Постанова
Іменем України
18 травня 2022 року
м. Київ
справа № 454/1610/20
провадження № 61-19350св21
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Червинської М. Є.,
суддів: Зайцева А. Ю., Коротенка Є. В. (суддя-доповідач), Коротуна В. М., Тітова М. Ю.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідач - Комунальне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги м.Червонограда»,
третя особа - директор Комунального підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Червонограда» Ярмола Анна Петрівна,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу Комунального підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Червонограда» на постанову Львівського апеляційного суду від 08 листопада 2021 року у складі колегії суддів: Мікуш Ю. Р., Приколоти Т. І., Савуляка Р. В.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
01 червня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Комунального підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги м.Червонограда» (далі - КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м.Червонограда»), третя особа - директор КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Червонограда» Ярмола А. П., про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
На обґрунтування позовних вимог зазначила, що наказом директора КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Червонограда» Ярмола А. П. від18 травня 2020 року № 35-к/тр сестру медичну загальної практики - сімейної медицини відділення загальної практики - сімейної медицини ОСОБА_1 звільнено у зв`язку із скороченням штату працівників за пунктом 1 частини першої статті 40 КЗпП України.
Позивачка вважає своє звільнення незаконним, оскільки відповідачем при вивільненні не було враховано її переважне право на залишення на роботі.
ОСОБА_1 вказує, що вона має стаж роботи сестри медичної з 1995 року по 2020 рік, їй присвоєна вища категорія зі спеціальності сестринська справа, в неї на утриманні є неповнолітня дитина, інших працездатних утриманців немає. На роботі залишилися працювати медичні сестри, які не мають вищої категорії і стаж роботи яких менший, ніж у неї.
З урахуванням викладених обставин позивачка просила суд визнати незаконним та скасувати наказ від 18 травня 2020 року № 35-к/тр про її звільнення з посади сестри медичної загальної практики - сімейної медицини відділення загальної практики - сімейної медицини КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Червонограда» у зв`язку із скороченням штату працівників за пунктом 1 частини першої статті 40 КЗпП України, поновити її на посаді з 19 травня 2020 року та стягнути з відповідача середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Сокальського районного суду Львівської області від 28 січня 2021 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що на підприємстві дійсно відбулись зміни в організації виробництва і праці, штат працівників було скорочено, відповідачем при звільненні позивача було дотримано всіх вимог трудового законодавства, від запропонованої вакантної посади позивачка відмовилася, а тому позовні вимоги є безпідставними.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Львівського апеляційного суду від 08 листопада 2021 року апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Чернявського Р. І. задоволено.
Рішення Сокальського районного суду Львівської області від 28 січня 2021 року скасовано та ухвалено нове рішення.
Позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.
Поновлено ОСОБА_1 на посаді сестри медичної загальної практики - сімейної медицини відділення загальної практики - сімейної медицини КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Червонограда» з 19 травня 2020 року.
Стягнуто з КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Червонограда» на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 19 травня 2020 року по 08 листопада 2021 року в розмірі 234 735,72 грн.
Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Задовольняючи позов, суд апеляційної інстанції виходив із його доведеності та обґрунтованості.
При цьому, апеляційний суд послався на те, що судом першої інстанції при ухваленні судового рішення не було взято до уваги порушення відповідачем трудового законодавство при звільненні ОСОБА_1 , зокрема, не дано оцінки наявності переваг позивачки при з`ясуванні питань щодо переважного права на залишення на роботі.
Узагальнені доводи касаційної скарги
30 листопада 2021 року до Верховного Суду засобами поштового зв`язку надійшла касаційна скарга КП«Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Червонограда» на постанову Львівського апеляційного суду від 08 листопада 2021 року, у якій заявник просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Касаційна скарга мотивована тим, що судом апеляційної інстанції постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного дослідження усіх доказів та обставин, що мають значення для справи.
Доводи інших учасників справи
Інші учасники справи не скористались своїм правом на подання до суду своїх заперечень щодо змісту і вимог касаційної скарги, відзиву на касаційну скаргу до касаційного суду не направили.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Статтею 388 ЦПК України передбачено, що судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
Ухвалою Верховного Суду від 07 грудня 2021 року відкрито касаційне провадження за поданою касаційною скаргою та витребувано матеріали цивільної справи.
21 грудня 2021 року матеріали цивільної справи надійшли до Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду від 08 квітня 2022 року справу призначено до судового розгляду.
Фактичні обставини справи
Встановлено, що з 20 липня 1995 року ОСОБА_1 працювала на посаді медичної сестри Червоноградської центральної міської лікарні та 27 червня 2018 року вона переведена на посаду сестри медичної загальної практики - сімейної медицини відділення загальної практики - сімейної медицини КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Червонограда», що підтверджується записами у трудовій книжці.
