1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

02 червня 2022 року

м. Київ

справа № 757/55559/20-ц

провадження № 61-18807св21

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Коротенка Є. В. (суддя-доповідач), Зайцева А. Ю., Тітова М. Ю.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ,

відповідачі: Товариство з обмеженою відповідальністю Інформаційне агентство «Українські новини», ОСОБА_2 ,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 , подану представником - адвокатом Брановицьким Віктором Володимировичем, на рішення Печерського районного суду м. Києва від 01 липня 2021 року у складі судді Бусик О. Л. та постанову Київського апеляційного суду від 20 жовтня 2021 року у складі колегії суддів: Поливач Л. Д., Стрижеуса А. М., Шкоріної О. І.,

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У грудні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Інформаційне агентство «Українські новини» (далі - ТОВ ІА «Українські новини»), ОСОБА_2. про захист честі, гідності та ділової репутації, спростування недостовірної інформації та стягнення моральної шкоди.

На обґрунтування позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 о 18 год. 08 хв. на сайті ІА «Українські новини» опубліковано і поширено недостовірну інформацію під заголовком: «Величезні кошти розкрадаються в системі закладів для інвалідів «Інваспорт», яку курує ОСОБА_1 , - ОСОБА_2 » та наступного змісту: 1) «За словами адвоката, така ситуація складається через те, що є певні лобісти, які імітують розвиток спорту і мають необхідні «домовленості» з чиновниками Міністерства молоді та спорту…; За його словами, головний бенефіціар цієї непрозорої схеми фінансування - «Інваспорт» і пов`язані громадські об`єднання, які цю структуру заснували»; 2) «По суті вони зробили банк… «Інваспорт» є приватною юр. компанією по суті, але насправді це чисто комерційна структура, яку подали з ефектом «вау». Якщо дивитися моделі витрати коштів, то процедура може бути прописана або розпорядником, або вони платять гроші за видачу постанови чи розпорядження Кабміну. Там крадуться колосальні суми», - наголосив правозахисник»; 3) Система фізкультури та спорту осіб з інвалідністю «Інваспорт» розроблена головою Паралімпійського комітету України ОСОБА_1 , система закладів «Інваспорт» тісно пов`язана з Паралімпійським комітетом України..».

Згодом інші інформаційні джерела на своїх власних сайтах зробили посилання на статтю, викладену на сайті ТОВ ІА «Українські новини», чим продовжили ланцюг поширення неправдивої інформації в мережі Інтернет про позивача.

Таким чином, відповідач у стверджувальній формі повідомив необмеженій кількості людей вказану негативну та недостовірну інформацію стосовно позивача, що в свою чергу ганьбить ділову репутацію, недоторканість якої передбачена статтею 94 Цивільного кодексу України.

Позивач вказує, що така інформація є недостовірною, такою, що не відповідає дійсності з огляду на те, що з інформації, викладеної на сайті ТОВ ІА «Українські новини», можна зробити оціночне судження про те, що начебто позивач є певним лобістом, який імітує розвиток спорту і має необхідні «домовленості» з чиновниками Міністерства молоді та спорту.

Такі твердження, на думку позивача, є недостовірними та абсурдними, поширена інформація принижує честь, гідність та ділову репутацію ОСОБА_1 , оскільки не підтверджена жодним доказом, жодним свідком, не має жодного кримінального провадження, відкритого щодо позивача чи по факту, де задокументовано «розкрадання коштів» за участі позивача. Поширена недостовірна інформація принижує статус позивача в очах суспільства, оскільки необґрунтовано ставить під сумнів дотримання позивачем в його діяльності моральних та правових норм.

Уточнивши позовні вимоги, позивач просив суд:

- визнати недостовірною та такою, що завдає шкоди честі, гідності та діловій репутації ОСОБА_1 інформацію, що розміщена ТОВ ІА «Українські новини» в статті під назвою «Величезні кошти розкрадаються в системі закладів для інвалідів «Інваспорт», яку курує ОСОБА_1 , - ОСОБА_2 , наступного змісту: 1) «Зa словами адвоката, така ситуація складається через те, що є певні лобісти, які імітують розвиток спорту і мають необхідні «домовленості» з чиновниками Міністерства молоді та спорту…; За його словами, головний беніфіціар цієї непрозорої схеми фінансування - «Інваспорт» і пов`язані громадські об`єднання, які цю структуру заснували»; 2) «По суті вони зробили банк… «Інваспорт» є приватною юр. компанією по суті, але насправді це чисто комерційна структура, яку подали з ефектом «вау». Якщо дивитися моделі витрати коштів, то процедура може бути прописана або розпорядником або вони платять гроші за видачу постанови чи розпорядження Кабміну. Там крадуться колосальні суми», - наголосив правозахисник»; 3) Система фізкультури та спорту осіб з інвалідністю «Інваспорт» розроблена головою Паралімпійського комітету України ОСОБА_1 , система закладів «Інваспорт» тісно пов`язана з Паралімпійським комітетом України;

- зобов`язати ТОВ ІА «Українські новини» протягом 7 днів з дня набрання рішенням законної сили спростувати недостовірну інформацію, яка була розміщена на офіційному сайті ТОВ ІА «Українські новини» від 03 листопада 2020 року о 18-03 год. 30 хв., шляхом розміщення інформації на офіційному сайті ТОВ ІА «Українські новини» (https//ukranews.com) у вигляді тексту ухваленого судового рішення у цій справі та тексту спростування, текстового оголошення зі змістом публічних вибачень та роз`яснення, що поширена інформація на офіційному сайті від 03 листопада 2020 року є повністю недостовірною;

