ф
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2022 року
м. Київ
справа № 420/3630/20
адміністративне провадження № К/9901/13419/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Загороднюка А.Г.,
суддів: Єресько Л. О., Губської О.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2020 року (суддя Бойко О.Я.) та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2021 року (судді: Єщенко О.В., Димерлій О.О., Танасогло Т.М.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, третя особа Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Одеській області (далі - відповідач, ГУНП в Одеській області), третя особа Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області, в якому просив:
визнати протиправними та скасувати накази №311 від 06 лютого 2020 року та №737 від 24 березня 2020 року в частині притягнення до дисциплінарної відповідальності, звільнення з посади старшого слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Суворовського ВП в м. Одесі Головного управління Національної поліції в Одеській області;
поновити на раніше займаній посаді старшого слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Суворовського ВП в м. Одесі Головного управління Національної поліції в Одеській області, а у випадку неможливості - зобов`язати Головне управління Національної поліції в Одеській області призначити на рівнозначну посаду у Суворовському ВП в м. Одесі Головного управління Національної поліції в Одеській області;
зобов`язати Головне управління Національної поліції в Одеській області виплатити середній заробіток за час вимушеного прогулу з дня звільнення до моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням;
зобов`язати Головне управління Національної поліції в Одеській області виплатити недоотриману частину заробітної плати за лютий та березень 2020 року у розмірі 7 821,72 грн;
зобов`язати Головне управління Національної поліції в Одеській області виплатити суму завданої моральної шкоди у розмірі 20 000 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що висновки ГУНП в Одеській області про порушення позивачем службової дисципліни є необґрунтованими та не підтверджені належними доказами. Під час проведення службового розслідування відповідач виходив лише з факту складання відносно позивача протоколів про порушення правил дорожнього руху та скоєння адміністративних правопорушень, передбачених статтею 122-2, частиною першою статті 130 КУпАП, не перевіряв та не з`ясовував чи мали місце повідомлені обставини стосовно вказаних правопорушень та чи є ці обставини доведеними. Відповідачем проігноровано повідомлення про неможливість взяти участь у проведенні службового розслідування у зв`язку із перебуванням позивача на лікуванні, чим позбавлено його права на захист та надання пояснень щодо обставин вчинення дисциплінарного проступку та доказів правомірності своїх дій. При цьому, позивач зазначає, що звільнення зі служби з органів поліції є крайнім заходом дисциплінарного стягнення, а відтак такий вид стягнення має бути підтверджений беззаперечними доказами вчинення поліцейським порушень. Позивач наголошує на тому, що не скоював адміністративні проступки, службову дисципліну не порушував і ці обставини встановлені судовим рішенням в іншій адміністративній справі, за результатом розгляду якої відповідні провадження у справах про адміністративні правопорушення закрито у зв`язку із відсутністю складу правопорушень. Наведені обставини, а також те, що звільнення позивача зі служби відбулось у період його тимчасової непрацездатності, свідчать про невідповідність оспорюваних рішень відповідача критерію обґрунтованості і правомірності, що є безумовною підставою для їх скасування, поновлення позивача на посаді в органі поліції та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Також, позивач зазначає, що виплачене йому у період лютий та березень 2020 року грошове забезпечення не відповідає належному розміру грошового забезпечення, встановленого законом. Неправомірні дії та рішення відповідача викликали у позивача погіршення самопочуття, призвели до сильних душевних переживань, депресивного стану, різкого загострення хронічної хвороби серця, чим заподіяно моральної шкоди, яка підлягає відшкодуванню за рахунок відповідача.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2020 року у задоволенні позову відмовлено.
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з того, що позивач притягувався до відповідальності за вчинення дій, що підривали авторитет Національної поліції України, призвели до порушення Присяги працівника поліції в частині дотримання законів України та особистого зобов`язання - з гідністю нести високе звання поліцейського. Цей вчинок виразився у невиконанні вимоги поліцейського про зупинку транспортного засобу, відмову від проходження в установленому порядку медичного огляду для встановлення стану алкогольного сп`яніння, що безумовно свідчить про порушення Присяги поліцейського та недотримання ним законів, а відтак підриває авторитет Національної поліції. Таким чином, не можуть бути враховані посилання позивача на рішення суду у справі про адміністративні правопорушення, оскільки позивач був звільнений не за притягнення його до адміністративної відповідальності, а за вчинення дисциплінарного проступку.
