ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 травня 2022 року
м. Київ
cправа № 914/514/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Случ О. В. - головуючий, Волковицька Н. О., Могил С. К.
за участю секретаря судового засідання - Мазуренко М. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу заступника керівника Львівської обласної прокуратури
на постанову Західного апеляційного господарського суду від 02.11.2021 (головуючий суддя Бонк Т. Б., судді Бойко С. М., Матущак О. І.)
у справі № 914/514/20
за позовом заступника керівника Львівської місцевої прокуратури
до 1) Львівської міської ради і 2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Сінерджі Альянс",
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Львівське комунальне підприємство "Агенція ресурсів Львівської міської ради",
про визнання недійсними пунктів ухвали міської ради і скасування державної реєстрації,
(у судовому засіданні взяли участь: прокурор - Савицька О. В., представник відповідача-2 - Балобанов О. В.)
ВСТУП
1. Справу ініціював прокурор, звернувшись до суду в інтересах держави до Львівської міської ради (далі - Львівська міськрада, відповідач-1) та Товариства з обмеженою відповідальністю "Сінерджі Альянс" (далі - ТОВ "Сінерджі Альянс", відповідач-2). Прокурор стверджував, що Львівська міськрада прийняла протиправне рішення щодо передачі у статутний капітал ТОВ "Сінерджі Альянс" земельної ділянки комунальної форми власності, що по суті призвело до безоплатного відчуження земельної ділянки комунальної форми власності у приватну власність без проведення земельного аукціону.
2. Суд першої інстанції задовольнив позовні вимоги в частині визнання недійсним рішення відповідача-1 щодо передачі земельної ділянки як частки у статутний капітал відповідача-2; скасування державної реєстрації права приватної власності та припинення права комунальної власності на спірну земельну ділянку. Місцевий господарський суд виходив із протиправності дій Львівської міськради з огляду на те, що норми Земельного кодексу не передбачають можливості внесення земельної ділянки органом місцевого самоврядування в статутний капітал юридичної особи.
3. Суд апеляційної інстанції у задоволенні позовних вимог відмовив у повному обсязі, вказавши, що Львівська міськрада діяла у відповідності до актів цивільного законодавства, що регулюють правовідносини між учасниками господарського товариства, а чинне законодавство України не містить заборони для формування частки органу місцевого самоврядування (як учасника господарського товариства) в статутному капіталі такого товариства шляхом передачі земельної ділянки.
4. Верховний Суд, переглядаючи судове рішення, має дати відповідь на питання щодо законності передачі земельної ділянки комунальної власності у власність господарських товариств (приватну власність) шляхом внесення такої до статутного капіталу господарського товариства без проведення земельних торгів (і, відповідно, законності такого рішення органу місцевого самоврядування про внесення земельної ділянки комунальної власності до статутного капіталу господарського товариства).
5. Суди попередніх інстанцій по-різному відповіли на зазначене питання. Верховний Суд погоджується з висновками місцевого господарського суду з огляду на викладене у цій постанові.
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Обставини справи, встановлені судами
6. Відповідно до Витягу від 14.11.2019 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку кадастровий №4610136300:04:015:0135 площею 4,8282 га на вул. Щирецькій - вул. Ряшівській (проектованій) у м. Львові (далі - спірна земельна ділянка), вона зареєстрована 02.07.2013 відділом у м. Львові ГУ Держгеокадастру у Львівській області за цільовим призначенням - 03.15 "Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови" із земель житлової та громадської забудови, за видом використання - для будівництва та обслуговування торгово-виставкового комплексу. За експлікацією земельних угідь, на земельній ділянці відсутні об`єкти нерухомого майна (будівлі, споруди).
7. Згідно з довідкою з Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 13.02.2020 на підставі ухвали Львівської міської ради від 21.04.2016 №455 у лютому 2018року за ЛКП "Агенція ресурсів Львівської міської ради"" зареєстровано право постійного користування спірною земельною ділянкою комунальної власності.
8. За інформацією відділу у м. Львові ГУ Держгеокадастру у Львівській області № 10-13-0.37-1009/109-19 від 22.11.2019 нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки становить 384,31 грн за 1 кв.м. та, відповідно, за 4,8282 га - 18 555 255,42 грн.
