ПОСТАНОВА
Іменем України
25 травня 2022 року
Київ
справа №819/1349/17
адміністративне провадження №К/9901/31935/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Чиркіна С.М., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), третя особа - ОСОБА_6 про скасування приписів та наказу, за касаційною скаргою Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду у складі судді Подлісної І.М. від 05.06.2019 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів Запотічного І.І., Довгої О.І., Макарика В.Я. від 21.10.2019,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У серпні 2017 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 (далі також позивачі) звернулися до суду з позовом до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) (далі також Департамент, відповідач), третя особа - ОСОБА_6 , у якому просили скасувати:
приписи Департаменту з питань державного архітектурно - будівельного контролю міста Києва про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт від 09.06.2017 про заборону ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_1 з 09.07.2017 виконання будівельних робіт будівництва індивідуальних (садибних) житлових будинків, господарських будівель і споруд (перспективне блокування) на АДРЕСА_1 до усунення порушень;
наказ Департаменту з питань державного архітектурно - будівельного контролю міста Києва №253 від 03.08.2017 «Про скасування права на початок виконання будівельних робіт, набуте на підставі поданих повідомлень» (далі також спірні, оскаржувані приписи та наказ).
2. В обґрунтуванні вимог позовної заяви позивачі посилались на те, що спірні приписи та наказ є незаконними та винесені з грубим порушенням вимог законодавства та їх прав.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.06.2019, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.10.2019, позов задоволено.
4. Ухвалюючи таке судове рішення, суд першої інстанції, з висновками якого погодився і апеляційний суд, виходив з того, що суб`єктом владних повноважень не доведено протиправності виконання позивачами будівельних робіт на підставі виданих їм окремих будівельних паспортів на різні об`єкти, які дійсно блокуються, оскільки виходячи з документації на будівництво, наявної у справі, такі не відповідають кваліфікаційним ознакам багатоквартирного житлового будинку, відтак вказане свідчить про відсутність у даному випадку достатніх та необхідних правових підстав для винесення відповідачем оскаржуваних у цій справі приписів та наказу.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. Не погоджуючись із вищевказаними судовими рішеннями, відповідач подав касаційну скаргу в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права, просить їх скасувати та відмовити у задоволенні позову.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
6. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 09.06.2017 головним інспектором інспекційного відділу №1 Управління контролю за будівництвом Департаменту з питань державного архітектурно - будівельного контролю міста Києва Леуським Олександром Олександровичем була проведена перевірка об`єктів будівництва індивідуальних (садибних) житлових будинків, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 .
7. Під час проведення перевірки було встановлено, що згідно будівельних паспортів №737/15/12-3/010-15 від 15.10.2015 (гр. ОСОБА_1 ), №739/15/12-3/010-15 від 15.10.2015 (гр. ОСОБА_5 ), №740/15/12-3/010-15 від 15.10.2015 (гр. ОСОБА_4 ), №738/15/12-3/010-15 від 15.10.2015 (гр. ОСОБА_2 ), №734/15/12-3/010-15 від 15.10.2015 (гр. ОСОБА_3 ), відповідні особи здійснюють будівництво індивідуальних (садибних) житлових будинків, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 . Зазначені особи здійснюють дане будівництво на підставі повідомлень про початок виконання будівельних робіт із будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, господарських будівель і споруд (перспективне блокування) на АДРЕСА_1 за №КВ 062161370763 від 06.05.2015 ( ОСОБА_3 ), №КВ 062160340762 від 03.02.2016 ( ОСОБА_1 ), №КВ 062153220502 від 18.11.2015 ( ОСОБА_5 ), №КВ 062161370752 від 06.05.2016 ( ОСОБА_4 ), №КВ 062161370744 від 06.05.2016 ( ОСОБА_2 ).
