ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 червня 2022 року
м. Київ
справа № 2040/7914/18
провадження № К/9901/14969/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Стрелець Т.Г., Шарапи В.М., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради до Споживчого товариства по будівництву колективних гаражів «Військове», третя особа - Харківська міська рада, про зобов`язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради на постанову Другого апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Калиновського В.А., Калитки О.М., Кононенко З.О. від 08 квітня 2019 року,
УСТАНОВИВ:
Вступ
1. Позивач звернувся до суду з позовом відповідача про знесення самочинно збудованої нежитлової будівлі, що складається з трьох гаражів. Відповідач заперечуючи проти позову стверджує що ним вчинено дії щодо приведення у відповідність до вимог законодавства у сфері містобудування, будівельних норм, державних стандартів і правил будівництво нежитлової будівлі загальною площею 75,2 кв.м., що складається з трьох гаражів №№ 30, 31, 32 , розташованих на земельній ділянці з кадастровим номером 6310136300:07:005:0026 по вул. Кримській, 8-Б у м. Харкові , яка є самочинним будівництвом.
2. Зважаючи на встановлені обставини справи, доводи учасників справи, Суду слід дати відповідь на такі питання: 1) чи є інспекція державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради належним позивачем у справі? 2) чи надано позивачем, при зверненні до суду з позовом про знесення самочинно збудованої нежитлової будівлі, докази спорудження гаражів з істотним недотриманням будівельних норм та порушення суспільних інтересів або прав інших осіб?
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
3. Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради звернулась до суду з позовом до Споживчого товариства по будівництву колективних гаражів «Військове», третя особа - Харківська міська рада, про зобов`язання вчинити певні дії, у якому просила:
- зобов`язати Споживче товариство по будівництву колективних гаражів «Військове» знести самочинно збудовану нежитлову будівлю літ. «В-1», загальною площею 75,2 кв. м., що складається з трьох гаражів №№ 30, 31, 32, розташованих на земельній ділянці з кадастровим номером 6310136300:07:005:0026 по вул. Кримській, 8-Б у м. Харкові .
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
4. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2018 року позовні вимоги Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради було задоволено.
Зобов`язано Споживче товариство по будівництву колективних гаражів «Військове» знести самочинно збудовану нежитлову будівлю літ. «В-1», загальною площею 75,2 кв.м., що складається з трьох гаражів №№ 30, 31, 32, розташованих на земельній ділянці з кадастровим номером 6310136300:07:005:0026 по вул. Кримській, 8-Б у м. Харкові.
5. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із того, що в ході позапланової перевірки на об`єкті: «Гаражні бокси по вул. Кримській, 8-Б у м. Харкові » встановлено, що СТ «Військове» здійснило самочинне будівництво нежитлової будівлі літ. «В-1» (гаражні бокси №№ 30, 31, 32).
СТ «Військове» порушено наступні нормативно-правові акти у будівництві:
ДБН А.2.2-3-2014, що встановлює склад та зміст проектної документації на нове будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт та технічне переоснащення будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів або їх частин, лінійних об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури, а також визначено, що будівництво починається після затвердження проектної документації;
статтю 34 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності», згідно якої замовник має право виконувати будівельні роботи після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об`єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України або видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками;
статтю 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», якою передбачено, що будівництво об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності»;
статтю 5 Закону України «Про основи містобудування», відповідно до якої при здійсненні містобудівної діяльності повинна бути забезпечена розробка містобудівної документації, проектів конкретних об`єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил;
статтю 16 Закону України «Про основи містобудування», згідно з якою будівельні норми, державні стандарти, норми і правила встановлюють комплекс якісних та кількісних показників і вимог, які регламентують розробку і реалізацію містобудівної документації, проектів конкретних об`єктів з урахуванням соціальних, природно-кліматичних, гідрогеологічних, екологічних та інших умов і спрямовані на забезпечення формування повноцінного життєвого середовища та якнайкращих умов життєдіяльності людини.
6. Суд визнав зазначені порушення істотними порушеннями будівельних норм і правил, що суперечить суспільним інтересам, а дії вчинені СТ «Військове» порушують встановлений законом порядок виконання будівельних робіт, призводять до дезорганізації нормальної діяльності, порушують права та законні інтереси інших громадян, що може призвести до заподіяння такими діями значної шкоди громадським інтересам, інтересам громадян.