З обґрунтування необхідності скорочення чисельності та штату працівників вбачається, що штатним розписом відділення загальної практики - сімейної медицини передбачено 28 ставок лікаря, що надає первинну медичну допомогу. Водночас, сестри медичної передбачено 32,25 ставок. За наслідками оцінки задіяності сестер медичних встановлено, що одна медична сестра не задіяна в повному обсязі.
Відповідно до оцінки якості роботи сестри медичної загальної практики сімейної медицини відділення загальної практики - сімейної медицини КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Червонограда», середня оцінка ОСОБА_1 за 2019 рік складає 46,6 та є найменшою в порівнянні з іншими медичними сестрами. Також, оцінка позивачки за січень 2020 року становить 51, за лютий 2020 року - 51, що також є найнижчим показником у відділенні.
З аналізу роботи медичних сестер відділення загальної практики - сімейної медицини встановлено, що ОСОБА_1 зафіксовано наступні недоліки в роботі за 2019 рік: 10 січня 2019 року - недотримання вимог санітарно-епідеміологічного режиму, недотримання обладнання робочого кабінету; 20 лютого 2019 року - недотримання вимог санітарно-епідеміологічного режиму, недотримання обладнання робочого кабінету; 06 березня 2019 року - порушення трудового розпорядку, недотримання деонтологічних принципів до старшої медичної сестри; 26 квітня 2019 року - несвоєчасне оформлення звіту по медикаментах; 18 червня 2019 року - неправильне зберігання медичного обладнання, порушення правильності сусідства в шафці з медикаментами, недотримання правил етики та деонтології; 06 липня 2019 року - недотримання вимог санітарно-епідеміологічного режиму в кабінеті, не замінено дезінфекційні засоби; за 2020 рік: 24 січня 2020 року - недотримання деонтологічних принципів, недотримання правил внутрішнього розпорядку; 26 лютого 2020 року - недотримання технології догляду за хворим, недотримання санітарно-епідеміологічного режиму.
Згідно наказу від 31 січня 2020 року № 7 по КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Червонограда» внесені зміни до чинного штатного розпису установи та вирішено з 18 травня 2020 року скоротити: 2 штатні одиниці сестри медичної загальної практики сімейної медицини амбулаторії загальної практики - сімейної медициним. Соснівка; 1 штатну одиницю сестри медичної загальної практики - сімейної медицини відділення загальної практики - сімейної медицини; 2 штатні одиниці реєстратора медичного; 1 штатну одиницю оператора комп`ютерного набору. Затверджено проект штатного розпису КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Червонограда», що вводиться в дію з 18 травня 2020 року.
Наказом від 28 лютого 2020 року № 12 створено спеціальну комісію з оптимізації штату КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Червонограда» з метою упорядкування організаційно-штатної структури установи та визначення працівників, що підлягають звільненню у зв`язку із скороченням.
З протоколу від 16 березня 2020 року встановлено, що комісією з оптимізації штату вирішено звільнити на підставі пункту 1 частини першої статті 40 КЗпП України у зв`язку із скороченням штату чисельності працівників ОСОБА_1 , з огляду на низьку продуктивність праці та наявність зафіксованих випадків недотримання деонтологічних принципів та правил внутрішнього трудового розпорядку, технології догляду за хворими і санітарно-епідеміологічного режиму.
16 березня 2020 року позивачку ОСОБА_1 письмово попереджено про скорочення штату працівників з 18 травня 2020 року та запропоновано працевлаштування на вакантну посаду сестри медичної педіатричного відділення по виписці лікарняних листків.
З акта від 16 березня 2020 року № 1 встановлено, що ОСОБА_1 повідомлено про те, що вона підлягає звільненню, оскільки відмовилася від запропонованої їй посади сестри медичної виписки листків непрацездатності педіатричного відділення КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Червонограда», проте остання відмовилася підписувати вказане попередження.
Наказом від 18 травня 2020 року № 35-к/тр ОСОБА_1 була звільнена з посади сестри медичної загальної практики - сімейної медицини відділення загальної практики - сімейної медицини у зв`язку із скороченням штату працівників за пунктом 1 частини першої статті 40 КЗпП України КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Червонограда».
З акта № 2 від 18 березня 2020 року встановлено, що ОСОБА_1 ознайомилася з наказом № 35-к/тр від 18 березня 2020 року, згідно якого вона підлягає звільненню на підставі пункту 1 частини першої статті 40 КЗпП України, однак після ознайомлення відмовилася від зазначення свого підпису про це.
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу. Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.