ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2022 року
м. Київ
справа №440/698/20
адміністративне провадження № К/9901/19528/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Тацій Л.В.,
суддів: Бучик А.Ю., Стеценка С.Г., -
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Держпраці у Полтавській області (далі - Управління Держпраці) на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2020 року (прийняте судом у складі судді Бойка С.С.) та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 22 березня 2021 року (ухвалену судом у складі: головуючого судді Бегунца А.О., суддів: Чалого І.С., Резнікової С.С.) у справі за позовом Фізичної особи-підприємця (далі - ФОП) ОСОБА_1 до Управління Держпраці про визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У лютому 2020 року ФОП ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправною та скасування постанови Управління Держпраці від 08.10.2019 №ПЛ4484/154/АВ/П/ПТ/ТД-ФС про накладення штрафу в сумі 375 570,00 грн.
На обґрунтування позовних вимог посилався на те, що перевірка проведена у його відсутністі, жодного із його працівників по суті не опитано, а пояснення ОСОБА_2 написані під тиском та під диктовку ОСОБА_3 . Стверджував, що громадяни ОСОБА_4 , ОСОБА_2 та ОСОБА_5 працювали по цивільно-правовим договорам, а остання взагалі покинула роботу, не виконавши її, ще 12.06.2019, а тому відсутній факт порушення вимог частини третьої статті 24 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП).
Короткий зміст рішень судів першої й апеляційної інстанцій
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 10.12.2020 позов задоволено.
Визнано протиправною та скасовано постанову управління Держпраці у Полтавській області про накладення штрафу від 08.10.2019 №ПЛ4484/154/АВ/П/ПТ/ТД-ФС.
Другий апеляційний адміністративний суд постановою від 22.03.2021 рішення суду першої інстанції залишив без змін.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з рішенням якого погодився і суд апеляційної інстанції, виходив із того, що договори, які укладені між ФОП ОСОБА_1 та громадянами ОСОБА_4 , ОСОБА_2 та ОСОБА_5 за своїм змістом є цивільно-правовими договорами, а відносини, що склалися між сторонами цих договорів, - суто цивільно-правовими.
Крім того, судом встановлено, що постановою Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 10.12.2019 (справа №525/1287/19) провадження по справі про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 закрите у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Вказаною постановою встановлено відсутність доказів, які беззаперечно підтверджували здійснення господарської діяльності ОСОБА_1 з порушенням трудового законодавства.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
27.05.2021 Управління Держпраці звернулося до Верховного Суду із касаційною скаргою, у якій просить рішення судів попередніх інстанцій скасувати та прийняти нове - про відмову у задоволенні позову.
У скарзі зазначає, що суди першої та апеляційної інстанцій неправильно встановили обставини справи. Суди попередніх інстанцій не звернули увагу на те, що в ході інспекційного відвідування надано цивільно-правові договори про надання послуг продавця непродовольчих товарів за 2018-2019 роки, які укладалися між ФОП ОСОБА_1 та фізичними особами ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , які мали постійних характер, вони переукладалися щомісяця, у цих договорах наявні системність, відносини за угодами тривалі, сума винагороди передбачена в однаковому розмірі. Предметом є процес роботи, який передбачає виконання певних функцій, праця за даними договорами не є юридично самостійною, а здійснюється у межах діяльності позивача з постійним виконанням трудових функцій.
Посилається на те, що суди необґрунтовано взяли до уваги постанову Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 10.12.2019 у справі № 525/1287/19.
Зазначає, що штраф за частиною другою статті 265 КЗпП є фінансовою санкцією, яка накладається постановою уповноваженої посадової особи Держпраці, що може бути оскаржена в судовому порядку, а штраф за частиною третьою статті 41 КУпАП є адміністративною відповідальністю і накладається згідно з рішенням суду за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення.
У відзиві на касаційну скаргу ФОП ОСОБА_1 просить залишити її без задоволення, а судові рішення - без змін.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.05.2021 визначено такий склад колегії суддів: головуючий суддя - Тацій Л.В., судді: Бучик А.Ю., Стеценко С.Г., скаргу передано судді-доповідачу.
Верховний Суд ухвалою від 02.06.2021 відкрив касаційне провадження.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Відповідачем винесено наказ від 02.09.2019 №232187П "Про проведення заходів державного контролю", відповідно до якого, головному державному інспектору відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів С. Гармаш доручено провести заходи державного контролю щодо відповідності вимогам законодавства про працю у діяльності ФОП ОСОБА_1 .
Відповідно до направлення на проведення заходу державного контролю №1510 від 04.09.2019 головному державному інспектору Гармаш Світлані Миколаївні доручено провести інспекційне відвідування на предмет додержання законодавства про працю у діяльності ФОП ОСОБА_1 юридична адреса: АДРЕСА_1 , фактичне місце знаходження: АДРЕСА_2 .
У подальшому, на підставі вказаних наказу та направлення головним державним інспектором управління Держпраці у Полтавській області Гармаш С.М. проведено інспекційне відвідування ФОП ОСОБА_1 на предмет додержання ним вимог законодавства про працю, за результатами якого складений акт від 17.09.2019 №ПЛ4484/154/АВ.
Перевіркою виявлено порушення позивачем вимог статті 24 КЗпП щодо допущення працівників до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, оскільки правовідносини, що склалися між ФОП ОСОБА_1 та працівниками ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 носять ознаки, притаманні саме трудовим відносинам між роботодавцем та найманими працівниками.
08.10.2019 першим заступником начальника управління Держпраці у Полтавській області Масленком О.І. прийнято постанову про накладення штрафу №ПЛ4484/154/АВ/П/ПТ/ТД-ФС, якою на ФОП ОСОБА_1 накладено штраф у сумі 375 570,00 грн на підставі абзацу другого частини другої статті 265 КЗпП.
Позивач не погодився із постановою про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами та оскаржив її до суду.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у межах доводів касаційної скарги перевірив постановлені у цій справі судові рішення, обговорив доводи касаційної скарги і дійшов висновку про таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У цій справі оскаржено постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами від 08.10.2019 № ПЛ4484/154/АВ/П/ПТ/ТД-ФС, якою на підставі акта інспекційного відвідування від 17.09.2019 № ПЛ4484/154/АВ встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 вимог частини третьої статті 24 КЗпП щодо допущення працівників до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу.
Штраф відповідно до зазначеної постанови накладено на підставі абзацу 2 частини другої статті 265 КЗпП, якою встановлено, що юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 509 штрафи накладаються головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками, керівниками виконавчих органів міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад та їх заступниками. Штрафи можуть бути накладені на підставі акта про виявлення під час перевірки суб`єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу, виконавчого органу міської ради міста обласного значення та сільської, селищної, міської ради об`єднаної територіальної громади.
Згідно з пунктом 10 вказаного Порядку постанова про накладення штрафу може бути оскаржена у судовому порядку.
У свою чергу, постановою Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 10.12.2019 у справі № 525/1287/19, яка набрала законної сили, провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_1 , за частиною третьою статті 41 КУпАП закрито за відсутністю складу адміністративного правопорушення за обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення від 17.09.2019 № ПЛ4484/154/АВ/П/ПТ, обставини (в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність та чи вчинені вони цією особою), встановлені у цій справі, не потребують доказування.