9. Згідно зі статутом ЛКП "Агенція ресурсів Львівської міської ради", в редакції, затвердженій наказом від 25.06.2018 №18р директора Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради:
- підприємство створене Львівською міськрадою з метою, зокрема, виступати засновником та учасником підприємств різних форм власності, спільних підприємств, в тому числі з іноземними інвестиціями від імені Львівської міської ради (п.2.1.2);
- основними напрямками діяльності є, зокрема, управління корпоративними правами від імені Львівської міськради (п.2.2.1);
- майно підприємства є комунальною власністю територіальної громади м. Львова і закріплюється за ним на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство). Здійснюючи право господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству та цьому статуту (п. 4.2);
- передбачено право підприємства за рішенням власника створювати спільні підприємства, у тому числі з іноземними інвестиціями (п. 5.1.3).
10. ТОВ "Онур консрукціон Інтернешенл" звернулося до Львівського міського голови та директора ЛКП "Агенція ресурсів Львівської міської ради" з листом (який надійшов до останнього 25.06.2019), в якому пропонував створити на спірній земельній ділянці "конгрес центр" вмістимістю універсального залу більше 2 тис. посадкових місць, готелем, офісними приміщеннями, підземними парковками та іншою інфраструктурою, шляхом заснування ЛКП "Агенція ресурсів Львівської міської ради" і ТОВ "Онур консрукціон Інтернешенл" господарського товариства, яке виступатиме забудовником цієї території. При цьому, внеском Львівської міськради в статутний капітал буде земельна ділянка, а ТОВ "Онур консрукціон Інтернешенл" - бере на себе фінансове та технічне забезпечення проєкту.
11. На підставі цього звернення директор ЛКП "Агенція ресурсів Львівської міської ради" звернувся до директора юридичного департаменту міської ради з листом від 25.07.2019 №1007-11/07, в якому просив розглянути можливість підготовки проєкту ухвали Львівської міськради щодо створення спільного підприємства з ТОВ "Онур консрукціон Інтернешенл".
12. Враховуючи звернення ЛКП "Агенція ресурсів Львівської міської ради" від 25.07.2019 №1007-11/07 і ТОВ "Онур консрукціон Інтернешенл", з метою реалізації потреби міста у багатофункціональному культурно-розважальному конгрес-центрі, який зможе приймати заходи ділової та наукової програм, виставки, шоу, концерти та офіційні події на місцевому та національному рівнях, 19.09.2019 Львівська міськрада прийняла ухвалу №5439 "Про створення ТОВ "Сінерджі Альянс" (далі - ухвала №5439, оскаржувана ухвала).
13. Пунктом 1 ухвали № 5439 Львівська міськрада вирішила погодити ЛКП "Агенція ресурсів Львівської міської ради" створення ТОВ "Сінерджі Альянс" спільно з ТОВ "Онур конструкціон інтернешнл", та п. 4 уповноважила директора ЛКП "Агенція ресурсів Львівської міської ради" на участь у загальних зборах щодо створення ТОВ "Сінерджі Альянс".
14. Відповідно до п. 2 оскаржуваної ухвали Львівська міськрада вирішила припинити право постійного користування ЛКП "Агенція ресурсів Львівської міської ради" земельною ділянкою площею 4,8282 га (кадастровий № 4610136300:04:015:0135) на вул. Щирецькій - вул. Ряшівській (проектованій).
15. Згідно з п. 3 оскаржуваної ухвали Львівська міськрада вирішила внести дану земельну ділянку як частку до статутного капіталу ТОВ "Сінерджі Альянс".
16. За інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ "Сінерджі Альянс" (ідентифікаційний код юридичної особи 43277735) зареєстровано 08.10.2019 із статутним капіталом у розмірі 1 960 162 156,00 грн.
17. Засновниками та учасниками ТОВ "Сінерджі Альянс" є ТОВ "Онур конструкціон інтернешнл" (код ЄДРПОУ 32851616, місце знаходження: 03028, м. Київ, Голосіївський район, вул. Саперно-Слобідська, 22, літера А, нежитлове приміщення з №1 по №14 групи приміщень №309) із внеском до статутного фонду в розмірі 1 854 230 000,00 грн, а також ЛКП "Агенція ресурсів Львівської міської ради" (код ЄДРПОУ 30823414, місце знаходження: 79008, м. Львів, площа Галицька, 15) із внеском до статутного фонду в розмірі 105 932 156,00 грн.
