ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2022 року
м. Київ
cправа № 908/859/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Бакуліна С.В. головуючий (доповідач), Кролевець О.А., Стратієнко Л.В.,
за участю секретаря судового засідання - Федорченка В.М.,
позивача - не з`явились,
відповідача - Капусти А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго"
на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 25.11.2021 (головуючий суддя - Чус О.В., судді: Кощеєв І.М., Орєшкіна Е.В.)
у справі №908/859/19
за позовом фізичної особи-підприємця Борисенко Вікторії Володимирівни
до Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго"
про визнання незаконним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
1.Короткий зміст позовних вимог
1.1.Фізична особа-підприємець Борисенко В.В. (далі - ФОП Борисенко В.В.) звернулася до Господарського суду Запорізької області з позовом до Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" (далі - ПАТ "Запоріжжяобленерго") про визнання незаконним та скасування рішення комісії Кам`янсько-Дніпровського району електричних мереж з розгляду акта про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії №00001311 від 26.02.2019, оформленого протоколом засідання комісії від 21.03.2019.
1.2.Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач здійснив розрахунок вартості недоврахованої електроенергії з порушенням вимог законодавства, у зв`язку з чим оспорюване рішення є незаконним та підлягає скасуванню.
2.Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій
2.1.17.04.2008 між Відкритим акціонерним товариством "Запоріжжяобленерго" (постачальник електричної енергії) та ФОП Борисенко В.В. (споживач) був укладений договір №510 про постачання електричної енергії.
2.2.Відповідно до розділу 1 договору постачальник електричної енергії продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку №1, а споживач оплачує постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точки продажу електричної енергії визначаються додатком №2 "Точки продажу електричної енергії споживачу" (розділ 1 договору).
2.3.Перелік точок розрахункового обліку споживача наведено в пункті 6 додатку 5 до договору №510 від 17.04.2008, відповідно до якого місце установки розрахункового обліку споживача є приміщення крамниця "Будматеріали" с. В.Білозірка вул. Чекістів 1Б.
2.4.Відповідно до розділу 2 договору позивач зобов`язується дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього договору та оплачувати відповідачу вартість електричної енергії згідно з умовами додатків 4 та 5.
2.5.Відповідно до розділу 3 договору, постачальник електричної енергії має право, зокрема, отримувати від споживача плату за поставлену електричну енергію за роздрібними тарифами, розрахованими згідно з умовами та правилами здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, та інші платежі, обумовлені цим договором, вимагати відшкодування збитків, завданих постачальнику електричної енергії внаслідок порушення споживачем умов цього договору, доступ у будь-який час доби працівників постачальника електричної енергії за пред`явленням службового посвідчення (з правом заносити і виносити необхідні прилади та інструменти) до засобів (систем) обліку як власних, так і субспоживачів, приладів контролю навантаження та якості електроенергії, компенсувальних установок, комплектів АЧР, а також для здійснення контролю заданих постачальником електричної енергії режимів споживання електроенергії та потужності і для виконання інших необхідних робіт.
2.6.Згідно з розділом 4 договору позивач сплачує відповідачу вартість недоврахованої електроенергії, розраховану відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 04.05.2006 №562 (далі - Методика) у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб засобів обліку, споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою.
2.7.Пунктом 9.4 договору визначено, що цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на термін до 31.12.2008. Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії. Умови, а також термін дії договору, можуть бути переглянуті в будь-який момент за узгодженням сторін.
2.8.Із впровадженням нової моделі ринку електричної енергії згідно із Законом України "Про ринок електричної енергії" споживач з 01.01.2019 приєднався до умов публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії (на умовах договору), про що свідчить заява-приєднання від 26.12.2018 ( т.1, а.с.-126).
2.9.26.02.2019 службовими особами відповідача була проведена перевірка крамниці позивача, у присутності робітника споживача - Юська В.С. (далі -працівник), за результатами якої було виявлено пристрій для зупинки лічильника, що було продемонстровано працівнику.