З огляду на наведене, оскільки службове розслідування проведено у повній відповідності чинному законодавству, службовим розслідуванням доведено, що позивач вчинив проступок, який є несумісним з поведінкою працівника Національної поліції України і дискредитує звання працівника поліції, а також те, що відсутність на місці несення служби з поважних причин не була підтверджена позивачем належними доказами, чим спростовано його доводи про не забезпечення відповідачем права поліцейського на надання пояснень з приводу обставин службового розслідування, суд першої інстанції дійшов висновку, що звільнення позивача зі служби в поліції відбулось за обґрунтованих та правомірних підстав і обставини для скасування оспорюваних наказів, поновлення позивача на службі, виплати середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди відсутні.
Щодо зменшення позивачу грошового забезпечення, суд першої інстанції зазначив, що відповідно до абзацу 1 пункту 5 розділу ІІІ наказу МВС №260 від 06 квітня 2016 року поліцейським, відстороненим від виконання службових обов`язків у зв`язку із проведенням щодо нього службового розслідування зберігаються всі види грошового забезпечення, які були йому встановлені до відсторонення, крім премії. З огляду на те, що зменшення грошового забезпечення відбулось за рахунок неврахування суми премії, порушень закону відповідачем при виплаті грошового забезпечення допущено не було.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2021 року скасовано рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2020 року. Ухвалено нове судове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано наказ ГУНП в Одеській області №737 від 24 березня 2020 року в частині звільнення зі служби в поліції старшого слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Суворовського ВП в м. Одесі ГУ НП в Одеській області ОСОБА_1 .
Визнано протиправним та скасовано наказ ГУНП в Одеській області №470о/с від 10 квітня 2020 року в частині звільнення зі служби в поліції за пунктом 6 частини першої статті 77 (у зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення) майора поліції ОСОБА_1 (0041854), старшого слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Суворовського ВП в м. Одесі ГУ НП в Одеській області.
Поновлено ОСОБА_1 на посаді старшого слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Суворовського ВП в м. Одесі ГУ НП в Одеській області з 10 квітня 2020 року.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 10 квітня 2020 року по 17 березня 2021 року у сумі 119 653, 49 грн (з урахуванням податків і зборів).
Допущено негайне виконання постанови апеляційного суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді та стягнення середнього заробітку за один місяць у сумі 10 526, 28 грн (з урахуванням податків і зборів).
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішення суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що рішення Суворовського районного суду м. Одеси від 14 квітня 2020 року по справі №523/3602/20 є доказом в цій справі в розумінні положень частини четвертої статті 78 КАС України, оскільки містить інформацію щодо предмету доказування, а саме: факту відмови позивача виконати вимоги патрульного поліцейського щодо зупинки транспортного засобу та від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп`яніння. Предметом дослідження обставин стосовно наявності/відсутності у діях позивача дисциплінарного проступку також була позитивна характеристика позивача як працівника поліції, зокрема його бездоганна поведінка під час проходження служби, дисциплінованість, грамотність та суворе дотримання вимог наказів, які регламентують його роботу, постійне підвищення свого загальноосвітнього і професійного рівня, здатність якісно та ефективно реалізовувати на службі свої потенційні можливості, приймати вірні рішення, відповідальність до виконання поставлених доручень, ввічливість, тактовність, витриманість та врівноваженість у поводженні з громадянами та колегами, правильне сприйняття критики та зауважень на свою адресу.
Судом апеляційної інстанції враховано факт складання у відношенні позивача адміністративних протоколів, Дисциплінарною комісією не наводилися приклади та не обґрунтовувались несумісні із проходженням служби етичні та службово-дисциплінарні норми поведінки поліцейського.
Обставини, які б обтяжували відповідальність майора поліції ОСОБА_1 за порушення службової дисципліни, Комісією також встановлено не було.
На думку колегії суддів, сам факт складання адміністративних матеріалів не є самостійною підставою для висновку про вчинення поліцейським дій, що дискредитують орган поліції та подальшу несумісність із проходженням служби.
