ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 травня 2022 року
м. Київ
справа № 400/4491/20
адміністративне провадження № К/9901/40349/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Соколова В.М.,
суддів: Єресько Л.О., Загороднюка А.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у суді касаційної інстанції адміністративну справу № 400/4491/20
за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2020 року (суддя Гордієнко Т. О.) та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2021 року (головуючий суддя – Осіпов Ю. В., судді: Косцова І. П., Скрипченко В. О.),
УСТАНОВИВ:
І. Короткий зміст позовних вимог
1. У жовтні 2020 року ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі – Військова частина НОМЕР_1 , відповідач), у якому просила:
– визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати їй в повному розмірі індексації грошового забезпечення за період з 11 квітня 2017 року по 29 липня 2020 року включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця ) в період з 11 квітня 2017 року по 28 лютого 2018 року – січень 2008 року, а в період з 01 березня 2018 року по 29 липня 2020 року – березень 2018 року із урахуванням абзацу 4 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення (затвердженого постановою КМУ від 17 липня 2003 року №1078 );
– зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити на її користь індексацію грошового забезпечення за період з 11 квітня 2017 року по 29 липня 2020 року включно у сумі 150 421,64 грн із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця ) в період з 11 квітня 2017 року по 28 лютого 2018 року – січень 2008 року, а в період з 01 березня 2018 року по 29 липня 2020 року – березень 2018 року із урахуванням абзацу 4 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення (затвердженого постановою КМУ від 17 липня 2003 року №1078 ).
2. На обґрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що з 11 квітня 2017 року по 29 липня 2020 року проходила військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 . Станом на день її виключення із списків особового складу військової частини з нею не проведено розрахунків щодо виплати індексації грошового забезпечення. Звернувшись до відповідача з указаного питання, вона отримала відмову у нарахуванні та виплаті індексації. Відповідач листом від 04 вересня 2020 року повідомив, що здійснити нарахування індексації за 2017 рік неможливо у зв`язку з відсутністю механізму та підстав для прийняття командиром рішення про виплату, а індексація за 2018 – 2020 роки була виплачена в повному обсязі. Відтак позивачка уважає, що відповідач порушив її право на отримання індексації грошового забезпечення у період з 11 квітня 2017 року по 28 лютого 2018 року з урахуванням базового місяця – січень 2008 року, а в період з 01 березня 2018 року по 29 липня 2020 року – березень 2018 року
ІІ. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення
3. Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2020 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 11 квітня 2017 року по 28 лютого 2018 року. Зобов`язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 11 квітня 2017 року по 28 лютого 2018 року, з урахуванням базового місяця – січень 2008 року. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
4. Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що визначення базового місяця залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу), яка вперше відбулась у січні 2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01 січня 2008 року та втратила чинність 01 березня 2018 року, у зв`язку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі – Постанова КМУ №704), якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу. Отже, підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення, зокрема, посадових окладів особи. Зміна розміру доплат, надбавок та премій не випливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації. Тому, оскільки підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців за період з січня 2008 року по березень 2018 року, що є підставою для встановлення іншого базового місяця для проведення індексації, не відбувалося, суд дійшов висновку про те, що саме січень 2008 року, а не січень 2016 року, є базовим місяцем для нарахування позивачеві індексації грошового забезпечення за період з 11 квітня 2017 року по 28 лютого 2018 року.
5. Водночас, суд першої інстанції дійшов висновку, що зважаючи, на підвищення посадових окладів на підставі постанови КМУ № 704 з березня 2018 року та неперевищення індексу споживчих цін 103% з квітня 2018 року по листопад 2018 року, то не має підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про стягнення індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 29 липня 2020 року із урахуванням базового місяця – березень 2018 року, оскільки відповідно до довідки, яку надав відповідач, позивачу здійснено виплату індексації за період з грудня 2018 по липень 2020 року.
6. Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2021 року, рішення суду першої інстанції змінено та викладено абзац 3 його резолютивної частини в наступній редакції:
Зобов`язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 11 квітня 2017 року по 28 лютого 2018 року включно .
В іншій частині рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2020 року залишено без змін.
7. Зазначене рішення апеляційного суду мотивоване тим, що при вирішенні спірних правовідносин суду першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 11 квітня 2017 року по 28 лютого 2018 року. У той же час, суд апеляційної інстанції звернув увагу, що розрахунок сум індексації грошового забезпечення позивача, а саме: питання визначення базового місяця, наявності факту перевищення індексом споживчих цін порогу індексації у взаємозв`язку із розміром грошового забезпечення, є компетенцією відповідача як органу, в якому позивач проходила службу і який виплачував їй грошове забезпечення. Саме на відповідача, за наявності на те законних підстав, покладається обов`язок нарахувати та виплатити позивачу індексації грошового забезпечення. Оскільки відповідачем, на момент розгляду справи, не здійснено будь-якого розрахунку суми індексації грошового забезпечення позивача, у т.ч. встановлення базового місяця для її здійснення, підстави вважати, що відбулося порушення прав щодо застосування відповідачем базового місяця, який на думку позивача не повинен застосовуватись – відсутні. На переконання суду апеляційної інстанції, саме в процесі виконання рішення суду у даній справі, відповідачем в порядку, встановленому нормами Закону №1282-XII та Порядку №1078, буде визначено базовий місяць для проведення індексації грошового забезпечення позивача. Суд зауважив, що відповідно до статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено у майбутньому.
ІІІ. Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги та її рух у касаційній інстанції. Позиція інших учасників справи
8. Не погодившись із рішенням суду першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_1 звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2020 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2021 року, у якій просить скасувати вказані судові рішення та прийняти нову постанову, якою її позовні вимоги задовольнити повністю.
