ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 травня 2022 року
м. Київ
cправа № 910/7708/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Кролевець О.А. - головуючий, Губенко Н.М., Стратієнко Л.В.,
за участю секретаря судового засідання - Шпорта О. В.,
за участю представників:
Фонду державного майна України - Вакуляк Ю.А.,
Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕСУ" - Іващенко С.І., Білоножко О.А., Аністратенко О.О.,
Публічного акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний
банк України" - Мосійчук Я.І.,
Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту
інформації України - Дєєв О.В.,
Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний
банк України" - не з"явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Фонду державного майна України
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 14.04.2021
(головуючий - Чорногуз М.Г., судді Тищенко А.І., Іоннікова І.А.)
та рішення Господарського суду міста Києва від 27.08.2020
(суддя Головіна К.І.)
у справі за позовом Фонду державного майна України
до 1)Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕСУ";
2)Публічного акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Адміністрація Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів - Публічне акціонерне товариство "Державний ощадний банк України"
про розірвання договору купівлі-продажу акцій №КПП-582 від 11.03.2011, зобов`язання списати кошти та стягнення пені у розмірі 2 171 169 000,00 грн,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
1. У травні 2017 року Фонд державного майна України (далі - ФДМУ, позивач) звернувся до Господарського суду міста Києва із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕСУ" (далі - ТОВ "ЕСУ", відповідач-1) та Публічного акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" (далі - ПАТ "Державний експортно-імпортний банк України", відповідач-2), в якому просить:
- розірвати укладений між Фондом державного майна України та ТОВ "ЕСУ" договір купівлі-продажу пакета акцій ВАТ "Укртелеком" за конкурсом № КПП-582 від 11.03.2011 у кількості 17 376 189 488 штук простих іменних акцій, що становить 92,791% статутного капіталу товариства;
- зобов`язати АТ "Укрексімбанк" списати з рахунку ТОВ "ЕСУ" пакет акцій ПАТ "Укртелеком" у кількості 17 376 189 488 штук простих іменних акцій, що становить 92,791% статутного капіталу товариства на рахунок держави Україна;
- стягнути з ТОВ "ЕСУ" на користь Державного бюджету України пеню в сумі 81 900 000,00 доларів США, що в перерахунку на національну валюту за офіційним курсом НБУ станом на 10.05.2017 становить 2 171 169 000,00 грн.
2. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ТОВ "ЕСУ", як покупець, порушив умови договору купівлі-продажу пакета акцій ВАТ "Укртелеком", а саме - не вніс інвестиції у вигляді грошових коштів за передані йому акції у визначеному договором розмірі та у відповідності до п. 6.2 розд. 6 Концепції післяприватизаційного розвитку ВАТ "Укртелеком" (далі - Концепція), крім того, в порушення п. 11.2 договору купівлі-продажу, не створив та не передав у державну власність спеціального зв`язку спецспоживачів виділену телекомунікаційну мережу спеціального призначення (далі - ТМСП).
3. При новому розгляді справи ТОВ "ЕСУ" звернулося до суду із зустрічною позовною заявою до Фонду державного майна України про визнання припиненим зобов`язання ТОВ "ЕСУ", викладеного в підпункті "в" пункту 11.2 договору купівлі-продажу пакета акцій ВАТ "Укртелеком" за конкурсом №КПП-582 від 11.03.2011 в частині забезпечення безоплатної передачі цієї мережі у державну власність з віднесенням її до сфери управління Держспецзв`язку, у зв`язку з неможливістю його виконання відповідно до обставин, за яку жодна зі сторін договору не відповідає.
4. Позовні вимоги зустрічного позову обґрунтовані посиланням на норми ст. 607 Цивільного кодексу України та ст. 205 Господарського кодексу України.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
5. Справа розглядалась судами неодноразового.