Разом з цим, колегія суддів врахувала, що позивач не приймав участь у службовому розслідуванні, пояснення з приводу обставин розслідування у нього не відбирались. Відповідач був повідомлений про неможливість позивача прибути за місцем служби для надання пояснень у зв`язку із проходженням лікування. Відповідні сповіщення надходили на адресу відповідача неодноразово, у тому числі із наданням підтверджуючих медичних матеріалів.
Щодо зменшення позивачу грошового забезпечення, суд апеляційної інстанції погодився з висновками суду першої інстанції про те, що відповідно до абз. 1 пункту 5 розділу ІІІ наказу МВС №260 від 06 квітня 2016 року поліцейським відстороненим від виконання службових обов`язків у зв`язку із проведенням щодо них службового розслідування в порядку, визначеному Дисциплінарним статутом НП України зберігаються всі види грошового забезпечення, які були йому встановлені до відсторонення, крім премії. Зменшення грошового забезпечення відбулося за рахунок неврахування суми премії, що відповідає вказаним правилам наказу МВС №260 від 06 квітня 2016 року, частини п`ятої статті 70 Закону України «Про Національну поліцію» та знайшло своє підтвердження під час розгляду справи.
Суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що звільнення позивача зі служби відбулось за відсутності правових підстав, тому наявні всі правові обставини для відновлення його прав та інтересів шляхом скасування відповідних наказів, поновлення на попередній посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
В частині позовних вимог про стягнення на користь позивача моральної шкоди, суд апеляційної інстанції погодився з висновками суду першої інстанції про те, що позивачем не наведено конкретних прикладів душевних страждань або переживань, у зв`язку із застосуванням дисциплінарного стягнення, не обґрунтовано неможливість продовження активного громадського життя, порушення стосунків з оточуючими людьми, настання інших негативних наслідків тощо, а також факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру у зв`язку із дисциплінарним провадженням та застосуванням стягнень.
Підстави касаційного оскарження та їх обґрунтування
У касаційній скарзі відповідач вказує на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить оскаржуване судове рішення скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Як вбачається з касаційної скарги, скаржник вважає, що судом апеляційної інстанції необґрунтовано не застосовано норми права без врахування висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 24 вересня 2020 року у справі №420/602/19.
Позиція інших учасників справи
Від позивача до суду надійшов відзив на касаційну скаргу відповідача, в якому він просить залишити без задоволення касаційну скаргу відповідача, а рішення суду апеляційної інстанції без змін.
Рух касаційної скарги
Ухвалою Верховного Суду від 27 травня 2021 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Головного управління Національної поліції в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2020 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2021 року.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду ухвалою від 25 травня 2022 року зазначену адміністративну справу призначив до розгляду.
Установлені судами попередніх інстанцій обставини справи
ОСОБА_1 з квітня 2018 року проходив службу на посаді старшого слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Суворовського ВП в м. Одесі ГУНП в Одеській області.
06 лютого 2020 року начальнику ГУНП в Одеській області начальником УКЗ ГУНП в Одеській області полковником поліції Перчиком О. подано доповідну запису про доцільність призначення службового розслідування за фактом оформлення адміністративних матеріалів за частиною першою статті 130 та статті 122-2 КУпАП відносно старшого слідчого СВ Суворовського ВП в м. Одесі ГУНП майора поліції ОСОБА_1 (т. 1, а.с. 72).
У доповідній записці зазначено, що 04 лютого 2020 року мобільною групою ВІОС УКЗ ГУНП, спільно з працівниками Одеського управління ДВБ НПУ та УПП в Одеській області ДПП НПУ, о 22:00 год виявлено керування транспортним засобом з ознаками алкогольного сп`яніння старшим слідчим відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СВ Суворовського ВП в м. Одесі ГУНП майором поліції ОСОБА_1 .
Так, о 22:00 год на 21 км + 800 м автошляху «Одеса-Мелітополь», СП-405 «Центроліт», було помічено автомобіль «Volkswagen Caddy», р.н. НОМЕР_1 , водій якого проігнорував вимогу зупинитись. Після зупинки вказаного транспортного засобу було встановлено, що ним керував майор поліції ОСОБА_1 на підставі посвідчення водія НОМЕР_2 та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 , з ознаками алкогольного сп`яніння (різкий запах з порожнини рота, порушення мови та координації рухів). На пропозицію пройти тест на газоаналізаторі «Драгер» та медичний огляд у медичному закладі на предмет перебування у алкогольному сп`янінні майор поліції ОСОБА_1 відповів відмовою у присутності двох свідків.
