ПОСТАНОВА
Іменем України
25 травня 2022 року
Київ
справа №420/2407/21
адміністративне провадження № К/9901/37461/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., судді Коваленко Н.В., судді Стрелець Т.Г., розглянувши у порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області
про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії
за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області
на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2021 року (ухвалене у складі головуючого судді Харченко Ю.В.) та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 17 вересня 2021 року (прийняту у складі колегії: головуючого судді Косцової І.П., суддів Осіпова Ю.В., Скрипченка В.О.),
У С Т А Н О В И В :
Короткий зміст позовних вимог
1. У лютому 2021 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі також - відповідач, скаржник), у якому просив:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії за вислугу років за період з 1 січня 2018 року, з 1 січня 2019 року та з 1 січня 2020 року, яка викладена у листі від 10 лютого 2021 року №1773-1252/Б-02/8-1500/21;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії за вказані періоди у розмірі 89% грошового забезпечення згідно з довідкою Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 5 січня 2021 року №101, з доплатою 100 відсотків суми підвищення пенсії.
2. В обґрунтування позову зазначено, що відповідач у відсутність правових підстав відмовив йому у перерахунку призначеної пенсії на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 5 січня 2021 року №101. Крім того, позивачем зазначено, що перерахунок пенсії має бути проведений у розмірі 89% грошового забезпечення, оскільки саме у такому розмірі йому було призначено пенсію.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
3. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2021 року, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 17 вересня 2021 року, позов задоволено частково: визнано протиправними дії відповідача щодо відмови, яка викладена у листі від 10 лютого 2021 року №1773-1252/Б-02/8-1500/21, у перерахунку пенсії за вислугу років з 1 січня 2018 року, з 1 січня 2019 року та з 1 січня 2020 року та зобов`язано ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 1 січня 2018 року, з 1 січня 2019 року та з 1 січня 2020 року згідно довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 5 січня 2021 року №101, з доплатою 100 відсотків суми підвищення пенсії. В іншій частині позовних вимог суд відмовив.
4. Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що посилання відповідача на відсутність змін у посадових окладах військовослужбовців та вже здійсненому перерахунку пенсії позивача у 2018 році не може бути визнано належною підставою для відмови у перерахунку пенсії у 2021 році за умови отримання пенсіонером нової довідки про складові грошового забезпечення.
5. Водночас суди попередніх інстанцій зазначили, що захисту в адміністративному судочинстві підлягають лише та виключно вже порушені права, свободи та інтереси позивача, відповідно захист прав, свобод та інтересів на майбутнє, про який фактично заявлено у позовній заяві, неприпустимий, тому вимоги позивача про зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії в частині конкретизації видів та розмірів відповідних видів грошового забезпечення, є передчасними та не підлягають задоволенню.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
6. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права, відповідач звернувся з касаційною скаргою до Верховного Суду, у якій просить скасувати оскаржувані судові рішення та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
7. В обґрунтування касаційної скарги скаржник зазначає, що судами першої та апеляційної інстанцій неправильно застосовано у спірних правовідносинах положення частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) та положень постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 (далі - Постанова КМУ № 103), у зв`язку з чим суди дійшли помилкових висновків про наявність у позивача права на перерахунок та виплату пенсії з 1 січня 2018 року, з 1 січня 2019 року та з 1 січня 2020 року згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення від 5 січня 2021 року №101 з доплатою 100 відсотків суми підвищення пенсії.
8. Скаржник вказує на те, що судами першої та апеляційної інстанцій під час розгляду справи помилково не враховано правової позиції Верховного Суду, яка сформована та застосована у постановах від 21 серпня 2018 року у справі № 807/1332/17, від 19 березня 2019 року у справі № 591/2813/17, від 22 квітня 2019 року у справі № 820/601/17, від 2 жовтня 2019 року у справі № 804/215/18 та від 23 жовтня 2019 року у справі № П/811/112/17 про те, що визнання нормативно-правового акта таким, що втратив чинність, не поновлює дію актів, які в свою чергу визнані ним такими, що втратили чинність.