7. Оскільки відповідач в установлений строк добровільно не виконав вимоги, встановлені у приписі про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил № 309-Пр від 23 квітня 2018 року, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог.
8. Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2019 року рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2018 року було скасовано та ухвалено нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовлено.
9. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив із того, що матеріали справи не містять доказів на підтвердження того, що усунення порушень містобудівного законодавства можливо виключно шляхом знесення об`єктів самочинного будівництва або доказів неможливості реконструювати його відповідним чином.
Позивачем не надано доказів спорудження гаражів з істотним недотриманням будівельних норм та порушення суспільних інтересів або прав інших осіб.
Зважаючи на зазначені обставини, суд дійшов до висновку, що застосування до відповідача зобов`язання щодо знесення самочинно збудованого об`єкта є передчасним та не співмірним заходом, оскільки позивачем не використано всі передбачені законодавством України заходи щодо реагування та притягнення винної особи до відповідальності.
10. Крім того, суд апеляційної інстанції зазначив, що інспекція державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради не є належним позивачем у справі, а належним позивачем у цій справі є Державна архітектурно-будівельна інспекція України, яка відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» здійснює державний архітектурно-будівельний контроль та розглядає відповідно до Закону справи про адміністративні правопорушення та справи про порушення у сфері містобудівної діяльності.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
11. Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, інспекція державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради звернулась із касаційною скаргою, у якій просить скасувати постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2019 року та залишити в силі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2018 року.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
12. Судами попередніх інстанцій установлено, що рішенням 31 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 25 лютого 2009 року № 19/09 «Про надання фізичним та юридичним особам земельних ділянок для експлуатації об`єктів самочинного будівництва» Споживчому товариству по будівництву колективних гаражів «Військове» надано в оренду земельну ділянку по вулиці Кримській 8 (біля ГК № 2), за рахунок земель житлової та громадської забудови, загальною площею 0,2224 га. У тому числі: ділянка « 1» - площею 0.1733 га; ділянка « 2» - площею 0,0317 га, ділянка « 5» - площею 0,0020 га; ділянка « 6» - площею 0,0008 га; ділянка « 7» - площею 0,0084 га; ділянка « 8» - площею 0,0037 га - для експлуатації самочинно побудованих гаражів.
13. У 2011 році було завершено будівництво гаражних боксів № 30 , 31 , 32 по вул. Кримській 8 у м. Харкові .
14. 19 березня 2012 року між Харківською міською радою та Споживчим товариством по будівництву колективних гаражів «Військове» було укладено договір оренди земельної ділянки за адресою: м. Харків, вулиця Кримська, 8 . Відповідно до пункту 3 договору на земельній ділянці знаходяться об`єкти нерухомого майна - гаражі. У пункті 15 договору зазначено, що земельна ділянка передається в оренду для експлуатації самочинно побудованих гаражів. Пунктом 17 договору визначено, що умови збереження стану об`єкта оренди забороняється самовільна забудова земельної ділянки.
15. 06 липня 2012 року голова правління Споживчого товариства по будівництву колективних гаражів «Військове» ОСОБА_1 звернувся до Харківського міського голови Кернеса Г.А із заявою щодо збереження трьох гаражних боксів товариства, побудованих на земельній ділянці, яка надана в оренду відповідачу по вулиці Кримській 8Б у Шевченківському районі м. Харкова .
16. Заява про збереження трьох гаражних боксів Споживчого товариства по будівництву колективних гаражів « Військове » розглядалась більше 6 років, про це свідчать лист управління містобудування та архітектури Харківської міської ради № 2940/0/27-12 від 25 липня 2012 року, лист ОСОБА_1 №14-п від 17 листопада 2016 року.
17. У вересні 2018 року на засіданні постійно діючої комісії з питань самочинного будівництва від 20 вересня 2018 року № 32 вирішено зберегти самочинно збудовану нежитлову будівлю літ. «В-1» (гаражі № 30,31,32 ) по вул. Кримській 8Б та рекомендовано управлінню містобудування та архітектури підготувати документи для внесення на розгляд міської ради.