18. Статутом ТОВ "Сінерджі Альянс", затвердженим рішенням його засновників № 01/2019 від 07.10.2019, передбачено таке:
- учасниками товариства є ЛКП "Агенція ресурсів Львівської міської ради" і ТОВ "Онур конструкціон інтернешнл" (п.1.2);
- товариство є юридичною особою, корпоративним підприємством приватної форми власності, що утворене учасниками за їх спільним рішенням з метою одержання прибутку, діє на основі об`єднання їх майна та/або підприємницької чи трудової діяльності, їх спільного управління справами, на основі корпоративних прав, у тому числі через органи, що ними створюються, участі учасників у розподілі доходів та ризиків товариства (п. 1.4.1);
- товариство є власником майна, переданого йому учасниками товариства у власність як вклад до статутного капіталу (п.1.6);
- договір про створення ТОВ "Сінерджі Альянс" та корпоративний договір між його учасниками не укладались (п. 2.3).
19. ТОВ "Сінерджі Альянс" є господарським товариством, що має статутний капітал, поділений на частки, розмір яких визначається цим Статутом, і несе відповідальність за своїми зобов`язаннями тільки своїм майном. Загальний розмір статутного капіталу товариства складається з номінальної вартості часток його учасників, виражених у національній валюті України, і становить 1 960 162 156 грн із частками:
- 5,4% (105 932 156 грн) ЛКП "Агенція ресурсів Львівської міської ради", яка формується шляхом передачі в статутний капітал товариства земельної ділянки площею 4,8282 га (кадастровий № 4610136300:04:015:0135) на вул. Щирецькій - вул. Ряшівській (проектованій) протягом 14 календарних днів;
- 94,6% (1 854 230 000 грн) ТОВ "Онур конструкціон інтернешнл", яка формується грошовими коштами протягом 5 календарних років (п.п. 1.4.2, 4,1, 4.2).
20. Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на підставі ухвали № 5439 15.10.2019 зареєстровано припинення права постійного користування ЛКП "Агенція ресурсів Львівської міської ради" спірною земельною ділянкою (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 111924446101, номер запису про інше речове право: 24816031 від 07.02.2018, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 39657339 від 13.02.2018).
21. 31.10.2019 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право приватної власності ТОВ "Сінерджі Альянс" на спірну спірну земельну ділянку (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 111924446101, номер запису про право власності: 34027684 за рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 49551561 від 06.11.2019). Підстава виникнення права власності - ухвала Львівської міської ради № 5439 від 19.09.2019 та акт приймання-передачі від 30.10.2019, виданий ЛКП "Агенція ресурсів Львівської міської ради" та ТОВ "Сінерджі Альянс".
22. Одночасно проведено реєстрацію припинення права комунальної власності на неї територіальної громади м. Львова в особі Львівської міськради (номер запису про право власності: 1764746, зареєстровано 10.07.2013 на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності").
23. ЛКП "Агенція ресурсів Львівської міської ради" листом від 26.11.2019 №1007 повідомило заступника прокурора Львівської місцевої прокуратури, що підприємство є учасником ТОВ "Сінерджі Альянс" з часткою у статутному капіталі, що дорівнює ринковій вартості спірної земельної ділянки - 105 932 156 грн. Додаткових грошових чи майнових внесків підприємства статутом ТОВ "Сінерджі Альянс" не передбачено.
Короткий зміст позовних вимог
24. У лютому 2020 року заступник керівника Львівської місцевої прокуратури №1 (прокурор) звернувся до Господарського суду Львівської області з позовом до Львівської міськрада, ТОВ "Сінерджі Альянс" про:
- визнання недійсними пунктів 2, 3 ухвали Львівської міськради від 19.09.2019 № 5439 "Про створення ТОВ "Сінерджі Альянс";
- скасування державної реєстрації 31.10.2019 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права приватної власності ТОВ "Сінерджі Альянс" на земельну ділянку кадастровий №4610136300:04:015:0135 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 111924446101) площею 4,8282 га на вул. Щирецькій - вул. Ряшівській (проектованій) у м. Львові (запис про право власності номер 34027684 від 31.10.2019, рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 49551561 від 06.11.2019);
- скасування державної реєстрації 31.10.2019 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно припинення права комунальної власності територіальної громади м. Львова на земельну ділянку кадастровий № 4610136300:04:015:0135 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 111924446101) площею 4,8282 га на вул. Щирецькій - вул. Ряшівській (проектованій) у м. Львові (запис про припинення права комунальної власності від 31.10.2019 (номер запису про право власності: 1764746 від 10.07.2013);
- скасування державної реєстрації 15.10.2019 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно припинення іншого речового права - права постійного користування Львівського комунального підприємства "Агенція ресурсів Львівської міської ради" (далі - ЛКП "Агенція ресурсів Львівської міської ради") земельною ділянкою кадастровий № 4610136300:04:015:0135 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 111924446101) площею 4,8282 га на вул. Щирецькій - вул. Ряшівській (проектованій) у м. Львові (номер запису про інше речове право: 24816031 від 07.02.2018, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 39657339 від 13.02.2018).