Відносно ОСОБА_1 інспектором взводу №1 роти №4 батальйону №1 УПП в Одеській області ДПП НПУ лейтенантом поліції Малієнком Д.А. складено адміністративний протокол БД №407727 за вчинення правопорушення, передбаченого статтею 122-2 КУпАП, та інспектором взводу №1 роти №4 батальйону №1 УПП в Одеській області ДП НПУ лейтенантом поліції ОСОБА_3 складено адміністративний протокол БД №155236 за вчинення правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП.
Враховуючи викладене, у записці доповідалось про доцільність призначити за вказаним фактом службове розслідування, проведення якого доручити ВІОС УКЗ ГУНП за участю Одеського управління ДВБ НПУ та відсторонити від службових обов`язків (посади) майора поліції ОСОБА_1 .
Наказом ГУНП в Одеській області від 06 лютого 2020 року №311 у зв`язку із виявленням 04 лютого 2020 року мобільною групою ВІОС УКЗ ГУНП, спільно з працівниками Одеського управління ДВБ НПУ та УПП в Одеській області ДПП НПУ, керування транспортним засобом з ознаками алкогольного сп`яніння старшим слідчим відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СВ Суворовського ВП в м. Одесі ГУНП майором поліції ОСОБА_1 , керуючись ст.ст. 14, 15 Дисциплінарного статуту Національної поліції України та наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2018 року №893 «Про реалізацію окремих положень Дисциплінарного статуту Національної поліції України», призначено службове розслідування за вказаним фактом у формі письмового провадження, створено дисциплінарну комісію (т. 1, а.с. 73).
Наказом ГУНП в Одеській області від 06 лютого 2020 року №151о/с відповідно до частини першої статті 70 Закону України «Про Національну поліцію», пункту 1 статті 17 розділу ІІІ Дисциплінарного статуту Національної поліції, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2018 року №893 «Про реалізацію окремих положень Дисциплінарного статуту Національної поліції України» відсторонено від виконання службових обов`язків (посади) старшого слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської діяльності СВ Суворовського ВП в м. Одесі ГУНП майора поліції ОСОБА_1 на час проведення службового розслідування (т. 1, а.с. 74).
Також, згідно вказаного наказу, відповідно до вимог частини п`ятої статті 70 Закону України «Про Національну поліцію» на період відсторонення від виконання службових обов`язків майора поліції ОСОБА_1 збережено всі види грошового забезпечення, які були визначені йому до відсторонення, крім премії.
05 березня 2020 року складено та затверджено Висновок службового розслідування за фактом порушення службової дисципліни посадовими особами Суворовського ВП в м. Одесі ГУНП в Одеській області (т. 1, а.с. 75-89).
Так, під час службового розслідування, з метою об`єктивного з`ясування обставин, причин та умов, які могли бути супутньою причиною порушення майором поліції ОСОБА_1 службової дисципліни, під час проведення службового розслідування дисциплінарною комісією досліджені зібрані матеріали і відомості про дисциплінарний проступок, а саме: копії адміністративних матеріалів, складених внаслідок вчинення послідовно декількох порушень ПДР України, відеозаписи. Разом з цим, були отримані письмові пояснення від прямих та безпосереднього керівників поліцейського, а також поліцейських УПП в Одеській області ДПП НПУ, які приймали участь у документальному оформлені матеріалів за наслідками вчинення ОСОБА_1 правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху.
На запит начальника УКЗ ГУНП полковника поліції Перчика О.М. від 05 лютого 2020 року №9/1050, з УПП в Одеській області ДПП НПУ були отримані копії адміністративного протоколу Серії БД №407727 від 04 лютого 2020 року, складеного на ОСОБА_1 за статтею 122-2 КУпАП, рапорту поліцейського УПП в Одеській області ДПП НПУ, що долучався до нього, а також адміністративного протоколу Серії БД №155236 від 04 лютого 2020 року, складеного на ОСОБА_1 за частиною першою статті 130 КУпАП, пояснень свідків та рапорту поліцейського УПП в Одеській області ДПП НПУ, які долучались до вказаного адміністративного протоколу.
