБУ та АТ "Дельта Банк" уклали кредитний договір № 37 від 11.04.2014, відповідно до умов якого НБУ надав АТ "Дельта Банк" кредит для збереження ліквідності в розмірі 1 000 000 000, 00 грн на строк до 03.04.2015.

10.2.     З метою забезпечення належного виконання умов цього кредитного договору НБУ та АТ "Дельта Банк" уклали договір застави майнових прав № 37/ЗМП від 11.04.2014, згідно з умовами якого НБУ передано в заставу майнові права за кредитними договорами, укладеними між АТ "Дельта Банк" (заставодавцем), а також юридичними та фізичними особами, перелік яких наведений у додатку № 1 до цього договору, зокрема, за кредитними договорами від 15.02.2011 № ВКЛ-2005814; від 12.07.2011 № НКЛ-2005814; від 23.11.2011 № ВКЛ-2005814/1; від 16.03.2012 № ВКЛ-2005814/2; від 15.02.2011 № ВКЛ-2005804 та від 31.10.2012 № НКЛ-2005823.

10.3.     На підставі постанови Правління НБУ від 02.03.2015 №150 "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" до категорії неплатоспроможних" виконавча дирекція Фонду прийняла рішення від 02.03.2015 № 51 "Про запровадження тимчасової адміністрації у Публічному акціонерному товаристві "Дельта Банк", згідно з яким з 03.03.2015 запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду на здійснення тимчасової адміністрації в АТ "Дельта Банк".

10.4.     02.10.2015 на підставі постанови Правління НБУ від 02.10.2015 № 664 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" виконавча дирекція Фонду прийняла рішення № 181 "Про початок здійснення процедури ліквідації АТ "Дельта Банк" та делегування повноважень ліквідатора банку", відповідно до якого розпочато процедуру ліквідації АТ "Дельта Банк".

10.5.     Рішенням виконавчої дирекції Фонду № 3105 від 19.11.2018 "Про погодження пропозиції АТ "Дельта Банк" щодо реалізації активів" та рішенням виконавчої дирекції Фонду № 3245 від 05.12.2018 "Про внесення змін до рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 19.11.2018 № 3105 "Про погодження пропозиції АТ "Дельта Банк" і щодо реалізації активів" погоджено реалізацію активів АТ "Дельта Банк", що підлягають продажу на відкритих торгах (аукціоні) шляхом проведення відкритих торгів із використанням електронної торгової системи для проведення електронного аукціону, а саме пул активів, що складається з прав вимоги та інших майнових прав за кредитними договорами, що укладені з юридичними особами, частина з яких знаходиться в заставі НБУ та АТ "Укрексімбанк", а також дебіторської заборгованості, зокрема, за кредитними договорами: від 12.07.2011 № НКЛ-2005814 (у заставі НБУ); від 12.07.2012 № НКЛ-2005814/3 (у заставі АТ "Укрексімбанк"); від 31.10.2008 № 200/08; від 15.02.2011 № ВКЛ-2005814 (у заставі НБУ); від 23.11.2011 № ВКЛ-2005814/1 (у заставі НБУ); від 16.03.2012 № ВКЛ-2005814/2 (у заставі НБУ); від 04.10.2013 № ВКЛ-2010667/1; від 27.11.2013 № ВКЛ-2010667/2; від 06.12.2013 № ВКЛ-2010667/3; від 27.06.2012 № НКЛ-2010667 (у заставі АТ "Укрексімбанк"); від 15.02.2011 № ВКЛ-2005804 (у заставі НБУ); від 27.07.2012 № НКЛ-2005804/2 (у заставі АТ "Укрексімбанк"); від 31.10.2012 № НКЛ-2005823 (у заставі НБУ); від 21.09.2007 № 131/07; від 27.06.2012 № НКЛ-2010632 (у заставі АТ "Укрексімбанк"); від 30.07.2008 №159/08; від 25.09.2008 № 193/08; від 12.09.2008 № 181/08; від 27.06.2007 № 64/07; від 23.01.2008 № 9/08; від 22.07.2008 № 156/08; від 15.10.2007 № 143/07.

10.6.     Всього до складу пулу включено права вимоги та інші майнові права за 22 кредитними договорами, а також дебіторська заборгованість, лот № debtX_8829. Загальна заборгованість за відповідним пулом активів станом на 01.11.2018 становила 4 876 171 939,43 грн, початкова (стартова) ціна продажу - 897 231 999,30 грн.

10.7.     Рішенням Правління НБУ № 838-рш від 13.12.2018 "Про погодження умов реалізації майнових прав за кредитними договорами, переданих Публічним акціонерним товариством АТ "Дельта Банк" у заставу, та втрату чинності розпорядчим актом Національного банку України" погоджено початкову ціну реалізації пулу активів у загальному розмірі 335 729 888, 52 грн, до якого увійшли майнові права за кредитними договорами від 15.02.2011 № ВКЛ-2005814; від 12.07.2011 № НКЛ-2005814; від 23.11.2011 № ВКЛ-2005814/1; від 16.03.2012 № ВКЛ-2005814/2; від 15.02.2011 № ВКЛ-2005804 та від 31.10.2012 № НКЛ-2005823.