6. До початку нового розгляду справи по суті, у зв`язку з відмовою позивача від зустрічного позову, провадження в частині позовних вимог ТОВ "ЕСУ" до ФДМУ про визнання припиненим зобов`язання було закрито ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.11.2019, тому подальший розгляд справи здійснювався судом за первісним позовом Фонду державного майна України до ТОВ "ЕСУ" та АТ "Укрексімбанк" про розірвання договору купівлі-продажу акцій № КПП-582 від 11.03.2011, зобов`язання списати кошти, стягнення пені в сумі 2 171 169 000,00 грн.
7. Останнім рішенням Господарського суду міста Києва від 27.08.2020, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 14.04.2021, відмовлено в задоволенні позову Фонду державного майна України до ТОВ "ЕСУ" та ПАТ "Державний експортно-імпортний банк України", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів - ПАТ "Державний ощадний банк України", третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, про розірвання договору купівлі-продажу акцій № КПП-582 від 11.03.2011, зобов`язання списати кошти, стягнення 2 171 169 000,00 грн.
8. Суди мотивували свої висновки тим, що позивач не довів факту невиконання ТОВ "ЕСУ" умов договору купівлі-продажу пакета акцій та істотного порушення ним своїх зобов`язань, яке б значною мірою позбавило позивача того, на що він розраховував при укладенні договору; матеріалами справи підтверджено, що ТМСП фактично створена, відповідає основним технічним вимогам, готова до експлуатації та функціонує належним чином відповідно до основних технічних вимог, і покупець отримав плату за переданий пакет акцій; доводи позивача про порушення покупцем свого зобов`язання, визначеного п. 6.2 розд. 6 Концепції (Інвестиційний план) щодо невнесення інвестицій, є необґрунтованими та недоведеними.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення їх доводів
9. Не погоджуючись з висновками судів попередніх інстанцій, Фонд державного майна України звернувся з касаційною скаргою, у якій просить Суд рішення та постанову судів попередніх інстанцій скасувати, та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов у повному обсязі.
10. Підставою касаційного оскарження є п. 3 ч. 2 ст. 287 Господарського процесуального кодексу України. Скаржник стверджує, що в судовій практиці Верховного Суду відсутній висновок щодо питання застосування ч. ч. 5, 9 ст. 27 Закону України "Про приватизацію державного майна" у подібних правовідносинах.
11. Скаржник у касаційній скарзі наголошує на тому, що судами попередніх інстанцій не застосовано ст. 651 Цивільного кодексу України та не досліджено обставини виконання зобов`язань відповідачем-1 та істотності порушень в розумінні ст. 651 Цивільного кодексу України, а також залишено поза увагою те, що ці зобов`язання обумовлені строком їх виконання, з огляду на що до них застосовуються положення ч. 5 ст. 27 Закону України "Про приватизацію державного майна", відповідно до якої на вимогу однієї із сторін договір купівлі-продажу може бути розірвано за рішенням суду в разі невиконання іншою стороною зобов`язань передбачених договором у визначені строки.
12. Крім того, скаржник стверджує, що у судовій практиці Верховного Суду відсутній висновок щодо питання, що може бути інвестицією згідно з приватизаційним законодавством.
13. На думку скаржника, до поняття інвестиції за жодних обставин не може бути віднесено результати господарської діяльності підприємства.
14. Фонд державного майна України вказує на те, що суд першої інстанції не перевірив та не встановив чи виконав покупець свій обов`язок: відповідно до п. 6.2 розд. 6 Концепції щодо внесення інвестицій, у якому вигляді та на яку суму коштів це здійснено; відповідно до пп. в п. 11.2 договору - щодо створення та передачі ТМСП.
Узагальнений виклад позиції інших учасників справи
15. Відповідач-1 подав відзив на касаційну скаргу, у якому просить Суд касаційну скаргу Фонду державного майна України на рішення та постанову судів попередніх інстанцій залишити без задоволення, а рішення Господарського суду міста Києва від 27.08.2020 - без змін.
16. Адміністрація Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України подало пояснення по справі, у яких просить касаційну скаргу Фонду державного майна України задовольнити, рішення та постанову судів попередніх інстанцій скасувати, та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовну заяву Фонду в повному обсязі.