25. Позовні вимоги обґрунтовані, зокрема, тим, що ухвалою від 19.09.2019 № 5439 "Про створення ТОВ "Сінерджі Альянс" Львівська міськрада погодила ЛКП "Агенція ресурсів Львівської міської ради" створення ТОВ "Сінерджі Альянс" спільно з Товариством з обмеженою відповідальністю "Онур конструкціон інтернешнл" (далі - ТОВ "Онур конструкціон інтернешнл"). Згідно з пунктами 2, 3 вказаної ухвали Львівська міськрада вирішила припинити право постійного користування ЛКП "Агенція ресурсів Львівської міської ради" земельною ділянкою площею 4,8282га (кадастровий № 4610136300:04:015:0135) на вул. Щирецькій - вул. Ряшівській (проектованій) та внести дану земельну ділянку як частку до статутного капіталу ТОВ "Сінерджі Альянс".
26. Прокурор вважає вказану ухвалу Львівської міськради від 19.09.2019 № 5439 незаконною, посилаючись на те, що чинне законодавство не передбачає підстав, випадків та порядку передачі земель комунальної власності у власність господарських товариств без продажу земельних ділянок, у тому числі на конкурентних засадах, чи передачі їх до статутного капіталу таких товариств. При цьому, внесення земельних ділянок до статутного капіталу господарських товариств можливе лише щодо земель приватної власності. Однак, Львівською міськрадою передано спірну земельну ділянку у власність ТОВ "Сінерджі Альянс" до його статутного капіталу, без отримання її вартості та з ухиленням від проведення процедур її продажу. Прокурор вказує, що даний спір порушує інтереси територіальної громади м. Львова, як законного власника вказаної земельної ділянки, а відсутність належного владного контролю створює сприятливі умови для незаконного використання земель.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
27. Рішенням Господарського суду Львівської області від 25.01.2021 позов задоволено частково.
Визнано недійсним п. 3 ухвали Львівської міськради від 19.09.2019 №5439 "Про створення ТОВ "Сінерджі Альянс".
Скасовано державну реєстрацію 31.10.2019 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права приватної власності ТОВ "Сінерджі Альянс" на земельну ділянку кадастровий №4610136300:04:015:0135 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 111924446101) площею 4,8282 га на вул. Щирецькій - вул. Ряшівській (проектованій) у м. Львові (запис про право власності номер 34027684 від 31.10.2019, рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 49551561 від 06.11.2019).
Скасовано державну реєстрацію 31.10.2019 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно припинення права комунальної власності територіальної громади м. Львова на земельну ділянку кадастровий № 4610136300:04:015:0135 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 111924446101) площею 4,8282 га на вул. Щирецькій - вул. Ряшівській (проектованій) у м. Львові (запис про припинення права комунальної власності від 31.10.2019 (номер запису про право власності: 1764746 від 10.07.2013).
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
28. При прийнятті рішення суд першої інстанції виходив з того, що будь-яке майно, передане господарському товариству, в тому числі і в користування, включається у його статутний фонд як внесок, є часткою учасника цього товариства та стає власністю товариства. При цьому, суд вказав, що норми статті 82 Земельного кодексу України (далі - ЗК України, у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) не передбачають можливості внесення земельної ділянки органом місцевого самоврядування в статутний капітал юридичної особи.
29. На підставі глави 21 ЗК України суд вказав, що чинне законодавство передбачає спосіб відчуження комунального майна, закріпленого за комунальним підприємством, як продаж земельних ділянок комунальної власності на конкурентних засадах у формі аукціону. У зв`язку з чим суд дійшов висновку, що дії відповідача-1 в частині внесення земельної ділянки як частки у статутний капітал суперечать вимогам закону, а на підставі оскаржуваної ухвали відбулось безоплатне відчуження комунального майна.