Також, під час службового розслідування враховано, що згідно з реєстром адміністративних матеріалів, направлених 14 лютого 2020 року за вих. №2827/41/13/04/02-20 з УПП в Одеській області ДПП НПУ до Суворовського районного суду м. Одеси, адмінпротоколи за статтею 122-2 КУпАП та частиною першою статті 130 КУпАП, складені відносно ОСОБА_1 , 20 лютого 2020 року були отримані вищевказаним судовим органом. На момент завершення службового розслідування в Єдиному реєстрі судових рішень інформація про дату розгляду справи була відсутня.
Комісією встановлено, що відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення Серії БД №407727, складеного 04 лютого 2020 року о 23:35 год на вул. Олександрівська, 1а, в с. Олександрівці, Лиманського району, за статтею 122-2 КУпАП інспектором взводу №1 роти №4 батальйону №1 полку УПП в Одеській області ДПП НПУ лейтенантом поліції Малієнко Д.А., встановлено, що 04 лютого 2020 року о 22:00 год ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час керування а/м «VOLKSWAGEN CADDY», реєстраційний номер НОМЕР_1 на 21 км а/д М-14, не зупинився на вимогу поліцейського про зупинку транспортного засобу, завчасно подану за допомогою сигнального диску з червоним світлоповертачем та був зупинений шляхом переслідування на службовому автомобілі «Mitsubishi», реєстраційний номер НОМЕР_4 , в с. Олександрівці по вул. Олександрівській, 1а. У графі адміністративного протоколу, передбаченої для надання стислого пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 здійснив наступний запис: «правопорушення не скоював, складено без понятих та їх присутності».
Згідно рапорту інспектора взводу №1 роти №4 батальйону №1 полку УПП в Одеській області ДПП НПУ лейтенанта поліції Малієнка Д.А., який був долучений до адміністративного протоколу Серії БД №407727, 04 лютого 2020 року о 21:59 год на стаціонарному посту «Центроліт», що розташований на 21 км а/д М-14, на вимогу поліцейського не зупинився а/м «VOLKSWAGEN CADDY», реєстраційний номер НОМЕР_1 , який у подальшому шляхом переслідування був зупинений на вул. Олександрівська, 1а, в с. Олександрівці, Лиманського району. Після зупинки встановлено, що водієм автомобіля є ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який повідомив, що є поліцейським Суворовського ВП в м. Одесі ГУНП. Під час спілкування з водієм були виявлені ознаки алкогольного сп`яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини роту, порушення мови та координації руху. Водієві у присутності двох свідків було запропоновано пройти медичний огляд на стан алкогольного сп`яніння, однак ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду із використанням алкотестеру «Драгер 68102» на місці зупинки, а також від медичного огляду у спеціалізованому медичному закладі.
Переглядом відеозапису моменту зупинки а/м «VOLKSWAGEN CADDY», реєстраційний номер НОМЕР_1 , встановлено, що 04 лютого 2020 року о 21:59:30 год поліцейським був поданий жест про зупинку автомобіля, який не вдалося під час дослідження відеоматеріалів ідентифікувати за реєстраційним знаком, однак колір та марка якого аналогічні автомобілю, яким керував ОСОБА_1 .
Окрім цього, на запит начальника УКЗ ГУНП полковника поліції Перчика О.М. від 06 лютого 2020 року №9/1095, з УЗТ ГУНП були отримані відеофайли з камер системи відеоспостереження «Безпечне місто» та з`ясовано, що 04 лютого 2020 року о 21:57:58 год камерою, яка встановлена у м. Одесі на перехресті вул. Добровольського та вул. Паустовського, та фіксує рух транспортних засобів, що виїжджають з міста Одеси у напрямку м. Миколаєва, було зафіксовано рух а/м «VOLKSWAGEN CADDY», реєстраційний номер НОМЕР_1 , у напрямку стаціонарного посту поліції «Центроліт».
Приймаючи до уваги опрацьовані відеозаписи та з урахуванням свідчень поліцейських УПП в Одеській області ДПП НПУ Дисциплінарна комісія вважала, що дійсно у діях майора поліції ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, відповідальність за яке настає згідно із статтею 122-2 КУпАП.