8. За результатами перевірки Головний інспектор інспекційного відділу № 1 Управління контролю за будівництвом ОСОБА_7 на підставі візуального огляду прийшов до висновку, що блокування житлових будинків відсутнє, зокрема зроблений спільний монолітний фундамент, спільне монолітне перекриття першого та другого поверхів, спільна перегородка між кімнатами (між житловими будинками), що не дає можливості розглядати об`єкти як зблоковані та розцінюються як один об`єкт з кількома входами. Відповідно до цього, загальна площа об`єкту є більшою ніж 300 кв. м., об`єкт не може будуватись по будівельному паспорту та повідомленню про початок виконання будівельних робіт.
9. Відповідно, за результатами перевірки головним інспектором інспекційного відділу №1 Управління контролю за будівництвом ОСОБА_7 був складений акт перевірки від 09.06.2017 та винесено приписи: гр. ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_2 , від 09.06.2017 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельним нормам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
10. Крім цього, 03.08.2017 Департаментом з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) видано наказ №253 «Про скасування права на початок виконання будівельних робіт, набуте на підставі поданих повідомлень», яким скасовано право на початок виконання будівельних робіт із будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, господарських будівель і споруд (перспективне блокування) на АДРЕСА_1 за №KB 062161370763 від 06.05.2015 ( ОСОБА_3 ), №KB 062160340762 від 03.02.2016 ( ОСОБА_1 ), №KB 062153220502 від 18.11.2015 ( ОСОБА_5 ), №KB062161370752 від 06.05.2016 (ОСОБА_4), №KB 062161370744 від 06.05.2016 (ОСОБА_2).
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
11. У касаційній скарзі відповідач наполягає на тому, що висновки судів попередніх інстанцій про наявність підстав для задоволення позову не ґрунтуються на фактичних обставинах справи і правильному застосуванні норм матеріального права, у зв`язку з чим вважає ухвалені судами і оскаржувані у касаційному порядку судові рішення незаконними і необґрунтованими.
12. На думку скаржника судами першої та апеляційної інстанцій не враховано, що відповідно до статті 27 Закону України від 17.02.2011 №3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.
13. Зокрема, відповідач вказує на здійснення позивачами будівництва багатоквартирного житлового будинку зблокованого типу, загальна площа якого складає 426 кв. м., у зв`язку з чим таке будівництво не могло здійснюватись відповідно до статті 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки без розробленої в установленому порядку проектної документації, отримання вихідних даних у формі містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, без здійснення авторського і технічного нагляду та без документу, що надає право на виконання будівельних робіт, чим порушено статті 24, 29, 30, 31, 34, 36 цього Закону.
14. Відзиву на касаційну скаргу не надходило, що, однак, відповідно до частини четвертої статті 338 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає перегляду рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
15. Так, відповідно до норм частин першої, другої статті 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова територій здійснюється шляхом розміщення об`єктів будівництва.
16. Суб`єкти містобудування зобов`язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об`єктів.
17. За правилами статті 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт).
Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.
Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів.
За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.
Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об`єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.
Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
18. Відповідно до статті 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 05.07.2011 № 103 (у редакції наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 25.02.2013 № 66), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22.07.2011 за №902/19640, затверджено Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, приписами пунктів 1.2, 1.3, 1.5 та 1.6 якого встановлено таке.
19. Будівельний паспорт забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт) визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.
Параметри забудови визначаються з урахуванням державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення», ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».
Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов і обмежень.
Для об`єктів будівництва, на які надається будівельний паспорт, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.
20. Так, додатком Б до ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення» визначено, що одноквартирний житловий будинок - одноквартирний (садибний) житловий будинок - індивідуальний, як правило, малоповерховий житловий будинок, що має прибудинкову (присадибну) ділянку. У містах, позаміських зонах та сільській місцевості із одноквартирних житлових будинків формується садибна забудова згідно з 3.4 і 3.18-3.35 ДБН 360.
21. У цьому ж додатку до ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення» визначено, що зблокований житловий будинок - будинок квартирного типу, що складається з двох і більше квартир, кожна з яких має безпосередній вихід на приквартирну ділянку або вулицю.