10.8.     06.03.2019 відбувся аукціон з продажу лота № debtX_8829, переможцем якого визнано ТОВ "ФК "Скай" із запропонованою ціною 906 204 319, 29 грн.

10.9.     Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.03.2019 у справі № 640/3688/19 задоволено клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Октант", заборонено АТ "Дельта Банк" та ТОВ "Дебтекс Україна" вчиняти будь-які дії з проведення електронних торгів та оформлення результатів електронних торгів з продажу лота № debtX_8829, у тому числі формувати та підписувати протокол електронного аукціону, укладати з переможцем електронних торгів договір купівлі-продажу / відступлення таких активів (прав вимоги та майнових прав), проводити розрахунки за продане майно, приймати та передавати будь-які документи, пов`язані з предметом електронних торгів, у тому числі їх оригінали.

10.10.  Рішенням виконавчої дирекції Фонду № 642 від 22.03.2019 "Про скасування результатів відкритих торгів (аукціону) з продажу активів AT "Дельта Банк" скасовано результати відкритих торгів, проведених 06.03.2019 (лот № debtX_8829), з продажу пулу активів AT "Дельта Банк".

10.11.  Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 22.03.2019 № 643 "Про затвердження умов продажу активів АТ "Дельта Банк", на підставі пункту 14 частини п`ятої статті 12, частини сьомої статті 51 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" та рішення виконавчої дирекції Фонду від 20.07.2017 № 3117 "Про пілотний проект щодо реалізації активів (майна) банків, що ліквідуються, шляхом проведення відкритих торгів (аукціонів) із використанням електронної торгової системи для проведення електронного аукціону, який складається з автоматичного покрокового зниження початкової (стартової) ціни лота, етапів подання закритих цінових пропозицій та цінової пропозиції", рішення виконавчої дирекції Фонду від 22.03.2019 № 642 "Про скасування результатів відкритих торгів (аукціонів) з продажу активів АТ "Дельта Банк", рішення Правління НБУ № 838-рш від 13.12.2018 та договору про надання послуг з комплексної підготовки та організації торгів (аукціонів) для пулу активів від 29.12.2019, укладеного з ТОВ "Дебтекс Україна", вирішено, зокрема:

- визначити активи АТ "Дельта Банк", що підлягають продажу (повторному) з використанням послуг з комплексної підготовки та організації торгів (аукціонів) для пулу активів, що надаються ТОВ "Дебтекс Україна", на відкритих торгах (аукціоні) шляхом проведення відкритих торгів (аукціонів) та повторних торгів (аукціонів) із використанням електронної торгової системи для проведення електронного аукціону, який складається з автоматичного покрокового зниження початкової (стартової) ціни лота, етапів подання закритих цінових пропозицій та цінової пропозиції, а саме пул активів, що складається з прав вимоги та інших майнових прав за кредитними договорами, що укладені з юридичними особами, частина з яких знаходиться в заставі НБУ та АТ "Укрексімбанк", а також дебіторської заборгованості;

- уповноваженій особі Фонду на ліквідацію АТ "Дельта Банк" забезпечити: подання необхідного пакета документів до НБУ з метою отримання погодження на реалізацію активів (майна), що знаходяться в заставі НБУ, або з метою прийняття останнім рішення про звернення стягнення на такі активи (майно) шляхом набуття НБУ прав кредитора в порядку, встановленому чинним законодавством; повідомлення АТ "Укрексімбанк" та ТОВ "Дебтекс Україна" про прийняття цього рішення протягом п`яти робочих днів після його прийняття; протягом п`яти робочих днів після отримання погодження на реалізацію активів (майна), що знаходяться в заставі НБУ, розміщення необхідних документів щодо активів (майна) у віртуальній кімнаті даних з метою забезпечення доступу потенційним покупцям до кімнати даних після приєднання останніх до договору щодо нерозголошення потенційним покупцем інформації з обмеженим доступом та банківської таємниці (кімната даних);

- гарантійний внесок за лотами затвердити на рівні 5 % від їх початкової (стартової) ціни, що повинен бути сплачений на накопичувальний рахунок ТОВ "Дебтекс Україна";

- крок аукціону затвердити на рівні не менше 1 % від початкової (стартової) ціни лотів;

- уповноваженій особі Фонду на ліквідацію АТ "Дельта Банк" після отримання коштів від реалізації активів (майна) за ціною продажу на накопичувальний рахунок АТ "Дельта Банк" забезпечити підписання договорів купівлі-продажу активів (майна) з переможцями торгів.


................
Перейти до повного тексту