30. Відтак з урахуванням встановлених судом обставин порушення правових приписів в частині внесення спірного комунального майна як частки у господарське товариства, суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування державної реєстрації права приватної власності ТОВ "Сінерджі Альянс" на спірну земельну ділянку та скасування державної реєстрації припинення права комунальної власності територіальної громади м.Львова на цю ділянку.
31. Поряд з тим, суд відмовив у задоволенні позовних вимог щодо визнання недійсним п. 2 оскаржуваної ухвали (припинення права постійного користування ЛКП "Агенція ресурсів Львівської міської ради" земельною ділянкою) та щодо скасування державної реєстрації припинення права постійного користування ЛКП "Агенція ресурсів Львівської міської ради" земельною ділянкою, вказавши що такі вимоги суперечать обставин справи, оскільки підприємство не заперечувало проти добровільної відмови від права постійного користування спірною ділянкою.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
32. Постановою Західного апеляційного господарського суду від 02.11.2021 (з урахуванням ухвали про виправлення описки від 19.11.2021) закрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ТОВ "Онур Конструкціон Інтернешнл" на рішення Господарського суду Львівської області від 25.01.2021.
Апеляційні скарги ЛКП "Агенція ресурсів Львівської міської ради", ТОВ "Сінерджі Альянс", Львівської міськради задоволено частково.
Рішення Господарського суду Львівської області від 25.01.2021 в частині задоволених позовних вимог про визнання недійсним пункту 3 ухвали Львівської міськради № 5439 від 19.09.2019 "Про створення ТОВ "Сінерджі Альянс", скасування державної реєстрації 31.10.2019 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права приватної власності ТОВ "Сінерджі Альянс" на земельну ділянку кадастровий №4610136300:04:015:0135 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 111924446101) площею 4,8282 га на вул. Щирецькій - вул. Ряшівській (проектованій) у м. Львові (запис про право власності номер 34027684 від 31.10.2019, рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 49551561 від 06.11.2019), скасування державної реєстрації 31.10.2019 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно припинення права комунальної власності територіальної громади м. Львова на земельну ділянку кадастровий № 4610136300:04:015:0135 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 111924446101) площею 4,8282 га на вул. Щирецькій - вул. Ряшівській (проектованій) у м. Львові (запис про припинення права комунальної власності від 31.10.2019 (номер запису про право власності: 1764746 від 10.07.2013) скасовано.
Прийнято в цій частині нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовлено. У решті рішення залишено без змін.
33. Скасовуючи рішення місцевого господарського суду в частині, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що оскаржувана ухвала від 19.09.2019 № 5439 "Про створення ТОВ "Сінерджі Альянс" не суперечить актам цивільного законодавства, що регулюють правовідносини між учасниками господарського товариства як під час його створення, так і під час формування часток в статутному капіталі, в т.ч. і шляхом передачі майна (земельної ділянки). Одночасно, за висновком суду апеляційної інстанції, чинне законодавство України не містить заборони для формування частки органу місцевого самоврядування (як учасника господарського товариства) в статутному капіталі такого товариства майном комунальної власності, а в т.ч. і шляхом передачі земельної ділянки.
34. Виконанням оскаржуваної ухвали від 19.09.2019 № 5439 "Про створення ТОВ "Сінерджі Альянс" в частині рішення прийняти участь в новоствореному господарському товаристві і виконати обов`язок з формування частки в статутному капіталі шляхом передачі земельної ділянки, за висновком суду апеляційної інстанції, досягнуто правовий результат (створено юридичні наслідки) - отримання Львівською міськрадою, від імені якої діяло ЛКП "Агенція ресурсів Львівської міської ради", корпоративних прав (частки в статутному капіталі ТОВ "Сінерджі Альянс") в обмін на внесене майно - земельну ділянку.
35. Відтак апеляційний суд визнав помилковими доводи прокурора, з якими погодився суд першої інстанції, про безоплатне відчуження земельної ділянки комунальної власності, оскільки, результатом виконання оскаржуваної ухвали Львівської міськради в частині передачі майна (земельної ділянки) в якості внеску в статутний капітал новоствореного товариства хоча і є відчуженням цього майна, проте в обмін на корпоративні права.