9. Підставою касаційного оскарження скаржник визначив пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) та скаржник вказує, що в оскаржуваному рішенні судом апеляційної інстанції не враховано висновок Верховного Суду щодо застосування норми права у подібних правовідносинах. Зокрема, скаржник покликається на постанову Верховного Суду від 10 вересня 2020 року у справі № 200/9297/19-а.
10. На обґрунтування вимог касаційної скарги скаржник зазначає, що суди першої та апеляційної інстанції не врахували, що в позовній заяві заявлена вимога про зобов`язання відповідача нарахувати і виплатити на її користь індексацію грошового забезпечення в період з 01 березня 2018 року по 29 липня 2020 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) – березень 2018 року з урахуванням абзацу 4 пункту 5 постанови КМУ №1078. Рішенням суду першої інстанції у задоволенні цієї вимоги було відмовлено, але в мотивувальній частині не наведено підстав, з яких така вимога позивача не підлягає задоволенню. Суд апеляційної інстанції залишив таке рішення без змін не обґрунтувавши відмову у заявленій позовній вимозі. .
11. Позивач зазначає, що абз. 4 пункту 5 Порядку №1078 передбачено: «Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу». Відповідно до пункту 14 Порядку №1078, Міністерство соціальної політики в листі від 29 грудня 2017 року №122/0/66-17 проведено розрахунок належної військовослужбовцю індексації грошового забезпечення в грудні 2017 року при умові підвищення посадових окладів за посадами, на яких проходить військову службу військовослужбовець в січні 2008 року та визначено, що сума індексації у грудні 2017 року становить 4258,75 грн. (1762 (прожитковий мінімум) х 241,7 (коефіцієнт індексації) / 100). В березні 2018 року прожитковий мінімум не змінився, а коефіцієнт індексації збільшився та склав 253,30%, тому сума індексації за березень 2018 дорівнюватиме 4463,15 грн. Так, при застосуванні при нарахуванні індексації грошового забезпечення місяця для обчислення індексу споживчих цін січня 2008 року за період 11 квітня 2017 року по 28 лютого 2018 року, сума такої індексації у березні 2018 року (місяці підвищення посадових окладів) складатиме значно більшу суму ніж сума підвищення грошового доходу позивача, а тому виникають підстави для застосування абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078 для нарахування індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 29 липня 2020 року.
12. Отже позивач вважає, що при застосуванні до спірних правовідносин абз. 4 пункту 5 Порядку №1078, належна щомісячна індексація грошового забезпечення у фіксованому розмірі, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу в період з 01 березня 2018 року по 29 липня 2020 року, а відповідно до абз. 6 пункту 5 Порядку №1078, у період з 01 грудня 2018 року по 29 липня 2020 року до щомісячної фіксованої індексації відповідачем повинна була нараховуватись додатково сума індексації, яка складалась внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації. Проте відповідачем індексацію грошового забезпечення у фіксованому розмірі було проігноровано, а виплачено тільки додаткову.
13. Відтак позивачка зазначає, що відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування абз. 4 пункт 5 Порядку №1078 при нарахуванні індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 29 липня 2020 року
14. Скаржник також зазначає, що судом апеляційної інстанції не ураховано правові висновки Верховного Суду викладені у постановах від 10 вересня 2020 року у справі №200/9297/19-а та у постанові від 14 серпня 2018 року у справі № 815/1048/16 про те, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії, чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду.
15. Базовим місяцем для нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення в період з 11 квітня 2017 року по 28 лютого 2018 року є січень 2008 року.
16. Водночас суд апеляційної інстанції змінивши рішення суду першої інстанції виключив із мотивувальної та резолютивної частини судового рішення посилання на базовий місяць січень 2008 року, з огляду на передчасність таких позовних вимог.
17. Відтак, позивач вважає, що судом апеляційної інстанції прийнято рішення з порушенням норм процесуального права, за допомогою якого неможливо ефективно захистити її права, оскільки виникає необхідність повторного звернення до суду, тому таке рішення апеляційної інстанції підлягає скасуванню.
18. За наведених мотивів скаржник просить скасувати оскаржувані рішення, оскільки вважає, що вони не відповідають вимогам закону.
19. Ухвалою від 23 листопада 2021 року Верховний Суд відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.
20. Відповідач правом подання відзиву на касаційну скаргу ОСОБА_1 не скористався, що відповідно до частини четвертої статті 338 КАС України не є перешкодою для перегляду оскаржуваного судового рішення судом касаційної інстанції.
21. Ухвалою від 30 травня 2022 року Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Соколова В.М. провів необхідні дії з підготовки справи до касаційного розгляду та призначив її до розгляду в порядку письмового провадження за наявними матеріалами.
IV. Установлені судами попередніх інстанцій обставини
22. Позивач у період з 11 квітня 2017 року по 29 липня 2020 року проходила службу у Військовій частині НОМЕР_1 .
23. 29 липня 2020 року наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 157 ОСОБА_2 з 29 липня 2020 року виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.
24. Цього ж дня позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій просила, зокрема, надати довідку про виплату/невиплату індексації грошового забезпечення за період з 10 травня 2017 по 29 липня 2020 року.
25. Листом від 04 вересня 2020 року відповідач повідомив, що здійснити нарахування індексації за 2017 рік неможливо у зв`язку з відсутністю механізму та підстав для прийняття командиром рішення про виплату, індексація за 2018-2020 роки була виплачена ОСОБА_2 в повному обсязі.
V. Нормативне регулювання
26. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
27. Частинами першою -третьою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі – Закон № 2011-XII) передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
28. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
29. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
30. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
31. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
32. Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ (далі – Закон № 1282-ХІІ).
33. Статтею 1 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення – встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
34. Відповідно до статті 2 цього Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
35. Згідно з статтями 4, 6 вказаного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
36. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
37. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
38. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
39. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з ура