2.10.За результатами перевірки складено акт, яким встановлено, що позивач при користуванні електричною енергією порушив пункти 5.5.5.2, 2.3.4, 8.2.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії. Дії позивача призвели до зміни показів розрахункового приладу обліку, а саме: використання пристрою, який дає можливість споживати необліковану електричну енергію. При підключенні навантаження, електроенергія не враховувалась. Акт був підписаний трьома представниками відповідача та двома свідками, внаслідок відсутності позивача та відмови від його підписання працівником.
2.11.21.03.2019 відповідачем на підставі акта було прийнято рішення про виконання позивачу розрахунку недоврахованої електроенергії по акту згідно підпункту 3 пункту 2.1, пункту 2.4 глави 2 Методики, зі змінами, за період з 27.02.2016 по 26.02.2019, час роботи 16 годин на добу, на суму 200090,23 грн. Рішення було прийнято в присутності позивача, але він відмовився його підписати.
3.Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
3.1.Справа розглядалась судами неодноразово. Останнім рішенням від 16.02.2021 Господарський суд Запорізької області відмовив в позові в повному обсязі.
3.1.Рішення місцевого господарського суду мотивовано тим, що наявні в матеріалах справи докази підтверджують факт вчинення відповідачем порушення щодо необлікованого споживання електричної енергії, у зв`язку з чим, суд дійшов висновку про обґрунтованість застосування до позивача оперативно-господарської санкції у вигляді донарахування обсягів споживання енергії.
3.2.Центральний апеляційний господарський суд постановою від 25.11.2021 рішення Господарського суду Запорізької області від 16.02.2021 у справі №908/859/19 скасував; постановив нове рішення про задоволення позову; визнав незаконним та скасував рішення Кам`янсько-Дніпровського району електричних мереж ПАТ "Запоріжжяобленерго" з розгляду акта про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії №00001311 від 26.02.2019, оформленого протоколом засідання комісії від 21.03.2019.
3.3.Постанова апеляційного суду мотивована тим, що відповідачем не доведено вчинення споживачем дій, які були спрямовані та призвели до зміни показів обліку споживання електричної енергії останнім. Суд зазначив, що до моменту встановлення факту втручання споживачів в роботу приладів обліку енергопостачальник не має підстав для здійснення нарахувань відповідно до Методики без наявності відповідних висновків спеціалізованих організацій. Крім того, апеляційний господарський суд також зазначив про неналежне повідомлення місцевим господарським судом позивача щодо зали судового засідання в якому здійснювався розгляд справи 16.02.2021.
4.Короткий зміст вимог касаційної скарги та її обґрунтування. Доводи інших учасників справи
4.1.ПАТ "Запоріжжяобленерго" звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Центрального апеляційного господарського суду від 25.11.2021 та залишити в силі рішення Господарського суду Запорізької області від 16.02.2021 у справі №908/859/19.
4.2.Підставою касаційного оскарження вищезазначеного судового рішення ПАТ "Запоріжжяобленерго" зазначає пункти 1 та 3 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), а саме:
- судом апеляційної інстанції не враховано висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 06.02.2020 у справі №916/2504/18, стосовно застосування пункту 2.1 розділу 1 Методики;
- відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування норми права (Порядку визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок викрадення електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.2006 №122 - (далі - Порядок) у подібних правовідносинах.
4.3.Позивач подав відзив на касаційну скаргу в якому зазначає, що суд апеляційної інстанції правильно визначився із характером спірних правовідносин, виконав приписи статті 316 ГПК України та вказівки Верховного Суду, надані у постанові від 16.09.2020, врахував практику Верховного Суду у даній категорії справ, правильно застосував положення законодавства. Тому оскаржена постанова є законною, а доводи скаржника - безпідставні.
5.Позиція Верховного Суду
5.1.Відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі, врегульовані Законом України "Про ринок електричної енергії".
5.2.Відповідно до статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про постачання електричної енергії споживачу.
5.3.За вимогами частини третьої статті 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач зобов`язаний, зокрема, сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
5.4.Згідно зі статтею 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо.
5.5.На час складання акта про порушення та проведення засідання комісії з розгляду такого акта Правила користування електричною енергією втратили свою чинність у зв`язку з набранням чинності Правилами роздрібного ринку електричної енергії, які затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 (далі - ПРРЕЕ).
5.6.Відповідно до пункту 8.2.4 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.
5.7.Відповідно до пункту 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення. Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача. У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб.