1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2022 року

м. Київ

справа № 805/183/17-а

адміністративне провадження № К/9901/32145/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючий - Стародуб О.П.,

судді - Єзеров А.А., Кравчук В.М.,

розглянув в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26.01.2017 (суддя - Тарасенко І.М.) та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.05.2017 (судді - Шишов О.О., Сіваченко І.В., Чебанов О.О.)

у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про зобов`язання вчинити дії,

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

У грудні 2016 року позивач звернувся до відповідача з позовом, в якому просив зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області надати наказ "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка надається ОСОБА_1 безоплатно у власність кадастровий №1422484400:05:000:0168 площею 1,7593 га, пасовищ із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі, для ведення особистого селянського господарства на території Новоартемівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області за межами населених пунктів".

ВСТАНОВЛЕНІ СУДАМИ ПОПЕРЕДНІХ ІНСТАНЦІЙ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 30.10.2015 позивач звернувся до відповідача з клопотанням про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 2,000 га.

Наказом відповідача від 03.02.2016 № 32-СГ позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 2,0000 га пасовищ із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі, для ведення особистого селянського господарства на території Новоартемівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області за межами населених пунктів. Також вказаним наказом зобов`язано позивача забезпечити розробку та погодження в установленому законом порядку проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки та подати погоджений проект землеустрою до Голови Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області.

На виконання вказаного наказу позивачем було замовлено та виготовлено проект землеустрою та агрохімічний паспорт земельної ділянки. Крім того, за заявою позивача було проведено державну реєстрацію земельної ділянки площею 1,7593 га, якій був присвоєний кадастровий номер 1422484400:05:000:0168.

Листом від 30.08.2016 № Б-3732/0-2317/6-16 відповідач відмовив позивачу у прийнятті рішення про передачу земельної ділянки безоплатно у власність. Підставою для відмови стало те, що позивач уже реалізував право на отримання земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства.

Зокрема, у вказаному листі відповідач зазначив, що згідно інформаційної довідки Управління Держгеокадастру у Костянтинівському районі Донецької області від 17.03.2016 №Б-75/0-84/6-16 за позивачем вже обліковується земельна ділянка площею 0,2407 га на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії І-ДН № 023513 від 10.06.1996.

21.10.2016 позивач через свого представника звернувся до відповідача з листом, в якому просив повторно розглянути клопотання щодо затвердження розробленого та погодженого за встановленим порядком проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка надається йому у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення (запас) державної власності на території Новоартемівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області за межами населених пунктів та передати йому у власність земельну ділянку кадастровий номер 1422484400:05:000:0168 площею 1,7593 га пасовищ з цільовим використанням для ведення особистого селянського господарства на території Костянтинівського району Новоартемівської сільської ради за межами населених пунктів з метою використання даної земельної ділянки для сільськогосподарських потреб.

Листом від 15.11.2016 відповідач №Б-4760/0-3039/6-16 відповідач повідомив позивача про те, що порушене у вищевказаному листі клопотання вже розглядалося Головним управлінням у серпні 2016 року, отже проект землеустрою повертається.

Не погодившись із вищевказаною відповіддю, 07.12.2016 позивач знову звернувся до відповідача з клопотанням щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Новоартемівської сільської ради.

Листом від 20.12.2016 № Б-5452/0-3704/6-16, відповідач повідомив позивача про те, що заперечує проти погодження проекту землеустрою.

Не погодившись з відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.

В обгрунтування позовних вимог посилався на те, що своєю відмовою відповідач порушує його право на безоплатну передачу у власність земельної ділянки, оскільки дозвіл на розробку проекту йому був наданий, проект розроблено та присвоєно кадастровий номер земельній ділянці.

Посилався на те, що відповідно до Додаткових роз`яснень (п.6) Державного комітету України із земельних ресурсів "Щодо окремих питань реалізації постанови КМУ від 05.08.2009 3844", згідно з якими ст. 56 ЗК України в редакції 1992 року та ст. 5 Закону України "Про особисте селянське господарство" законодавчо визначено можливість отримати одним громадянином безоплатно у власність земельну ділянку для ведення особистого підсобного господарства та для ведення особистого селянського господарства. При цьому, право на приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в загальному розмірі, що не перевищує 2 га з урахуванням площі вже наданої земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства, цей громадянин втрачає.

На думку позивача, оскільки у його власності перебуває тільки земельна ділянка із цільовим призначенням для ведення особистого підсобного господарства, тому відповідач безпідставно відмовляється надати йому земельну ділянку із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕНЬ СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26.01.2017, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.05.2017, позов задоволено.

Зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області вчинити дії, зокрема надати наказ: «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка надається ОСОБА_1 безоплатно у власність кадастровий №1422484400:05:000:0168 площею 1,7593 га, пасовищ із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі, для ведення особистого селянського господарства на території Новоартемівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області за межами населених пунктів».

Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що розглядаючи питання про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у суб`єкта владних повноважень не було підстав для відмови у його погодженні.

Суди дійшли висновку, що громадяни, які реалізували своє право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства в розмірі не більше 0,6 га відповідно до приписів ЗК України від 18.12.1990, мають право на збільшення земельної ділянки в межах норм, установлених статтею 121 ЗК України для ведення особистого селянського господарства мають. У такому випадку безоплатна передача земельної ділянки буде здійснюватися за загальним порядком, визначеним статтею 118 ЗК України.

Оскільки площа земельної ділянки 0,2407 га, отримана позивачем у власність в порядку здійснення безоплатної приватизації в 1996 році, не перевищує встановлену норму безоплатної передачі земельної ділянки громадянам для ведення особистого селянського господарства - 2,0 га, то відповідач безпідставно відмовив у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення позивачеві спірної земельної ділянки площею 1,7593 га.

УЗАГАЛЬНЕНІ ДОВОДИ ОСОБИ, ЯКА ПОДАЛА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ ТА ІНШИХ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

В обгрунтування касаційної скарги відповідач посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення помилкових судових рішень.

Зокрема, посилається на те, що відповідно до ст. 116 ЗК України передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян проводиться один раз по кожному виду використання. Терміни особисте селянське господарство та особисте підсобне господарство є тотожними.

Посилався на те, що позивач вже отримав земельну ділянку площею 0,2407 га під особисте господарство, а отже, використав право на приватизацію землі з таким же цільовим призначенням. Крім того посилався на те, що ст. 5 Закону України "Про особисте селянське господарство" передбачає право громадян на збільшення земельної ділянки в межах норм, встановлених ст. 121 ЗК України для ведення особистого селянського господарства. Водночас, позивач не просить збільшити свою земельну ділянку, а хоче безпідставно отримати у власність земельну ділянку з таким же цільовим призначенням, яка у нього вже є.

Заперечення на касаційну скаргу до суду не надходили.

ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

За правилами ч.ч. 1, 6 ст. 5 Закону України «Про особисте селянське господарство» для ведення особистого селянського господарства використовують земельні ділянки розміром не більше 2,0 гектара, передані фізичним особам у власність або оренду в порядку, встановленому законом.

Громадяни України, які реалізували своє право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства в розмірі менше 2,0 гектара, мають право на збільшення земельної ділянки в межах норм, установлених статтею 121 Земельного кодексу України для ведення особистого селянського господарства.


................
Перейти до повного тексту