При цьому, Комісією враховано, що відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення Серії БД №155236, складеного 04 лютого 2020 року о 23:40 год за частиною першою статті 130 КУпАП інспектором взводу №1 роти №4 батальйону №1 полку УПП в Одеській області ДПП НПУ лейтенантом поліції ОСОБА_3, встановлено, що 04 лютого 2020 року о 22:05 год ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керував а/м «VOLKSWAGEN CADDY», реєстраційний номер НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп`яніння: запах алкоголю з ротової порожнини, тремтіння пальців рук, від проходження медичного огляду на стан сп`яніння на місці зупинки та у медичному закладі відмовився у присутності двох свідків ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . У графі адміністративного протоколу, передбаченої для надання стислого пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 здійснив нерозбірливий запис, за змістом якого зазначає, що правопорушення не скоював, поняті були залучені співробітниками після 2 годин з моменту зупинки.
Згідно письмових пояснень, долучених до адміністративного протоколу Серії БД №155236, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 підтвердили факт відмови, у їх присутності, ОСОБА_1 пройти медичний огляд на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки та у спеціалізованому закладі. Вказані обставини досліджувались Комісією також і на відеозаписі, закріпленого на однострої одного з поліцейських УПП в Одеській області ДПП НПУ.
За результатом досліджень відеозаписів, отриманих з камер системи відеоспостереження «Безпечне місто» Дисциплінарна Комісія критично поставилась до обґрунтувань ОСОБА_1 щодо причини відмови проходження медичного огляду, оскільки з моменту (21:59:30 год) подання жесту поліцейським про зупинку а/м «VOLKSWAGEN CADDY», реєстраційний номер НОМЕР_1 , до моменту (23:28 год) запропонування ОСОБА_1 пройти медичний огляд пройшло не більше 1 години 30 хвилин та вважає дії останнього такими, що спрямовані на уникнення від адміністративної відповідальності.
Відповідно до даних, що містяться в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів МВС України, а/м «VOLKSWAGEN CADDY», реєстраційний номер НОМЕР_1 , 2007 р.в., належить ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Інспектор взводу №1 роти №4 батальйону №1 полку УПП в Одеській області ДПП НПУ лейтенант поліції Малієнко Дмитро Анатолійович, ІНФОРМАЦІЯ_5 , у письмовому поясненні від 14 лютого 2020 року зазначив, що 04 лютого 2020 року о 21:59 год на стаціонарному посту поліції «Центроліт», розташований на 21 км + 800 м а/д М-14, на завчасно поданий жест поліцейського про зупинку транспортного засобу не зупинився а/м «VOLKSWAGEN CADDY», реєстраційний номер НОМЕР_1 , при цьому водій даного автомобіля у зоні дії дорожнього знаку обмеження максимальної швидкості 50 км/год., прослідував повз поліцейських зі швидкістю, яка явно перевищувала, визначену на дорожньому знаку. Шляхом переслідування на службовому автомобілі «Mitsubishi», реєстраційний номер НОМЕР_5 , вищевказаний автомобіль приблизно о 22:05 год був зупинений на вул. Олександрівська, 1а у с. Олександрівка, Лиманського району. Після зупинки встановлено, що водієм автомобіля є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який повідомив, що він поліцейський Суворовського ВП в м. Одесі ГУНП. Під час спілкування з водієм у нього були виявлені ознаки алкогольного сп`яніння, а саме запах алкоголю з порожнини роту, порушення мови та координації руху. Водієві у присутності двох свідків було запропоновано пройти медичний огляд на стан алкогольного сп`яніння, однак ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду із використанням алкотестеру «Драгер 6810» на місці зупинки, а також від медичного огляду у спеціалізованому медичному закладі. З моменту зупинки до моменту складання адміністративного протоколу за частиною першою статті 130 КУпАП пройшло не більше 1 години 30 хвилин.
Інші поліцейські УПП в Одеській області ДПП НПУ, які 04 лютого 2020 року приймали участь у переслідуванні а/м «VOLKSWAGEN CADDY», реєстраційний номер НОМЕР_1 , надали пояснення за змістом, аналогічні поясненню лейтенанта поліції Малієнка Д.А . Зокрема, пояснення надали наступні посадові особи УПП в Одеській області ДПП НПУ: старший лейтенант поліції ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , лейтенант поліції ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , сержант поліції ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
З урахуванням викладеного, Комісією зазначено, що майор поліції ОСОБА_1 своїми діями, пов`язаними із керуванням транспортним засобом з ознаками алкогольного сп`яніння, невиконанням вимог поліцейського про зупинку транспортного засобу, відмовою від проходження в установленому порядку медичного огляду для встановлення стану алкогольного сп`яніння за наявності у нього визначеного законом обов`язку його пройти у ситуації, що склалася, з метою уникнення від адміністративного відповідальності, дискредитував звання поліцейського.