36. Щодо вимоги прокурора про визнання недійсним пункту 2 ухвали від 19.09.2019 № 5439 щодо припинення права постійного користування ЛКП "Агенція ресурсів Львівської міської ради" земельною ділянкою та вимоги про скасування державної реєстрації 15.10.2019 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно припинення іншого речового права - права постійного користування ЛКП "Агенція ресурсів Львівської міської ради" спірною земельною ділянкою, апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції про відсутність правових підстав для їх задоволення, оскільки підприємство не заперечувало проти добровільної відмови від права постійного користування спірною земельною ділянкою, що в свою чергу свідчить про те, що ухвала в частині припинення права користування не суперечить вимогам законодавства України. При цьому, місцевий господарський суд обґрунтовано вказав, що комунальне підприємство вправі самостійно звернутись до суду в разі порушення його прав.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
37. Прокурор подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Західного апеляційного господарського суду від 02.11.2021 і залишити в силі рішення Господарського суду Львівської області від 25.01.2021 про часткове задоволення позову прокурора.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу (узагальнено)
38. Скаржник зазначає про відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування ст.ст. 14, 19 Конституції України, ч. 2 ст. 78, ст.ст. 82, 116, 127-129, 134 ЗК України, ч.ч. 5, 6 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні") у подібних правовідносинах, зокрема щодо законності безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у власність господарських товариств (приватну власність) шляхом внесення такої до статутного капіталу господарського товариства без обов`язкового її продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) та законності рішення органу місцевого самоврядування про внесення земельної ділянки комунальної власності до статутного капіталу господарського товариства.
39. Суд апеляційної інстанції застосував приписи ст. ст. 14, 19 Конституції України, ст. ст. 78, 83, 116, 127, 134 ЗК України, ст. ст. 148, 150 Господарського кодексу України, ст. ст. 24-26, ч.ч. 5, 6 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" при вирішення питання щодо законності дій міської ради, яка діяла в спосіб, не заборонений законом, без урахування висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у постанові Великої палати Верховного Суду від 21.08.2019 у справі № 911/3681/17, постановах Верховного Суду України від 02.11.2016 у справі № 6-2161цс16, від 02.11.2016 у справі № 522/10652/15-ц.
40. Суд апеляційної інстанції застосував приписи ст.ст. 127-129, 134 ЗК України при вирішенні питання щодо законності передачі земельної ділянки комунальної власності у власність господарського товариства (приватну власність) без її обов`язкового продажу на конкурентних засадах без урахування висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду від 11.08.2021 у справі № 922/443/20, від 01.04.2021 у справі № 910/10500/19, від 30.03.2021 у справі № 922/1323/20.
Позиція інших учасників справи
41. Від ТОВ "Сінерджі Альянс" надійшли пояснення, які відповідач-2 просить врахувати при розгляді касаційної скарги прокурора. У поясненнях відповідач-2 викладає обставини щодо змісту правовідносин, що склалися між ним та Львівською міськрадою, зазначає, що у судів попередніх інстанцій були наявні підстави для залишення позову прокурора без розгляду з урахуванням приписів п.2 ч. 1 ст. 226 ГПК України, вказує на законність дій міської ради щодо передачі у статутний капітал ТОВ "Сінерджі Альянс" спірної земельної ділянки, а також посилається на неефективність обраного позивачем способу захисту з урахуванням приписів ч. 3 ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
42. Від ТОВ "Онур Конструкціон Інтернешнл" надійшло клопотання, у якому останній з урахуванням приписів статей 42, 169, 170, 300, 301, 313 і п.2 ч. 1 ст. 226 ГПК України просить у випадку скасування постанови Західного апеляційного господарського суду від 02.11.2021 залишити без розгляду позов прокурора. Вказане клопотання і саму справу ТОВ "Онур Конструкціон Інтернешнл" просить вирішити без участі свого представника. У клопотанні ТОВ "Онур Конструкціон Інтернешнл" зазначає про відсутність доказів на підтвердження повноважень у заступника керівника Львівської місцевої прокуратури №1 підписувати позовну заяву з урахуванням приписів частини 3 статті 13 Закону України "Про прокуратуру". Також посилається на відсутність у керівника Львівської місцевої прокуратури №1 делегувати повноваження щодо представництва, в тому числі подати позов з урахуванням висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 27.05.2020 у справі № 819/487/17. Окрім того, вказує що прокурор не наділений правом здійснювати в суді представництво інтересів держави в особі ЛКП "Агенція ресурсів Львівської міської ради".