ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2022 року
м. Київ
справа № 560/6202/20
адміністративне провадження № К/9901/36057/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Стеценка С.Г.,
суддів: Бучик А.Ю., Рибачука А.І.,
розглянувши в письмовому провадженні в касаційному порядку адміністративну справу № 560/6202/20
за позовом ОСОБА_1
до Деражнянської міської ради
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 січня 2021 року (головуючий суддя: Михайлов О. О.) та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 07 вересня 2021 року (колегія у складі: головуючого судді Полотнянка Ю. П., суддів: Драчук Т. О., Ватаманюка Р. В.)
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У жовтні 2020 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулись до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Деражнянської міської ради, в якій просять суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 03 вересня 2020 року №13 «Про розгляд звернення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з приводу безоплатної приватизації земельних ділянок»;
- зобов`язати відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 , ОСОБА_2 за адресою: Хмельницька область, Деражнянський район, Деражнянська міська рада, за межами населеного пункту та передати у власність:
- ОСОБА_1 земельну ділянку з кадастровим номером 6821510100:05:018:0010 площею 2 га;
- ОСОБА_2 земельну ділянку з кадастровим номером 6821510100:05:018:0011 площею 2 га;
- стягнути з відповідача на користь: позивачів моральну шкоду у розмірі по 75 00 грн кожному; позивачів витрати, пов`язані з наданням правової допомоги; ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1681,6 грн.
2. Ухвалою від 12 жовтня 2020 року Хмельницьким окружним адміністративним судом відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою від 12 жовтня 2020 року Хмельницьким окружним адміністративним судом роз`єднано в окремі провадження позовні вимоги: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у справі № 822/6026/20, а саме:
1. ОСОБА_1 до Деражнянської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, присвоївши зазначеній справі новий номер;
2. ОСОБА_2 до Деражнянської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, залишити у провадженні адміністративної справи № 560/6026/20.
3. В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач у справі № 560/6202/20 послалася на те, що всупереч вимогам ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. 118 Земельного кодексу України, відповідач у місячний строк не прийняв рішення щодо задоволення клопотання позивача чи надання мотивованої відмови.
Крім того, Деражнянська міська рада безпідставно зазначає у рішенні від 03 вересня 2020 року № 13, що не може передати земельні ділянки через незареєстроване право комунальної власності.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
4. Хмельницький окружний адміністративний суд рішенням від 21 січня 2021 року, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 07 вересня 2021 року, у задоволенні позову відмовив.
5. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди попередніх інстанцій виходили з того, що земельна ділянка, яку бажала отримати ОСОБА_1 відноситься до земель сільськогосподарського призначення колективної власності колишнього сільськогосподарського об`єднання пайовиків «Авангард», а саме, до нерозподілених та невитребуваних земельних ділянок і земельної частки (паю), а тому відсутні підстави для задоволення позовної вимоги позивача про зобов`язання відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Як наслідок, не підлягає задоволенню і похідна позовна вимога щодо стягнення моральної шкоди та клопотання про встановлення судового контролю.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. Не погодившись з судовими рішеннями першої та апеляційної інстанцій, 01 жовтня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду із касаційною скаргою, у якій скаржник просить скасувати рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 січня 2021 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 07 вересня 2021 року, прийняти нову постанову, якою позов задовольнити повністю.
7. Обґрунтовуючи касаційну скаргу, скаржник зазначає про те, що судами першої та апеляційної інстанцій неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.
Так, судами не враховано, що на запит позивача, Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області надано лист-відповідь від 09 лютого 2021 року № ПІ-12/0-13/0/63-21, в якому зазначено, що згідно інформації Відділу у Деражнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області земельна ділянка з кадастровим номером 6821510100:05:018:0011 відносилася до земель колективної власності, але не відносилася до невитребуваних земельних часток (паїв).
Зазначена інформація повністю спростовує помилкові твердження відповідача про те, що нібито спірна ділянка може бути виділена до 2025 року іншим громадянам.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
8. Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01 жовтня 2021 року визначено колегію суддів для розгляду цієї справи у складі головуючого судді Стеценка С. Г., суддів: Бучик А. Ю., Рибачука А. І.
9. Ухвалою Верховного суду від 06 жовтня 2021 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 січня 2021 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 07 вересня 2021 року.
10. Ухвалою Верховного Суду від 08 червня 2022 року закінчено підготовку справи до касаційного розгляду і, враховуючи приписи п. 3 ч. 1 ст. 345 КАС України постановлено здійснювати такий в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами з 09 червня 2022 року.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
11. Як убачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, 19 червня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Деражнянської міської ради з заявою, в якій просила надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га.
До заяви додала: копію паспорта, копію ідентифікаційного коду та графічні матеріали.
12. 08 липня 2020 року Деражнянська міська рада листом № 371 повідомила позивача, що власнику документа, що посвідчує право на земельну частку (пай) або його спадкоємцю встановлюється кінцевий строк для оформлення права власності на таку земельну ділянку - до 01 січня 2025 року. Також позивача повідомлено, що з метою забезпечення захисту прав власників земельних часток (паїв) та їх спадкоємців міською радою питання щодо безоплатної передачі земельних ділянок іншим особам із земель колективної власності в приватну власність не розглядаються.
13. 23 липня 2020 року між позивачем та ДП «Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» був укладений договір на виконання робіт з виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель колишньої колективної власності орієнтовною площею 2,00 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Деражнянської міської ради Деражнянського району Хмельницької області.
14. 28 липня 2020 року відповідач отримав заяву позивача від 27 липня 2020 року, у якій позивач повідомив відповідача про замовлення розроблення проекту землеустрою без надання дозволу відповідача. До заяви позивачем було додано вищевказану копію договору на виконання робіт.
15. 07 серпня 2020 року розроблений ДП «Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачеві був погоджений експертом державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Полтавські області.
16. 10 серпня 2020 року листом Деражнянської міської ради № 426 позивача повідомлено, що його звернення було розглянуто у місячний термін та надано мотивовану відмову від 08 липня 2020 року № 371 представнику за довіреністю від 29 січня 2020 року ОСОБА_3 .
17. 12 серпня 2020 року у Державному земельному кадастрі була зареєстрована земельна ділянка з кадастровим номером 6821510100:05:018:0011, яка відводилася позивачу.
18. Рішенням Деражнянської міської ради № 13 від 03 вересня 2020 року «Про розгляд звернення ОСОБА_2 та ОСОБА_1 з приводу безоплатної приватизації земельних ділянок» позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 6821510100:05:018:0011 у власність.
19. Вважаючи протиправною вказану відмову, ОСОБА_1 звернулася до суду із цим позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
20. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених ст. 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
21. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
22. Згідно зі ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
23. Положеннями ст.79-1, 84 Земельного кодексу України передбачено, що земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
У державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
24. Складовою реформування земельних відносин в Україні, є роздержавлення земель, тобто їх передача із державної та комунальної власності у приватну власність. Землі сільськогосподарського призначення можуть передаватися з державної у приватну власність різними способами, які залежать від організаційно-правової форми сільськогосподарських підприємств, які виступають землекористувачами.
25. Відносини щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій регламентовано, зокрема, статтею 25 Земельного кодексу України.
26. Відповідно до частини 1 цієї статті при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров`я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).