18. Рішенням Харківської міської ради 22 сесії 7 скликання № 1234/18 від 17 жовтня 2018 року «Про надання дозволу на збереження об`єктів самочинного будівництва та на розроблення документації із землеустрою для експлуатації, обслуговування об`єктів» Дозволено Споживчому товариству по будівництву колективних гаражів «Військове» збереження самочинно збудованої нежитлової будівлі літ. «В-1» по вул. Кримській 8-Б , на земельній ділянці (кадастровий номер 6310136300:07:005:0026), яка знаходиться в оренді, договір оренди землі (номер запису про інше речове право № 16171166 від 30 серпня 2016 року).
19. Також судом установлено, що інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради здійснено перевірку на об`єкті: «Гаражні бокси по вул. Кримській, 8-Б у м. Харкові».
20. За результатами перевірки складено акт № 309-А від 23 квітня 2018 року, у якому зазначено, що Споживчим товариством по будівництву колективних гаражів «Військове» збудовано нежитлову будівлю літ. «В-1» (гаражні бокси №№ 30, 31, 32).
21. У єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів Державної архітектурно-будівельної інспекції України, розміщеному на офіційному сайті Держархбудінспекції України, відсутня інформація по об`єкту за вищевказаною адресою.
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна земельна ділянка, площею 0,2224 га (кадастровий номер 6310136300:07:005:0026) по вул. Кримській, 8-Б у м. Харкові перебуває в користуванні СТ «Військове» на підставі договору оренди землі від 19 березня 2012 року. Строк дії вказаного договору до 1 липня 2020 року.
22. Під час проведення перевірки, голова правління СТ «Військове» Захарюк І.П. надав технічний паспорт КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» від 14 травня 2011 року, інвентарна справа № 87707, реєстраційний № б/н, на громадський будинок літ. «В-1» по вул. Кримській, 8-Б у м. Харкові, замовник СТ «Військове».
Згідно вказаного технічного паспорту нежитлова будівля літ. «В-1» (рік побудови 2011), загальною площею 75,2 кв.м складається з трьох гаражів № 30 площею 24,5 кв. м, № 31 площею 25, 1 кв.м та № 32 площею 25,6 кв.м.
У технічному паспорті наявний штамп установленого зразка щодо самочинного будівництва літ. «В-1».
23. У зв`язку із виявленням порушень інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради голові правління СТ «Військове» Захарюку І.П. видано припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил № 309-Пр від 23 квітня 2018 року. Термін виконання вимог припису до 23 червня 2018 року.
24. З метою перевірки виконання вимог припису № 309-Пр від 23 квітня 2018 року, позивачем здійснено вихід на об`єкт «Гаражні бокси по вул. Кримській, 8-Б у м. Харкові».
25. Під час виходу на об`єкт в межах строку перевірки установлено факт наявності нежитлової будівлі літ. «В-1» (гаражні бокси №№ 30, 31, 32) по вул. Кримській, 8-Б у м. Харкові . Суб`єкт містобудування, що має відношення до цього об`єкта, з відповідними підтверджувальними документами був відсутній.
26. Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради, звернувся до суду з позовом до Споживчого товариства по будівництву колективних гаражів «Військове» про знесення самочинно збудованої нежитлової будівлі літ. «В-1», загальною площею 75,2 кв.м., що складається з трьох гаражів №№ 30, 31, 32 , розташованих на земельній ділянці з кадастровим номером 6310136300:07:005:0026 по вул. Кримській, 8-Б у м. Харкові .
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
27. Касаційна скарга обґрунтована тим, що нежитлова будівля літ. «В-1», загальною площею 75,2 кв.м., що складається з трьох гаражів №№ 30, 31, 32 , розташованих на земельній ділянці з кадастровим номером 6310136300:07:005:0026 по вул. Кримській, 8-Б у м. Харкові є об`єктом самочинного будівництва.
28. Відповідно до частини другої статті 38 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі, якщо особа в установлений строк добровільно не виконала вимоги, встановлені у приписі, орган державного архітектурно-будівельного контролю подає позов до суду про знесення самочинно збудованого об`єкта та компенсацію витрат, пов`язаних з таким знесенням.
29. Невиконання у встановлений термін відповідачем припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил № 309-Пр від 23 квітня 2018 року є підставою звернення до суду із вимогою про знесення самочинного будівництва.