17. Відповідачем подані пояснення по справі № 910/7708/17, в яких ТОВ "ЕСУ" зазначає, що останнє забезпечило виконання обов`язку щодо інвестування на виконання цілей розвитку, визначених Концепцією, через ПАТ «Укртелеком».
18. У додаткових поясненнях ТОВ "ЕСУ" просить залишити без задоволення касаційну скаргу позивача, а судові рішення судів попередніх інстанцій - без змін.
19. АТ "Державний експортно-імпортний банк України" у своїх поясненнях вказує на відсутність правових підстав для задоволення касаційної скарги ФДМУ в частині, що стосується судових рішень попередніх інстанцій щодо відмови у задоволенні вимоги Фонду державного майна України до АТ "Державний експортно-імпортний банк України".
Рух справи у суді касаційної інстанції
20. Ухвалою Верховного Суду від 27.08.2021 задоволено клопотання Фонду державного майна України про поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження; поновлено Фонду державного майна України пропущений строк на касаційне оскарження постанови Північного апеляційного господарського суду від 14.04.2021 та рішення Господарського суду міста Києва від 27.08.2020 у справі №910/7708/17; відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Фонду державного майна України на постанову Північного апеляційного господарського суду від 14.04.2021 та рішення Господарського суду міста Києва від 27.08.2020 у справі №910/7708/17; призначено розгляд справи у судовому засіданні на 11.10.2021.
21. Ухвалою Верховного Суду від 11.10.2021 оголошено перерву у судовому засіданні та повідомлено учасників справи, що наступне судове засідання відбудеться 25.10.2021.
22. 25 жовтня 2021 року судове засідання не відбулось, ухвалою Верховного Суду від 10.11.2021 повідомлено учасників справи, що судове засідання у справі №910/7708/17 за касаційною скаргою Фонду державного майна України на постанову Північного апеляційного господарського суду від 14.04.2021 та рішення Господарського суду міста Києва від 27.08.2020 відбудеться 22.11.2021.
23. Ухвалою Верховного Суду від 22.11.2021 оголошено перерву у судовому засіданні та повідомлено учасників справи, що наступне судове засідання відбудеться 06.12.2021.
24. Ухвалою Верховного Суду від 06.12.2021 провадження у справі № 910/7708/17 зупинено до закінчення перегляду в касаційному порядку об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справи № 904/2524/19 за позовом Фонду державного майна України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вест Енергоінвест", Товариства з обмеженою відповідальністю "ФГІ" про розірвання договору купівлі-продажу та повернення акцій.
25. 21 січня 2022 року об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі №904/2524/19 прийнято постанову.
26. Верховний Суд ухвалою від 17.02.2022 поновив касаційне провадження за касаційною скаргою Фонду державного майна України на постанову Північного апеляційного господарського суду від 14.04.2021 та рішення Господарського суду міста Києва від 27.08.2020 у справі №910/7708/17. Призначив розгляд справи у судовому засіданні на 14.03.2022.
27. 14 березня 2022 року судове засідання не відбулось, ухвалою Верховного Суду від 06.04.2022 повідомлено учасників справи, що судове засідання у справі №910/7708/17 за касаційною скаргою Фонду державного майна України на постанову Північного апеляційного господарського суду від 14.04.2021 та рішення Господарського суду міста Києва від 27.08.2020 відбудеться 23.05.2022.
Фактичні обставини справи, встановлені судами першої та апеляційної інстанцій
28. 11 березня 2011 року між Фондом державного майна України (продавець) та ТОВ "ЕСУ" (покупець) був укладений договір купівлі-продажу пакета акцій ВАТ "Укртелеком" за конкурсом № КПП-582 (далі - договір купівлі-продажу).