- зобов`язати ОСОБА_2. протягом 7 днів з дня набрання рішенням законної сили спростувати інформацію, поширену в статті під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », которую курирует ОСОБА_1 , - ОСОБА_2 » за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 , шляхом розміщення тим же шрифтом, на тій же сторінці на тому ж місці Інтернет-сайту, де містилася інформація, яка спростовується, тексту ухваленого судового рішення у цій справі та тексту спростування;

- стягнути солідарно з відповідачів 1 гривню у відшкодування завданої йому моральної шкоди.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Печерського районного суду м. Києва від 01 липня 2021 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку про недоведеність та необґрунтованість заявлених позовних вимог.

Суд вважав, що позивач не надав належних та допустимих доказів того, яким чином розміщення на сайті ТОВ ІА «Українські новини» інформація порушило його права. Зазначені вислови є дослівним відтворенням повідомлення фізичної особи - адвоката ОСОБА_2. , а вказані Вознюком О. Г. слова, які визначені позивачем як інформація, що порочить його гідність, честь та ділову репутацію, є висловленнями ряду оціночних суджень, які не можуть бути витлумачені як такі, що містять фактичні дані, з огляду на характер такого викладення спірної інформації.

Крім того, судом також було враховано, що ТОВ ІА «Українські новини» надано публікацію від ІНФОРМАЦІЯ_4 об 12 год. 24 хв., яка була розміщена на сайті відповідача наступного змісту: «В Минспорта опровергли информацию о финансовых нарушениях в «Инваспорт».

Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 через свого представника - адвоката Брановицького В. В. подав апеляційну скаргу.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Київського апеляційного суду від 20 жовтня 2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 , подану представником - адвокатом Брановицьким В. В., залишено без задоволення, рішення Печерського районного суду м. Києва від 01 липня 2021 року залишено без змін.

Апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції, оскільки вони відповідають встановленим обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права.

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

19 листопада 2021 року засобами поштового зв`язку ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Брановицького В. В. звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Печерського районного суду м. Києва від 01 липня 2021 року та постанову Київського апеляційного суду від 20 жовтня 2021 року.

З урахуванням уточненої касаційної скарги від 06 грудня 2021 року заявник просив суд скасувати оскаржувані судові рішення судів попередніх інстанцій та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Касаційна скарга мотивована тим, що судами попередніх інстанцій оскаржені судові рішення ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного дослідження усіх доказів та обставин, що мають значення для справи.

Доводи інших учасників справи

28 квітня 2022 року на адресу Верховного Суду від представника ОСОБА_2. - адвоката Чижа Б. І. засобами поштового зв`язку надійшов відзив на касаційну скаргу ОСОБА_1 , в якому представник відповідача просить суд вказану касаційну скаргу залишити без задоволення, судові рішення судів першої та апеляційної інстанції залишити без змін.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Статтею 388 ЦПК України передбачено, що судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.

Ухвалою Верховного Суду від 09 грудня 2021 року відкрито касаційне провадження за поданою касаційною скаргою та витребувано матеріали цивільної справи.

13 січня 2022 року матеріали цивільної справи надійшли до Верховного Суду.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Судами встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 о 18 год. 08 хв. на сайті ІА «Українські новини» опубліковано і поширено інформацію під заголовком: «Величезні кошти розкрадаються в системі закладів для інвалідів «Інваспорт», яку курує ОСОБА_1 , - ОСОБА_2 » та наступного змісту: 1) «За словами адвоката, така ситуація складається через те що є певні лобісти, які імітують розвиток спорту і мають необхідні «домовленості» з чиновниками Міністерства молоді та спорту…; За його словами, головний беніфіціар цієї непрозорої схеми фінансування - «Інваспорт» і пов`язані громадські об`єднання, які цю структуру заснували»; 2) «По суті вони зробили банк… «Інваспорт» є приватною юр компанією по суті, але насправді це чисто комерційна структура, яку подали з ефектом «вау». Якщо дивитися моделі витрати коштів, то процедура може бути прописана або розпорядником або вони платять гроші за видачу постанови чи розпорядження Кабміну. Там крадуться колосальні суми», - наголосив правозахисник»; 3) Система фізкультури та спорту осіб з інвалідністю «Інваспорт» розроблена головою Паралімпійського комітету України ОСОБА_1 , систем закладів «Інваспорт» тісно пов`язана з Паралімпійським комітетом України..».

ІНФОРМАЦІЯ_4 об 12 год. 24 хв. ТОВ ІА «Українські новини» надано публікацію, яка була розміщена на сайті відповідача, наступного змісту: «В Мінспорта спростували інформацію про фінансові порушення в «Інваспорт».

ОСОБА_1 є президентом Національного комітету спорту інвалідів України (Паралімпійського комітету України).

Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу. Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Відповідно до частини другої статті 2 ЦПК України суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Згідно з частинами першою, другою та п`ятою статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Зазначеним вимогам закону оскаржувані судові рішення судів першої та апеляційної інстанції відповідають.


................
Перейти до повного тексту