Разом з цим, під час проведення службового розслідування дисциплінарна комісія дійшла висновку, що обставиною, яка пом`якшує відповідальність майора поліції ОСОБА_1 , можливо вважати попередню бездоганну поведінку останнього відповідно до службової характеристики, наданої начальником Суворовського ВП в м. Одесі ГУНП підполковником поліції Остроглядовим О.І . Зокрема, у службовій характеристиці зазначено, що майор поліції ОСОБА_1 за час проходження служби зарекомендував себе з позитивного боку, як дисциплінований, грамотний та старанний працівник. Використовує в практичній діяльності сучасні форми та методи організації роботи. Суворо дотримується вимог наказів, які регламентують його роботу. Постійно працює над підвищенням свого загальноосвітнього і професійного рівня. Здатний якісно та ефективно реалізовувати на службі свої потенційні можливості, приймати вірні рішення. Прагне до вдосконалення службової діяльності, до виконання доручень відноситься відповідально. Вміє професійно грамотно реагувати та діяти у ситуаціях, які ускладнюють оперативну обстановку. За характером витриманий, спокійний, врівноважений. У поводженні з громадянами та колегами ввічливий і тактовний. Критику та зауваження на свою адресу сприймає правильно, прагне до усунення недоліків.
Обставини, які б обтяжували відповідальність майора поліції ОСОБА_1 за порушення службової дисципліни, Комісією не встановлено.
На підставі викладеного, дисциплінарна комісія дійшла висновку, що старший слідчий відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Суворовського ВП в м. Одесі ГУНП майор поліції ОСОБА_1 порушив вимог п.п. 1, 2, 6 частини третьої статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15 березня 2018 року №2337-VIII, пункту 1 частини першої статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», Присяги працівника поліції, абз.абз. 3, 5 частини другої статті 16 Закону України «Про дорожній рух» від 30 червня 1993 року №3353-ХІІ, п.п. 1.3, 2.4, 2.5, 2.9 «а» Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, що виразилось у недотриманні законів, правил і норм у сфері безпеки дорожнього руху, а саме: не виконанні вимоги поліцейського про зупинку транспортного засобу, відмови від проходження в установленому порядку медичного огляду для встановлення стану алкогольного сп`яніння за наявності у нього визначеного законом обов`язку його пройти у ситуації, що склалася, тобто вчиненні дій, що підірвали авторитет Національної поліції України; порушенні Присяги працівника поліції в частині дотримання законів України та особистого зобов`язання з гідністю нести звання поліцейського.
За висновком Комісії, встановлені обставини є підставою для звільнення зі служби в поліції старшого слідчого відділу Суворовського ВП в м. Одесі ГУНП в Одеській області майора поліції ОСОБА_1 .
Разом з цим, рапортом в.о. начальника СВ Суворовського ВП в м. Одесі ГУНП в Одеській області капітана Нетребського О.А. доведено начальнику Суворовського ВП в м. Одесі ГУНП підполковнику поліції Остроглядову О.І. одержане 05 лютого 2020 року о 08:50 год від майора поліції ОСОБА_1 телефонне повідомлення про перебування на лікарняному за місцем мешкання у с. Олександрівка, Лиманського району.
У зв`язку із службовою необхідністю ГУНП в Одеській області перевірено інформацію стосовно перебування майора поліції ОСОБА_1 на лікарняному з 04 лютого 2020 року, надіславши відповідний запит від 10 лютого 2020 року №39/1754 в ДУ ТМО МВС України по Одеській області (т. 1, а.с 117).
За результатом опрацювання запиту, ДУ «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області» листом від 10 лютого 2020 року №33/36-128 повідомило начальнику Суворовського ВП ГУНП в Одеській області про те, що з 04 лютого 2020 року і по теперішній час майор поліції ОСОБА_1 на лікарняному в ЛзП ДУ «ТМО МВС України по Одеській області» не перебуває (т. 1, а.с. 118).
