Постанова
Іменем України
02 червня 2022 року
м. Київ
справа № 2-1043/11
провадження № 61-1235св22
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Фаловської І. М.,
суддів: Карпенко С. О., Мартєва С. Ю. (суддя-доповідач), Сердюка В. В.,
Стрільчука В. А.,
учасники справи:
стягувач - Публічне акціонерне товариство комерційного банку «Надра»,
боржники: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,
заявник - Товариство з обмеженою відповідальністю «Преміум Лігал Колекшн»
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Житомирського апеляційного суду від 16 грудня 2021 року у складі колегії суддів: Талько О. Б., Коломієць О. С., Микитюк О. Ю.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст заяви
У березні 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Преміум Лігал Колекшн» (далі - ТОВ «Преміум Лігал Колекшн») звернулося до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження.
Заява мотивована тим, що рішенням Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 13 вересня 2011 року стягнуто в солідарному порядку із ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства комерційний банк «Надра» (далі - ПАТ КБ «Надра») заборгованість за кредитним договором у розмірі 2 065 050,77 грн та по 850,00 грн судового збору з кожного.
Виконавчі листи, видані на підставі зазначеного рішення суду, перебували на примусовому виконанні у Новоград-Волинському міськрайонному відділі Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області.
Відповідно до даних Автоматизованої системи виконавчих проваджень виконавче провадження завершено, проте рішення Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 13 вересня 2011 року не виконане, боржники не сплатили суму боргу.
Між ПАТ КБ «Надра» та ТОВ «Преміум Лігал Колекшн» 30 квітня 2020 року укладений договір відступлення права вимоги, відповідно до якого ТОВ «Преміум Лігал Колекшн» набуло право вимоги за вказаним кредитним договором та договором поруки.
На підставі викладеного заявник просив суд замінити сторону виконавчого провадження (стягувача) з ПАТ КБ « Надра» на його правонаступника - ТОВ «Преміум Лігал Колекшн» щодо примусового виконання виконавчих листів, виданих Новоград-Волинським міськрайонним судом Житомирської області у справі № 2-1043/11 про стягнення із ОСОБА_1 та ОСОБА_2 заборгованості за кредитним договором від 29 серпня 2008 року № 389/МК/2008-840 у розмірі 2 065 050,77 грн та по 850,00 грн судового збору з кожного.
Короткий зміст ухвали суду першої інстанції
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області ухвалою від 06 квітня 2021 року заяву задовольнив.
Замінив сторону виконавчого провадження (стягувача) з ПАТ КБ «Надра» на правонаступника - ТОВ «Преміум Лігал Колекшн» щодо примусового виконання виконавчих листів за рішенням Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області № 2-1043/11 від 13 вересня 2011 року про стягнення з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 заборгованості за кредитним договором від 29 серпня 2008 року № 389/МК/2008-840 у солідарному порядку у розмірі 2 065 050,77 грн та по 850,00 грн судового збору з кожного.
Суд першої інстанції виходив з того, що звернення правонаступника кредитора із заявою про надання йому статусу сторони виконавчого провадження відповідає змісту статтей 512, 514 ЦК України та статті 15 Закону України «Про виконавче провадження».
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
На ухвалу місцевого суду ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу.
Житомирський апеляційний суд постановою від 16 грудня 2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнив частково.
Ухвалу Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 06 квітня 2021 року скасував та ухвалив нове судове рішення, яким задовольнив заяву ТОВ «Преміум Лігал Колекшн».
Замінив стягувача ПАТ КБ «Надра» його правонаступником - ТОВ «Преміум Лігал Колекшн» у виконавчих листах, виданих у справі № 2-1043/11 за позовом ПАТ КБ «Надра» до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором.
Суд апеляційної інстанції постанову мотивував тим, що ОСОБА_1 не був належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання, зазначена обставина була одним із доводів його апеляційної скарги, що відповідно до положень пункту 3 частини третьої статті 376 ЦПК України є безумовною підставою для скасування ухвали суду першої інстанції.