29. Відповідно до преамбули договору купівлі-продажу продавець, за підсумками конкурсу з використанням відкритості пропонування ціни за принципом аукціону з продажу державного пакета акцій ВАТ "Укртелеком" (протокол засідання конкурсної комісії з продажу пакета акцій № 5 від 22.02.2011, затверджений Фондом державного майна України від 25.02.2011, та наказ Фонду державного майна України від № 266 28.02.2011), зобов`язується передати у власність покупцю пакет акцій ВАТ "Укртелеком" (після зміни організаційно-правової форми - ПАТ "Укртелеком"), а покупець зобов`язується сплатити за вказаний пакет акцій ціну пакета акцій, прийняти цей пакет акцій і виконати обов`язки, передбачені договором.
30. Згідно з п. 1 договору купівлі-продажу його предметом є передача покупцю знерухомленого пакета акцій ВАТ "Укртелеком" кількістю 17 376 189 488 штук простих іменних акцій, випущених у документарній формі, що становить 92,791% статутного капіталу, номінальною вартістю однієї акції 0,25 грн та номінальною вартістю пакета акцій 4 344 047 372,00 грн (згідно з уточненим планом розміщення акцій відкритого акціонерного товариства, затвердженим наказом ФДМУ №1405 від 28.09.2010), який за результатами конкурсу продано за 10 575 100 000,00 грн.
31. Пунктом 5 договору купівлі-продажу передбачено, що право власності на пакет акцій переходить до покупця від дати сплати повної вартості придбаного пакета акцій.
32. Відповідно до п. 7 договору купівлі-продажу передача пакета акцій продавцем покупцю здійснюється протягом трьох робочих днів від дати надходження всіх коштів, сплачених за пакет акцій на рахунок продавця, і засвідчується актом приймання-передавання пакета акцій товариства, який підписується сторонами договору.
33. Згідно з п. 11 договору купівлі-продажу покупець зобов`язується виконати фіксовані умови конкурсу, визначені його планом приватизації пакета акцій та Концепцією післяприватизаційного розвитку ВАТ "Укртелеком", яка є невід`ємною частиною договору.
34. За змістом п. 11.2 договору купівлі-продажу покупець зобов`язаний забезпечити в інноваційно-інвестиційній діяльності товариства, зокрема, створення протягом двох років від дати переходу права власності на пакет акцій товариства, в інтересах функціонування Державної системи урядового зв`язку та відомчих мереж спеціального зв`язку спецспоживачів виділеної телекомунікаційної мережі спеціального призначення відповідно до узгоджених усіма спецспоживачами основних технічних вимог до неї та безоплатну передачу цієї мережі у державну власність з віднесенням її до сфери управління Держспецзв`язку.
35. Положеннями п. 6.2 розд. 6 Концепції передбачено, що з метою впровадження цілей післяприватизаційного розвитку та забезпечення ефективності діяльності ВАТ "Укртелеком" в інших напрямах, ТОВ "ЕСУ" планує внесення інвестицій (у вигляді грошових коштів, майна, інтелектуальної власності тощо) впродовж 5 років з моменту набуття права власності на акції ВАТ "Укртелеком" у розмірі не менше суми, яка є еквівалентом 450 000 000,00 доларів США. Напрямки внесення інвестицій (мобільний зв`язок, транспортна мережа, технічне переозброєння, цивільне будівництво, проектно-вишукувальні роботи тощо) та відповідні розміри будуть затверджуватись ТОВ "ЕСУ" шляхом складення кошторису інвестицій на кожний рік, виходячи з вимог ринку, фінансового стану товариства та корегування планів розвитку на майбутнє.
36. Згідно з п. 25 договору купівлі-продажу у разі невиконання покупцем зобов`язань за договором продавець має право в установленому законодавством порядку порушити питання про його розірвання та повернення пакета акцій за актом приймання-передавання у державну власність.
37. У 2017 році Фондом державного майна України була проведена поточна перевірка виконання покупцем у період з 22.12.2014 по 11.05.2016 умов укладеного сторонами договору купівлі-продажу № КПП-582 від 11.03.2011, за наслідками якої позивач склав акт поточної перевірки від 17.02.2017 (далі - акт перевірки).