9. Окрім того, скаржник наголошує на тому, що розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 1 січня 2018 року, а не мінімальна заробітна плата. Вказана позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 11 лютого 2021 року у справах № 200/3757/20-а, № 200/3774/20-а, № 240/11952/19, від 14 квітня 2021 року у справі № 240/12309/20, від 27 травня 2021 року у справі № 520/5794/20 та повинна, на думку скаржника, бути врахована під час вирішення спірних правовідносин.
Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи
10. Касаційна скарга надійшла до Суду 18 жовтня 2021 року.
11. Ухвалою Верховного Суду від 31 січня 2022 року відкрито касаційне провадження у справі №420/2407/21, витребувано адміністративну справу та запропоновано сторонам надати відзив на касаційну скаргу.
12. Ухвалою Верховного Суду від 24 травня 2022 року справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження за наявними матеріалами без повідомлення та виклику учасників справи колегією у складі трьох суддів з 25 травня 2022 року.
13. З касаційною скаргою Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області було подано клопотання про зупинення виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2021 року та постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 17 вересня 2021 року, у задоволенні якого відмовлено ухвалою Верховного Суду від 24 травня 2022 року.
Позиція інших учасників справи
14. 21 лютого 2022 року до суду надійшов відзив ОСОБА_1 на касаційну скаргу відповідача, у якому зазначається, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними та обґрунтованими, прийнятими з правильним застосуванням норм матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, тому просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.
15. Позивач, зокрема зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 й зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, а тому до спірних правовідносин необхідно застосовувати законодавство, яке було чинне до прийняття постанови №103 та внесення змін до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок №45).
Встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи
16. Судами попередніх інстанцій на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII.
17. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду 5 жовтня 2020 року у справі №420/3780/20 визнано протиправними дії Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо заниження посадового окладу за аналогічною посадою та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2018 року, на 1 січня 2019 року та 1 січня 2020 року на коефіцієнт тарифного розряду, зазначеного в додатку 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704) у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії за вислугу років, починаючи з 1 січня 2018 року; зобов`язано Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 шляхом встановлення посадового окладу за аналогічною посадою, виходячи із 39 тарифного розряду та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення 50% мінімальної заробітної плати встановленої на 1 січня 2018 року, на 1 січня 2019 року та 1 січня 2020 року на коефіцієнт тарифного розряду зазначеного в додатку 1,14 до Постанови №704.
18. На виконання вказаного рішення Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки передано ГУПФУ довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 1 січня 2018 року, на 1 січня 2019 року, на 1 січня 2020 року для перерахунку пенсії.
19. Листом від 10 лютого 2021 року №1773-1252/Б-02/8-1500/21 Головне управління на заяву позивача щодо проведення перерахунку пенсії, з посиланням на частину четверту статті 63 Закону № 2262-XII та на Постанову № 704, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 5 жовтня 2020 року у справі №420/3780/20, відмовило у проведенні відповідного перерахунку.
20. Законність відмови у перерахунку пенсії є предметом спору у даній справі.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка висновків судів попередніх інстанцій і доводів учасників справи
21. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
22. Згідно з положенням частини четвертої статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
23. Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
24. Крім того, стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
25. Зазначеним вимогам процесуального закону рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2021 року та постанова П`ятого апеляційного адміністративного суду від 17 вересня 2021 року не відповідають, а доводи касаційної скарги є частково обґрунтованими з огляду на таке.
26. Відповідно статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
27. Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
28. Зазначені норми означають, що з метою гарантування правового порядку в Україні кожен суб`єкт приватного права зобов`язаний добросовісно виконувати свої обов`язки, передбачені законодавством, а у випадку невиконання відповідних приписів - зазнавати встановлених законодавством негативних наслідків.
У той же час, суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
29. За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
30. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон № 2262-ХІІ.
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
31. Згідно із приписами статтею 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
32. Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
33. 21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №103, пунктами 1, 2 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 01 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.