1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2022 року

м. Київ

справа №640/10637/20

адміністративне провадження № К/9901/21563/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Мороз Л.Л.,

суддів: Рибачука А.І., Стеценка С.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу начальника Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві Дзядзевич Лариси Вікторівни на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 17 травня 2021 року, постановлену у складі колегії суддів: головуючого судді Пилипенко О.Є., суддів: Глущенко Я.Б., Собківа Я.М. у справі №640/10637/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У травні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києва (далі - відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 червня 2020 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Київського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2020 року № 02.7/34-23; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 з 1 січня 2020 року перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці із розрахунку 80 відсотків від грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, згідно довідки Київського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2020 року № 02.7/34-23. Окрім того, рішенням суду встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві протягом 1 місяця з дня набрання рішенням законної сили подати суду звіт про виконання судового рішення в частині здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 1 січня 2020 року щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці із розрахунку 80 відсотків від грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, згідно довідки Київського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2020 року № 02.7/34-23.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 грудня 2020 року за результатами розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про виконання рішення суду в адміністративній справі №640/10637/20 визнано судове рішення в адміністративній справі №640/10637/20 - невиконаним; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві новий строк для подання суду звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі №640/10637/20 - до 15.12.2020; попереджено начальника Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві Дзядзевич Ларису Вікторівну про застосування штрафу за невиконання вимог даної ухвали відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 грудня 2020 року за результатами розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про виконання рішення суду в адміністративній справі №640/10637/20 визнано судове рішення в адміністративній справі №640/10637/20 - невиконаним; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві новий строк для подання суду звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі №640/10637/20 - до 20.01.2021; накладено на відповідального за виконання рішення - начальника Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві ОСОБА_2 штраф у розмірі двадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 42 040, 00 грн. за невиконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.06.2020 року по справі №640/10637/20.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2021 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києва на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 грудня 2020 року залишено без задоволення, а вказану ухвалу - без змін.

19 березня 2021 року ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 грудня 2020 року також оскаржила керівник ГУ ПФУ в м. Києві Дзядзевич Лариса Вікторівна.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 17 травня 2021 року у відкритті провадження за апеляційною скаргою керівника ГУ ПФУ в м. Києві Дзядзевич Лариси Вікторівни на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 грудня 2020 року відмовлено.

Відмовляючи у відкритті провадження, суд апеляційної інстанції виходив з того, що аналіз змісту апеляційної скарги керівника ГУ ПФУ в м. Києві Дзядзевич Л.В. свідчить про те, що вимоги скаржника обґрунтовані тими самими доводами, які були викладені в апеляційній скарзі Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києва на ці ж самі рішення та яким вже надано правову оцінку судом апеляційної інстанції у постановах від 02 березня 2021 року.

Не погоджуючись з ухвалою суду апеляційної інстанції від 17 травня 2021 року про відмову у відкритті провадження, вважаючи її незаконною та необґрунтованою, ОСОБА_2 звернулася із касаційною скаргою до Верховного Суду, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та направити справу для продовження розгляду до цього суду.

В обґрунтування касаційної скарги скаржник зазначає, що оскаржуване судове рішення прийнято з неправильним застосуванням норм процесуального права, а саме частини першої статті 323 КАС України та не врахуванням вимог статті 242 КАС України, у зв`язку з чим, суд дійшов помилкового висновку про відсутність підстав для відкриття апеляційного провадження.

Крім того, скаржник зазначає, що судом апеляційної інстанції помилково застосовано висновки, висловлені Верховним Судом у постанові від 14 серпня 2020 року у справі №711/2702/17 (відкриття апеляційного провадження уже після апеляційного розгляду справи за апеляційною скаргою іншої особи спрямовано на безпідставний повторний апеляційний перегляд судового рішення у справі), оскільки у тій справі судом апеляційної інстанції не було розглянуто питання порушення судом першої інстанції прав особи (керівника управління) під час постановлення ухвали.

Інші учасники справи своїм правом подати відзив на касаційну скаргу не скористалися, що відповідно до статті 338 КАС України не перешкоджає касаційному перегляду рішення суду апеляційної інстанції.

Ухвалою Верховного Суду від 22 червня 2021 року відкрито касаційне провадження у справі №640/10637/20.

Суд, переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на наступне.

У справі, що розглядається, предметом касаційного оскарження є правильність застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права при постановленні ухвали, якою відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_2 .

Так, суд апеляційної інстанції, постановляючи ухвалу про відмову у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою керівника ГУ ПФУ в м. Києві Дзядзевич Л.В., виходив з того, що вказана скарга обґрунтована тими самими доводами, які були викладені в апеляційній скарзі Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києва на це ж саме рішення та яким вже надано правову оцінку апеляційним судом у постанові від 02 березня 2021 року.

Відповідно до частини першої статті 13 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Частиною першою статті 323 КАС України передбачено, що учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.

Згідно з частиною першою, четвертою та п`ятою статті 323 КАС України якщо апеляційна скарга надійшла до суду апеляційної інстанції після закінчення апеляційного розгляду справи і особа, яка подала скаргу, не була присутня під час апеляційного розгляду справи, суд розглядає її за правилами цієї глави.


................
Перейти до повного тексту