Частиною п`ятою статті 37 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених цієї статтею, не позбавляє його права повторно пред`явити виконавчий документ до виконання протягом строків, встановлених статтею 12 цього Закону.
Виконавче провадження у цій справі завершене, однак стягувач не позбавлений можливості повторно пред`явити виконавчі листи до виконання.
У такому випадку особа, яка є правонаступником позивача/стягувача та бажає набути й реалізувати існуючі процесуальні права, притаманні позивачу/стягувачу, вправі ставити питання про заміну стягувача у виконавчому документі у порядку, передбаченому частиною п`ятою статті 442 ЦПК України.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі, поданій у січні 2022 року до Верховного Суду, ОСОБА_1 , посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції, ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні заяви ТОВ «Преміум Лігал Колекшн» про заміну сторони виконавчого провадження.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційну скаргу ОСОБА_1 мотивував тим, що суд апеляційної інстанції вийшов за межі заявлених ТОВ «Преміум Лігал Колекшн» вимог, оскільки замінив стягувача не у виконавчому провадженні, а у виконавчих листах.
Велика Палата Верховного Суду у постановах від 03 листопада 2020 року у справі № 916/16/17 та від 16 лютого 2021 року у справі № 911/3411/14 дійшла висновку про те, що за відсутності відкритого виконавчого провадження підстав для заміни стягувача немає.
Вважає, що висновки суду апеляційної інстанції про задоволення заяви про заміну сторони виконавчого провадження суперечать висновкам викладеним у постановах Великої Палати Верховного Суду від 03 листопада 2020 року у справі № 916/16/17 та від 16 лютого 2021 року у справі № 911/3411/14.
Відзив на касаційну скаргу не надходив.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Суди встановили, що 29 серпня 2008 року ПАТ КБ «Надра» та ОСОБА_1 уклали кредитний договір № 389/МК/2008-840 на 210 000,00 дол. США.
На забезпечення належного виконання кредитних зобов`язань цього ж дня банк та ОСОБА_2 уклали договір поруки.
Рішенням Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 13 вересня 2011 року стягнуто в солідарному порядку з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь ПАТ КБ « Надра» заборгованість за кредитним договором у розмірі 2 065 050,77 грн та по 850,00 грн судового збору з кожного.
На підставі зазначеного рішення Новоград-Волинським міськрайонним судом Житомирської області 16 березня 2012 року видані виконавчі листи, які перебували на примусовому виконанні у Новоград-Волинському міськрайонному ВДВС ГТУЮ у Житомирській області.
Постановою державного виконавця від 15 червня 2017 року виконавчий лист про стягнення із ОСОБА_2 на користь ПАТ КБ «Надра» заборгованості за кредитним договором та судового збору повернуто стягувачу на підставі пункту 2 частини першої статті 37 Закону України «Про виконавче провадження».
Відповідно до постанови державного виконавця від 27 грудня 2017 року виконавчий лист про стягнення з ОСОБА_1 на користь ПАТ КБ «Надра» заборгованості за кредитним договором та судового збору повернуто на підставі пункту 3 частини першої статті 37 Закону України «Про виконавче провадження».
ПАТ КБ «Надра» і ТОВ «Преміум Лігал Колекшн» 30 квітня 2020 року уклали договір відступлення права вимоги, відповідно до якого ТОВ «Преміум Лігал Колекшн» набуло право вимоги до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за кредитним договором та договором поруки.
На підтвердження факту сплати коштів за цим договором заявник надав суду платіжне доручення.
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Відповідно до частини першої статті 389 ЦПК України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити у касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи та постанову суду апеляційної інстанції, крім судових рішень, визначених у частині третій цієї статті.
Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.
Абзацом 2 частини другої статті 389 ЦПК України передбачено, що підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Межі розгляду справи судом
Підставою для відкриття касаційного провадження є абзац 2 частини другої статті 389 ЦПК України(неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права).
Касаційна скарга підлягає задоволенню частково.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
У частині третій статті 3 ЦПК України визначено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
З огляду на частину третю статті 400 ЦПК України суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги.
Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Відповідно до статті 442 ЦПК України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб.
Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.