38. За результатами вказаної перевірки Фондом державного майна України було виявлено неналежне виконання ТОВ "ЕСУ" взятих на себе умов придбання об`єкта приватизації, а саме:
- пункту 6.2 розділу 6 Концепції, що є невід`ємною частиною договору купівлі-продажу, відповідно до якого з метою впровадження цілей післяприватизаційного розвитку та забезпечення ефективності діяльності ВАТ "Укртелеком" в інших напрямах, ТОВ "ЕСУ" планує внесення інвестицій (у вигляді грошових коштів, майна, інтелектуальної власності тощо) впродовж 5 років з моменту набуття права власності на акції ВАТ у розмірі не менше суми, яка еквівалентна 450 000 000,00 доларів США;
- підпункту в п. 11.2 договору, відповідно до якого покупець зобов`язаний забезпечити в інноваційно-інвестиційній діяльності товариства, зокрема, створення протягом двох років від дати переходу права власності на пакет акцій товариства, в інтересах функціонування Державної системи урядового зв`язку та відомчих мереж спеціального зв`язку спецспоживачів виділеної телекомунікаційної мережі спеціального призначення відповідно до узгодженої з усіма спецспоживачами основних технічних вимог до неї (ТМСП) та безоплатну передачу цієї мережі у державну власність з віднесенням її до сфери управління Держспецзв`язку.
39. Також в ході перевірки було встановлено, що ТОВ "ЕСУ" виконало всі інші умови придбання об`єкта приватизації, зокрема, вимоги пунктів 1, 2 договору та сплатило Фонду державного майна України вартість акцій у розмірі 10 575 100 000,00 грн, у зв`язку з чим на підставі п. 5 договору купівлі-продажу ТОВ "ЕСУ" набуло право власності на пакет акцій ВАТ "Укртелеком".
40. Не погоджуючись із висновками позивача, ТОВ "ЕСУ" звернулось до Фонду державного майна України із заявою № 25 від 24.02.2017 про скасування висновків про невиконання умов договору купівлі-продажу, викладених в акті перевірки, в частині невиконання п. 6.2 "Інвестиційний план" Концепції післяприватизаційного розвитку ПАТ "Укртелеком", яка є невід`ємною частиною договору, та щодо невиконання пп. в п. 11.2 договору.
41. Рішенням Комісії з питань оскарження результатів перевірки виконання умов договору купівлі-продажу у державному органі приватизації від 22.03.2017 висновки акта перевірки Фонду державного майна України були залишені без змін, про що було складено протокол оскарження результатів перевірки виконання умов договору купівлі-продажу від 22.03.2017.
42. 03.04.2017 Фонд державного майна України направив на адресу ТОВ "ЕСУ" лист № 10-25-6534, в якому запропонував покупцю розірвати договір з огляду на невиконання останнім умов договору купівлі-продажу та повернути державі пакет акцій ВАТ "Укртелеком" у розмірі 92,791% статутного капіталу товариства та зарахувати їх на рахунок держави.
43. У відповідь на вказану пропозицію, 28.04.2017 ТОВ "ЕСУ" направило на адресу Фонду державного майна України лист № 54, в якому відмовилось прийняти пропозицію Фонду державного майна України щодо розірвання договору.
Позиція Верховного Суду
44. Статтею 628 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
45. Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
46. За загальним правилом, визначеним у ч. 1 ст. 651 ЦК України, розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
47. Частиною 2 ст. 651 ЦК України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
48. Відповідно до ч. 5 ст. 27 Закону України "Про приватизацію державного майна" (тут і далі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на вимогу однієї із сторін договір купівлі-продажу може бути розірвано або визнано недійсним за рішенням суду в разі невиконання іншою стороною зобов`язань, передбачених договором купівлі-продажу, у визначені строки.
49. За змістом ч. 9 ст. 27 Закону України "Про приватизацію державного майна" у разі розірвання в судовому порядку договору купівлі-продажу у зв`язку з невиконанням покупцем договірних зобов`язань приватизований об`єкт підлягає поверненню у державну власність, включаючи земельну ділянку.