Аналогічну інформацію відповідачем у листі від 10 лютого 2020 року №349/1754 запитано у Головного лікаря КНП «Центр МПСД» (т. 1, а.с. 119).
На вказаний запит начальнику Суворовського ВП ГУНП в м. Одесі повідомлено про перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на лікарняному з 05 лютого 2020 року по теперішній час в амбулаторії с. Олександрівка з діагнозом: закрите ураження ротаторної манжетки лівого плечового суглобу, больовий синдром (т. 1, а.с. 120).
Про проведення службового розслідування позивач був повідомлений листом від 20 лютого 2020 року №9/1499, в якому ГУ НП в Одеській області запропоновано прибути протягом 24 лютого 2020 року по 03 березня 2020 року з 09:00 до 18:15 год для надання пояснень.
На вказане сповіщення листом від 24 лютого 2020 року, одержаний Управлінням 04 березня 2020 року, позивач повідомив начальнику УКЗ ГУНП в Одеській області про перебування на лікуванні з 17 лютого 2020 року. У листі позивач також зазначив про надання підтверджуваних документів лікування та пояснень з приводу проведення службового розслідування після проходження лікування. До листа додав копію Довідки від 05 лютого 2020 року №452 стосовно амбулаторного лікування (Т. І, а.с. 121).
Повторно повідомлення про проходження лікування позивач подав у рапорті від 03 березня 2020 року, одержаний Управлінням 11 березня 2020 року. Додатково у рапорті зазначено про неможливість надати пояснення за фактом розпочатої службової перевірки, оскільки з 03 березня 2020 року проходить лікування. Зазначив, що після проходження лікування ним будуть представлені підтверджуючі матеріали та пояснення з приводу службового розслідування. До рапорту додано копію Довідки від 01 березня 2020 року №60 щодо стаціонарного лікування. Також, у рапорті позивач просив призупинити проведення службового розслідування на час лікування та до надання письмових пояснень (т. 1, а.с. 123).
02 березня 2020 року на пропозицію члена дисциплінарної комісії щодо прийняття пояснень за місцем мешкання позивачем надіслано телефонне сповіщення про те, що лікар заборонив нервувати, у зв`язку із чим після лікування прибуде за місцем служби для надання пояснень.
З огляду на те, що, окрім відповідей з КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» та ДУ «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області», інших будь-яких документальних підтверджень перебування ОСОБА_1 на лікарняному не надходило, Дисциплінарною комісією прийнято рішення про проведення службового розслідування протягом строку, визначеного у частини першої статті 16 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, та завершення розслідування на підставі наявних матеріалів.
На підставі висновків службового розслідування наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 24 березня 2020 року №737 за скоєння дисциплінарного проступку, що виразився у порушенні вимог п.п. 1, 2, 6 частини третьої статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15 березня 2018 року №2337-VIII, пункту 1 частини першої 1 статті 18 Закону України «Про національну поліцію», Присяги працівника поліції, абз. 3, 5 частини другої статті 16 Закону України «Про дорожній рух» від 30 червня 1993 року №3353-ХІІ, п.п. 1.3, 2.4, 2.5, 2.9 «а» Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, старшого слідчого відділу Суворовського ВП в м. Одесі ГУНП в Одеській області майора поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції (т. 1, а.с. 90-93).
У зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення, відповідно до пункту 6 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» наказом ГУНП в Одеській області від 10 квітня 2020 року №470 о/с майора поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції з 10 квітня 2020 року (т. 1, а.с. 64).
Також, як свідчать обставини справи, протоколи від 04 лютого 2020 року, складені за частиною першою статті 130 та статті 122-2 КУпАП у відношенні ОСОБА_1 були направлені до суду для вирішення питання про притягнення останнього до адміністративної відповідальності.
Рішенням Суворовського районного суду м. Одеси від 14 квітня 2020 року по справі №523/3602/20 провадження про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрито за відсутністю складу адміністративних правопорушень (т 1, а.с. 34-36).
Не погоджуючись із висновками службового розслідування, відстороненням від посади та звільненням зі служби в поліції, посилаючись на їх неправомірність, необґрунтованість та недоведеність, позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Релевантні джерела права та акти їхнього застосування
За частиною другою статті 19 Конституція України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.