50. Як було зазначено, згідно з п. 25 договору купівлі-продажу у разі невиконання покупцем зобов`язань за договором продавець має право в установленому законодавством порядку порушити питання про його розірвання та повернення пакета акцій за актом приймання-передавання у державну власність.
51. Відповідно до п. 34 договору у разі невиконання однією із сторін договору він може бути розірваний за згодою сторін або на вимогу іншої сторони за рішенням суду або господарського суду з поверненням пакета акцій продавцю за актом приймання-передавання протягом трьох робочих днів від дати набрання чинності рішення суду, господарського суду або від дати підписання додаткової угоди про розірвання договору за згодою сторін.
52. Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1948-р від 12.10.2010 було погоджено Умови проведення конкурсу з продажу пакета акцій ВАТ "Укртелеком", відповідно до п. 4 яких покупець подає Фондові державного майна концепцію розвитку товариства, яка повинна містити: зобов`язання учасника конкурсу щодо виконання умов конкурсу та реалізації плану довгострокових інтересів у розвитку товариства щодо підвищення економічних, соціальних, фінансових, технологічних та екологічних показників його діяльності; бізнес-план післяприватизаційного розвитку об`єкта, що включає план зайнятості працівників товариства, пропозицію інвестора із зазначенням максимального розміру інвестицій, строку та порядку їх внесення.
53. Згідно з п. 5 зазначеного Розпорядження строк дії зобов`язань покупця щодо умов, які не мають визначеного періоду їх реалізації, становить п`ять років від дати переходу права власності на пакет акцій товариства.
54. Концепція післяприватизаційного розвитку ВАТ "Укртелеком" розроблена ТОВ «ЕСУ» для участі у приватизаційному конкурсі з продажу пакета акцій ВАТ "Укртелеком". Головна мета, яка покладена в основу Концепції, полягає в забезпеченні претендентом необхідних умов подальшого розвитку та забезпечення беззбиткової виробничо-господарської діяльності підприємства, що приватизується, на основі застосування наукомістких технологій, оптимізації методів управління підприємством, підвищення якості та конкурентоспроможності продукції, що виробляється, використання гнучкої цінової політики та інших механізмів ринкової економіки, а також ефективного вирішення питань екологічного характеру та соціальної сфери.
55. Крім того, претендент приймає на себе зобов`язання щодо виконання фіксованих умов конкурсу з продажу акцій в економічній, в інноваційно-інвестиційній, у соціальній діяльності товариства; у сфері корпоративних відносин та розпорядження майном товариства.
56. Реалізація програми післяприватизаційного розвитку ВАТ "Укртелеком" буде здійснюватися на основі детального розробленого бізнес-плану господарської діяльності підприємства з урахуванням стратегії довгострокового розвитку підприємства, направленої на підвищення економічних, соціальних, фінансових, технологічних та екологічних показників його діяльності. Впровадження перспективних напрямків діяльності ВАТ "Укртелеком" та обладнання буде здійснено тільки після детального вивчення, складення техніко-економічного обґрунтування, кошторису необхідних інвестицій та проведення інжинірингової експертизи.
57. Для прийняття рішення щодо розширення послуг ВАТ "Укртелеком" та визначення комплексу конкретних заходів, першочергово необхідно обов`язкове детальне економічне, маркетингове та інжинірингове дослідження: складення техніко-економічного обґрунтування, кошторису необхідних інвестицій та проведення інжинірингової експертизи.
58. Головним завданням у сфері надання мобільного зв`язку ТОВ "ЕСУ" в розділі 2 Концепції зазначило збільшення покриття мобільного зв`язку Utel за рахунок інвестиційної компанії претендента та власного досліду з надання своїх профільних послуг у сфері будівництва та обслуговування базових станцій мобільного зв`язку.
59. У розділі 6 "Прогнозний фінансовий план діяльності ВАТ "Укртелеком" ТОВ "ЕСУ" зазначило, що бізнес-план передбачає підвищення економічних, соціальних, фінансових, технологічних та економічних показників діяльності підприємства. Він базується на всіх викладених в інших розмірах цієї Концепції пропозиціях та зобов`язаннях інвестора.